Skocz do zawartości

Dodatkowe chłodzenie na 1080ti


Recommended Posts

Witam,

Dzisiaj kolega mi podesłał takie oto chłodzenie:
https://www.morele.net/chlodzenie-titan-ttc-sc07tz-rb-33306a-1066093/

Bardzo mi się spodobało bo po pierwsze cena nie odstrasza, po drugie mam swój sprzęt, który jednak trochę się grzeję, CPU mam po skalpie więc  ustawienia wentylatorów w biosie musze ustawiac w stosunku do zaniżonych temperatur CPU tak by ostatni wentylator ten ktory wieje na GPU wlaczal sie szybciej tak by ogrzewał GPU, w teorii temperatury gpu mimo ze mam Aorus 1080ti i tak siegają do 75~stopni jak nie wyzej, roznie w to benchmarkach wychodzi. Z temperaturami cpu nie mam problemow bo w grach i tak nigdy nie osiagaja powyzej 70 stopni ale z gpu jest inaczej i te temp jednak potrafia byc wyzsze, czesto mam np 55 stopni cpu a grafika 75 stopni.

Aktualny Sprzęt:
Case: Fractal Design Meshify C Black
Mobo: MSI Z370 Gaming Pro Carbon
CPU: i5 8600k Delid - OC 5.0GHz
Cooler: Noctua NH-U14S
Power Supply: Seasonic Focus Plus 750W Gold
RAM: G.Skill Trident Z DDR4, 2x8GB 3200MHz CL14
Dysk: SSD Samsung 850 Evo 500GB
GPU: GTX 1080 Ti AORUS 11GB
Os: Win 10 Pro x64 
Monitor: LG 24GM79G-B 144hz 1080p
Headphones: Beyerdynamic Custom Game + Shanling Up DAC
Mouse: Logitech G403 Wired 
Keyboard: Sharkoon Skiller Mech SGK1 Kailh Brown
Case Cooling: 3x BeQuiet Silent Wings 3 140mm High Speed + 2x Noiseblocker PRO 140mm 700 RPM on top


Oto też mój wynik:

https://www.3dmark.com/3dm/28804452

Planowałem przez chwile zrobic sobie chlodzenie cieczą całego kompa lub częściowo np grafiki ale mam obudowę fractal meshify C ktory niezbyt ma do tego predyspozycje. 
Jest to tez przewiewna obudowa wiec wentylatory jednak bardzo slychac, szczegolnie na 100% + dlatego ze obudowa stoi obok monitora bo lubie patrzec na swiatelka led grafiki i mobo :E


Tak czy siak co myslicie o tej wkladce za 70zl z wentylatorami? Ocen nie ma za wiele, ktos pisal ze te wentylatory slabo co daja, wiem ze mozna to samemu zrobic podczepiajac jakos wentylatory ale jednak wole by to jakos wygladalo niz by jakies kable i druty bylo widac.

Jakies propozycje? Rady? Wydaje mi sie ze ta wkladka pod gpu z dwoma wentylatorami obnizyu i temperatury i halas bo nie bedzie musial aorus swoich 3x wentylatorow uruchamiac na 100% ( co juz bardzo slychac) tylko np ebda chodzily na 60% + ta wkladka tez jakos cos podobnego (o ile to mozna regulowac). - mam racje?
PS. Przydalby sie jednak kolor czarny tego chlodzenia pod gpu :D obudowe mam w wiekszosci czarna
azByano.jpg
 

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites
i tak siegają do 75~stopni

Zupełnie normalne temperatury. Martwiłbym się dopiero kiedy przekraczasz regularnie 85 stopni w grach. Zamiast gównianych wkładek, które nie zrobią absolutnie żadnej różnicy (lub będzie ona krążyć wokół granicy błędu pomiarowego) kup sobie pastę termoprzewodzącą i zmień obecną na rdzeniu GPU, a dodatkowo możesz wykonać undervolta. Moja 1070 rzadko przekracza 65C pod obciążeniem, chyba że odpalę zmodowanego wieśka w 4k :P. Masz dobrą budę z dobrym przepływem powietrza, więc tu nie ma o co się martwić.

