Skocz do zawartości

Spadek wydajnosci chlodzenia


Recommended Posts

Chyba dosc nietypowy temat...

Co moze byc przyczyna?

 

Mam i7 2600k

Radiator thermalright ultra 120 extreme

Wentylator taka suszarka:

http://www.allstarshop.com/shop/Thermaltake-A1926_278_17763.html

 

Cpu i chlodzenie mam jakos od polowy 2013 i od wtedy ustawilem mnoznik 43 i reszta na auto i tak chodzi do dzis.

 

Co najlepsze zapisalem sobie wtedy notatke w pliku ile stopni osiaga cpu w stresie na stock,potem mnoznik 41,42,43.

 

Dzis ten plik przypadkowo znalazlem.

Cpu osiagal 68* na rdzeniach przy tych 4300.

Pasta byla arctic silver 5.

 

Niedawno ja wymienilem bo dosc wyschla i cpu osiagal 79* w aida stress

Dalem thermal grizzly kryonaut, a cpu osiaga 71-72*.

 

Skoro pasta swieza to gdzie moze byc przyczyna?

Mogla spasc wydajnosc radiatora lub heat pipe czy raczej cos z cpu ze nagle wydziela wiecej ciepla niz kiedys?

Link to post
Share on other sites

Może po prostu radiator jest zakurzony od środka gdzieś zebrał kurz przy czym mniej ciepła odprowadza co skutkuje nagrzewaniem się stąd temperatury ciut większe.

Jednak też może czas na zmianę ? coś nowszego wydajniejszego jeśli podkręcasz procka. 

Może też wiatraczek już stracił na obrotach i jest po prostu mniej wydajny :)

Edytowane przez LILsaint
Link to post
Share on other sites

Komputer byl rozebrany bo zmienialem grafike,zasilacz wiec plyta wymontowana,radiator wydmuchany kompresorem.

 

Monit wiatraka wykazuje ze nadal ma 2014rpm stad nie wiem czemu temp moga byc gorsze niz po zakupie zestawu.

4* to jednak nie blad statystyczny...

 

A co byloby takie bankowo wydajniejsze od posiadanego?

Edytowane przez Camaro86
Link to post
Share on other sites

A bequiet dark rock pro 3 i 4?

Obstawiam wybor miedzy pro 3 i 4 oraz d15s.

 

W testach d15s niby troche lepszy choc ciekawi mnie skad ta efektywnosc bo wentylator w srodku zaciaga powietrze poprzez pierwsza wieze i juz troche ogrzane przepuszcza przez druga.

 

Noctua z plusow podobno extra sprawny montaz

Z minusow nie wiem czy jak wentylator sie kiedys wysluzy czy kupi sie gdzies taki

Link to post
Share on other sites

Po co chcesz wydawać ponad 300 zł na lepsze chłodzenie skoro to daje radę? Procek ma temperatury w normie, więc nie wiem o co chodzi, 71 stopni to ok temperatura pod obciążeniem. Wydasz na chłodzenie prawie tyle co jest warty ten procek, żeby obniżyć temperatury o 4-6 stopni, moim zdaniem nie ma to specjalnego sensu.

Link to post
Share on other sites

Po co chcesz wydawać ponad 300 zł na lepsze chłodzenie skoro to daje radę? Procek ma temperatury w normie, więc nie wiem o co chodzi, 71 stopni to ok temperatura pod obciążeniem. Wydasz na chłodzenie prawie tyle co jest warty ten procek, żeby obniżyć temperatury o 4-6 stopni, moim zdaniem nie ma to specjalnego sensu.

No tak, zwłaszcza przy obrotach wentylatora 2000 RPM ;) Inna sprawa, ze temperatury faktycznie nie są tragiczne.

A bequiet dark rock pro 3 i 4?

Obstawiam wybor miedzy pro 3 i 4 oraz d15s.

 

W testach d15s niby troche lepszy choc ciekawi mnie skad ta efektywnosc bo wentylator w srodku zaciaga powietrze poprzez pierwsza wieze i juz troche ogrzane przepuszcza przez druga.

 

Noctua z plusow podobno extra sprawny montaz

Z minusow nie wiem czy jak wentylator sie kiedys wysluzy czy kupi sie gdzies taki

Wszystkie z wymienionych są bardzo dobre. Mam D15S, spokojnie daje radę przy gorących procesorach, przy czy RPM wentylatora w stresie nie przekracza 1000 RPM. Przy normalnym użytkowaniu, office, obróbka wsadowa około 600-680 RPM.

Co do montażu Noctuy, nie podobno extra, ale naprawdę extra  :)  Wentylator kupisz bez problemu, a co do jego żywotności, prędzej wymienisz radiator niż padnie ten wentylator :)

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

No tak, zwłaszcza przy obrotach wentylatora 2000 RPM ;)

Wszystkie z wymienionych są bardzo dobre. Mam D15S, spokojnie daje radę przy gorących procesorach, przy czy RPM wentylatora w stresie nie przekracza 1000 RPM. Przy normalnym użytkowaniu, office, obróbka wsadowa około 600-680 RPM.

