Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, 

posiadam kontroler Adaptec 6405 (ze złączem PCI-e x8) i niestety nie mogę go uruchomić ponieważ prawdopodobnie moja płyta (GA-H97M-D3H) nie przewiduje podpięcia innego urządzenia niż karty graficznej w slotach PCI-e.
Macie jakiś pomysł jak to inaczej podłączyć, jedynie co mi na myśl przychodzi to albo wymiana płyty głównej albo zakup jakiegoś taniego używanego kompa z PCIE X16

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Witam, 

 

posiadam kontroler Adaptec 6405 (ze złączem PCI-e x8) i niestety nie mogę go uruchomić ponieważ prawdopodobnie moja płyta (GA-H97M-D3H) nie przewiduje podpięcia innego urządzenia niż karty graficznej w slotach PCI-e.

Macie jakiś pomysł jak to inaczej podłączyć, jedynie co mi na myśl przychodzi to albo wymiana płyty głównej albo zakup jakiegoś taniego używanego kompa z PCIE X16

 

Pozdrawiam

Twoja płyta przewiduje podpięcie innego urządzenia niż karta graficzna w slotach PCI-e.

Opisz precyzyjnie i szczegółowo swój problem.

Link to post
Share on other sites

Czeka Cię zmiana MB:

 

  • Expansion Slots
    1. 1 x PCI Express x16 slot, running at x16 (PCIEX16)
      * For optimum performance, if only one PCI Express graphics card is to be installed, be sure to install it in the PCIEX16 slot.
      (The PCIEX16 slot conforms to PCI Express 3.0 standard.)
    2. 1 x PCI Express x16 slot, running at x4 (PCIEX4)
      (The PCIEX4 slot conforms to PCI Express 2.0 standard.)
    3. 2 x PCI slots
Link to post
Share on other sites

 

 

  1. 1 x PCI Express x16 slot, running at x4 (PCIEX4)

    (The PCIEX4 slot conforms to PCI Express 2.0 standard.)

 

Pytanie pomocnicze, a w jaki dokładnie interfejs wyposażony jest kontroler Adaptec 6405?

Czy przypadkiem nie w PCI Express 2.0? I jaka jest teoretyczna przepustowość dla 4 linii? Czy nie 2GB/s i czy nie wystarczy to na obsługę macierzy z HDD?

Poza tym problem leży chyba gdzie indziej:

"niestety nie mogę go uruchomić ponieważ prawdopodobnie moja płyta (GA-H97M-D3H) nie przewiduje podpięcia innego urządzenia niż karty graficznej w slotach PCI-e"

Link to post
Share on other sites

Adaptec ma interfejs PCI Express 2.0 (x8). 
Prędkość interfejsu z płyty głównej (PCIEX4 slot conforms to PCI Express 2.0 standard.) -> 2GB/s była by dla mnie wystarczająca.
BIOS w aktualnej(stabilnej) wersji F7, próbowałem też wyłączyć zintegrowany kontroler na płycie głównej.
Problem w tym, że właśnie po podłączeniu kontrolera (z dyskami lub bez) nie pokazuje się menu "bootowania", ani też nigdzie nie wykrywa Adapteca.

W razie czego jakie MOBO 1150(zapewne używane) byście polecili. 

Link to post
Share on other sites

@Rioco

 

Wszystkie zewnętrzne kontrolery pamięci masowej czy to ATA, SATA, SCSI i jak w tym przypadku SAS mają własne biosy i po przejściu biosu komputera, "uruchamia się" bios z kontrolera jeśli to się nie dzieje to obstawiam że ten kontroler jest uszkodzony. Niema takiej potrzeby mieć 8 linni pci-e możesz mieć nawet 1tylko przepustowość spada proporcjonalnie. W przeszłości tez można było używać kontrolerów PCI-X na magistrali PCI.

