Skocz do zawartości

Podkręcenie AMD PHENOM II X4 925 i AMD RADEON HD 6850


Recommended Posts

Witam, jestem niestety amatorem w kwestii podkręcania procesora i karty graficznej, lecz chciałbym to uczynić. 
 
Czy jest sens to robić przy takiej konfiguracji komputera? (Płyta, zasilacz)
 
 
I w jakim sposób to wykonać?
 
 
 
Konfiguracja:
 
Procesor: AMD PHENOM II X4 925 2,8 GHz (standardowe chłodzenie)
 
Płyta Główna : Gigabyte GA-MA78GM-UD2H
 
Pamięć RAM: Kingston PC2-5300 (667MHz)  DDR2  4 x 2 GB
 
Karta Graficzna: MSI AMD Radeon HD 6850 1 GB GDDR5 (Czy kartę też można jakoś podkręcić?)
 
Dysk Twardy:  SAMSUNG HD322HJ  (298 GB, IDE)
 
Napęd: HL-DT-ST DVDRAM GH20NS10 
 
Zasilacz: Chieftec (GPS-450AA-101A) 450W  (Czy moc jest wystarczająca?)
 
Dodatkowy wentylator 120 mm na boku obudowy

 

Pod poniższymi linkami, znajdują się ilustrację z danymi komputera, a także temperaturami przy normalnej pracy:

 

https://zapodaj.net/b7882b38012b0.jpg.html

 

https://zapodaj.net/d665d43f816d8.jpg.html

 
Proszę o poradę.

 

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez irokez941
Link to post
Share on other sites

Zawsze jest sens przy tym zasilaczu możesz spokojnie grzebać. Myślę, że bez problemu powinno pójść 3.3GHz.

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites

 

 

standardowe chłodzenie)
 

 

Temperatury mogą być w tym przypadku problemem. Możesz próbować, ale uważnie sprawdzaj temperatury. Sekcja to gołe 4+1 więc  szału nie ma - tez może się gotować.

 

Nie wiem do czego używasz komputera, ale moim zdaniem gra nie warta świeczki. Podkręcanie procka mija się z celem, bo i tak GPU jest hamulcem w tym zestawie. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Temperatury mogą być w tym przypadku problemem. Możesz próbować, ale uważnie sprawdzaj temperatury. Sekcja to gołe 4+1 więc  szału nie ma - tez może się gotować.

 

Nie wiem do czego używasz komputera, ale moim zdaniem gra nie warta świeczki. Podkręcanie procka mija się z celem, bo i tak GPU jest hamulcem w tym zestawie. 

 

 

 Chodzi głównie o to by tanim kosztem pograć sobie np. w GTA V. 

 

Czyli rozumiem że próba jakiekolwiek OC nie ma sensu i lepiej zostac przy tym co jest tak? 

 

A czy w takim razie kartę można w jakiś sposób podkręcić?

Link to post
Share on other sites

 

 

Czyli rozumiem że próba jakiekolwiek OC nie ma sensu i lepiej zostac przy tym co jest tak?

tak

daj spokój z podkręcaniem tego sprzętu to jest już leciwa konstrukcja  i niema sensu tego podkręcać bo w grach przyrost fps ni jaki  

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Witam po dłuższym czasie. :)

 

Jestem właśnie po pierwszym OC i wygląda to następująco:

 

- Karta Graficzna (podkręcanie w sterowniku AMD i następnie test w GTA V):

 

 Taktowanie rdzenia - z 775 do 925 mhz

 

 Taktowanie pamięci - z 1000 do 1100 mhz

 

- Procesor  (podkręcanie automatycznie w programie AMD OverDrive , a następnie w BIOS-ie) :

 

  z 2,8 do 3,3 ghz

 

  Bus speed  z 200 do 236 (x14)

 

 

Grając w GTA V widać różnicę (wcześniej  20-30 FPS, teraz 28-40).

 

OC robiłem na boxowym chłodzeniu (od Phenoma x4 9550), co prawda po godzinnym graniu temperatura procesora wynosiła maksymalnie 65 stopni (CPUID HWMonitor)  i zastanawiam się czy taka temperatura jest dopuszczalna, czy jednak rozglądać się za nowym chłodzeniem? 

 

Druga kwestia, to gdy wykonywałem benchmark w OCCT, to po 7 minutach, wyskoczył błąd core #0 

 

Oprócz powyższego nic się innego obecnie nie dzieje.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez irokez941
Link to post
Share on other sites

Temperatury są w normie, ale dla własnej wygody i przyjemności z grania, polecam zakupić jakieś chłodzenie

 

 

Pamiętaj o pci bus, aby był na 100 nie na auto. Pokaż nam jakie napięcie ma procesor

Edytowane przez Bichits
Link to post
Share on other sites

Pamiętaj o pci bus, aby był na 100 nie na auto. Pokaż nam jakie napięcie ma procesor

Jak jest auto to dzielnik ustawia na tak aby było 100. Na nie których płytach ustawienie na sztywno taktu PCI może spowodować że dzielnik nie będzie w stanie ustawić sie tak by wyszło 100 i może wbić oczko wyżej co generuje problemy.

