Skocz do zawartości

Problem z RAM'em profil XMP wywala Blue Screen


Recommended Posts

Witam, mam pewien problem z pc'tem który niedawno złożyłem, poniżej wymieniłem podzespoły:
Ryzen 3 1200
MSI B350M Gamingn Pro
Nvidia GTX 1050Ti Asus Cerberus OC 4GB
Crucial 8GB 2666MHz Ballistix Sport Grey CL16 2x4GB
Be quiet! System Power 9 500W
Toshiba 1TB
ADATA 120 GB
Windows 10 Home

Złożyłem PC sam, pierwszy raz, wszystko śmiga spoko, dwa tygodnie nie było żadnych problemów. W Biosie miałem XMP ustawione na 2400 MHZ czyli profile 1 postanowiłem z racji możliwości zmienić na Profile 2 czyli 2666, co ciekawe u mnie wyskakuje 2667, po zmianie wywaliło mi bios. Musiałem go resetować. Po zresetowaniu wszystko "działało" internet YT itd, do póki nie uruchomiłem gry, akurat wczoraj pykałem w ETS2, trzy razy wywaliło mnie do pulpitu. Za czwartym razem wywaliło Blue Screen "attempted write to readonly memory" Zrestartowałem pc uruchomił się i skojarzyłem problem z taktowaniem Ramu. Wszedłem ponownie w Bios zmieniłem na XMP 2400, zapisałem. Odpaliłem gre i grałem przez 3 godziny bez problemów. Dziś z racji ciekawości postanowiłem ponowić próbe, i wrzuciłem ponownie XMP 2667, tym razem pc zrestartował się poprawnie. Buszowałem sobie po necie, i podczas włączenia ETS2 wywaliło kolejnego Blue Screena tym razem: "irql not less or equal". Tym razem po restarcie pc wcale nie wstał świeciła się dioda CPU. Reset biosu pomógł ponownie, wróciłem ustawieniami do 2400 i ponownie wszystko działa prawidłowo. Gdzie szukać problemu, jestem zielony w tym temacie, nie powiem jak trzeba to ogarnę ale muszę wiedzieć gdzie szukać 1f609.png;) Proszę o pomoc i pozdrawiam 1f609.png

Link to post
Share on other sites

To co wyżej. Rozumiem, że pamięci są w dual-channel, z reguły slot 2 i 4.

Aktualizacja powinna pomóc ogarnąć większość problemów z pamięciami.

Po wstępnym zapoznaniu się z tymi pamięciami to pracują one na 1.2V, możesz spokojnie podbić napięcie do 1.35V, jeśli sam update nie pomoże.

1 seria Ryzenów ma problemy z pamięciami, czasem mimo update nie chodzą wg xmp. I trzeba kombinować z napięciem i manualnym ustawianiem wszystkich opóźnień.

Sam miałem 2x problem z pamięciami. 3200 chodziło na tylko na 2666. Zmieniłem na B-die i po problemie.

Przy drugim kompie, od razu update bios i brakowało stabilności. Poczytałem na forum nt tej płyty i któraś wcześniejsza edycja Bios-u miała dużo lepszą stabilność pamięci. Zmieniłem na nią i w miarę już jest ok.:P

Edytowane przez dragzor
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Płyta którą posiadam ma tylko dwa sloty które działają w dual channel. Tak że tu problemu nie ma, ryzen 1200 obsługuje pamięci do 2667 więc powinno być ok tym bardziej że te pierwsze serie względem obecnych są podobno poprawione. Tak że zobaczę jaki mam bios i go zaktualizuje. Myślę że nic nie spieprzę :D

EDIT Pomyłka

Czy tak jak to jest tu pokazane powinno być dobrze ??

Edytowane przez hondacbr11
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...