Skocz do zawartości

Ryzen R5 2600 - Płyta główna - pomoc w wyborze


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Revenant,

Recommended Posts

BUDŻET: 450 - 600zł
CPU COOLER:  CRYORIG H7
RAM:                    HyperX 16GB 2400MHz Savage Black CL12 
PSU:                    SeaSonic Focus Plus Gold 550W 

GPU:                    MSI RX 480 8GB Gaming X
MONITOR:           
AOC AG272FCX 144hz FULLHD
CPU:                  R5 2600(za rok/dwa upgrade na coś nowego od AMD)
MOBO:               -.- ?! ?! ?! ?!

No właśnie. Nie wiem na którą płytę zdecydować się. Chcę podkręcić Ryzena do 4Ghz. Chciałbym też podkręcić moje ramy, ale jak nie pójdą do 2800Mhz to sprzedam je i kupię coś 3000+. No, ale wracając do meritum - MOBO - Jedna osoba poleciła mi MSI X470 GAMING PRO, ale wpadła mi też w oko płyta MSI B450 TOMAHAWK która wygląda na dosyć solidną. Proszę Was o doradzenie mi w tej kwestii. Fajerwerków nie potrzebuję. Chcę wydać sensownie pieniądze na wydajność/jakość. 
 

Edytowane przez adrian0380
Link to post
Share on other sites

Z topowych: Asus Crosshair VII, ASRock Taichi (nie PRO)

 

Z fajnych: Asus Prime Pro, Aorus Ultra Gaming, MSI Gaming Pro (wymieniłeś)

 

B450 jest spoko jeżeli nie planujesz upgrade w przyszłości. Płyty które wymieniłem będą świetne pod nadchodzące Zen2 oraz może Zen3 w dłuższej perspektywie. Królują tutaj C7H oraz Taichi ze względu na fazę zasilania. Jeżeli bierzesz pod uwagę wymianę CPU (raz czy dwa) to wydanie 1000zł na mobo nie jest głupim pomysłem bo będzie służyć bardzo długo. 

ASUS ma lepsze OC/kompatybilność RAM. Sekcja zasilania praktycznie porównywalna z Taichi (no chyba że używasz ciekłego azotu to tylko Crosshair  :rotfl:).

W rękach miałem Aorusa. Kręcić kręci (ale d. nie urywa, problem z OC ramu - niestabilne), wykonanie ok.

Link to post
Share on other sites

Z topowych: Asus Crosshair VII, ASRock Taichi (nie PRO)

 

Z fajnych: Asus Prime Pro, Aorus Ultra Gaming, MSI Gaming Pro (wymieniłeś)

 

B450 jest spoko jeżeli nie planujesz upgrade w przyszłości. Płyty które wymieniłem będą świetne pod nadchodzące Zen2 oraz może Zen3 w dłuższej perspektywie. Królują tutaj C7H oraz Taichi ze względu na fazę zasilania. Jeżeli bierzesz pod uwagę wymianę CPU (raz czy dwa) to wydanie 1000zł na mobo nie jest głupim pomysłem bo będzie służyć bardzo długo. 

 

ASUS ma lepsze OC/kompatybilność RAM. Sekcja zasilania praktycznie porównywalna z Taichi (no chyba że używasz ciekłego azotu to tylko Crosshair  :rotfl:).

 

W rękach miałem Aorusa. Kręcić kręci (ale d. nie urywa, problem z OC ramu - niestabilne), wykonanie ok.

B450 - Właśnie..a ja chcę pobujać się na R5 2600 chociaż rok, a potem przejść na 7nm.

Link to post
Share on other sites

To łapaj X470 z dobrą sekcją zasilania. 

 

Np. ASRock Taichi to potwór w cenie niższej od Asusa. Ja np. wybrałem Asusa ze względu na dużo lepsze WiFi + obsługę/OC ramu + możliwość awaryjnego flashu BIOS + lepsze mobo pod LC.

 

Asus Prime Pro X470 czy Aorus to też super kandydaci. Wybierz co ci ceną odpowiada/wyglądem oraz funkcjami. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeszcze z B450 wpadł mi jeden ASUS pod OC w oko: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING i MSI X470 GAMING PLUS 
Co raz bardziej przekonuje mnie to, żeby naciągnąć budżet do MAX 1000zł(najbardziej podoba mi się ASUS X470 TAICHI). Myślałem też o płytach X370 + bios update - warto?
 

GIGABYTE AORUS GA-AX370-GAMING 5
Asus PRIME X370-PRO

ASRock X370 Taichi
ASUS CROSSHAIR VI HERO
Asus ROG Strix X370-F

 

MSI X470 GAMING PLUS (Chyba lepsza od GAMING PRO.. i naczytałem się dużo na temat mobasków od MSI pod Ryzeny i generalnie ludzie odradzają MSI jeśli chodzi o sekcje zasilania i podkręcanie. Zalecają unikać MSI)
ASUS PRIME X470-PRO
ASUS X470 TAICHI
Asus ROG Strix X470-F


DYLEMAT
 

 

Edytowane przez adrian0380
Link to post
Share on other sites

Nie ASUS Taichi tylko ASRock. B450 olej (ma okrojone sata/sata pcie + zawsze są gorzej wyposażone od wieloma względami, np. OC ramu).

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-x470-taichi-4197022/

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-rog-strix-x470-f-gaming-90mb0xh0-m0eay0-4095760/

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-rog-crosshair-vii-hero-4101967/

 

 

STRIX jest biedniejszą wersją Crosshaira (oj dużo biedniejszą) ale nadal zdecydowanie lepszą niż Prime Pro.

I tutaj pojawia się pytanie... Taichi czy STRIX. Taichi ma lepszą sekcję zasilania. Ale ASUS ma lepszą stabilność RAM/OC. ASUS ma teoretycznie* lepsze wsparcie BIOS i lepsze UEFI. Teoretycznie... bo mi nie przeszkadza to w ASRockach.

 

Audio na wszystkich 3 jest takie samo jakościowo. 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Popatrz na te dwie (Strix i Taichi) i wybierz co ci się podoba wizualnie i co widzisz w swojej budzie jak masz przeszklony blok. Taichi ze swoim VRM (sekcja zasilania) miałby dużo lżej np. w przypadku 16 rdzeniowych CPU (zen2 albo dopiero zen3).

Której nie wybierzesz jest to b. dobry wybór.

 

Ja wyznaje podejście że na 2 podzespołach nie oszczędzamy:

1) Zasilacz

2) Płyta główna

Obie te rzeczy definiują co można tam wsadzić i czy platforma jest przyszłościowa. W dodatku czy możemy z niej coś wycisnąć na OC. Wiadome też że modele takie jak Tachi/Strix/Crosshair pożyją dużo dłużej niż padaki za 350zł, które potrafią się zjarać po paru latach (potrafią być bardzo obciążone względem swoich możliwości - od kontrolerów napięć po vrm).

Edytowane przez Revenant
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Popatrz na te dwie (Strix i Taichi) i wybierz co ci się podoba wizualnie i co widzisz w swojej budzie jak masz przeszklony blok. Taichi ze swoim VRM (sekcja zasilania) miałby dużo lżej np. w przypadku 16 rdzeniowych CPU (zen2 albo dopiero zen3).

Której nie wybierzesz jest to b. dobry wybór.

Już co raz bliżej podjęcia decyzji.

Ok, ale dużo straciłbym wybierając CHIPSET X370?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...