Skocz do zawartości

Dobór karty graficznej do 1300zł pod konkretny sprzęt


Recommended Posts

Płyta główna: Msi x370 sli plus 

Procesor: Ryzen 5 2600x

Karta graficzna: Geforce 1050ti (Zotac)

Ram: Corsair 8GB 3200MHz Vengeance LPX Black CL16

Dysk ssd: Goodram Iridium Pro 240gb

Zasilacz: Corsair VS550

System: Windows 10 Pro 

Monitor 1: Iiyama G-Master G2530HSU Black Hawk

Monitor 2: Iiyama prolite E2207wsv 

(ram pójdzie do rozbudowy, drugi monitor do wymiany i zasilacz też będzie wymieniony na coś mocniejszego)

 

Witam. 

Przymierzam się do kupna karty graficznej pod ww. sprzęt w cenie 1200-1300zł. Szukałem tematów z tym związanych - jeżeli jakiś przegapiłem to po prostu mnie do niego odeślijcie. 

Zastanawiam się właściwie tylko nad dwoma kartami, mianowicie GeForce 1060 6gb lub Radeon rx580 8gb. (uprzedzając - chcę kartę nową, a nie używkę). Zastanawia mnie tylko jedna konkretna rzecz. Czy obie karty sprawdzają się tak samo z nowym Ryzenem? Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem raczej Geforców, ale w tym przypadku Radeon powinien dobrze współgrać z FreeSync głównego monitora. Pytanie więc, co końcowo będzie lepszym wyborem pod taki zestaw? 

 

Z góry dzięki za odpowiedź. 

Link to post
Share on other sites

Ostatnie testy pokazują, że kombinacja AMD + AMD jest w większości przypadków gorsza niż Intel + Radeon lub, co powinno Cię bardziej interesować, Ryzen + GeForce. Jest jednak jedno ALE: różnica to w najgorszych przypadkach ±10 FPS, czego nie zauważysz bez miernika klatek, a brak FreeSync (który na dodatek już masz w monitorze!) prawdopodobnie będzie doskwierał.

 

https://www.purepc.pl/procesory/ryzen_5_2600_core_i5_8400_geforce_gtx_1060_i_radeon_rx_580?page=0,17

 

https://m.youtube.com/watch?v=HiPRXSdcywM

 

W związku z tym brałbym Radeona, konkretnie Sapphire Rx 580 8GB Nitro+. Piszę to jako właściciel R5 2600 + V56, miałem w międzyczasie tego Nitro jak i kartę NV (evga gtx 1070)

Link to post
Share on other sites
Jest jednak jedno ALE: różnica to w najgorszych przypadkach ±10 FPS

 

czego nie zauważysz bez miernika klatek

Co jak co, ale te "10 klatek" objawia się nierzadko niemalże parunastoma procentami wydajności na korzyść zestawu AMD+NV.

 

Co do Freesynca - zależy jakie tytuły ogrywasz. Pamiętaj, że w grach, w których liczy się każda klatka ponad odświeżanie monitora(CS GO i podobne) nie będzie wygodne korzystanie z tej technologii(o ile przy dużej ilości klatek w ogóle możliwe).

 

Ram: Corsair 8GB 3200MHz Vengeance LPX Black CL16

Twój procesor średnio lubi się z kartami AMD, a jeszcze go dociskasz single channelem jak mniemam.

 

Podsumowując, w przeciwieństwie do posta wyżej, polecałbym 1060tkę 6GB.

Link to post
Share on other sites

Bezwzględna różnica procentowa to faktycznie potrafi być i nawet wynik z dwójką z przodu, ale przy poziomie 90-100 i monitorze 75 Hz nie zrobi to różnicy.

 

Oczywiście, zaleta FS będzie widoczna jedynie w konkretnych tytułach, w takim W3 praktycznie wpływ będzie pomijalny.

 

Niezależnie od wyboru karty, single channel ram dla Ryszarda to znaczące spowolnienie (jeżeli to nie błąd w opisie).

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o RAM to rzeczywiście błąd w opisie. Mam 2x4gb więc jak najbardziej dual channel. Zresztą przy rozbudowie ramu dokupię najprawdopodobniej 2x8gb. Dual daje za dużo żeby z niego zrezygnować. Jeżeli chodzi o gry to FPS-y typu CS są rzadkością. Raczej ogrywam tytuły typu Wiedzmin, Divinity,  Path of Exile, Civilization itp. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...