Skocz do zawartości

Bezpieczeństwo płatności kartą w Internecie


Recommended Posts

Witam, nie siedzę w bankowości i unikam banków jak ognia, ale od niedawna mam konto w Nest Bank wraz z kartą i mam tu problem z płatnościami online - to pytanie to bardziej siedzących w bankach.

 

 

Większość sklepów czy usługodawców typu Flixbus nie wspiera płatności paylink (wybiera się ikonkę banku, przekierowuje na stronę banku, ten wysyła kod smsem dla potwierdzenia), a jedynie kartą płatniczą. Z tego co widzę, że takie operacje nie są tak zabezpieczane i nie są wysyłane żadne kody i taki sklep może sobie ściągać kasę z karty kiedy i ile chce bez żadnych potwierdzeń z mojej strony, a sam bank na to też przyzwala.

 

Z tymi płatnościami kartą naprawdę nie ma żadnych antykradzieżowych zabezpieczeń?

Takie dane z karty może sobie zapamiętać nawet kasjerka  w markecie i wyczyścić konto to zera lub właśnie te sklepy, które te dane i tak będą mieli.

 

Bank wspomina o 3D secure, ale to praktycznie nigdzie nie jest wspierane i transakcje lecą bez autoryzacji co nie za bardzo mi się podoba.

Link to post
Share on other sites

Jeśli w danym sklepie sam zdefiniujesz sobie kartę płatniczą, to raczej nie będzie próśb o potwierdzenie sms'em.

O jakich danych mówisz, mając na myśli zapamiętane przez kasjerkę?

Właśnie tych prośb nie ma nigdzie w zasadzie.

 

Datę ważności, imię, numer karty, CVC (choć ten numer akurat sam zdrapałem) w sumie wszystkie dane wymagane do transakcji są na samej karcie.

Link to post
Share on other sites

Ustaw sobie limit płatności na karcie na daną kwotę i po problemie.

U siebie mogę ustawić limity na Blik, wypłatę z bankomatów, płatności on-line, zbliżeniowe - powyżej np. 50 PLN musiałbym podawać PIN lub kod sms.

 

Jak masz problem (w kwestii bezpieczeństwa) z płatnościami on-line, NFC to pozostaje kupować za pobraniem albo gotówka.

 

Poza tym jeśli zauważyłbyś"dziwne" obciążenie rachunku zawsze można zablokować przelew w banku

Link to post
Share on other sites

Ja mam konto w pko bp i mogę ustawić limity na bankomat, płatności w sklepie z pin oraz płatności internetowe. 

He he, pamiętam jak pierwszy raz chciałem zapłacić kartą w internecie, dodałem ją do sklepu itp, itd a tu lipa, ciągle odmowa, dopiero po kilku godzinach się pokapowałem, że limit na płatności kartą w sklepach a limit na transakcje internetowe to dwie różne bajki (ten internetowy miałem ustawiony na zero i żadne transakcje nie przechodziły, dopiero jak go sobie ustawiłem to mogłem płacić i płacę do dziś, fakt że płace na dużych znanych platformach, ale nigdy nie było problemu i zawsze potrącali tyle co trzeba.

 

Znajomy co dużo podróżuje założył sobie drugie konto bez możliwości debetów i kredytów i wyrobił sobie do niego kartę i jak wyjeżdża i płaci za hotele to przelewa na to drugie konto określoną kwotę i wie że więcej mu nie wezmą niż ma na koncie bo też się bał że za granicą jak da kartę to mu ściągną ile dusza zapragnie, ale jeszcze ani razu go nie okradli i zawsze brali tyle ile miał zapłacić.

Link to post
Share on other sites

 

 

Flixbus właśnie płatności gotówkowe utrudnia, oczywiście że wolę gotówkę jest o wiele bezpieczniej.

 

Dalej nie rozumiem obaw, na pewno nie ściągną Ci dodatkowej kasy dopóki nie kupisz kolejnego biletu.

Rozumiem szeroko pojęte kwestie bezpieczeństwa, ale mamy XXI w. po co utrudniać sobie  życie. Płatności kartą zawsze można anulować, zablokować lub złożyć reklamację.

Link to post
Share on other sites

Plac revolutem i ładuj tam tylko tyle kasy ile akurat potrzebujesz. Ale revolut pewnie tez niebezpieczny bo to ruskie som i mogą Cię okraść? No to trzymaj na koncie tylko mała kwotę ktorej nie boisz sie stracić a reszte na innym i karta do niego nie plac nigdzie.

 

Potwierdzenie SMS jest przy płatnościach Mastercard online ale chyba też nie zawsze.

Link to post
Share on other sites

Na razie mam drugie konto w Idea Bank bez karty i pewnie tego będę używać do płatności online przez paylink (Nest Bank mało gdzie ma taką możliwość, jakieś pojedyncze przypadki nie wiem czy to wina banku, payu czy danego sprzedawcy, odbijają piłeczkę jak do nich pytam), a nest bank jako główne, do przelewów w skrajnych przypadkach do płatności kartą. Słabo że takie transakcje nie są zabezpieczane bezpośrednio przez bank.

Link to post
Share on other sites

Płatności kartą są bezpieczniejsze od sporej ilości innego typu płatności bo podlegają pod różnego rodzaju standaryzacje i wymagania. 

 

Każda transakcja kartą podlega możliwości zwrotu - tzw. chargeback - gdzie jeśli udowodnisz że to nie Ty nabyłeś dany przedmiot, pieniądze zostaną Ci zwrócone.

 

Dodatkowo same płatności kartą mogą być dodatkowo chronione 3D Secure - które wymaga podania dodatkowej danej (np. kodu wysłanego na SMS) w momencie autoryzacji płatności. Obecność tego mechanizmu zależy jednak od banku który wydał kartę.

 

Instytucje które zapisują dane kartowe muszą przejść dodatkowe certyfikacje. Aby przechowywać dane kartowe trzeba mieć certyfikat zgodności PCI DSS - obojętnie czy jest się instytucją płatniczą, czy tylko sklepem który zapisuje karty na potrzeby realizacji płatności za przedmioty wydawane przez ten sklep. 

Prawo w UE czy nawet na całym świecie jest dość restrykcyjne pod tym względem. Jeśli jakiś sklep zdecydowałby się działać wbrew niemu, momentalnie musiałby się liczyć z ogromnymi karami ze strony MasterCard czy Visa, a w dalszej kolejności z całkowitym wykluczeniem z płatności kartami.

 

Dodatkowo jak koledzy wyżej wspomnieli - możesz sobie ustawić limity i tylko w czasie jak chcesz płacić, podnosić je do żądanej wartości w bankowości elektronicznej.

Sam zalecam również trzymanie ograniczonej ilości środków na kontach do których przypięte są karty. Nie tyle ze względu na kradzieże, co na lepszą kontrolę samego siebie i przypadkowych płatności. 

 

Podsumowując - płatności kartą są bezpieczne. Nawet bardzo bezpieczne. Zdecydowana większość kradzieży wynika z winy samego użytkownika, a nie sklepów/banków/systemu.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...