Skocz do zawartości

Zwiechy komputera - czy to zasilacz?


Recommended Posts

Witam! 
 
19 czerwca 2018 zakupiłem składany komputer wraz z montażem z popularnego serwisu molere. 
Generalnie wszystko jest w porządku i jestem bardzo zadowolony z zakupu, ale czasem zdarza się, że komputer zatnie się na "amen". 
- obraz staje w miejscu i nawet godzina na pasku startu się nie zmienia, 
- muzyka w słuchawkach przestaje grać, 
- system na nic nie reaguje, 
- podświetlenie myszki i klawiatury wyłącza się, 
- przycisk do resetu nie działa, wielokrotne wciśnięcie nie pomaga, 
- jedynym rozwiązaniem jest wtedy przytrzymać przycisk Power do momentu wyłączenia komputera, lub wyłączyć komputer z gniazdka. 
Po ponownym uruchomieniu komputera wszystko jest w porządku, jak gdyby nigdy nic... 
Raz zdarzyło się, że komputer sam z siebie po prostu się wyłączył, a nie zaciął jak zazwyczaj. 
 
Zakupu dokonałem 3 miesiące temu, od tamtego momentu używam komputera każdego dnia. Wyżej opisany problem przydarzył mi się "tylko" 4-5 razy. Jest to stosunkowo niewiele jak na ponad 90 dni pracy komputera, ale mimo wszystko martwię się o swój sprzęt. 
Zwiecha zdarzyła się raz kiedy grałem w mało wymagającą grę, drugi kiedy oglądałem serial, a trzeci kiedy zwyczajnie przeglądałem internet, więc nie zdarza się to tylko w określonych warunkach. Myślę, że nie zdarza się to częściej jak raz na około 2tyg. 
 
Dodam, iż posiadam oryginalny system Windows, nie podkręcałem żadnego z podzespołów i nie instalowałem niczego z nieznanych źródeł. Mam zainstalowane tylko m.in: Steam, Origin (+gry), Discord, Corel Draw, Gimp 2, Google Chrome, CCleaner, Eset Nod32, Mbam, Adwcleaner. Skanowałem system wymienionymi programami - żaden nie znalazł zagrożeń.
 
Pytałem już na wielu forach/społecznościach, ale niestety nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi... znaczna większość uważa, że to zasilacz, jednak nie chcę oddawać zasilacza na gwarancję bez 200% pewności, ponieważ potrzebuję komputera na co dzień do pracy i szkoły. 
 
ASRock B360M PRO4
Intel Core i5-8400, 2.80GHz, 9MB, BOX + chłodzenie SilentiumPC Spartan 3 PRO 
GoodRam IRDM X DDR4 2x4GB, 2666MHz, CL16 
Gigabyte GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB 
SilentiumPC Vero L2 500W 
Dysk HDD Toshiba P300 1TB 
Windows 10 Home 64 bit (bios aktualny)
 
Testując kartę graficzną w programie OCCT po minucie wywala mi błąd. Dziwne, bo stress test na DirectX 9 działa normalnie, a na 11 błąd. Czy to może być powodem mojego problemu? Czy DX11 "pobiera" więcej prądu niż DX9 i winny może być zasilacz, dlatego stress test nie działa?
 
W dzienniku zdarzeń jest błąd krytyczny z momentu kiedy miałem ścinkę (20.09.2018 godz. 20:16), ale to chyba chodzi o to, że wyłączyłem komputer przytrzymując przycisk Power (bo nic innego nie dało się wtedy zrobić).
 
Przepraszam, jeśli napisałem post zbyt chaotycznie, ale chciałem zawrzeć w nim jak najwięcej informacji. 
Dziwne jeśli wadliwy okaże się zasilacz, ponieważ problem występuje naprawdę bardzo rzadko i zdarzało się że komputer był włączony nieprzerwanie 3-4 dni i nic się wtedy nie działo. 
 
Niżej wstawiam screeny z OCCT, dziennika zdarzeń i CrystalDiskInfo. 
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc. 
Bt4QUhA.jpg0XiGvi1.jpgwCRW9t5.jpgYI77rUT.jpgFKyjeNs.jpgta3ID4G.jpg
Edytowane przez nadx00
Link to post
Share on other sites

Czy masz wszystkie uaktualnienia systemu ? Problem jest pewnie gdzie indziej ale to możesz sprawdzić szybko. Błąd 41(63) obejmuje prawdę mówiąc wszystko ,więc trudno na 100% winić np. zasilacz. Jeśli masz nowe sterowniki graficzne to sprawdź na sporo starszych.

Czy ten problem miałeś od samego początku,czyli zaraz po kupnie i pierwszej instalacji systemu ?

Najlepiej by było sprawdzić na innym zasilaczu.

Edytowane przez jarrino
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wszystkie sterowniki mam aktualne, również te od karty graficznej. BIOS i Windows też aktualne.
O ile dobrze pamiętam to pierwszy raz wystąpiło jakiś miesiąc od zakupu. 
Jeśli chodzi o zasilacz to sprawdziłem napięcia miernikiem multimetr w kostce ATX 24pin - zarówno bez obciążenia jak i pod obciążeniem wszystko jest ok. 

Sprawdziłem chyba wszystko co jest możliwe i jedyny napotkany błąd to brak możliwości odpalenia stress testu GPU na DX11, ale czy to może być przyczyną? Wadliwy jest sam program OCCT, sterowniki czy może karta graficzna? 

 

PS. sprawdzając napięcia byłem w stanie usłyszeć jak karta graficzna po odpaleniu stress testu na DX9 (zanim jeszcze załączyły się wiatraki) zaczyna wydawać z siebie dźwięk. Dziwny, bardzo cichy, jakby dźwięk płynącego prądu. To normalna oznaka tego, że karta graficzna zaczęła pracować, czy może coś jest nie tak? Nie znam się na tym dlatego wolę się upewnić. 

 

edit: Poza tym, że nie mogę odpalić stress testu na DirectX 11 to normalnie gram w gry takie jak Battlefield 1, PUBG, GTA 5 na ultra ustawieniach i wysokich fps'ach bez żadnych problemów. 

Edytowane przez nadx00
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...