 

ps. Wspomniałeś, że ustawiasz często wentylatory na karcie na 100%, czy tak było już od zakupu?

Edytowane przez Fanbooj
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zupełnie normalne temperatury. Martwiłbym się dopiero kiedy przekraczasz regularnie 85 stopni w grach. Zamiast gównianych wkładek, które nie zrobią absolutnie żadnej różnicy (lub będzie ona krążyć wokół granicy błędu pomiarowego) kup sobie pastę termoprzewodzącą i zmień obecną na rdzeniu GPU, a dodatkowo możesz wykonać undervolta. Moja 1070 rzadko przekracza 65C pod obciążeniem, chyba że odpalę zmodowanego wieśka w 4k :P. Masz dobrą budę z dobrym przepływem powietrza, więc tu nie ma o co się martwić.

 

ps. Wspomniałeś, że ustawiasz często wentylatory na karcie na 100%, czy tak było już od zakupu?

Dzięki za szybką odpowiedź, moze to juz zbytni perfekcjonizm ze tak bardzo chce obniżac te temperatury i w ogole tak staram sie byc dokladny, taki tez jestem lubie cisze ale tez nie chce by ten sprzet ktory mam od niedawna sie popsuł.

Kolega mowil ze powyzej 70 stopni proc jak i karta gpu sie degraduje i na dluzsza mete lipa, stąd odpalila mi sie zarowka by jednak cos z tym zrobic. 

Co do pasty termoprzewodzącej to w sumie dobry pomysl, ten 1080ti aorus siedzial pewnie w koparze i dlatego te temp sa takie o 5-10 stopni wyzsze, moge tam dac termogryzonauta paste? taka sama dalem tez na cpu (to podobno jedna z najlepszych).

Jezeli chodzi o przeplyw powietrza to owszem jest dobrze ale jednak jest glosno gdy nie mam sluchawek, cale szczescie ze te beherdynamicy sluchawki dobrze tlumia dzwieki.

Co do wentylatorów na karcie,, jak kupilem karte to w testach chodzi ona defaultowo na max 60%-70% fan i wtedy po 5min dobija do 81 stopni nawet, dopiero w msi afterburner suwaki ustawilem tak by wentylatory do 55 stopni nie chodzily a powyzej sie wlaczaly i przy 69 stopni ustawilem by chodzily juz na max 100% by nie przekraczac 70 stopni z uwagi na degradacę, najgorzej jest gdy temp skaczą od 54 do 55 wtedy wiatraki na okraglo sie wlaczaja a to podobno jeszcze bardziej je psuje.

Czyli nie ma sensu bym cos kombinowal z ta grafika oprocz wymiany jej pasty?

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites
Kolega mowil ze powyzej 70 stopni proc jak i karta gpu sie degraduje i na dluzsza mete lipa

Kolega niech się zapozna z tym jak działają półprzewodniki, a potem może wciskać farmazony innym. Najlepiej gdyby tego nie robił wcale.

 

moge tam dac termogryzonauta paste

Nadaje się, pewnie. Tylko uważaj, żeby nie dać za dużo :P Być może od służby w koparce pasta się wzięła i zużyła, co jest normalne. Dla pewności sprawdź dodatkowo jakie są taktowania pod obciążeniem i porównaj je z fabrycznymi (te które podaje Gigabyte), bo istnieje nikła szansa, że poprzedni właściciel grzebał coś w biosie karty.

 

dopiero w msi afterburner suwaki ustawilem tak by wentylatory do 55 stopni nie chodzily a powyzej sie wlaczaly

Gdyby mnie pytać o zdanie to ustawiłbym krzywą idącą bazowo od 20% niezależnie od temperatury. Karta jest wtedy i tak niesłyszalna, a w idle zawsze będzie nieco chłodniejsza. Dodatkowo możesz, tak jak wspomniałem wyżej, zrobić undervolt w MSI Afterburnerze (ustawiasz krzywą taktowań tak, żeby od pewnego napięcia się nie zmieniało). Jest to to bardzo proste, potestujesz sobie z godzinkę, a efekty mogą być całkiem dobre.

