Skocz do zawartości

Wentylator do MSI GTX 580 TFII potrzebna alternatywa


Recommended Posts

Zdjalem pianke z wentyla 190mm, i jest moc:) gołą ręką czuć powiew, jedynie co sie rzuca w oczy to wentylator jest jakis niescentrowany na ruchu lopatek widac golym okiem 0,5-1mm odchył osiowy, dziwne ze buda nie wibruje od tego;) porobie testy i sprawdze temp. ile zyskalem na tym zabiegu, musze przemyslec czy nie zmniejszyc obrotow, bo za duzy ciag kominowy tez moze byc niezdrowy( Zawisz podesłał mi schemacik jak przerobić molexa na niższe obroty), wentylator na radiatorze moze sie dusic brakiem powietrza podkradanego przez duzy wyciąg tyl/ góra:)

W takim wypadku mysle wentyl z bocznego panela wypadaloby dac na doł i dązyc do ruchu powietrza front + dół do tył + góra. Jedynie zasilacz nieco mnie denerwuje, bo troche miesza przy grafie zasysajac powietrze. Moge poeksperymentowac i odwrocic go wentylem do dolu, miedzy obudowa jest tam dystans ok 7-10mm i na ponad 2/3  powierzchni wentyla sa otwory w obudowie wiec raczej by sie nie zdusil.

 

Co do kwestii wydajnosci wywiewu, to moim zdaniem im wiecej mm tym lepiej, wyciag powietrza

odbywa sie mniej agresywnie. na przykładzie noctuy i danych producenta mamy:

 

https://noctua.at/en/products/fan

146,9 m3/h przy 800RPM @ 18,1dB
 
140,2 m3/h przy 1500RPM @ 24,6 dB
 
102,1 m3/h przy 2000RPM @ 22,6dB
 
Szkoda ze buda ma 202mm szerokosci i takie 200mm fabryczne nie wejdzie, trzeba by ingerowac w jego konstukcje i nieco go zeszlifować:) z kolei 190mm sensownych nie znalazlem zadnych.
Narazie to wszystko eksperymenty i badanie zagadnień air flow na wlasnym przykładzie, musze wam przyznac ze dobra z tego rozrywka:)

 

Link to post
Share on other sites

Sterrox fajny materiał, umozliwia zmniejszenie dystansu łopatek wirnika od ramki, co skutkuje wiekszym cisnieniem statycznym, mniejsza wibracją materiałów, czyli mniej decybeli, w sumie wczesniej nie zwracalem nawet na to uwagi :)

Czyli jest możliwa konstrukcja zbliżona wydajnością do eLoopów Noiseblockera, chodzi mi między innymi o odstęp łopatek od ramki, pomijając sam kształt wirnika. Sztywniejsze łopatki, mniejsze drgania, mniejszy hałas, mniejsze straty na przepływie.

Link to post
Share on other sites

Dzięki uprzejmości choleryka mam na testy

Bequiet Silent Wings 1 120mm, który poszedł na proca (narazie na gumkach recepturkach bo zapinki muszę dorobić)

Silverstone Air Penetrator 140mm, Cougar Turbine 140mm.

 

 

Pobawiłem się nieco układem wentyli w budzie i ku mojemu zaskoczeniu najsprawniej układ panuje gdy mam

1) Wyciąg z budy(zaraz za radiatorem CPU) - 140mm Gelid Wing

2) Wyciąg na zasilaczu - 120mm wentyl fabryczny

3) Nadmuch z bocznego panelu wprost na grafikę -140mm silverstone air penetrator

i tu niespodzianka drugi wyciąg ma froncie na tej samej linii co penetrator - 140mm cougar turbine

 

Penetrator i Cougar mają podobny przepływ powietrza więc podłączyłem ich spliterem Y pod jedno gniazdo SysFAN i tryb pracy dałem na auto - niestety nie mam możliwości ustawienia tu krzywej pracy wentyli, płyta żyje własnym życiem ale w miarę ok to działa.

