Skocz do zawartości

Przebicie na złączu DVI, a awaria karty


Recommended Posts

Cześć, mijają 3 tygodnie, a ja uwalilem dwie karty - RX460 i GTX760. Nie wiem co może być przyczyną.

 

RX zmarł w butach, nie wyjęty nawet z obudowy, przepiąłem monitory na moment, odwracam się, no signal na obu monitorach. Nie wykrywany pod innym komputerem nawet jako Display Adapter. Żeby diagnostyka nie była za łatwa, wgrywałem BIOS pod odblokowanie jednostek (cieniujących?), ale jakby nie patrzeć tydzień działał stabilnie, a teraz nie wykrywa jej nawet w ATIflasherze.

 

GTX760, padł po wyjęciu, przeczyszczeniu i podłączeniu. Podłączyłem monitory i standard, no signal. Za dużo tu więcej nie powiem, zmieniałem tylko pastę, żadnych rezystorów przy rdzeniu nie strąciłem, dokręcone delikatnie.

 

W moim bloku (wybudowany za PRLu, może już po, kto wie) nie ma uziemień, po prostu. Złącze DVI przebija niesamowicie. I teraz pytanie, czy takie przebicie może być przyczyną awarii karty? 760tka obecnie nie daje znaku życia prócz fan spina, rdzeń się praktycznie nie grzeje, sekcja zasilania zaś zapewne pracuje. RX nie daje nawet fan spina. Obecnie boję się pod to podłączyć cokolwiek, bo jeżeli to wina przebicia, to uwalę kolejny sprzęt.

 

spec.

Phenom II X4 965BE

GA-770t UD3

8GB 1600mhz

karty EVGA gtx760

sapphire rx460 nitro

psu chieftec ctg750c

Edytowane przez Yennefer
Link to post
Share on other sites

ale przebicie masz od sieci czy od ładunków elektrostatycznych ? to są 2 rożne sprawy.... swoją drogą każdorazowe grzebanie w bebechach kompa powinno być wykonywane z zapiętą opaską antystatyczną. Uziemienie w instalacjach elektrycznych służy temu żeby zadział taki specjalny bezpiecznik zwany różnicówką który powoduje odłączenie prądu w mieszkaniu/biurze etc. kiedy występuje różnica potencjałów pomiędzy uziemieniem a masą w sieci elektrycznej w domu raczej nie podłączasz monitora pod jedną fazę a jednostkę pod drugą... cały czas na tych samych kablach jedziesz ?- proponowałbym zmienić a może to nie wina kart tylko płyty ?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ciężko mi określić, bo nie mam pojęcia czym w praktyce różni się przebicie z sieci od elektrostatycznego. Na pewno zachodzi na gnieździe wyłącznie przy włączonym zasilaczu. Takie samo zachodzi na stacji dokującej od laptopa (też DVI), więc domyślam się, że to z sieci.

 

Kable nie wiem czy mają tu coś do rzeczy skoro ewidentnie wina gniazda. Ciekawiło mnie czy to kwestia kabli więc po prostu dotknąłem gniazda DVI, i ewidentnie przebija od niego (tak samo stacja dokująca).

 

Głównie ciekawi mnie czy jest możliwe uszkodzenie karty w tak znaczny sposób poprzez tak nie duży prąd i to na wyjściu na monitor.

 

Co do płyty głównej, tu się nie wypowiem bo nie mam na ten czas drugiego blaszaka w pobliżu. Na pewno slot PCI-E działa, a czy to on jest winny, musiałbym długofalowo testować na nim sprzęt. Poradę z opaską wezmę do serca, zawsze myślałem, że do chałupniczych robótek starczy wyładowanie się na obudowie, z tym, że RX padł tak samo szybko i to bez wyjmowania z budy.

 

Na ten czas boję się ładować cokolwiek do tej samej obudowy, pod to samo gniazdko i do tej samej płyty, chyba tylko RAMu i procesora jestem pewny.

 

edit: Robi się jeszcze dziwniej, teraz nieżywa karta przebija i przy wyłączonym zasilaczu i to w okolicach całego górnego śledzie. Zaczynam baranieć.

Edytowane przez Yennefer
Link to post
Share on other sites

To przebicie zapewne jest też na obudowie PC. Sprawdź próbnikiem elektrycznym obydwa otwory w gniazdku. Powinien świecić tylko w jednym. Jeżeli pojawi się nawet żarzenie w na linii neutralnej, to może świadczyć, że któreś urządzenie w mieszkaniu (pralka, lodówka)  ma przebicie. Może też być tak, że któryś z sąsiadów podłączył do przewodu neutralnego bolec w .gniazdku, a ma wadliwe urządzenie

Link to post
Share on other sites

Zerknę dziś, mam jeszcze pytanie. Czy jest szansa, że to niewielkie przebicie to resztki energii z kondensatorów? Wczoraj chwilę to sprawdzałem i do takiego przebicia dochodzi w krótkim odstępie od wyłączenia komputera.

 

Na obudowie takowego nie ma, kartę wpiąłem testowo w innym domu do innego komputera, przebicie na śledziu takie samo.

 

No i jeszcze jedno WAŻNE pytanie: czy płyta główna/slot PCI może uwalić kartę? MOBO to mój chyba najstarszy element, zasilacz choć bez certyfikatów, ma ogromny zapas mocy, nawet na linii 12v. Wczoraj włożyłem do komputera dwie działające karty. Żadna nie rusza, komputer postuje i bootuje do systemu bez problemu, ale no signal na obu, i przez DVI, i VGA. Pod innym pecetem obie działają. Uznaję, że obecnie slot nie działa, pytanie tylko czy PSU uwaliło i go, i karty, czy raczej odwrotnie.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie ogarniasz tego to wezwij elektryka , bo z prądem niema żartów .

Myślę, że takiej potrzeby nie ma. Przebija jedynie karta prądem niższym niż ładowarka telefoniczna. Nic innego, także kwestia zasilania raczej jest załatwiona.

 

No cóż, poszukam lokalnie kogoś z testerem napięć pod obciążeniem i zerknę czy obecny zasilacz nie jest problemem. Płyta i tak już do piachu, także temat można zamknąć. ;)

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...