Edytowane przez Fanbooj
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam coś podobnego do chłodzenia dysku m.2 na adapterze PCI-E. Tylko ja sam dorabiałem uchwyt na śledziu, bo parę lat temu nie było takiego zestawiku w rozsądnej cenie. Jako chłodzenie dysku sprawdza się bardzo dobrze, na żadnym radiatorze do m.2 nie uzyskałbym takich niskich temperatur. Jako, że adapter do dysku jest niski, chłodzenie to dmucha także na kartę graficzną. Jednak nie zwróciłem uwagi jakie temperatury były na karcie przed instalacją tego chłodzenia.

 

Ten zestawik z linka wygląda bardzo dobrze, ma regulację obrotów, cena też jest dobra... (poniżej znacznie drożej):

https://www.ebay.ie/itm/Titan-TTC-SC07TZ-RB-VGA-Cooler-with-2x-95mm-Fan/232644231216?hash=item362aad4030:g:XYIAAOSwaC9aa0Fc

 

... ale z robotą jaką robi w praktyce jest słabo:

http://www.overclockersclub.com/reviews/titan_ttcsc07/4.htm

 

Tutaj jeszcze inna konfiguracja montażu:

 

 

Tak więc wydaje mi się, że w przypadku jakiś tam modeli kart bardziej pomoże, w ciasnych obudowach ze słabym przepływem także będzie większa różnica na plus, ale ogólnie szału nie ma jak by się wydawało na pierwszy rzut oka.

 

Ale do chłodzenia dysku m.2 w adapterze jak najbardziej polecam.

 

Link to post
Share on other sites

Kolega niech się zapozna z tym jak działają półprzewodniki, a potem może wciskać farmazony innym. Najlepiej gdyby tego nie robił wcale.

 

Nadaje się, pewnie. Tylko uważaj, żeby nie dać za dużo :P Być może od służby w koparce pasta się wzięła i zużyła, co jest normalne. Dla pewności sprawdź dodatkowo jakie są taktowania pod obciążeniem i porównaj je z fabrycznymi (te które podaje Gigabyte), bo istnieje nikła szansa, że poprzedni właściciel grzebał coś w biosie karty.

 

Gdyby mnie pytać o zdanie to ustawiłbym krzywą idącą bazowo od 20% niezależnie od temperatury. Karta jest wtedy i tak niesłyszalna, a w idle zawsze będzie nieco chłodniejsza. Dodatkowo możesz, tak jak wspomniałem wyżej, zrobić undervolt w MSI Afterburnerze (ustawiasz krzywą taktowań tak, żeby od pewnego napięcia się nie zmieniało). Jest to to bardzo proste, potestujesz sobie z godzinkę, a efekty mogą być całkiem dobre.

- Czyli karta jak ją stresuję to nawet powyżej 90 stopni się nie degraduję? On mowil ze gdybym tak robil przez miesiac to juz moglo by sie pogorszyc

 

 

- Co do pasty to spoko zabiore sie za to chociaz po tym co napisales ze nic sie nie degraduje powyzej 70 stopni to na razie sie wstrzymam. Co do taktowania to wszystko sie zgadza fabryczne sa takie same jak na gigabyte, pod obciazeniem jakies wysokie bo w msi afterburner tylko +40mhz moge dac i mam wtedy 1950mhz pod obciążeniem, wiec dziwny ten boost :E mozliwe ze juz zostala podkrecona w biosie jak mowisz 

 

-Co do krzywej to wole jak karta nie chodzi i jest cicha, lewy wiatrak jednak wydaje charakterystyczny podzwiek (nie to ze cewka) ale jest taki najglosniejszy, a czesciej jednak na ten moment siedze na google chrome niz jak gram wiec wole miec ta cisze, oto zrzut ekranu suwaków w msi afterburger

SBcpU7E.png

Generalnie to co zrobilem w msi afterburner to oczywiscie na maxa powerlimit 150% i ten core clock na max 40+ , zabawa w memory tylko obniża mi fps, jak widac ta karte nie ma co juz podkrecac bo jak wiadomo 1080ti jest przeladowaną kartą:

vIWfapb.png

 

 

 

 

 

 Dodatkowo możesz, tak jak wspomniałem wyżej, zrobić undervolt w MSI Afterburnerze (ustawiasz krzywą taktowań tak, żeby od pewnego napięcia się nie zmieniało). Jest to to bardzo proste, potestujesz sobie z godzinkę, a efekty mogą być całkiem dobre.