 

Wentylator na topie 190mm wyłączony, bo budził śmiech na sali, gdy w testach miał wpływ na max temp. GPU rzędu 1 stopień (chyba Gelid odwalał za niego całą robotę):D

 

Testowałem tez penetratora na froncie, samego oraz razem z nawiewem na GPU drugim wentylem na panelu bocznym i powiem wam ze średnie to połączenie, chyba przy karcie graficznej robił się jakiś kocioł ciepła i był problem z jego oprowadzeniem, mimo tego ze były wyciągi na tyle, dole, + ew. topce.

 

Z obserwacji też mogę powiedzieć że penetrator to bardzo specyficzny wentylator, jak dla mnie nadaje się wyłącznie do budy i tylko jako zasysacz świeżego powietrza, dodatkowo powinien być kierowany w miejsca gdzie może być największy zastój ciepłego powietrza i jak na moje oko najlepiej się sprawuje na dystansie ok 5-15cm od obiektu który chcemy chłodzić, czyli np. GPU. Taki skoncentrowany strumień świeżego powietrza skutecznie rozbija negatywną atmosferę wokół karty grafiki.

 

Co do zrobienia wyciągu na froncie to wyszło całkiem przypadkiem, otóż przełożyłem penetratora z frontu na bok i zauważyłem, że pod obciążeniem przez front panel ucieka ciepłe powietrze (akurat filtry przeciwkurzowe miałem zdjęte więc można było to dobrze wyczuć), trochę to dziwne, że w sytuacji gdy tylko penetrator zasysał, a zasilacz, tył i góra wyciągały:D, ale skoro ciepło wychodziło frontem to trzeba było nieco wspomóc proces i jak się okazuje całkiem skutecznie to wyszło.

 

Ogólnie teraz mam pod obciążeniem (liczone co najmniej 30-60min, podczas grania) temp na procku 26 stopni w idle 43 stopni przy ok 90%, obciążenia a na grafice 35 idle, 73-77 przy max  obciążeniu GPU.

 

Zostało mi jeszcze wymienić drugi wentyl na grafie, bo widać że zdycha i zdechnąć nie może, a to jego dogorywanie trochę mnie drażni plus ew wymienić pastę termoprzew. bo z rok nie była ruszana, ew zostawić w spokoju i zbierać kasę na nową grafę, ale ogólnie ciekawa sprawa z tymi testami cyrkulacji powietrza, wentylatorami etc., aż się dziwię, że mi się chciało.

Link to post
Share on other sites

Bardzo ciekawy układ Ci wyszedł :) To że powietrze wypychane jest frontem, może być wynikiem skoncentrowanego strumienia powietrza wytwarzanego przez Penetratora. Odstęp od bocznej ścianki obudowy do płyty i grafiki nie jest zbyt duży, dlatego powietrze "ucieka" na boki. Sprawdź, prawdopodobnie to samo dzieje się gdy przyłożysz rękę z tyłu obudowy. Będzie mniejszy przepływ, ale powinien być wyczuwalny.

Link to post
Share on other sites

Kolejne pytanka:)

Po wycięciu fizycznym jednego z wentyli na grafice, w HWinfo64 obroty wentyla GPU widnieją jako 0RPM, afterburner MSI z kolei nadal zarządza obrotami wentyli tylko że robi to poprzez użycie % wentyla względem temp. GPU, wiec pytanko mam takie:

czy można podpiąć spliterem Y dwa wentyle 3pinowe do gniazda 4pinowego karty grafiki i nadal bedzie to smigać zgodnie z krzywą pracy wentyli afterburner MSI? czy też niezbedne jest wykorzystanie wylacznie wentyli z PWM, aby to dzialalo tak jak nalezy?

Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz podpiąć wentylatory bezpośrednio pod kartę przy pomocy przelotki z mini fan 4-pin na zwykłe 4-pin, to muszą to być wentylatory PWM, ponieważ wentylatory 3-pin DC będą dostawać stale 12V, a więc i lecieć stale na max RPM bez żadnej kontroli.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...