Skocz do zawartości

Wentylator do MSI GTX 580 TFII potrzebna alternatywa


Recommended Posts

Wszystkie dobre wentylatory typu Silent Wings 3, cokolwiek od Noctua czy Noiseblocker serii PL, PK, B12 czy B14 nie mają z tym problemu. Generalnie nawet Sigma Pro powinna jakiś czas przy pracy w poziomie bez terkotania. Przy pracy w pionie nawet tanie wentylatory sobie radzą, ale przy pracy w poziomie jest gorzej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wszystko to ten sam poziom, czyli top. Moim zdaniem najlepsze wentylatory to Noiseblocker B12 oraz B14 -  ten ostatni ma 29mm grubości, więc trzeba uważać, bo nie wszędzie wejdzie. Przez to jednak jest wydajniejszy. Przeszło mi przez ręce ponad 25 sztuk Noiseblockerów B12 i B14, z żadnym nie miałem problemu.

 

Inni wolą Silent Wings, wentylatory Noctua (poza serią redux) lub Vardary czy serię ML od Corsair.

Edytowane przez Zawisz
Link to post
Share on other sites

Ze 120-ek zostały mi dwa BeQuiety Silent Wings PWM z najstarszej serii, jak chcesz możesz jeden wypróbować na Mugenie :) Teraz skupiam się bardziej na wentylatorach 140mm, a 120mm leżą mi w szufladzie ;)

Przypomniał mi się jeszcze jeden model wentylatora 120mm PWM, Cougar CF-V12HP. To dosyć ciche i wydajne wentylatory. Jakość i wydajność adekwatna do jego ceny.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Cougar CF-V12HP bardzo mi się podoba wizualnie i wg tego testu radzi sobie całkiem nieźle

http://pcfoster.pl/artykul/test-5-wentylatorow-120-mm-%E2%80%93-cooler-master-cougar-enermax-noctua/866-6.html

 

mam jeszcze takie pytanko, ktory producent jezeli chodzi o karty graficzne oferuje najkulturalniej pracujace chlodzenie (glownie cisza)

Gigabyte czy MSI - patrzac na zblizony budzet, chyba gigabyte

https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-1060-windforce-oc-6gb-gddr5-192-bit-2xdvi-d-hdmi-dp-box-gv-n1060wf2oc-6gd-974808/

Link to post
Share on other sites

Co do zestawu gelida, moze i ciekawy, ale juz mam zaladowanego enermaxa vr ktory ogarnia sprawę, co najwyzej moge myslec o podmiance drugiego wentyla, na cos cichego i niedrogiego.

 

Z drugiej strony moze pytanie nie zwiazane z tematem, ale jak juz zaczalem wnikac w "wyciszanie przez dmuchanie" to mam jeszcze problem z dyskiem HDD Caviar Black, w sumie sluzy jako magazyn, ale kilka razy dziennie z niego skorzystam, np. jak sciagam jakies materialy. Wprowadza budę w lekka wibrację. Sie zastanawiam czy mozna jakims prostym sposobem bez inwestowania wiekszych środków wyciszyc go (bez wyłączania go, ofc:D)

Link to post
Share on other sites

fot 1) Zaszalałem i nieco poprawiłem rozmieszczenie dyskow i kabli - kable do dyskow (2 SSD, 1 HDD) wchodzą od frontu obudowy a nie wewnątrz, takze przy karcie grafiki jest wiecej luzu, przygotowalem zatoczkę do wentyla frontowego tak aby wial centralnie na grafikę. Wiem, ze kabelki jeszcze do poprawy, ale np. dyski SSD mam w koszyku  jeden pod drugim i zeby koncowki mi pasowaly (chodzi o ich wygiecie) to jeden zasilam od napedu DVD a drugi dysku HDD na dole, inaczej mi nie pasuje. Wymontowalem tez zbedny koszyk HDD.