Tutaj nie wiem czy jest sens bo przeciez karta bedzie mniej wydajna.

 

Na pulpicie generalnie zrzuca mi taktowania do tych najnizszych, (optymalna moc w nvidii) a w grach max wydajnosc, gdyby robic  undervotlage na pulpicie to ok, ale w grach jednak wole walczyc o kazdy fps, z uwagi ze mam monitor 144hz i potrzebuje te 144fps a nie zawsze jest to osiagalne nawet na takim sprzęcie za 8 tysięcy z uwagi na wymóg wysokich fps około 140~fps.

Ja to jestem competive gracz wole i tak wyniki w grze niz jaranie sie spadającymi liściami czy papierkami latającymi w powietrzu, grafike tą kupilem by kazda gre pociagnac na 144fps bez wzgledu na opcje graficzne.

Czyli nie musze ustawiac tak wiatraków by np na 69 stopni chodzily juz na 100%?

Nie lepiej sprzęt trzymac na najnizszych temperaturach? Czy to niepotrzebne wykorzystywanie wiatraków i kultury pracy poprzez zbyt duzy halas?

Link to post
Share on other sites

Wentylatory w obudowie nie muszą pracować na 100% RPM. U mnie pracują z prędkością około 550 RPM (około 40%) w trakcie przeglądania netu, pracy na aplikacjach biurowych, zaś temperatura CPU oscyluje pomiędzy 32-36 st.C. W takcie gier procesor 4790K z radiatorem Noctuy, wentylator ma około 800-900 RPM a temperatury dochodzą do 63 st.C. To wszystko w przewiewnej obudowie CoolerMastera 5Pro. Na marginesie, na topie mam tylko jeden wentylator nad radiatorem. Przy tradycyjnym chłodzeniu powietrzem ten drugi kompletnie nic nie daje, co najwyżej zakłóca przepływ powietrza. Więcej korzyści można osiągnąć przez wymianę wentylatora na wydajniejszy w tyle obudowy. Co do napływu powietrza dla karty graficznej, z mojego doświadczenia lepiej zastosować wentylator o skupionym strumieniu powietrza. Jego minus jest taki, że trochę głośniej pracuje z powodu strumienic w jego konstrukcji.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Wentylatory w obudowie nie muszą pracować na 100% RPM. U mnie pracują z prędkością około 550 RPM (około 40%) w trakcie przeglądania netu, pracy na aplikacjach biurowych, zaś temperatura CPU oscyluje pomiędzy 32-36 st.C. W takcie gier procesor 4790K z radiatorem Noctuy, wentylator ma około 800-900 RPM a temperatury dochodzą do 63 st.C. To wszystko w przewiewnej obudowie CoolerMastera 5Pro. Na marginesie, na topie mam tylko jeden wentylator nad radiatorem. Przy tradycyjnym chłodzeniu powietrzem ten drugi kompletnie nic nie daje, co najwyżej zakłóca przepływ powietrza. Więcej korzyści można osiągnąć przez wymianę wentylatora na wydajniejszy w tyle obudowy. Co do napływu powietrza dla karty graficznej, z mojego doświadczenia lepiej zastosować wentylator o skupionym strumieniu powietrza. Jego minus jest taki, że trochę głośniej pracuje z powodu strumienic w jego konstrukcji.

No spoko tylko mój proc o ile po skalpie ten 8600k to w przegladarce potrafi sie zagrzac do 45-50 stopni wiec wtedy wszystkie wentylatory sie wlaczaja na te wyzsze obroty, choc to trwa doslownie sekunde, bo mam proca podkreconego na 5,0ghz, takto mam takie same temperatury ze max 31 stopni, cooler od cpu chodzi caly czas by to stabilnie stalo by tez uniknac wlaczania sie bez przerwy w kolko wentylatora - smierc dla lozyska :P

Chyba zmienie by wentylatory sie odpalaly powyzej 55 stopni od cpu bo to rzadko sie zdarza na pulpicie i wtedy unikne skoków rpm wentylatorów

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...