Skocz do zawartości

Recommended Posts

to są pacjenci "Panie doktorze, wczoraj jeszcze tego nie było" 

w obu skany powierzchni by się przydały, aby potwierdzić smart. Oczywiście zgraj ważniejsze dane, jeszcze nawet przed skanem. Bo w obu smart raportuje problemy z powierzchnią. 


co do diagnozy, to po skanie powiemy coś więcej. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Problem w tym, że z tych ważniejszych danych to tam jest praktycznie wszystko, jakieś 1,7 TB i nie bardzo mam gdzie to zgrać. Jeśli dysk będzie do wymiany, to zakupię nowy i wówczas przeniosę dane.

Czy ten skan, w HD Tune chodzi  o Error Scan jeśli dobrze rozumiem, może wpłynąć jakoś na te dane, np. uszkodzić?

Edytowane przez PanSzpila
Link to post
Share on other sites

każde obciążenie HDD jest niepożądane, jak powierzchnia jest uszkodzona, oraz skan z HD tune nam nic nie powie. No ale zwykle sam skan nie jest bardzo obciążający, bo to sekwencyjny odczyt, już gorzej dla dysku jak np system na nim siedzi. 

My potrzebujemy skan opóźnień sektorów, np MHDD lub victoria, nie HD tune. 

Teraz zobaczyłem że to ten sam HDD jest. 


Tak czy inaczej i tak potrzebujesz HDD na backup tego, skoro to ważna dane. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Rozumiem.

 

Ogólnie to wyglądało to tak, oglądałem sobie mecz na streamie, program podczas transmisji zapisuje sobie dane i zapisywał je akurat na tym dysku(nie jest to dysk systemowy). W pewnym momencie urwało streama, a komp się zamulił. Pozamykałem program w procesach, ale system nadal nie odpowiadał, dlatego wybrałem restart Windowsa, uruchom ponownie. Włączył się ekran trwa zamykanie systemu i i wisiał tak dobre kilka minut, aż w końcu wcisnąłem przycisk reset na obudowie.

System się załadował, ale nie wykrył dysku :o , nie znalazłem partycji K i L. Wyłączyłem kompa i włączyłem ponownie, dysk się pojawił i wszystko wróciło do normy. Na wszelki wypadek odpaliłem HD Tune i Crystal Disk Info i pojawił się to. :(

 

EDIT:

 

Jeszcze jedno pytanie, czy lepiej ten dysk odłączyć aż do momentu zgrania danych, czy wystarczy po prostu go nie używać, nie przeprowadzać żadnych operacji na tych partycjach?

Edytowane przez PanSzpila
Link to post
Share on other sites

Błędy zarejestrowane przez SMART pozwalają stwierdzić, że coś się dzieje z pamięcią podręczoną dysku. Ponieważ masz również błędy CRC to winna może być taśma dysku, czasem zaśniedzenie styków gniazd SATA lub niesprawna pamięć ram. Ilość niestabilnych i relokowanych sektorów nie wróżą dobrze i raczej z dysku korzystać nie będzie się dało. 3 lat ciągłej pracy to jakieś 8 lat użytkowania. Szkoda czasu na naprawę tego HDD, szykuj fundusze na nowy dysk, bo ten umiera.  

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...