Link to post
Share on other sites

Robiąc overclocking, oglądałem sobie filmik instruktażowy na Youtube  i tam koleś lekko podniósł pci  bus, więc ja podniosłem z 100 do 101 mhz. Coś się przez to stanie? Może to jest powodem błędu w OCCT?

 

Zakupione i zamontowane nowe chłodzenie: https://www.silentiumpc.com/pl/product/spartan-3-pro-he1024/

 

Przestawiłem także wentylatory - dałem jeden 120 mm na przód obudowy (wtłaczający powietrze) i i mniejszy na tył (wypychający) .

 

 

Wklejam obecne napięcia i temperatury komputera  (podczas przeglądania internetu, bez wymagających aplikacji): 

 

2de918366259d1aemed.jpg

 

 

CPU 1,42 v - wartość jest dobra?

 

 

Martwi mnie - 5V i - 12V, czy te wartości są właściwe?

Link to post
Share on other sites

Czyli lepiej zmienić PCI BUS na 100 ? Bo ogólnie wszystko wydaje się stabilne.

 

 

 

O dziwo po zmianie chłodzenia, test OCCT się udał  bez problemu ( wyłączyłem po 1 h 14 min ).

 

 

O to dane w stresie, podczas testu:

 

b06fe68b8fe1dcb5.jpg

Edytowane przez irokez941
Link to post
Share on other sites

Zmienione PCI BUS na 100 mhz.

 

 

Podkręciłem jeszcze taktowanie pamięci karty z 1100 do 1125 mhz

 

Obecnie:

 

-Taktowanie rdzenia - z 775 do 925 mhz

 

- Taktowanie pamięci - z 1000 do 1125 mhz

 

Zrobiłem test w OCCT i po ośmiu minutach wyłączył się z powodu temperatury GPU (ustawiłem na maks 80 stopni i wskoczyło na 81, wentylator karty  pracował na ok. 4000 obr. ). Martwi mnie trochę ta temperatura, przesadziłem z podkręceniem?

 

Załączam screena:

 

aa29a2e51dd0cbdf.jpg

Edytowane przez irokez941
Link to post
Share on other sites

Xonara d1 raz spaliłem właśnie ustawieniem na auto.

Nauczka na całe życie, żeby ustawiać na 100

 

 

Dopóki jest stabilna, to nawet pod ciekłym azotem będzie dobrze (nie 6850, żeby ktoś nie pomyślał) - wszystko zależy od chłodzenia, przewodności ciepła, radiacji i td...

 

Zrób, jak mbe polecił oraz przedmuchaj finy z kurzu sprężonym powietrzem

 

Pokaż jeszcze jaką wersję masz tej karty

Cyclone, czarno-czerwona czy mały orb

Edytowane przez Bichits
Link to post
Share on other sites

Xonara d1 raz spaliłem właśnie ustawieniem na auto.

Nauczka na całe życie, żeby ustawiać na 100

 

 

Dopóki jest stabilna, to nawet pod ciekłym azotem będzie dobrze (nie 6850, żeby ktoś nie pomyślał) - wszystko zależy od chłodzenia, przewodności ciepła, radiacji i td...

 

Zrób, jak mbe polecił oraz przedmuchaj finy z kurzu sprężonym powietrzem

 

Pokaż jeszcze jaką wersję masz tej karty

Cyclone, czarno-czerwona czy mały orb

 

Miałem  ustawione bus 101 mhz, zmieniłem już na 100 mhz.

 

w środku wszystko mam dokładnie wyczyszczone (nawet z przodu, bo montowałem tam wentylator ). 

 

 

Moja wersja jest zwykła, taka jak na zdjęciu:

 

 

94a88398bd5576d2.jpg

 

Niestety nie mogę zmienić pasty, ponieważ karta została odkupiona na allegro ( z 3 miesięczną gwarancją rozruchową - jest plomba).

 

 

Grając w GTA V, temperatura karty graficznej max 68 stopni. Martwi mnie to,  że gdy pogram dłuższą chwile, gra się trochę zacina. Tak samo gdy wyjdę do Windows i wrócę do gry, też się tnie.

Edytowane przez irokez941
Link to post
Share on other sites

Xonara d1 raz spaliłem właśnie ustawieniem na auto.