Co do montażu Noctuy, nie podobno extra, ale naprawdę extra  :)  Wentylator kupisz bez problemu, a co do jego żywotności, prędzej wymienisz radiator niż padnie ten wentylator :)

 

Wcześniej były takie same obroty i 4 stopni mniej i jakoś to autorowi nie przeszkadzało. Z resztą jakie to ma znaczenie czy procek będzie miał 71 stopni przy 2000 RPM czy z 77 przy 1200 RPM? Dla żywotności żadne. Wydawanie 300-350 zł na chłodzenie do procka, który jest wart 450 zł to wywalanie kasy w błoto. Jeśli chłodzenie faktycznie jest uszkodzone, to należy je wymienić, ale do tego procka spokojnie wystarczy Fortis 3 za 150 zł. Oczywiście to hajs autora i zrobi jak uważa. Osobiście wsadziłbym na to chłodzenie inny wentylator, żeby zobaczyć, czy to z nim nie jest problem.

 

Inna sprawa - ten procek ma już swoje lata i przeszedł przez wiele cykli podgrzewania i stygnięcia, może zaczął pękać lut pod czapką?

Link to post
Share on other sites

Różnica będzie taka, że przy Fortis 3 wentylator nie będzie zapychał na 2000 RPM przy tych samych temperaturach. O ile ma to dla autora znaczenie, skoro obecnie mu to nie przeszkadza.

 

Różnica między Fortisem 3, a NH-D15 to 5-6 stopni za dodatkowe 200 zł. 5-6 stopni, które nie ma znaczenia dla tego procka.

Link to post
Share on other sites

A da sie to naocznie stwierdzic ten lut?

Czyli przyczyna moze byc nie tylko spadek wydajnosci radiatora ale tez cpu.

Ps gdzies czytalem ze wlasnie heat pipe ma jakas ograniczona zywotnosc.

Hm moja osobista zasada ze taki max u mnie to 71* i poprawiam chlodzenie, wiec chyba nie dzialoby nic z ihs skoro nie osiagal wyzszych temperatur?

 

Chlodzenie posluzy takze w przyszlosci do innego CPU wiec to chyba zakup na lata.

 

Nie przeszkadzalo autorowi gdy mialem kolo 68* a teraz 72 ok tez nie duzo ale juz w takie upaly w pokoju na poddaszu jest 77.

Nie naleze do tych co chocby corocznie sprawdzaja temp stresujac w aida.

U mnie po 4latach zorientowalem ze pasta wyschla.

Wole chlodzenie nad wyrost i wtedy nawet w upaly napewno lepiej sobie poradzi niz inne mniejsze

Podobno pro3 ma ciezszy minraz a pro4 juz usprawniony wiec zostaly wahania miedzy pro4 i d15s.

 

Napewno chlodzenie posluzy kiedy moze np z 8700k.Wiec nie wiem czy wentyl tyle lat pociagnie.A gdzie mozna takie dostac?

 

Przy pro4 obawiam czy wejdzie wentyl nad 4 modulami ramu

 

 

PS co dziwne proc bez oc ma 66*.

6* mniej na 3800 niz 4300

Edytowane przez Camaro86
Link to post
Share on other sites

Różnica będzie taka, że przy Fortis 3 wentylator nie będzie zapychał na 2000 RPM przy tych samych temperaturach. O ile ma to dla autora znaczenie, skoro obecnie mu to nie przeszkadza.

 

Różnica między Fortisem 3, a NH-D15 to 5-6 stopni za dodatkowe 200 zł. 5-6 stopni, które nie ma znaczenia dla tego procka.

Ja też od razu nie proponuję Noctuy, ale odpowiadam na pytanie, który najwydajniejszy. Przy wentylatorze np. Thermalrighcie TY-140 na radiatorze, który autor posiada, nie będzie takich obrotów a temperatury będą podobne lub nawet się obniżą.Koszt TY 147 to zdaje się sześćdziesiąt kilka złotych, no i przeróbka zapinek.

A da sie to naocznie stwierdzic ten lut?

Czyli przyczyna moze byc nie tylko spadek wydajnosci radiatora ale tez cpu.

Ps gdzies czytalem ze wlasnie heat pipe ma jakas ograniczona zywotnosc.

Hm moja osobista zasada ze taki max u mnie to 71* i poprawiam chlodzenie, wiec chyba nie dzialoby nic z ihs skoro nie osiagal wyzszych temperatur?

 

Chlodzenie posluzy takze w przyszlosci do innego CPU wiec to chyba zakup na lata.

 

Nie przeszkadzalo autorowi gdy mialem kolo 68* a teraz 72 ok tez nie duzo ale juz w takie upaly w pokoju na poddaszu jest 77.

Nie naleze do tych co chocby corocznie sprawdzaja temp stresujac w aida.

U mnie po 4latach zorientowalem ze pasta wyschla.

Wole chlodzenie nad wyrost i wtedy nawet w upaly napewno lepiej sobie poradzi niz inne mniejsze

Podobno pro3 ma ciezszy minraz a pro4 juz usprawniony wiec zostaly wahania miedzy pro4 i d15s.

