Skocz do zawartości

Problem z XMP Goodram IRDM 2x4GB 3000 Mhz


Recommended Posts

Witam,

 

Nowy sprzęt jak w sygnaturze, w biosie ram widnieje na częstotliwości 2133, próba włączenia A-XMP (niezależnie czy profil 1 -> 2800, czy profil 2 -> 3000) kończy się samoczynnym restartowaniem komputera (towarzyszą temu 3 piknięcia). Po kilku restartach komputer uruchamia się normalnie, ale znów na 2133 Mhz. 

Biosu nie aktualizowałem, nie podkręcałem ramu "na sztywno" tzn. bez używania A-XMP (nie znam się na tym). 

Jakieś sugestie?

Link to post
Share on other sites

Ok, czyli BIOS. 

Pytanie jeszcze odnośnie najbezpieczniejszego sposobu na aktualizację -> M-flash?

 

// Edit 1:

Bios zaktualizowany, automatycznie dalej 2133 Mhz

Po włączeniu A-XMP na 2933 Mhz -> czarny ekran -> reset biosu

Po ręcznym ustawieniu: 2933 Mhz, 1,350V i auto na reszcie (tCL itd...) -> czarny ekran -> reset biosu

Po ręcznym ustawieniu: 2667 Mhz, 1,200V i auto na reszcie póki co działa i jestem skłonny pozostawić taki stan rzeczy (różnica zapewne będzie tak mała, że nawet jej nie zauważę), ale...

 

Co, w jakiej kolejności i w jakich zakresach mogę przestawiać? 

 

Z góry dziękuję za wskazówki

Edytowane przez stelmi93
Link to post
Share on other sites

Możesz zostawić taki stan rzeczy, ale przynajmniej obniż opóźnienia tj. cl 14 itd, skorzystaj na stronie z kalkulatora.

 

Możesz próbować z ustawieniem cldo_vddp voltage-może pomóc LINK sprawdź po wprowadzeniu czy aby na pewno wstał na nowych wartościach.

Koleś co stworzył kalkulator pokazuje co i jak. Idea jest tego taka, że zadanie innej wartości przesuwa ten wykres i mogą odblokować się nowe częstotliwości(ofc to tylko poglądowy img)

https://www.overclock.net/photopost/data/1679992/0/0e/0e632026_c75f8520_curve.jpeg

 

Miałem podobny problem rok temu z 3200 cl16 gskilla, wymieniłem na b-die... od razu problem minął i mogłem kręcić ram na 3466. Póki co powalcz. 

 

Ogólnie warto, niekiedy da to nawet kilka % fpsów, ale głównie zależy od gry.

 

To, że system się uruchomi nie znaczy od razu, że jest w porządku, pc może być niestabilny, ale bedziesz na dobrej drodze.

Edytowane przez dragzor
Link to post
Share on other sites

skorzystaj na stronie z kalkulatora.

przy kalkulatorze wykrzaczyłem się na:

"Step 5 : It is necessary to choose the frequency (desired frequency), memory type ( Samsung b-die with XMP, Hynix with XMP , memory without XMP or C/E/D-die + Micron memory with XMP) and rank of memory (1 or 2)"

 

Nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tych Goodramach.

 

 

 

Daj napięcie 1,45v i napięcie SOC na 1.1 ew 1.2 i zobacz czy płyta przepuści pamięci na 2933, jeśli tak to spróbuj na napięciu 1,4v i potestuj czy będzie stabilnie
 

 

Jakie jest +- maksymalne bezpieczne napięcie? Nie chcę przesadzić, bo nie zależy mi na "katowaniu" kości dla trochę lepszej wydajności. I jaka kolejność podkręcania? Częstotliwość->napięcie->timingi? Czy wszystko na raz?

Link to post
Share on other sites
 Jakie jest +- maksymalne bezpieczne napięcie? Nie chcę przesadzić, bo nie zależy mi na "katowaniu" kości dla trochę lepszej wydajności. I jaka kolejność podkręcania? Częstotliwość->napięcie->timingi? Czy wszystko na raz?

 

Maksymalne napięcie dla pamięci DDR4 z radiatorem to 1,5V.

Generalnie 1,45-1,48 na sprawdzenie pamięci/testy spokojnie można ustawić.

Do użytku 24/7 1,4-1,45 bym nie przekraczał ale tylko wtedy jeśli masz dobrą wentylacje w obudowie.

 

SOC dla ramów - tutaj 1,2 bym nie przekraczał.

 

A co do kręcenia tych pamięci to za jednym razem możesz wszystko ustawić - 3000mhz cl 16 napięcie 1,45 soc 1,1/1.2

Link to post
Share on other sites

Manufacturing Description

Module Manufacturer: Wilk Elektronik Module Part Number: IRX3000D464L16S/4G Module Series: Iridium X DRAM Manufacturer: Nanya Technology DRAM Components: NT5AD512M8A1-GZ DRAM Die Revision / Process Node: A / Not determined    

 

Physical & Logical Attributes    

DRAM Device Die Count: Single die    

 

Wycinek z Taiphoon'a. Nanya Technology. Zatem jak będę miał chwilę wolnego to spróbuję podkręcić wg. Waszych wskazówek

Edytowane przez stelmi93
Link to post
Share on other sites

Cześć, na moim Ryzenie 5 2600 mam dokładnie ten sam problem - o ile profil 1 XMP (2800 MHz) działa ok, to przy drugim (2933 MHz) komputer się wysypuje. Nie wiem jak jest po aktualizacji BIOSu (B450-A Pro), ale najwyraźniej trefne są te pamięci. Inna sprawa, że na Ryzenach ogólnie jest problem z osiąganiem deklarowanych wartości jak czytałem.

Link to post
Share on other sites

Cześć, na moim Ryzenie 5 2600 mam dokładnie ten sam problem - o ile profil 1 XMP (2800 MHz) działa ok, to przy drugim (2933 MHz) komputer się wysypuje. Nie wiem jak jest po aktualizacji BIOSu (B450-A Pro), ale najwyraźniej trefne są te pamięci. Inna sprawa, że na Ryzenach ogólnie jest problem z osiąganiem deklarowanych wartości jak czytałem.

Z 1-gen to wiem z własnego doświadczenia, ale 2gen to wow :/ . Co masz za pamięci?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...