Nauczka na całe życie, żeby ustawiać na 100

Karta na 100% nie padła od zmiany PCI BUS bo zmiana tego parametru moze powodować niestabilność platformy a nie zmianę w przypadku napięcia. Generalnie lepiej jak PCI BUS jest ponizej 100 z dzielnika auta niż ustawiać na sztywno 100 bo dzielnik może ustawić zegar powyżej 100 i jest doopa a nie OC.

to może lepiej nie ciśnij jej na maksa, chłodzony jest rdzeń, a pamięci mają tylko powiew cieplejszego powietrza, reszta karty nie jest niczym chłodzona.

 

 

A ten efekt z gta, a którym mówisz, pojawia się bez oc?

Problemem nie jest OC ale mała ilość ramu.

 

Miałem  ustawione bus 101 mhz, zmieniłem już na 100 mhz.

 

w środku wszystko mam dokładnie wyczyszczone (nawet z przodu, bo montowałem tam wentylator ). 

 

 

Moja wersja jest zwykła, taka jak na zdjęciu:

 

 

94a88398bd5576d2.jpg

 

Niestety nie mogę zmienić pasty, ponieważ karta została odkupiona na allegro ( z 3 miesięczną gwarancją rozruchową - jest plomba).

 

 

Grając w GTA V, temperatura karty graficznej max 68 stopni. Martwi mnie to,  że gdy pogram dłuższą chwile, gra się trochę zacina. Tak samo gdy wyjdę do Windows i wrócę do gry, też się tnie.

Spróbuj z kości ram odczytać jaki to dokładnie model i sprawdź zakres taktowania. W tym radkach często montowano dużo szybsze pamiątki

Link to post
Share on other sites

Przesyłam zdjęcia kości, a także ustawień BIOS-u i danych widocznych w CPU-z:

 

0b65f0754d499d21.jpg

 

58e81d20d0de484f.jpg

 

4daa470f9bf4be0f.jpg

 

16dbffc2acb6ef4f.jpg

 

f79c3785a1b15eb4.jpg

 

37f5b1c88621dbbd.jpg

 

 

 

Czy to ze dysk jest podłączony jako master 3 , a nie master 0 ma jakieś znaczenie co do szybkości HDD? 

 

 

Ustawienia BIOS-u są poprawne? 

 

 

 

 

PS:

 

Postanowiłem, że jeszcze raz uruchomię OverDrive i spróbuje podkręcić procesor. 

 

Poszło do 3373 mhz i następnie informacja, by zresetować komputer. Pojawił się BSOD, po restarcie ustawiłem mnożnik w BIOS-ie na 241 mhz i działa na tych 3373.

 

Wydaje mi się, że procesor można jeszcze kręcić dalej, lecz blokadą jest Ram ( na  x 3,33 doszło do 801 mhz).

 

Jutro spróbuje zmniejszyć mnożnik RAM do x 2,66  i spróbować jeszcze podkręcić procesor.

 

 

W BIOS-ie ustawione jest napięcie ram 1,872 v , a na kościach jest informacja o 1,8 v.

 

 

Myślicie że mogę jeszcze manualnie podciągnąć do np. 1.950 v? (fajnie jakby po OC procesora,  wyższe taktowanie zostało :D

Edytowane przez irokez941
Link to post
Share on other sites

co do dalszego podkręcania to nikt nie chce się wychylać, bo nie wiadomo jak zareaguje na to twój, już leciwy sprzęt.

Ponad to, nie każdy da sobie rękę uciąć za ustawienia, bo po prostu ich nie pamięta. OC to kwestia długotrwałej zabawy na tych starych płytach.

 

Piszę ten post, bo znalazłem info jak działa bclk na nowych płytach (a działa tak jak myślę o starych - podkręca pci, m.2 i td.)

źródełko:

https://youtu.be/MMJoLyrWa7E?t=169

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam po dłuższym czasie. Zakończyłem OC procesora i karty graficznej.

 

Wygląda to następująco:

 

Procesor (Napięcie 1.440 v):

- z 2812 mhz do 3390 mhz 

 

Karta Graficzna: 

 

- rdzeń z 775 mhz do 920 mhz

 

- pamięć z 1000 mhz do 1100 mhz

 

Pamięć Ram DDR2 (Napięcie 1.9 v):

 

- z 667 mhz do 807 mhz 

 

 

Rozumiem że jest to archaiczna jednostka, lecz mnie to OC dodało kilka FPS i w GTA V dużo ustawień mam na "wysokie", np. jakość wody. 

 

Także nawet z komputera który był dobry gdzieś ok. 2010 r., można coś wyciągnąć. :D

 

 

Teraz ściągam FIFA 19 demo, z ciekawości czy uda mi się odpalić. :)

 

Pozdrawiam.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...