 

Napewno chlodzenie posluzy kiedy moze np z 8700k.Wiec nie wiem czy wentyl tyle lat pociagnie.A gdzie mozna takie dostac?

 

Przy pro4 obawiam czy wejdzie wentyl nad 4 modulami ramu

 

 

PS co dziwne proc bez oc ma 66*.

6* mniej na 3800 niz 4300

Pod BQ PRO4 powinny się zmieścić wysokie moduły pamięci, to inna konstrukcja radiatora, no i w końcu poprawili montaż.

Takie wentylatory można kupić w każdym dobrym sklepie komputerowym.

Co do D15S, tam wejdą naprawdę wysokie moduły pamięci.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Jeszcze wyżej niż masz? Raczej wątpię, wymiana wentylatora, to nie wszystko przy podkręcaniu, sam radiator też ma ograniczoną możliwość pobierania i oddawania ciepła. W skrócie, duży może więcej, choć też nie zawsze jest to oczywiste. O co chodzi, jest sobie duży radiator, konstruktor założył, że będzie miał dużo finów. Ma jakiś w miarę porządny wentylator, ale okazuje się, że chłodzi procesor tak jak przypuśćmy radiator o 1/4 mniejszy. Który ma rzadziej rozmieszczone finy, niższe obroty wentylatora ale jest wyższy, a przy tym sprawniej oddaje ciepło. Na deser, ceny obu mogą być zbliżone.

Link to post
Share on other sites

No tak ale taka kobyla nak pro4 i d15 nie pomoga na wyzsze oc?Jesli zbija mi temp wzgledem posiadanego radiatora to mialbym zapas by cos jeszcze podkrecic.

Chociaz jak mowisz te wieksze maja wolniejsze obroty.

Ja bym chcial cos 1700rpm.

Byloby trochu ciszej niz aktualny wentyl a i dodatkowa podwyzszina wydajnosc chlodzenia wzgledem wentylatora producenta

Link to post
Share on other sites

A tak, takie kobyły dadzą radę z OC bo to te duże, ale bardzo dobre:-) Zresztą olbrzym Thermalright Macho LeGrand też jest świetnym radiatorem. Zapewniam Cię, że D15 z obrotami wentylatorów 1500RPM są wystarczające. Same wentylatory mają wysokie ciśnienie statyczne. A tak mnie teraz naszło, nie zmniejszyły Ci się obroty wentylatorów w obudowie?

Co do Be Quieta Dark Rock 4Pro, pod nim zmieszczą się pamięci z radiatorami o wysokości 40mm, choć widziałem pod nim G.Skile z radiatorami o wysokości 44mm.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

No ja mam gskill ddr3 1600 wersja cl7 niebieskie ripjawsx 40mm.

 

Chyba jednak wezme noctua.

Idac roznymi porownaniami znalazlem pierwsze gdzie jest moj thermalright ultra 120 extreme i nh-d14.

W tym tescie wypadl 1* gorzej od d14.

Potem znalazlem d14 vs d15 roznica 3*,czyki wzgledem mojego 4.

 

Na koniec d15 vs d15s roznica 1* czyli minus 1 do roznicy wzgledem mojego.

 

Roznica niewielka wzgledem mojego fabrycznego a skoro i tak cos nie halo to noctua wygrywa a podobno tak przyszlosciowa ze dosyla zapinki pod nowe sockety czyli dlugo mi posluzy conajmniej na ta i przyszla platforme, ktora w planach ale 2600k jeszcze pociagnie swoj czas.

Obstawiam 8700k lub 9700k ale gdy ceny troche opadna.Szkoda mi pchac z 4rdzeni dalej w 4 wiec 6 lub 8.

Link to post
Share on other sites

Z Noctuy będziesz bardzo zadowolony, począwszy od montażu po użytkowanie :) Oprócz świetnego radiatora, dostajesz świetne wentylatory i wyposażenie. No może nie dla wszystkich te kolory ;)  D15S to już mój trzeci radiator tej firmy po D14 i U14S. W zasadzie to D15-kę kupiłem z ciekawości niż z konieczności ;) 

Link to post
Share on other sites

 

:-D Tak ten pstrokaty wentylator ma rozstaw otworów jak 120-ka. Wydajny i cichy jak na obroty 1500 RPM. Do jego kolorów można się przyzwyczaić i nagle nie robi się już taki pstrokaty ale robi wrażenie bardzo eleganckiego ;-) Ja mam zainstalowanego Thermalrighta TY 147, praktycznie ta sama wydajność, żeby po pewnym czasie znów zainstalować Noctue. Takie hobby :-)

Link to post
Share on other sites

A bo ten Twój Thermalright mimo upływu lat, to nadal dobry radiator.Jeszcze można znaleść nówki za 130-140 zł. Swego czasu absolutny top. Następcą był Venomus X odrobinę wydajniejszy z genialnym montażem, który teraz Thermalright znacznie odchudził, czyli już nie jest tak dobry jak kiedyś.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...