Skocz do zawartości

Monitor do gier bez oszukanych kolorów


Recommended Posts

Witam.

Nie wiedziałem jak nazwać temat, więc napisałem to w czym głównie tkwi problem.

Otóż przetestowałem kilka monitorów dla graczy. Wszystkie były z G-sync, 120Hz+

Były to:

-Acer Predator XB271HUBMIPRZ

-Acer Predator XB271HABMIPRZX

-Lenovo Y27G Curved

-LG 32GK850G-B

-ASUS ROG PG258Q

W każdym był ten sam problem żółtej bieli. Żadne kalibracje, kombinowania w ustawieniach karty graficznej nic nie pomogły aby dało się choć trochę przybliżyć do ładnej czystej bieli.

Wiadomo ustawienie mniejszej ilości czerwonego czy zielonego skutkowało zaś pogorszeniem innych kolorów.

Mój obecny monitor który w zasadzie jest też tak jakby TV ma faktycznie biel jaką powinien mieć. Oczywiście nie jest to jakiś mój wymysł bo domownicy również dziwili się jakim cudem producenci takich niektórych nawet dosyć drogich monitorów robią taki bubel.

Gram sporo w różne strzelanki również online gdzie przydałoby się mieć faktycznie te 120Hz+ i bez żadnego rwania obrazu więc G-sync jak najbardziej na plus.

Jak grałem na tych monitorach to po prostu aż mnie do tej pory ściska, że gdyby nie ta piekąca w oczy jak krojona cebula, żółta biel to byłbym już posiadaczem takiego na stałe.

Niestety ja z monitora korzystam też do oglądania filmów bo ogólnie TV nie oglądam w ogóle, teraz wiadomo wszystko online netflixy i inne, więc kolory w filmach również muszą być jak należy.

 

Z tego co już się gdzieś dowiedziałem to głównie chodzi tu o firmę AUO która produkuje te matryce i wszystkie są właśnie takie pożółknięte.

 

I do tej pory nie potrafię zrozumieć osób które chwalą nawet te IPSy za super odwzorowanie kolorów, monitor dla grafików, itd a ja się pytam, że co? :co:

 

Trochę się rozpisałem ale tylko dlatego aby opisać w czym problem. Zaś pytania mam dwa.

 

Czy w najbliższym czasie bądź w przyszłym roku można spodziewać się jakiś nowych monitorów tylko nie na AUO chyba, że w końcu coś naprawią w swoich matrycach. Gdzie można śledzić na bieżąco nowinki na temat monitorów?

 

Gdzie się sprawdza na jakiej matrycy jest monitor, w specyfikacjach czy gdzie?

Edytowane przez Gronek
Link to post
Share on other sites

Mam monitor z niby nie najlepszą matrycą IPS od AUO, ale na swoim modelu przekonałem się że producent matrycy to nie wszystko, liczy się podświetlanie i elektronika.

Co do modelu tu nie pomogę bo mam monitor z Adaptive Sync ( dziłający z nowszymi kartami AMD Adaptive Sync) z siedzibą w mieście Hakusam w dalekim "Nippon-ie".

Oczywiście czerń nie jet idealna zwłaszcza w ciemne wieczory, ale w dzień przy odpowiednich ustawieniach czerń jest "smolista".

Co do złącza polecam Display Port lub inny cyfrowy z ustawieniami formatu pikseli Full RGB 4:4:4.

 

Link to post
Share on other sites

Jedyna sytuacja gdy na IPSie miałem pożółkłe kolory wystąpiła, gdy wtyczka sygnałowa wysunęła się z gniazda

Nie zaszkodzi sprawdzić

 

Nigdzie nie jest napisane, więc się upewnię: Jakim kablem podłączyłeś monitor?

Bo w monitorach nie ma żadnego problemu - nie w 5. pod rząd.

Naprawdę sądzisz, że na 5 monitorów za każdym razem mogłem mieć coś nie tak z wtyczką. Sprawdzałem nawet na różnych. HDMI, DisplayPort i VGA. Choć oczywiście żeby uzyskać to co monitor oferuje czyli 144 Hz to tylko DisplayPort.

Nawet ktoś pisał że warto kupić inny kabel bo te dołączane do zestawu są kiepskiej jakości, więc kupiłem lepszy z pozłacanymi wtykami ale dalej to samo.

 

Naprawdę nie mam pojęcia dlaczego te wszystkie monitory dają taki jakby żółty filtr na całość kolorów.

Może tu chodzi o ten low blue light może to on jest winowajcą tej żółci, jeśli dałoby się jakoś fabrycznie wyłączyć te pewne bajery które to w moim odczuciu psują obraz to może w końcu będzie biel.

 

Chyba, że mam tak wielkiego pecha w życiu, że trafiam na same takie felerne egzemplarze. Choć byłoby to aż 8 bo Acera wymieniałem każdy z modeli po jednym razie i Lenovo też raz, gdzie u Lenovo wymieniłem na jeszcze gorszy.