Link to post
Share on other sites

Więcej informacji na temat tego kontrolera (sterowniki, instrukcje i specyfikacje) znajdziesz tu:

https://storage.microsemi.com/en-us/support/raid/sas_raid/sas-6405/

W twoim przypadku dostanie się do BIOSu i ustawień kontrolera odbywać się powinno następująco:

"In the uEFI/HII interface, access to the RAID controller configuration options is provided through the
computer's standard BIOS. How you access the BIOS varies, depending on the computer manufacturer,
but typically it's started by simply pressing DEL. Once you enter setup, navigate to the "PMC maxView
Storage Manager" option, typically on the BIOS' "Advanced" menu, then scan for and select a controller."

Jak widać, kontroler nie musi być uszkodzony. Jeśli masz masz zainstalowany system, to powinien się pojawić w menedżerze urządzeń (choćby jako "nieznane urządzenie").

Edytowane przez adamjk
Link to post
Share on other sites

@lonialomax 
Sprawdzałem raczej wszystkie ustawienia.
Boot Mode Selection próbowałem na 'Legacy only'  i 'UEFI and legacy'


@prohans 
Wiem, że nie muszę miec x8 na płycie żeby ta karta działała, problem raczej leży w tym że gigabyte chyba nie chciał żeby używać slotu kart graficznych do podłączenia innych urządzeń niż właśnie karta graficzna (zapewne pomijając high-endowe płyty) 

Bios kontrolera właśnie się nie uruchamia. W sobotę na spokojnie spróbuje jeszcze raz podłączyć i z poziomu systemu się dostać.

Link to post
Share on other sites

problem raczej leży w tym że gigabyte chyba nie chciał żeby używać slotu kart graficznych do podłączenia innych urządzeń niż właśnie karta graficzna (zapewne pomijając high-endowe płyty) 

 

Bios kontrolera właśnie się nie uruchamia.

Podaj proszę źródło tych uporczywie forsowanych przez ciebie rewelacji na temat ograniczeń wprowadzonych rzekomo przez Gigabyte'a. Wnioskuję, że nie kontaktowałeś się z serwisem Gigabyte'a.

Kiedyś faktycznie było tak, że najpierw uruchamiał się BIOS komputera, a potem BIOS kontrolera, gdzie można było ustawiać konfigurację. Dlatego też zacytowałem fragment instrukcji Adapteca, odnoszący się do UEFI. Domyślam się, że możesz nie znać języka angielskiego, więc użyłem tłumacza Google. A oto efekt:

"W interfejsie uEFI / HII dostęp do opcji konfiguracji kontrolera RAID jest zapewniany przez standardowy BIOS komputera. Sposób dostępu do BIOS-u zależy od producenta komputera, ale zazwyczaj zaczyna się od naciśnięcia klawisza DEL. Po przejściu do konfiguracji przejdź do "PMC maxView Storage Manager ", zazwyczaj w menu BIOS" Zaawansowane ", a następnie wyszukaj i wybierz kontroler."

Jak pewnie wiesz, tłumacza Google można również użyć do tłumaczenia stron, choćby tej, którą podałem.

Link to post
Share on other sites

"W interfejsie uEFI / HII dostęp do opcji konfiguracji kontrolera RAID jest zapewniany przez standardowy BIOS komputera. Sposób dostępu do BIOS-u zależy od producenta komputera, ale zazwyczaj zaczyna się od naciśnięcia klawisza DEL.

 

Nie pomyliłeś kontrolerów zintegrowanych ?

 

Możesz podać źródło tych informacji bo zaciekawiło mnie to.

Edytowane przez prohans
Link to post
Share on other sites

Nie pomyliłeś kontrolerów zintegrowanych ?

 

Możesz podać źródło tych informacji bo zaciekawiło mnie to.

Nie, nie pomyliłem.

Link do strony z wszystkimi wyczerpującymi danymi i instrukcjami znajdziesz w poście #8.

Str. 89/125 "Instalacja i podręcznik użytkownika"

Mnie też zaciekawiło.

Edytowane przez adamjk
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...