Skocz do zawartości

Wiatrak w obudowie nie reaguje na zmianę prędkości


Recommended Posts

Witam. Mam problem z jednym wiatrakiem z przodu w obudowie Fractal Design Meshify C. Wiatrak cały czas działa z prędkością 1300rpm, nawet mimo zmian w UEFI na tryb silent działa z taką samą prędkością , moja płyta to ASrock Z370 Pro4 z najnowszym Biosem. Kręci się tak szybko os razu przy starcie systemu. Drugi wiatrak w obudowie kręci się z prędkością 900-1000. Przy zmianie dwóch wiatraków na silent, prędkość jednego zmniejsza się, ten zaś ciągle kręci się 1300rpm.

Edytowane przez jrsmith
Link to post
Share on other sites

Czyli podłanczałeś te drugie wentylatory pod to gniazdo gdzie wcześniej miałeś ten, który kręci się ze stałą prędkością i tymi można regulować prędkość a tym nie?

Wiatraki są podłączone tak samo cały czas. Po prostu w UEFI jak zmieniam ich wydajność , to tego jednego sie nie zmienia.

Link to post
Share on other sites

Chodziło mi o to czy tym wentylatorem wcześniej, na tym samym gnieździe dało się regulować prędkość i czy zamieniałeś miejscami wentylatory w gnieździe?

Przeczytaj w instrukcji obsługi płyty czy tym konkretnym gniazdem gdzie jest podłączony ten wentylator, można sterować napięciem.

Jeżeli masz ten wentylator podłączony do gniazda FAN 3 to ustaw mu DC jeżeli jest to wentylator z wtyczką 3-pin.

Zacznij czytać instrukcję obsługi od strony 74, tam masz punkt po punkcie co masz zrobić.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Chodziło mi o to czy tym wentylatorem wcześniej, na tym samym gnieździe dało się regulować prędkość i czy zamieniałeś miejscami wentylatory w gnieździe?

Przeczytaj w instrukcji obsługi płyty czy tym konkretnym gniazdem gdzie jest podłączony ten wentylator, można sterować napięciem.

Jeżeli masz ten wentylator podłączony do gniazda FAN 3 to ustaw mu DC jeżeli jest to wentylator z wtyczką 3-pin.

Zacznij czytać instrukcję obsługi od strony 74.

Nie zmieniałem wentylatorów w gnieździe. Jest CPU Fan, Chasis FAN 1 , Chasis FUN 2. Po zmianie CHASIS 1 I 2 na tryb Silent, jeden chodzil z prędkością 600rpm a ten co chodził 1300rpm dalej tak chodził.

Link to post
Share on other sites
To zamiń wtyczki wentylatorów miejscami i sprawdź.
Tamten tylni wiatrak jest wpięty koło chłodzenia procesora , kabel nie jest tak długi żeby go gdzie indziej podpiąć. Ten przedni ma możliwość podłączenia do chasis fan 1 lub 3. Podpialem do trójki i tak samo ciągle z prędkością 1300rpm

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

  Ustaw w biosie dla gniazda numer 3:

 

1. Chassis Fan 3 Control Mode: Zmień z PWM na DC jeżeli to wentylator z wtyczką 3-pin, w innym przypadku zostaw PWM

(teoretycznie płyta sama wykrywa, ale kto wie? )

2. Chassis Fan 3 Setting:  Ustaw tryby wentylatora, czyli ustawiasz obroty względem temperatury.

3. Chassis Fan 3 Temp Source: Wybierz żródło temperatury dla tego wentylatora, np. CPU, MB i.t.d

Zapisz i wyjdź z biosu.

Tako rzecze instrukcja obsługi ;)

A jeszcze mam pytanie, czy masz wgraną jakąś aplikacje w Widowsie, która steruje wentylatorami?

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites
Ustaw w biosie dla gniazda numer 3:

 

1. Chassis Fan 3 Control Mode: Zmień z PWM na DC jeżeli to wentylator z wtyczką 3-pin, w innym przypadku zostaw PWM

(teoretycznie płyta sama wykrywa, ale kto wie? )

2. Chassis Fan 3 Setting: Ustaw tryby wentylatora, czyli ustawiasz obroty względem temperatury.

3. Chassis Fan 3 Temp Source: Wybierz żródło temperatury dla tego wentylatora, np. CPU, MB i.t.d

Zapisz i wyjdź z biosu.

Tako rzecze instrukcja obsługi ;)

A jeszcze mam pytanie, czy masz wgraną jakąś aplikacje w Widowsie, która steruje wentylatorami?

Tak to jest 3 pionowy wiatrak. Wszystko się samo ustawia, próbowałem już zmienić samemu z jaka prędkością ma się kręcić przy ilu stopniach ale nie działa, tryb silent też nie działa, bez różnicy czy ustawie CPU czy mobo. Edytowane przez jrsmith
Link to post
Share on other sites

To prawdę mówiąc, już nie mam pojęcia co może być powodem braku regulacji. Jeżeli wszystko jest dobrze ustawione i nie masz jakiś innych aplikacji w Windowsie do regulacji, to powinno działać. Raczej wykluczam sam wentylator, możesz kupić rozdzielacz typu "Y" na 3-pin: https://www.komputronik.pl/product/214669/gelid-rozgaleziacz-y-pwm-35cm.html?gclid=CjwKCAjwlejcBRAdEiwAAbj6KY6FC8lE6LXKhTEdMZtcSDTxqsgaBD6KImFoFbq7soEAJDRG_KLayRoC5vsQAvD_BwE

Podłączysz dwa wentylatory pod to gniazdo, którym możesz sterować wentylatorem. Nic złego się nie stanie, a przy okazji masz przedłużkę.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...