Skocz do zawartości

Polecane powietrzne chłodzenia CPU


Recommended Posts

Chłodzeni powietrznych do procesorów jest mnóstwo, łatwo się pogubić w świecących RGB wentylatorach i setkach stron z testami. Dla ułatwienia nawigacji w tym gąszczu postanowiłem trochę to uporządkować. Na liście znajdują się coolery łatwo dostępne w polskich sklepach. Nie zrobiłem przedziałów cenowych a uporządkowałem chłodzenia cpu w kolejności od najmniej wydajnego do najwydajniejszego z wzrastającą ceną. Posługując się przygotowaną listą można założyć, że chłodzenie kupione w cenie między np. pozycją 2 a 3 z listy nie da większej wydajności niż cooler z 2 miejsca a będzie jedynie więcej kosztowało.

 

SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012 ~60pln

Dwie rurki heatpipe i wentylator 100mm daje nam zadawalającą wydajność, zdecydowanie większą niż stokowy cooler intela. Całkiem dobrze radzi sobie z i3, 7 i 8 generacji.

 

OwjfeiZ.jpg

 

 

SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024 ~80pln

Dostajemy dodatkowe dwie rurki heatpipe, wentylator ten sam. Radzi sobie z i3, 7 i 8 generacji (i3 7350k i 8350k pod względem temperatur należy traktować jak i5 z k) i będzie ciszej niż u poprzednika. Potrafi też poradzić sobie z niepodkręconymi i5, 7 i 8 generacji ale nie będzie komfortowo.

 

6xSDk5b.jpg

 

 

SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2 ~100pln

4 rurki heatpipe wentylator 120mm. I3, 7 i 8 generacji będą już pracować w fajnych temperaturach z niskim hałasem. I5 również nie będą się już grzały i będzie ciszej niż u poprzednika.

 

0rHC1dS.jpg

 

 

Gelid Phantom ~135pln

Tutaj mamy do czynienia z poważnym chłodzeniem dwu wieżowym, nie blokującym pierwszego slotu ram. Można się pokusić o montowanie go na podkręconych cpu i5, 7, 8, 9 generacji z i7 9 generacji powinien dać radę nawet po podkręceniu ale do kręconego i9 9900k już bym go nie montował. To chłodzenie powoduje, że kupno Fortisa, Macho A i Grandisa nie mają większego sensu, będą miały trochę gorszą wydajność i będą trochę głośniejsze od Phantoma. Macho B i Scythe Mugen 5 będą miały podobną wydajność do Phantoma z podobnym hałasem ale są o dobre 80pln droższe. 

 

011839_gelid-phantom-and-phantom-black.j

 

 

Raijintek Tisis (kiedyś Nemezis) ~275pln

Wchodzimy do najwyższej ligi. Wszystko powyżej jest wydajniejsze ale są to wartości 3-5 stopni. Można montować na I5, I7, i9 podkręcone, jeśli ten cooler nie da rady to pozostaje już tylko dobre AiO i custom loopy LC. AiO niższej ligi są często mniej wydajnie od tego chłodzenia i głośniejsze.

 

46dWkvL.jpg

 

 

Noctua NH-D14 ~310pln

„Zeszłoroczny flagowiec” z 2009 roku. Najwyższa liga wydajności, trochę lepsza wydajność od Raijintek Tisis, znacznie lepsza kultura pracy i jakość wykonania. Tak jak u poprzednika, tylko dobre AiO i coostom loopy LC są znacznie wydajniejsze.

 

iTtXZQW.jpg

 

 

Noctua NH-D15 ~390pln

Flagowiec z 2014 roku, najlepsze chłodzenie powietrzne. AiO pokroju Corsaira H115i czy NZXT Kraken 62 to właśnie jego poziom wydajności.

 

ensPr5a.jpg

 

 

Z chłodzeni horyzontalnych:

 

Noctua NH-C14S ~300pln

I długo nic, poziom wydajności Grandisa.

 

1l0OLiy.jpg

 

 

Jeśli chodzi o procesory AMD to teoretycznie najcieplejszego 1800x można nawet po podkręceniu sparować z Gelid Phantomem i powinno być wszystko akceptowalne. Raijintek Tisis powinien już sobie spokojnie radzić. 