Generalnie zdziwiony byłem, że dzieki temu prostemu zabiegowi temp. na grafie w spoczynku byla o 2 stopnie nizsza a pod obciazeniem nawet 5 stopni.

fot 2) HDD fabrycznie był w koszyku niby niwelujacym wibracje, ale raczej nie było to zbyt efektowne rozwiazanie,

fot 3) zamontowalem go wiec na innych sledziach, zmniejszajac pole kontaktu z obudowa

fot 4) hdd w budzie na powyzszych sledziach

fot 5) testowo wcisnąłem jeszcze grubą piankę miedzy dysk a stelaż (z każdej strony), ale efekt byl odwrotny od zamierzonego.

http://i67.tinypic.com/20l09z7.jpg

Dodatkowo dalem grube filcowe podkladki miedzy nogi drewnianego stolu na ktorym stoi PC a panele, oraz pod stopki obudowy tak zeby wibracje przechodzily na jak najmniejsza ilosc elementow z otoczenia.

Ostatecznie jest sporo lepiej niz bylo, mysle ze jakies 6dB jest ciszej i można to poprawić, nawet mam pomysl jak, ale musze to najpierw stestować.

 

Zastanawiam sie nad podwieszeniem tego na paskach gumy grawerskiej  lub zastanawiaja mnie kolki antywibracyjne (takie jak do montazu wentyli) lub nawet znalazlem cos takiego

https://allegro.pl/pasywny-radiator-z-wibroizolacja-do-hdd-kolki-i6854289997.html

bitu boxa narazie odpuszczam, scythe quiet drive (no chyba ze jest rzeczywiscie rewelacja to moze rozejrze sie za uzywka), gumki recepturki zbyt niebezpieczne i cos moze sie zerwac przy pracy z obudowa:)

 

Co do wentylacji to na procka bym sie cieszył jakby Cougar CF-V12HP sie sprawdził, mam nadzieje ze łożyska nie sa jakieś kapryśne.

Na tył albo zostawiam Gelida 140mm (pracuje na zmniejszonych obrotach, bo normalnie to troche glosno chodzi, albo montujemy cos innego)

Na front wiem ze byl wspominany Air Penetrator Silverstona , wentyl ciekawy, ale jako ze buda stoi na biurku obok mnie to moglby byc irytujacy, wszelki inny wentyl mialby mysle lekki problem z koncentracja strumienia na grafę, odleglosc wentyla do krawedzi  grafiki to ok 15-16 cm i jeszcze musialby w miare cicho pracowac (mocowanie na 140 lub 120mm) wiec nie wiem czy sobie nie odpuscic. Jest jeszcze opcja, wczesniej omawiana umieszczenia wentyla na boku obudowy i nawiewu prostopadle do grafy, ale nie jestem co do tego rozwiazania przekonany, bo za duzo wentyli w jednym miejscu i robilby sie lekki chaos.

 

Co do samej budy jest jeszcze pomysł Choleryka, zeby wyciąć "cedzak" fabryczny wylotu tylnego wentylatora i zastapic go grillem, ale czy z praktycznego punktu widzenia cos mi to da?:P

tutaj foty budy http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/revoltec-seventy-2-aka-sixty-3-na-bogato.html

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

fot 1) Zaszalałem i nieco poprawiłem rozmieszczenie dyskow i kabli - kable do dyskow (2 SSD, 1 HDD) wchodzą od frontu obudowy a nie wewnątrz, takze przy karcie grafiki jest wiecej luzu, przygotowalem zatoczkę do wentyla frontowego tak aby wial centralnie na grafikę. Wiem, ze kabelki jeszcze do poprawy, ale np. dyski SSD mam w koszyku  jeden pod drugim i zeby koncowki mi pasowaly (chodzi o ich wygiecie) to jeden zasilam od napedu DVD a drugi dysku HDD na dole, inaczej mi nie pasuje. Wymontowalem tez zbedny koszyk HDD.

Generalnie zdziwiony byłem, że dzieki temu prostemu zabiegowi temp. na grafie w spoczynku byla o 2 stopnie nizsza a pod obciazeniem nawet 5 stopni.

fot 2) HDD fabrycznie był w koszyku niby niwelujacym wibracje, ale raczej nie było to zbyt efektowne rozwiazanie,

fot 3) zamontowalem go wiec na innych sledziach, zmniejszajac pole kontaktu z obudowa

fot 4) hdd w budzie na powyzszych sledziach

fot 5) testowo wcisnąłem jeszcze grubą piankę miedzy dysk a stelaż (z każdej strony), ale efekt byl odwrotny od zamierzonego.

 

Dodatkowo dalem grube filcowe podkladki miedzy nogi drewnianego stolu na ktorym stoi PC a panele, oraz pod stopki obudowy tak zeby wibracje przechodzily na jak najmniejsza ilosc elementow z otoczenia.

