Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry

Używam złożonego własnoręcznie (choć bez pomocy Forumowiczów z benchmark.pl nie byłoby na to szans) 5 lat temu komputera w następującej konfiguracji:

 

Fractal R4

MSI Z77A-GD55 (G3)

i5 3750K 3,40

Noctua NH-D14

Fractal Newton R3 600 W

Crucial DDR3 2x8 GB 1600 MHz CL9

Seagate 1 TB Barracuda 64 MB, SATA/600

Plextor 128 GB (system)

Windows 7 Pro

Jako zapasowe dyski magazynowe (zewnętrzne) dwa dyski Seagate 1 TB 

 

Póki co wszystko działa bez zarzutu.

Zaglądałem do środka raz, około 2-3 lata temu, nawet nie był  zakurzony, sprawdziłem wkręty i zamknąłem budę.

Problem w tym, że powolutku kończy mi się miejsce na dyskach magazynowych-zostało nieco ponad 50 GB.

Będę wdzięczny za porady:

- na jakie dyski wymienić te posiadane, żeby ich parametry zgrały się z możliwościami komputera (firma, model, prędkości itp.)

Nic nie mogę powiedzieć złego o Seagate, ale wyczytałem gdzieś peany na cześć dysków Hitachi :-)

- myślę o pojemności 2 TB, ale może warto więcej

Zakładam, że więcej pojemności nie znaczy większej awaryjności.

- jak przenieść wszystko na nowe dyski (program, procedura)

 

Czy przy okazji wymiany dysków odkurzyć wnętrze (odkurzaczem, kompresorem?), czy sobie darować, jeśli nie będzie jakoś specjalnie zakurzony?

Dziękuję za pomoc :-)

Edytowane przez uppersilesian
Link to post
Share on other sites

Możesz wsadzić tam dowolny dysk 2 TB. Model to już kwestia funduszy. Z racji zawodu w jakim pracuję dopiszę Ci tylko że peany możesz czytać o niemal każdym dysku i aż do awarii będziesz w nie wierzył. Tak więc jeśli są ważne dane trzeba robić kopie bezpieczeństwa i wtedy wszystkie dyski będą dobre.

 

Pozdrawiam i powodzenia w rozbudowie zestawu

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

:-)

Tak wstępnie padło na 

Dysk Seagate FireCuda, 2TB, SATA/600 (ST2000DX002)  

albo

Dysk Western Digital WD Black 2TB (WD2003FZEX)

Kusi mnie 5-letnia gwarancja, choć nie mam pojęcia, co oznacza dla mnie, że jest to "ograniczona gwarancja"?

Mogą być?

Pierwszy za ok. 400, drugi 500 zł.

Warto czy nie?

 

Przy dwóch dyskach zewnętrznych chyba nie ma sensu bawić się w RAID1.

 

A jak to zorganizować logistycznie? Kupić dysk wewnętrzny i co, wsadzić obok starego i przenieść wszystko, a potem stary wymontować?

Zakładam, że w obudowie jest miejsce na kolejny i są gniazda.

Jakim programem, bo chyba nie "zaznacz wszystko" i "kopiuj".

W programie Mini Tool Partition Wizard Free jest polecenie Copy disc-czy to do takich celów służy?

Edytowane przez uppersilesian
Link to post
Share on other sites

Nie musisz nic klonować, jeśli system już masz na SSD.

 

Jeśli masz jakieś programy na starym dysku 1TB (katalog "Program Files" itd), to możesz je przenieść na nowy 2TB. Zawsze będzie trochę szybciej, bo to będzie nowy dysk. To są zwykłe pliki, można je po prostu skopiować eksploratorem plików. Jedyne, co trzeba potem zrobić, to zmienić litery dysków, żeby programy nadal działały.

 

Np. tuż po zamontowaniu nowego dysku:

1) SSD - C:

2) stary dysk 1TB - D:

3) nowy dysk 2TB - E:

 

Po przeniesieniu wszystkich plików z dysku 1TB na 2TB:

1) SSD - C:

2) nowy dysk 2TB - D:

3) stary dysk 1TB - E:

 

Jako alternatywę, można zastanowić się nad kupnem większego dysku - np. 4TB. Wtedy mógłbyś przenieść na niego wszystkie dane z tych zewnętrznych dysków magazynowych i się ich pozbyć. O ile nie chodzisz z tymi dyskami od komputera do komputera, to mają same wady - przede wszystkim zawsze będą dużo wolniejsze niż dysk wewnętrzny.

 

Co do producenta - wszystkie dyski się psują, nie ma większego znaczenia, co wybierzesz.

Co do parametrów - zależy ile chcesz wydać. Dyski 7200 obrotów są szybsze niż te 5400 obrotów, ale są nieco droższe.

Nie kupuj dysków oznaczonych jako "Surveillance" - to są dyski do rejestratorów video i nie nadają się do typowego użycia w komputerze.

Nigdy nie zaszkodzi przejechać odkurzaczem po wnętrzu komputera - zakurzone komputery się grzeją i w końcu psują.

Edytowane przez ammarmar
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie muszę klonować dysku systemowego, ale zastanawiam się, czy nie zrobić tego na wszelki wypadek:

http://forum.benchmark.pl/topic/273802-przeniesienie-systemu-na-nowy-dysk-ssd-240gb/

 

Dziękuję za łopatologiczne wyjaśnienia-lubię takie.

 

Co do jednego dużego zamiast trzech mniejszych, to wolę jednak zdywersyfikować :-) ryzyko utraty danych (zdjęć) poprzez magazynowanie na jednym wewnętrznym i dwóch zewnętrznych. Jak się rozłoży cenę na te 5 lat, wychodzi niewiele :-)

 

Zamierzam użyć Mini Tool Partition Wizard free, bo go mam na komputerze. Chyba może być?

 

Oczywiście odkurzę albo pootwieram obudowę na wszystkie strony i przedmucham kompresorem; to drugie wydaje mi się... czystsze.

 

Przypomniałem sobie, że mam program Real Temp 3.70 ( z czasów, kiedy procesor był podkręcony). Właśnie wykonałem nim  Sensor Test i maksymalne temperatury to 49, 50, 54 i 51 stopni. Nie ma tragedii.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...