Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie,

chciałbym zasięgnąć Waszej opinii.

 

Mam 2 SSD (jeden na system, drugi na ważniejsze dane) oraz macierz RAID 0 na starych 8 letnich WD-AAKS-640GB - i z racji tego że są one już leciwe chce zmienić magazyn.

 

Generalnie na dysku będą gry i multimedia których "utraty" się nie boje - znana mi jest specyfika RAID 0 - pytanie brzmi - czy w dobie SATA3 i szybkich dysków HDD jest sens bawić się w tworzenie RAID0 z dwóch 1TB dysków czy dać sobie spokój i kupić sztukę o pojemności 2TB i nie będzie to jakoś szczególnie odczuwalne przy wczytywaniu gier?

 

Do ww celów chce zaprząc Toshiba P300 w wersji 1TB lub 2TB.

 

Proszę o pomoc i opinie :)

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem odpuść sobie - nie będzie to jakaś ogromna różnica. Z ciekawości przeniosłem wieśka 3 z HDD na NVMe SSD, gdzie odczyt jest z 20x większy, i ładowanie poziomów było może 30% szybsze. Na pewno nie było to proporcjonalne do różnicy prędkości pomiędzy tymi dyskami, spodziewałem się lepszego efektu. 

Edytowane przez vandam
Link to post
Share on other sites

Dyski Toshiba omijaj szerokim łukiem. Padają jak muchy, a cześć od razu jest nie działająca. Polecam WD RED. Są to dyski przeznaczone do NAS, ale w swoim kompie posiadam dwa razy po 3 TB i działają aż miło, choć nie należą do super szybkich dysków. Dodatkowo są bardzo ciche, nie wibrują i najwyżej są letnie podczas intensywnej pracy. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

WD red 3 TB 5400rpm z 3 talerzami to fajny dysk ale na storage, nie na gry itp. 

P300 rzeczywiście nie ma super opinii jeśli o żywotność chodzi, ale nie jest tez gdzieś na końcu, porównywalna do budżetowych seagate. 

Co do RAID 0, to będzie zależeć od gry, na niektórych tak, na niektórych nie. 
Ps. SATA 3 ( o SATA III 6Gb/s ci chyba chodzi) nie ma tu znaczenia, bo obecne zwykłe HDD-ki nie są ograniczone nawet przez SATA II (sam mam wszystkie HDD na SATA II, a mam całkiem szybkie HDD)

Link to post
Share on other sites

P300 rzeczywiście nie ma super opinii jeśli o żywotność chodzi, ale nie jest tez gdzieś na końcu, porównywalna do budżetowych seagate.

 

Powiedzcie mi jakie dyski mają super opinie dot. żywotności w tej półce cenowej - nie chce specjalizowanych do NAS czy CCTV - chce zwykły dysk 7200/64MBcache który będzie w miarę cichy i konkurencyjny wydajnościowo (w pewnym zakresie) z raidem.

 

Ostatnio naczytałem się złych opinii o WD oraz Seagate a z kolei o Tosihiba że to firma bliska Hitachi (HGST) znanemu jako potentant dysków twardych jeśli chodzi o ich jakość. I bądź tu mądry :) :) :)

 

Dodatkowo jako podparcie moich wątpliwości załączam wyniki szybkości mojego RAID0 na starych WD AAAKS-640GB 16MB Cache 7200. Dyski te pracują już od około 8 lat w tym RAID i jest to ciekawostka bo zmieniane były płyty główne a dyski zawsze widoczne były jako RAID. Wyniki nie oszałamiają, szczególnie że mam świeżo zainstalowany system na dość wydajnym hardwarze, więc tym bardziej dziwi mnie ich stosunkowo niska wydajność. Zresztą ocencie sami.

 

http://mjkomputer.com.pl/moj-raid-wyniki-hdtune.jpg

Edytowane przez manipulator
Link to post
Share on other sites

Tak czytam i czytam i się dziwię.... czy na pewno każdy z was wie jak działa RAID0.

 

Bo otóż zyskasz około 90% na odczycie/zapisie ciągłym ale dalej odczyt losowy czy czas dostępu zostanie ten sam, więc w grach nie odczujesz tego w żaden sposób. Chyba że gra ma jeden ciągły i duży plik który wczytuję do ramu.

 

Więc nie wiem skąd bajki że RAID0 przyspiesza.

System miałem na RAID0 i na pojedynczym HDD i dokładnie tyle samo czasu się wszystko uruchamiało.

Link to post
Share on other sites

zależnie od gry przyśpiesza, co prawda nie jakoś super i nie we wszystkich, ale w niektórych grach zobaczysz rozniecę kilku do kilkunastu sekund (w innych 0), choć znowu duża różnica będzie HDD vs HDD, co wszyscy pominęli. 

Czy warto, to już zupełnie inne pytanie, według mnie nie, wolę mieć jeden cichszy HDD 2TB. Ale to moje osobiste zdanie. 
A tak na serio to sobie ostatnio 960GB SSD kupiłem na gry, więc...  moje osobiste zdanie się nie liczy. 

Link to post
Share on other sites

Ale jak mają odpalać się szybciej skoro czas wyszukiwania danych do odczytu jest taki sam jak w jednym dysku ?

Większość plików to pliki małe, gdzie również znica między 100 a 200MB/s nie ma znaczenia.

 

To tak jakbyś twierdził że szybszy internet da lepsze pingi.

Link to post
Share on other sites

Ja nie twierdzę, tak po porostu jest. W niektórych grach będziesz miał kilka sekundowe różnice przy ładowania, a czemu to się deweloperów pytaj, jak rozwiązali wczytywanie tekstur itp. Być może wrzucają paczkę do RAM-u czy co, że raid 0 coś pomaga, mnie się nie pytaj. Być może NCQ lepiej działa, czy co. 
 
Tak samo dziwne jest, ze w niektórych grach, nie masz prawie żadnej różnicy przy ładowaniu czy na HDD, SSD AHCI, czy SSD NVMe. 

Wiadomo jak to w teorii ma być, że większość małych plików i większą różnicę będzie mieć HDD vs HDD o czym wspomniałem, ale nadal będziesz mieć w niektórych grach krótsze czasy po prostu przy dołożeniu identycznego HDD w RAID 0. 
 


No i najważniejsze, co gra to inaczej będzie to wyglądać. 

Moja opinia jest cały czas jedna, w niektórych grach możesz zobaczyć różnice, ale będą zwykle mniejsze niż wariację między HDD vs HDD, oraz samo RAID 0 nie jest super rozwiązaniem w tym użytku, w porównaniu do jednego większego HDD, patrząc na całokształt. 

Link to post
Share on other sites

Jeszcze pytanie o kontroler RAID, bo jesli uzyjesz ten z płyty głownej to część mocy procesora pójdzie na ten RAID niestety.

 

Mialem masę różnych konfiguracji dysków i w moim mniemaniu jak wydajność i szybkość to SSD (SATA3 innych nie miałem juz w rekach). Jeśli używasz komputera normalnie to jeden zwykły HDD podzielony na partycje (pierwsza systemowa, kolejna na gry czy inne aplikacje które maja działać szybko) a dalsze na wolniejsze smieci,

 

RAID0 czy to softwarowy (Linux MDADM) czy hardwarowy daje znikomy zysk w grach, programach systemie - tyle ze fajnie brzmi jak się pochwalisz że masz RAIDa :)

 

PS. Wczytywanie zauwazalnie szybsze przy raidzie zauwazyłem tylko w przypadku łaczenia dwoch SSD w 0

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...