Ostatecznie jest sporo lepiej niz bylo, mysle ze jakies 6dB jest ciszej i można to poprawić, nawet mam pomysl jak, ale musze to najpierw stestować.

 

Zastanawiam sie nad podwieszeniem tego na paskach gumy grawerskiej  lub zastanawiaja mnie kolki antywibracyjne (takie jak do montazu wentyli) lub nawet znalazlem cos takiego

https://allegro.pl/pasywny-radiator-z-wibroizolacja-do-hdd-kolki-i6854289997.html

bitu boxa narazie odpuszczam, scythe quiet drive (no chyba ze jest rzeczywiscie rewelacja to moze rozejrze sie za uzywka), gumki recepturki zbyt niebezpieczne i cos moze sie zerwac przy pracy z obudowa:)

 

Co do wentylacji to na procka bym sie cieszył jakby Cougar CF-V12HP sie sprawdził, mam nadzieje ze łożyska nie sa jakieś kapryśne.

Na tył albo zostawiam Gelida 140mm (pracuje na zmniejszonych obrotach, bo normalnie to troche glosno chodzi, albo montujemy cos innego)

Na front wiem ze byl wspominany Air Penetrator Silverstona , wentyl ciekawy, ale jako ze buda stoi na biurku obok mnie to moglby byc irytujacy, wszelki inny wentyl mialby mysle lekki problem z koncentracja strumienia na grafę, odleglosc wentyla do krawedzi  grafiki to ok 15-16 cm i jeszcze musialby w miare cicho pracowac (mocowanie na 140 lub 120mm) wiec nie wiem czy sobie nie odpuscic. Jest jeszcze opcja, wczesniej omawiana umieszczenia wentyla na boku obudowy i nawiewu prostopadle do grafy, ale nie jestem co do tego rozwiazania przekonany, bo za duzo wentyli w jednym miejscu i robilby sie lekki chaos.

 

Co do samej budy jest jeszcze pomysł Choleryka, zeby wyciąć "cedzak" fabryczny wylotu tylnego wentylatora i zastapic go grillem, ale czy z praktycznego punktu widzenia cos mi to da? :P

tutaj foty budy http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/revoltec-seventy-2-aka-sixty-3-na-bogato.html

 

Jak Choleryk ci to poleca, to jestem pewny w 100% że coś da, koleś zna się na rzeczy :D

A tak to ładna robota :)!

Edytowane przez SweetDoom
Link to post
Share on other sites

Jeszcze trochę pobawiłem się dyskiem i z gumy grawerskiej zrobilem cos takiego

http://i65.tinypic.com/9j1x6v.jpg

narazie wersja wstepna by obczaic czy ide w dobrym kierunku:) ale efekt jak najbardziej pozytywny. Ale i tak bede szukac lepszego materialu niz te gumy, nie jestem do nich 100% przekonany, srubek do ich przykrecenia tez mi zabrakło stad druty:P

Zero wyczuwalnych i slyszalnych wibracji ze strony PC, slychac lekko talerze, ale naprawde trzeba sie skupic:)

Teraz hałaśnikiem nr 1 jest wentyl wylotowy (gelid na przejsciowce zmniejszajacej obroty, ok 930RPM) naprzemiennie z wentylem fabrycznym karty graficznej :)

 

Pytanka o wentyle i cedzaka z wczesniejszego posta nadal aktualne.

Plus jeszcze jedno: jak wycialem padniety wentyl z karty graficznej to juz nie moge odczytac obrotów w programie HWinfo64, tam sa dwa wentyle polaczone wspolnym przewodem, pewnie ktorys zamyka obwód;)

 

PS. ale te wyciszanie i walka o każdy decybel wciąga, zaczynam sie uzależniać, to wszystko przez was:P

Edytowane przez Tafari
Link to post
Share on other sites

Ten HDD Cooler wyciszy trochę wibracje ale odgłosów talerzy już nie. U mnie nie słychać i nie czuć wibracji, mimo że używam standardowych sanek. Za to wyraźnie słyszalny jest szum talerzy HDD, a nie mam zatok 5" żeby wykorzystać Scyth'a. Powyższa samoróbka wyciszenia to bardzo fajny patent :) Wracając do cedzaka z tyłu obudowy, wycięcie i wymiana na grila, pomoże bardziej w wyciszeniu, choć temperatury też mogą się obnizyć, ale nie spadną znacznie w cudowny sposób, tu dalej prym wiodą wydajne wentylatory ;)