 

Sytuacja ulega zmianie jeśli mamy do czynienia z procesorem intela, który został poddany procesowi wymiany pasty chłodzącej pod IHS (delid). W znacznym stopniu poprawia to efektywność oddawania ciepła przez rdzeń na IHS i pozwala też chłodzeniu lepiej chłodzić procesor. Można założyć, że np. delidowany i5, 7 generacji po podkręceniu powinien dobrze współpracować z chłodzeniem Frea 3 a Fortis 3 powinien być wystarczający. Delidowany i7, 8 generacji powinien być chłodzony już w miarę dobrze przez Grandisa.

 

Edit

24.10.2019

Gelid Phantom

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 8 miesięcy temu...

Grandis 2 jest głośny fest. Dark Rock 4 Pro jest świetny i cichy nawet na 100% obrotach. Posiadam oba, grandis chłodzi 2700x do streamowania i tam w zależności od temperatury pomieszczenia skacze pomiędzy 60-80 stopni, gdzie DR4P nigdy nie przekroczył u mnie 75 stopni podczas grania i streamowania razem. Tego lata 65-70 stopni podczas grania, a teraz to nawet nie chce mi się sprawdzać bo jest znacznie chłodniej i mam spokojną głowę. Polecam go całym serduszkiem, naprawdę wydajny cooler i bardzo, bardzo cichy.

Dodam tylko, że mam pod nim pastę dołączoną przez bequiet (jeśli dobrze pamiętam), jeśli kupimy coś lepszego na pewno będą mniejsze tempy.

Edytowane przez jedenzet
Link to post
Share on other sites

Dark Rock 4 i Darc Rock 4 Pro to dwa zupełnie inne chłodzenia. 

 

żeby nie komplikować zakładamy, że chłodzenie kupujemy w xkomie.

 

grandis - 179pln

 

dar rock 4 - 279pln

 

dark rock 4 pro - 339pln

 

Więc te 70 pln stało się 100 pln.

 

Za 279 pln można kupić Raijintek Tisis, które jest wydajniejsze od tych trzech.

 

Po drodze ze 179 do 279 jest macho B i mugen 5, oba po 209pln, oba co najmniej porównywalne do DR4. Za 289 jest le grande macho, wydajność wyższa od dr4, dr4p, lekko słabsze od tisis ale widać ramy i łatwiej się montuje. Za 159 jest raijintek ereboss core, bez wentylatora, można go traktować jako macho b bo jest prawie identyczny. 

 

Podsumowując wydajność

 

grandis - słabe wentylatory, głośne

 

DR4 - imo nie najlepsze wentylatory, macho b - dobry wentylator, mugen 5 - dobry wentylator, ereboss wentylator trzeba kupić

 

le grade macho taki trochę duży, bardzo dobry wentylator

 

DR4P wentylatory takie se

 

Tisis głośne wentylatory

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

W zestawieniu brakuje  Phanteks PH-TC14PE.
Cena, kultura pracy i wydajność na tym samym poziomie co Noctua NH-D14, a przy tym wygląda znacznie lepiej. 
Ba, wręcz moim zdaniem to najlepiej wyglądajacy cooler cpu, podczas gdy Noctua przez swoją kolorystykę należy do niechlubnej czołówki najbrzydszych. 

Edytowane przez thejacgues
Link to post
Share on other sites

Wygląd nie jest kryterium mierzalnym. Kupowanie chłodzenia między Raijintek Tisis a Noctua NH-D15 to tak naprawdę dostosowanie chłodzenia do własnych wymagań, wyglądu, dostępności, ceny. NH-D15 pozostaje najwydajniejszym chłodzeniem do czasu dostępności Assassin III w Polsce.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Okropnie drogie te podkładki chłodzące.. A co w przypadku, gdy posiadam po prostu zwykłego laptopa, którego nie podgrzewam do temperatury takiej, że można byłoby gotować na nim jajka? Potrzebuję po prostu dodatkowego chłodzenia, ale tragedii nie ma. Tanie podkładki za 20 złotych dadzą radę?

