Skocz do zawartości

Monitor 27''16:9 vs 29''21:9


Recommended Posts

Witajcie,

 

Zastanawiam się nad kupnem nowego monitora (specyfikacja jak w temacie), budżet to max ~800 zł. Ma służyć głównie do gier typu FPP/samochodowych. Zależy mi na w miarę możliwości utrzymaniu ~60FPS. Siedzę mniej więcej w odległości 45-50 cm od monitora (maksimum)

 

Posiadam komputer o następujacych parametrach:
1. Ryzen 5 2600, 6 rdzeni x3,4-3,9 Ghz

2. Palit GTX 1060 6 GB

3. 16 GB DDR4 Ram 3000mhz

 

Upatrzyłem sobie 2 modele:

1. https://www.morele.net/monitor-lg-29um58-p-857295/. 2560x1080, 21:9, 5ms, 75hz

2. https://www.morele.net/monitor-iiyama-gb2730hsu-b1-4584207/. 1920x1080, 16:9, 1ms, 75hz

 

Mam jednak pewne dylematy/pytania:

 

1. Jak duże będą spadki FPS przy rozdzielczości 2560x1080 w stosunku do 1920x1080? Obecnie praktycznie wszystkie nowsze tytuły działają bardzo płynnie, zazwyczaj w najwyższych detalach i ok. 60 FPS.

2. Jak z niestandardową szerokością 21:9 w przypadku monitora Ad1? Generalnie gram w nowe tytuły, maksymalnie 5 letnie. Czy będzie problem z kompatybilnością (czarne paski po bokach/na górze-dole)?

3. Czy skalowanie Ad1 do niższej rozdzielczości np: 1920x1080 bardzo pogorszy obraz/jego proporcje (paski boki/góra-dół)? Ewentualnie czy w takim monitorze jest możliwość skalowania do niższej rozdzielczości, ale takiej która wypełni cały monitor bez żadnych pasków?

4. Czy z racji tego, że gram sporo w gry FPP (także przez sieć, ale nie jestem jakimś pro graczem) będzie zauważalna różnica między czasem reakcji 1ms a 5ms? Czy będzie jakakolwiek różnica w odbiorze obrazu/szybkością między matrycą TN (iiyama) a IPS (LG)?

Link to post
Share on other sites

Temat monitora 21:9 rozpracowuję od dłuższego czasu.

Bardzo dużo osób grających FPSy online twierdzi że 21:9 nie nadaje się do rozgrywek rankingowych.

Zbyt duże pole widzenia staje się tu problemem, rzekomo gracz nie nie jest w stanie skupić wzroku na obszarze przed nim.

Ja osobiście chciałem zaryzykować, ale moja aktulna gra nr 1 - Overwatch nie wspiera tego trybu.

To jest ważny minus, tym bardziej że wiem, iż takich gier jest więcej.

Myślę że takie monitory najlepiej sprawdzają się do gier wyścigowych i strategicznych

Link to post
Share on other sites

Właśnie dlatego się waham czy lepiej z 24" przesiąść się na podany przeze mnie 29" 21:9 czy 27" 16:9.

Same spadki FPS nie są jakieś duże z tego co zdążyłem wyczytać, ale samo pole widzenia...zastanawiam się czy bardziej będzie w FPSach przeszkadzać czy jednak pomagać/wyglądać lepiej.

Link to post
Share on other sites

Mam monitor jak w sygnaturce i gram w różne gry, w tym w FPSsy i jestem mega-zadowolony z przesiadki z 24" FHD na 29" WFHD. Od razu zaznaczam, że nie gram w gry sieciowe (poza Diablo 3), więc zabawa sprowadza się do rozrywki, a nie rywalizacji, jednak już po tygodniu nie wróciłbym do klasycznych proporcji 16:9. Far Cry 5 na monitorze 21:9 i HDR (takim low-endowym, ale zawsze) w full detalach działa mi bez problemu w 75 klatkach (tyle co monitor ma odświeżania - 75Hz) i wygląda olśniewająco. Większe pole widzenia robi ogromne wrażenie w stosunku do 16:9 (grałem w grę przed i po kupnie nowego monitora). Co do starszych gier to jest różnie - Diablo 3 np. działa ok w czasie gry, rozjeżdża się tylko w menu. Grałem też w Forza 7 i Forza 4 Horizon i obie działały świetnie, a szersze pole widzenia bardzo pomagało w jeździe.

Nie wspominając, że wiekszość filmów kinowych ogląda się bez czarnych pasków na górze i dole, bo są kręcone w proporcjach 21:9

Link to post
Share on other sites

Baronik, bardzo dziękuję za odpowiedź. Też gram głównie w singlu, przez sieć tylko Day of Infamy, Insurgency, Rainbow Six Siege + parę FPSów które są jeszcze melodią przyszłości. Gram też w ETS2, Dirt Rally, Assetto Corsa i trochę RTSów więc pewnie widoczność 21:9 będzie ciekawym doznaniem. Spadki FPS mnie nie martwią, bo przy tej rozdzielczości nie będą one jakieś duże.

 

Sama wysokość monitora 29" 21:9 jest z tego co widzę taka sama jak 24" 16:9. Czy to nie przeszkadza? Nie masz odczucia, że monitor jest ciut za niski?

Link to post
Share on other sites

Od kilku dni posiadam LG WK500 i nie mogę złego słowa o nim powiedzieć. Gram głównie w WoT, WoW, FS 17, ETS 2, W3 i w tych grach monitor o przekątnej 21:9 sprawdza się znakomicie. Odświeżanie 75 Hz ( oczywiście nie zawsze, bo nie zawsze sprzęt pozwala ). 

Wysokość tak jak piszesz podobna do tej z 24" 16:9 FHD, przy standardowej odległości ~80 cm od monitora jest jak najbardziej w porządku. Oczywiście następny mój monitor to też będzie UW tylko może coś zakrzyionego i 34" ale to za kilka lat. 

 

W chwili obecnej nie przesiadł bym się znów na 16:9. Rozumiem, że części osobom może przeszkadzać tak szerokie pole widzenia, ale dla mojego okazjonalnego grania sprawdza się znakomicie, dla mnie ważniejsza jest przyjemność z grania jak wyniki. 

Osobiście mogę polecić LG WK500(600), przy WK500 czasem podają, że posiada głośniki, i 60Hz. Głośników nie posiada a odświeżanie to 75. Dodatkowo oba na matrycy AH-IPS. Zaletą 600 jest DP ale jakoś nie odczuwam jego braku.  

Link to post
Share on other sites

@Baronik, @kudlatyEOS jak spadki FPS porównując 1920x1080 vs 2560x1080? Macie takie porównanie?

nie robiłem benchmarków miarodajnych, bo poprzedni monitor miał tylko 60Hz, więc przy V-Sync miał w Far Cry 5 60fps, a ten przy 75Hz ma 75fps (raz spadło do 73), więc na moim sprzęcie, można powiedzieć, że nie zauważyłem spadków in minus. W zasadzie tylko zyskałem - szerszy kąt widzenia, szybsze odświeżanie i HDR (jaki by on nie był ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...