Pójdzmy za ciosem i spróbujmy na front zainstalować 140-kę Silverstona, dostępność i wypożyczenie na PW. ;) Co do wentylatora na radiator , tamże :) 

Link to post
Share on other sites

co do penetratora to cykam się z nim, bo koncepcyjne fajna sprawa, ale obawiam sie o jego glosnosc, a zeby pracowal efektywnie to raczej z tysiaczek RPM musialby cisnąc, druga sprwa to z tego co sie dowiedzialem 120mm jest lepiej przemyslana i zrobiona niz 140mm, z Cougar CF-V12HP co sie napalilem rezygnuje bo okazuje sie ze lubi wpadac w wibracje na pewnych zakresach obrotow, wiec tutaj raczej bym celowal cos z topki, Silent Wings 3, noctua NF-S12A (chyba ten model bedzie odpowiednikiem NF-A14 w wersji 120mm), albo NB b12, tylko niewiem tez jeszcze ktory, bo kazdy sie podoba:)

Link to post
Share on other sites

 Noctua NF-S12A, zgoda nie jest najlepsza na radiator, ale nie znaczy, że jest zła, bo jest wydajniejsza od np. BeQuieta Silent Wings 120mm PWM, który z kolei lepiej spisze się na radiatorze. To wentylator dedykowany raczej do obudów. Reszta wyżej wymieniona  jak najbardziej nadaje się do chłodzenia radiatora procesora.

Link to post
Share on other sites

Nie zgodzę się. NF-S12A nawet gdy nie ma przed nią żadnych przeszkód jest średnim wentylatorem.

 

Tutaj zestawiłem porównanie kilku wspomnianych w temacie wentylatorów. Testy z jest strony są całkiem ok.

 

Zerknij sobie na wydajność przy 30dBA - jest to test bez żadnej przeszkody przed wentylatorem. NF-S12A pozostaje daleko w tyle za konkurencją, a gdy dochodzi jakakolwiek przeszkoda przed wentylatorem to wydajność jeszcze bardziej spada.

Edytowane przez Zawisz
Link to post
Share on other sites

Testy, testami a ja mam inne zdanie, bo potwierdzone u siebie w obudowie, ale masz częściowo rację ;) Poważniej, to zawsze polecam ten konkretny model Noctuy jako wentylator wylotowy :) Tu się spisuje bardzo dobrze, w każdym bądź razie lepiej niż BQ Silent Wings czy Noiseblocker 120 PL-PS PWM. Porównywałem te modele i zawsze temperatury z zastosowaniem Noctuy były niższe, więcej Noiseblocker i BQ Silent Wings były głośniejsze porównując RPM w RPM.

Link to post
Share on other sites

Miałem dwa NF-S12A i nie spisywały się one najlepiej w porównaniu do B12 czy nawet kiepskich SP120 od Corsair, których wtedy używałem. W obudowach, które mają klatki HDD na froncie (jak u autora) będzie tylko gorzej, bo dochodzi obstrukcja, a NF-S12A nie wytwarza wystarczającego ciśnienia, żeby przepchać powietrze w takiej sytuacji. W tej samej kasie są SW3, B12 czy NF-A12, które spiszą się lepiej i są bardziej uniwersalne, bo zawsze można wrzucić je na radiator jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

NF-S12A nie jest złym wentylatorem, moim zdaniem jest po prostu za drogi, bo gdyby kosztował 10 zł mniej byłby spoko opcją, a tak musi konkurować z konstrukcjami, które są lepsze i bardziej uniwersalne - wyraźnie pokazują to w zasadzie wszystkie testy tego wentylatora, które odrzucasz.

Edytowane przez Zawisz
Link to post
Share on other sites

 

Tutaj zestawiłem porównanie kilku wspomnianych w temacie wentylatorów. Testy z jest strony są całkiem ok.

Z tego co tu widać to NF-F12 z tych wszystkich najlepiej sobie radzi na radiatorze.

Do budy z kolei cała trójka podobny poziom jezeli chodzi o CFM, tyle ze konkurencja (SW3 oraz b12) robi to ciszej.

