Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry

Potrzebuję SSD, który wykorzystywany będzie jako dysk przenośny, głównie podczas formatowania PC oraz do przenoszenia większych ilości danych, dodatkowo w przypadku ewentualnego zgonu mojego SSD w komputerze(Crucial M550 128GB @ 24 TBW, oby żył wiecznie) musiałby go zastąpić, bo za kilka lat dysków MLC już pewnie nie będzie, a na system wolę MLC niż TLC.

Który z obecnie sprzedawanych dysków MLC/3D MLC najlepiej wpisuje się w te kryteria? Cena do ~150 zł.

Mam chipset B85, więc w grę wchodzi SATA 3 oraz USB 3.0, z tego co się zorientowałen do wyboru jest:

- IRDM 2nd gen

- SP920

- SU900

- BX300

- 370S

Pozdrawiam

Edytowane przez krisol
Link to post
Share on other sites

Dodam, że mam jeszcze w domu BX300 120GB, prędkości sekwencyjne obu moich SSD przy zapisie pojedyńczego pliku 10.3 GB wynoszą 350 MB/s na początku kopiowania i jakieś 240 MB/s na końcu kopiowania pliku dla M550, natomiast dla BX300 jest to 430 MB/s podczas kopiowania 4GB z tego pliku, po czym prędkość spada do 220 MB/s dla pozostałej 6.3GB części pliku. Podczas testu dyski były wypełnione gdzieś w 75%.
Tak więc powinienem kupić kolejnego BX300 czy kierować się raczej ku jakiemuś innemu dyskowi?
@up
20 zł nie robi mi aż takiej różnicy, chcę tylko wiedzieć, który będzie dla mnie najlepszy.

 

Dobra, trochę poczytałem i IRDM odrzucam bo ma słaby kontroler bez DRAM, 370S też bo jest za drogi, SU900 też bo jest gorszy od BX300, zostaje SP920 i BX300, który brać?

Edytowane przez krisol
Link to post
Share on other sites

BX300 120GB jest szybki, póki mu się 3GB bufora pseudoSLC nie zapełni, co chyba już zobaczyłeś :D 
sp920 jest na dobrych ale wolnych kostkach, w 128GB ma tylko ok 170MB/s zapisu sekwencyjnego, ale jest on utrzymywany (ale ma też dobre czasy dostępu i dobry IOPS, jedynie zapis sekwencyjny jest słaby) 

Jak możesz to dołóż do większego, bo im większy SSD, tym szybszy (więcej pakietów NAND). 

Link to post
Share on other sites

Hm, w takim razie chyba wolę BX300, 220 MB/s > 170 MB/s. ;)

Najtańszy 240-256 GB MLC to IRDM Pro no ale on kosztuje 255 zł, za dużo. Mógłbym jedynie dołożyć do jakiegoś taniego 240 GB, np. Cruciala BX500, tyle że nie potrzebuję tyle miejsca, BX500 240 GB będzie lepszy/szybszy od BX300 120 GB i SP920 128 GB?

Edytowane przez krisol
Link to post
Share on other sites

BX500 jest na QLC, ​i na 100% będzie jakiś bufor dla maskowania wydajności, więc ci nie powiem ile, bo nie patrzyłem na testy. 

 

 

Hm, w takim razie chyba wolę BX300, 220 MB/s > 170 MB/s.

no jak IOPS i opóźnień nie bierzesz pod uwagę. szkoda że pojemniejsze wersje sp920 takie drogie zawsze były... :( Bo to był super bezproblemowy SSD, tylko z wolnym zapisem sekwencyjnym w mniej pojemnych wersjach.  120-128GB i tak będą wolne, co byś nie kupił (wcześniej były wyjątki, ale to lata temu, gdzie SSD były na niskiej gęstości pakietach NAND MLC). 

Link to post
Share on other sites

Czyli SP920 jest generalnie szybszym dyskiem pod system od BX300, tylko zapis sekwencyjny ma wolniejszy, tak?

BX500 jest na 3D TLC od Microna, a przynajmniej wersja 480 GB: https://www.techpowerup.com/reviews/Crucial/BX500_480_GB/2.html

Zapis sekwencyjny szału nie robi, jakieś 90 MB/s.   :/

write_over_time.jpg

Edytowane przez krisol
Link to post
Share on other sites
Czyli SP920 jest generalnie szybszym dyskiem pod system od BX300, tylko zapis sekwencyjny ma wolniejszy, tak?

między tymi 2-m wolałbym SP920 bo ma lepszy IOPS i dobry odczyt. Ale Ja bym się raczej nie kierował szybkością, a gwarancją i dobrymi opiniami sp920. I tak są to słabe wydajnościowo SSD. 

 

Co do BX500 to trochę tragedia mimo że to TLC, nawet podpierając się buforem jest jako ostatni lub przedostatni dysk, opóźnienie sięgające kilku do kilkunastu ms (zależnie jakie próbki) po wyczerpaniu bufora, zapis na poziomie 110MB/s po wyczerpani bufora.

Link to post
Share on other sites

Prędkości mojego BX300 wyglądają następująco:

696405338cdb5b11cf1f0605ab5099084d13df69

 

W porównaniu do SP920 słabo wypada 4K-64T, co mogę przez to rozumieć?

Mam jeszcze jedno pytanie, od kiedy dynamiczny bufor SLC przestaje działać? Przy zapełnieniu dysku na poziomie 33% czy 66%?

Edytowane przez krisol
Link to post
Share on other sites

BX300 ma stały bufor, dlatego jest w polecanych :DSu900 ma identyczne podzespoły ale już dynamiczny bufor, dlatego go brak w polecanych.

Stały bufor działa zawsze, dlatego wolę to rozwiązanie, a dynamiczny bufor to obosieczny miecz, bo obciąża dodatkowo ssd jak się skończy i podwyższa opóźnienia. To dynamiczny bufor jest zależny od wolnego miejsca, nie statyczny.

4K-64T nigdy nie użyjesz, wiec nic nie mówi. Ogólnie syntetyki mało obecnie mówią w czasach buforów pseudoSLC.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...