Skocz do zawartości

Problem z pompką? Alphacool eisbaer 360


Recommended Posts

Witam, mam problem tak jak w temacie. Zestaw podłączyłem pod płytę główną gigabyte z87x oc, wentylatory pod wejście cpu_fan za pomocą przejściówki dołączonej do zestawu a pompkę pod sys_fan6 3pin. Następnie chciałem sprawdzić jak będą wyglądały temperatury w porównaniu do noctua nh dh14 którą do tej pory używałem, test wykonałem programem occt i ku mojemu zdziwieniu temperatury wzrosły o kilka stopni. Problemu doszukuje się więc w pompce, gdyż same wentylatory chodzą jak trzeba (tak mi się chociaż wydaje bo podczas testu dają znać o swojej szybkiej pracy). Ściągnąłem więc program SpeedFan i tam nawet nie pokazywało mi wejścia sys_fan6 a po podłączeniu pod sys_fan5 który już program pokazuje jego wartość wynosi 0. W biosie próbowałem zmienić napięcia w zakładce pc health ale nic to nie daje. Jak jeszcze mogę sprawdzić czy pompka działa prawidłowo?

Link to post
Share on other sites

zainstaluj oprogramowanie funkcyjne płyty główne, jak dobrze pamiętam to  EasyTune powinno mieć taką funkcje

 

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-z87x-ocrev_10#support-dl

 

PS. co masz podłączone pod cpu_opt? się rozumie że trzy wentylatory są podłączone pod cpu_fan?

 

 

1 x water cooling fan header (CPU_OPT)

Edytowane przez tazik21
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o ten program easytune niestety coś jest z nim nie tak u mnie. Starsze wersję mogę odpalić ale nie mają tej opcji regulacji wentylatorów, a znowu nowsze nie chcą się włączyć. Tak jak piszesz wentylatory podpięte są przejściówką pod cpu_fan. Pod cpu_opt nie podpinałem pompy bo to wejście jest 4 pin, a pompka 3.

 

Edytowane przez Pabloss90
Link to post
Share on other sites

może być podpięty, tylko, musisz wiedzieć jak, nic na chama.

 

Jak większość wejść 4 pinowych jest uniwersalna pasuje do tego 4 pinowe wtyki jak i 3 pinowe. Te 4 pinowe wejście ma specjalne prowadzenie, które jest zapewne lekko przesunięte, a na 3 pinowym wtyku masz specjalne  wycięci. 

 

https://zapodaj.net/cbcc5f9509538.png.html

Edytowane przez tazik21
Link to post
Share on other sites

Tylko czy przy takim podłączeniu będę mógł ręcznie ustawiać pracę pompy? Oprócz tego easytune polecasz jeszcze jakiś inny program którym będzie to możliwe? Sama pompka nie jest uszkodzona bo po jej odłączeniu od płyty, temperatury praktycznie poszły w górę dwa razy. Martwi mnie tylko to co napisał jarrino że te chłodzenie nie musi być wydajniejsze od powietrznego.

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze po co chcesz regulować prędkość pompki ? Pompkę ustawia się raz i się zapomina o niej, prędkość cieczy nie ma znaczenia w działaniu układu. Najlepiej ustaw pompkę na sztywno na 12v. Pamiętaj że LC działa inaczej od chłodzenia AC, tutaj ma ogromny wpływ temp otoczenia 

 

 

Wracając do problemu, montaż pompki jest poprawny ? 

Link to post
Share on other sites

Chciałem regulować pracę pompki dla sprawdzenia jak wpływa na temperatury, dziwne dla mnie było że takie AIO wypada gorzej od powietrznego które miałem. Jeśli chodzi o montaż, moim zdaniem zamontowałem wszystko dobrze. Co do ustawienia napięć gdzie to dokładnie zrobić? W pierwszym poście trochę minąłem się z prawdą i ustawiałem w zakładce pc health "x PWN value / stopnie celsjusza" (wartość od 0.75 do 2.50). Gdzie mogę ustawić napięcie które podałeś?

Informacyjnie podam tylko że procesor i7 4790k 4.4GHz na sztywno przy napięciu 1.22v w teście occt po kilku minutach osiąga ponad 90 stopni...

Edytowane przez Pabloss90
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...