Link to post
Share on other sites

Z tego co tu widać to NF-F12 z tych wszystkich najlepiej sobie radzi na radiatorze.

Do budy z kolei cała trójka podobny poziom jezeli chodzi o CFM, tyle ze konkurencja (SW3 oraz b12) robi to ciszej.

 

NF-F12 jest najwydajniejszy na radiatorze przy 12V, ale też najgłośniejszy, więc coś za coś. Przy podobnym poziomie hałasu NF-F12 nadal jest najlepszy, ale B12 depcze mu po piętach. Główny problem NF-F12 to kolorystyka, która nie każdemu pasuje :P. Na szczęście jest też czarna wersja oznaczona jako NF-F12 industrialPPC, ale jest znacznie droższa od beżowego brata.

Link to post
Share on other sites

Miałem dwa NF-S12A i nie spisywały się one najlepiej w porównaniu do B12 czy nawet kiepskich SP120 od Corsair, których wtedy używałem. W obudowach, które mają klatki HDD na froncie (jak u autora) będzie tylko gorzej, bo dochodzi obstrukcja, a NF-S12A nie wytwarza wystarczającego ciśnienia, żeby przepchać powietrze w takiej sytuacji. W tej samej kasie są SW3, B12 czy NF-A12, które spiszą się lepiej i są bardziej uniwersalne, bo zawsze można wrzucić je na radiator jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

NF-S12A nie jest złym wentylatorem, moim zdaniem jest po prostu za drogi, bo gdyby kosztował 10 zł mniej byłby spoko opcją, a tak musi konkurować z konstrukcjami, które są lepsze i bardziej uniwersalne - wyraźnie pokazują to w zasadzie wszystkie testy tego wentylatora, które odrzucasz.

Aj, aj nie zrozumiałeś ;) Nie wiem czy zauważyłeś, że masz rację :D Po pierwsze nie proponuję tej Noctuy czyli NF-S12A na radiator, ani jako wentylatora wlotowego, to co pisałem dotyczyło jako wylotowego. Nie neguję tego, że wentylatory przez Ciebie proponowane nadają się na radiator, nie wiem dlaczego tak to zrozumiałeś ;) . Autor miał na myśli żeby ten model wykorzystać na radiatorze, gdzie on nie będzie się dobrze spisywał. Autor chce użyć wentylatorów 140mm do obudowy, nie było mowy o tym żeby zastosować tam NF-S12A. Tak na marginesie, BQ i Noiseblockera 120 stosowałem kilka lat temu właśnie jako wlotowe i na radiatorze Prolimatecha Megahalemsa oraz MK-26. I nie ma dyskusji, że tam ich miejsce, i nie tylko tam :) Zresztą później stosowałem w obudowie BQ Silent Wings 140 jako wlotowe i te też są bardzo dobre pod względem wydajności. Powiem więcej, nie ustępują takim wentylatorom jak NF-A14/A14, Thermalrightom TY-147, Noiseblockerom z serii PK, oczywiście do ich nominalnej prędkości czyli 1000 RPM. 

NF-F12 jest najwydajniejszy na radiatorze przy 12V, ale też najgłośniejszy, więc coś za coś. Przy podobnym poziomie hałasu NF-F12 nadal jest najlepszy, ale B12 depcze mu po piętach. Główny problem NF-F12 to kolorystyka, która nie każdemu pasuje :P. Na szczęście jest też czarna wersja oznaczona jako NF-F12 industrialPPC, ale jest znacznie droższa od beżowego brata.

No nie tylko industrialPPC, również w serii chromax też znajdziesz ;) : https://proline.pl/noctua-nf-f12-pwm-120mm-chromax-black-swap-colors-p1160942

Link to post
Share on other sites

TY-147 jest kapitalny, tak cicho się zrobiło po wymianie na Fortisie 3 że przestało mi narzeczoną budzić w nocy. A wracając do tematu NF-S12A, mam go jako wylot i mogę z czystym sercem polecić, spisuje się bardzo dobrze i jest bardzo cichy, na resztę go nie montowalem więc nie wiem ale tempy w mojej obudowie spadły o około 15 stopni (!!!) po zastosowaniu wszystkich wentylatorów ktore polecał choleryk (dzięki wielkie!) plus ustawiając je na takim poziomie że ich wgl nie słychać w stresie. Spis cały mam w sygnaturze wentylatorow

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...