Link to post
Share on other sites

Warta wspomnienia jest też Noctua NH-U12a. Jak ktoś potrzebuje małego coolera z wentylatorem 120mm do małej obudowy to jest najlepsza propozycja. Wydajność na poziomie NH-D15. Ale droooga.

 

http://pcfoster.pl/artykul/noctua-nh-u12a-%E2%80%93-recenzja-coolera-cpu/1983-1.html

Drogie chłodzenie bo wentylatory są deko za drogie ;-)

Link to post
Share on other sites

Hmm... Może AC Freezer 34 eSports Duo gdzieś by się wpasował?

Bo za 140 jest Gelid Phantom a za 150 Fortis, oba lekko tańsze i wydajniejsze. O podobnej wydajności jest Fera 3 tylko kosztuje 50pln mniej.

Warta wspomnienia jest też Noctua NH-U12a. Jak ktoś potrzebuje małego coolera z wentylatorem 120mm do małej obudowy to jest najlepsza propozycja. Wydajność na poziomie NH-D15. Ale droooga.

 

http://pcfoster.pl/artykul/noctua-nh-u12a-%E2%80%93-recenzja-coolera-cpu/1983-1.html

Właściwie to masz rację, cooler nie ma konkurencji w swojej klasie. Przynajmniej odkąd nie ma w sprzedaży Venomous X.
Link to post
Share on other sites

Bo za 140 jest Gelid Phantom a za 150 Fortis, oba lekko tańsze i wydajniejsze. O podobnej wydajności jest Fera 3 tylko kosztuje 50pln mniej.

Właściwie to masz rację, cooler nie ma konkurencji w swojej klasie. Przynajmniej odkąd nie ma w sprzedaży Venomous X.

Tutaj to chłodzenie jest na poziomie Grandisa, czyli chłodzenia wydajniejszego od Fortisa, a przy tym jest bardzo ciche:

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

A tu na horyzoncie pojawia się nowa propozcyja od Thermarlight :)Thermalright Frost Spirit

https://www.techpowerup.com/261943/thermalright-frost-spirit-cpu-cooler-pictured-dual-fin-stack-monstrosity

 

Z artykułu wynika, że nie jest to uderzenie w topowe modele a jedynie średnia półka. 4x8mm rurki cieplne, dwa towery. No i Thermarlight ma dobrze wycenione chłodzenia. To może być sztos :) No i wizualnie jest bardzo sympatycznie. Nic tylko czekać na recenzje.

 

http://i.imgur.com/c5CcEY8.jpg

http://i.imgur.com/nXWsFWP.jpg

Link to post
Share on other sites

Jaram się tym chłodzeniem bo to moja ulubiona firma robiąca air coolery. Z samej konstrukcji możliwe, że może zaskoczyć wydajnością. 4 rurki ale wydaje mi się, że ma dużo finów, bardzo gęsto. No i jeśli chodzi o pojemności rurek to 4x8 ma większą pojemność niż 6x6

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Szukam coolera do R7 3800x. Prism mnie strasznie denerwuje - ciągle zmienia obroty i wyje niczym upiór.

 

Na celowniku mam:

- Thermalright HR-02 Macho Rev C (rev B powszechnie chwalony, cichy)
- Arctic Freezer 34 Esports Duo  ( w tym teście pokonał Mugrena 5 a jest tańszy 
u blackwhite też dobrze wypadł)
- Gelid Phantom CC-Phantom-01-A  (nie wiem czy jednak nie głośniejszy od Mugena5 i Macho?)
- Scythe Mugen 5 rev B lub PCGH edition (z sentymentu)
- Slientium PC Grandis (dużo osób poleca ale nie jestem przekonany do tej firmy)
 
Cena tak okolice 200zł, mniej to lepiej ale np za większą ciszę przy podobnej wydajności mogę dopłacić.
 
Przez 11 lat na 3 procesorach używałem Scythe Mugen 2 i jestem bardzo zadowolony z tego chłodzenia - niestety nie ma do niego mocowań dla AM4.
Edytowane przez Siderion
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...