Skocz do zawartości

Coś lepszego niż ZyXEL FSG2200HNU


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Longhorn,

Recommended Posts

Witam,

Posiadam router ZyXEL FSG2200HNU. Umiejscowiony jest obok mojego PC, na 1 piętrze. Tam z zasięgiem nie mam problemu. Jednak jeśli chodzi o parter, jakość sygnału jest słaba i często zrywa sygnał. Obok jest drugi dom, tam to już w ogóle.

Jego specyfikacja:
 

Przepustowość 300 Mbps

802.11n

2x anteny o zysku 2 dBi

To chyba jedne z ważniejszych rzeczy, nie znam się na routerach, ale pełną specyfikację macie tu: klik
 

Czy wystarczy kupno jakiegoś wzmacniacza sygnału, jakiś wzmacniacz domowej roboty, czy może trzeba kupić inny router? Jeśli tak, to ile może mniej więcej kosztować? Dostałem go wraz z wykupieniem umowy w firmie Multiplay, a z tego co go testuję... to trochę kiepsko działa.

Dziękuję za odpowiedzi :)

P.S Posiadam internet światłowodowy 250Mb/s.


Załączam zdjęcia wszystkich urządzeń, abym potem nie kupił czegoś, co nie będzie współgrać z moim netem :P
https://imgur.com/a/dqj2u52

Edytowane przez Zawik
Link to post
Share on other sites

To nie takie proste, taki ONT musi być autoryzowany u operatora i ustawiony wg jego wymagań. Jest opcja, że nawet nie udostępnia dostępu do panelu administracyjnego z konfigiem. Znacznie prościej postawić swój router, jako drugi w sieci. Dla najlepszej wydajności optymalnie aby była możliwość podłączenia kablowo obecnego ZyXel z nowym routerem (access pointem). O tym, że jednym routerem pokryjesz piętra domu i jeszcze kolejny budynek zapomnij.

Link to post
Share on other sites

Hmm... bo w drugim domu ledwo co łapie zasięg, może jest jedna kreska... jakaś wymiana anten na mocniejsze może dałaby radę?

Zakup drugiego routera.. Jeśli bym kupił drugi, to umieścić go na parterze, czy może w drugim domu? Jeśli bym go kupił, to wystarczy wejść w ustawienia routera i pozmieniać tam wszystkie wartośći w ustawieniach przy pomocy np. jakiegoś poradnika z YouTube i wszystko będzie hulało?

Jeśli mój ZyXEL ma 2 anteny, każda po 2dBi = 2x2 dBi = 4 dBi
Jeśli Totolink A3002RU ma 4 anteny, każda po 5dBi (chyba) = 4x5 dBi = 20 dBi
Gdybym kupił Totolinka to miałbym 5x większy zasięg poza domem? Tak to działa?

Edytowane przez Zawik
Link to post
Share on other sites

Wymiana anten nic nie da, limitem jest maksymalna moc nadawcza przewidziana dla routerów w UE na 100mW dla 2.4GHz i 200mW (jeśli dobrze pamiętam) dla 5GHz. Dotyczy to zarówno routerów za 100 jak i 1000zł.

Optymalnie gdy masz możliwość jak pisałem, połączyć oba routery ze sobą kablowo. Oczywiście chodzi o efekt, aby zasięgiem WiFi mogły się uzupełniać, nie dublować więc różne ich lokalizacje mocno wskazane. To czy mocy sygnału wystarczy na dojście do drugiego domu to już loteria, zależna głównie od przeszkód po drodze. Można liczyć, że jeśli drugi router będzie bliżej ściany zewnętrznej sygnał będzie mocniejszy niż obecnie. Bardziej wydajne rozwiązanie to zestaw anten nadawczo-odbiorczych na obu budynkach. Wtedy na pewno możesz liczyć na znacznie większe prędkości niż obecnie.

Drugi router, jaki podłączałbyś pod obecny konfigurujesz w tryb access point. Funkcje NAT-owania połączenia są wtedy zbędne. Opis znajdziesz np. w poradniku na górze działu lub we wspomnianym YT (o ile znajdziesz sensownego mentora).

Link to post
Share on other sites

Za dużo zabawy chyba z tym będzie :/
Gdybym podłączał jeden router pod drugi, to rozumiem, że oba routery muszą być obok siebie? Jak mam je do siebie podłączyć, przez kable RJ-45?
Teraz zmieniłem położenie routera, zasięg jest już trochę lepszy, ale w mieszkaniu obok nadal ścina. W domu gdzieś mam jeszcze router TP-LINK TD-W8901g. Po podłączeniu do pierwszego routera i skonfigurowaniu go w access point byłby lepszy zasięg?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Routery łączysz portami LAN, oczywiście z wykorzystaniem kabla sieciowego. Wtyczki optymalnie zaciskać na miejscu, aby nie wiercić dziur na centymetr.

W8901G możesz wykorzystać jako dodatkowy access point, współpracujący z obecnym routerem.

Niestety prostego rozwiązania nie ma, jedynie bardziej drastyczne, za to dające wyraźny efekt.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...