 

Żeby były sklepy(a przynajmniej w mojej miejscowości wszędzie gdzie się dało to sprawdzałem) gdzie można by zobaczyć te dla graczy i porównać ale niestety przeważnie tylko jakieś biurowe stoją na wystawie albo jakieś tanie za 1000 bez g-sync 60hz.

 

BTW Tak samo dziwił mnie też ppi. Ludzie mówili że 1080p i 27 cali to już lipa widać piksele ale w przypadku mojego obecnego monitora 1080p 27 cali tego kompletnie nie widać. I faktycznie na Acerze tym 1080p i lenovo było widać pikseloze, plus jeszcze na Lenovo było widać te dziwne rozchodzenie się pikseli w poziomie przez zakrzywienie ekranu co już kompletnie było nie do przyjęcia.

Edytowane przez Gronek
Link to post
Share on other sites

W samym Windowsie może coś poprzestawiane? Spróbuj odpalić Ubuntu na LiveCD i zobacz czy na nim też obraz jest taki żółty.

 

Ktoś napisał, że droższy cyfrowy kabel może być lepszy od tańszego cyfrowego kabla? Że zera są bardziej okrągłe, a jedynki prostsze w tym droższym?

Link to post
Share on other sites

Oszukane kolory to nie szukaj z TN tylko IPS lub VA

Jakbyś przeczytał dokładnie co napisałem to byś wiedział, że jednym z monitorów testowanych przeze mnie był Acer na IPS i to nawet wymieniony raz na drugi egzemplarz aby sprawdzić czy nie trafiłem na felerną sztukę więc skoro dwa IPSy świeciły żółcią...a LG VA i Lenovo AMVA

Edytowane przez Gronek
Link to post
Share on other sites

Nie doszukiwał bym się tu problemu w monitorach, nawet starsze IPS które mam w pracy nie mają problemu z wyświetleniem białej bieli (przynajmniej ja tam nie widzę żeby było żółtawe). Wymagały tylko trochę kalibracji bo wcześniej przechodziły lekko w niebieski. Może coś w systemie? Albo z kartą? Telewizory znane są ze swojego przetwarzania obrazu i to może niwelować problem.

Link to post
Share on other sites

Kalibracja koloru w panelu sterowania systemu Windows i/lub w panelu nvidia jeśli karta od zielonych. Tu bym szukał. Również miałem i mam do czynienia z różnymi typami matryc: TN, IPS oraz z AMVA. Najgorzej wypada oczywiście TN. Ale przy IPS i AMVA problemu niema. Przy tej samej kalibracji na TN faktycznie biel niebyła bielą gdzie przy IPS czy AMVA już jest OK.

Edytowane przez mistela222
Link to post
Share on other sites

Nie doszukiwał bym się tu problemu w monitorach, nawet starsze IPS które mam w pracy nie mają problemu z wyświetleniem białej bieli (przynajmniej ja tam nie widzę żeby było żółtawe). Wymagały tylko trochę kalibracji bo wcześniej przechodziły lekko w niebieski. Może coś w systemie? Albo z kartą? Telewizory znane są ze swojego przetwarzania obrazu i to może niwelować problem.

 

 

Kalibracja koloru w panelu sterowania systemu Windows i/lub w panelu nvidia jeśli karta od zielonych. Tu bym szukał. Również miałem i mam do czynienia z różnymi typami matryc: TN, IPS oraz z AMVA. Najgorzej wypada oczywiście TN. Ale przy IPS i AMVA problemu niema. Przy tej samej kalibracji na TN faktycznie biel niebyła bielą gdzie przy IPS czy AMVA już jest OK.

 

Tylko, że ja za każdym razem jak testowałem nowy monitor to miałem też podpięty obecny aby porównać jak wygląda nowy na tle obecnego. Wątpię więc, że może to być problem z kolorami w karcie graficznej bo tam też w sumie kombinowałem. Jak przestawiałem kolory w ustawieniach nvidi to i tak nic to nie zmieniało, żółć nadal była a zaś na obecnym monitorze kolory się poprzestawiały na gorsze więc w nvidi musi być wszystko ok. Jakkolwiek bym nie ustawił jest żółć naprawdę. Ktoś nawet mówił mi kiedyś, że obecny monitor mam źle ustawiony i się przyzwyczaiłem zapewne do zimnych ustawień koloru czyli zbyt dużej odcieni niebieskiego czyli bardziej białego. Był w błędzie bo mam właśnie ustawione na 30% ciepłej barwy. I tak uprzedzę pytanie, jak bawiłem się kalibracją monitorów w ustawieniach nvidi, obecny był ustawiony na 0 jak z fabryki.

Link to post
Share on other sites

Spróbuj przez wejście hdmi podłączyć urządzenie typu odtwarzacz  dvd/blu-ray, aparat cyfrowy z wyjściem hdmi lub inny co odtwarza/wysyła obraz, wtedy dałoby się porównać czy to nie aby złe kolory "wysyła" sam komputer czy problem leży po stronie monitora. 

Edytowane przez mistela222
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...