Skocz do zawartości

SilentiumPC Vero M2 Bronze 600W - dźwięk iskrzenia


Recommended Posts

Hej, w temacie o cewkach na karcie wspomniałem, że zastanawiam się, czy przyczyna może nie leży w zasilaczu i chciałbym pociągnąć ten temat w osobnym wątku.

 

Otóż zasilacz czasami wydaje z siebie dźwięk jakby iskrzenia. Coś podobnego do tego jak wtyczka jest źle dociśnięta. Ale u mnie, wtyczka jest wepchnięta ile się dało. Iskier żadnych nie widać, ale dźwięk irytuje, to raz. A dwa, niepokoi. 

 

Udało mi się uchwycić ten dźwięk, bo powiem Wam, że jest on dość randomowy. A to przy włączaniu maszyny, a to na pulpicie, a to pod obciążeniem. Nie widzę jak na razie żadnych stałych warunków w których on się pojawia.

 

 

HWMonitor pokazuje takie napięcia. Miernika nie posiadam, ale Czujniki na dzisiejszych płytach, są podobnie dokładne jak miernik za 15zł ;)

 

v2.png

Link to post
Share on other sites

Twoja zgryźliwość wcale nie pomogła. Dlaczego zasilacz ma nie uciągnąć? Nie jest to wcale zły zasilacz, watów starcza. Więc w czym rzecz? Podaj proszę jakiś argument, dlaczego ten zasilacz tak ssie w tej konfiguracji? Mój sprzęt pobiera w polotach max 500W, zasilacz na linii 12V generuje do 588W. Po co więcej?

 

I nie 'odrgyzuje' się, jeśli podasz sensowny argument i stwierdzisz, że na pewno ten zasilacz nie daje rady, to podziękuje Ci i wymienie ;)

Link to post
Share on other sites
Nie jest to wcale zły zasilacz, watów starcza.

 

O jakości zasilacza nie świadczą waty. W Twoim przypadku dobra 450 wystarczy.

 

Podaj proszę jakiś argument, dlaczego ten zasilacz tak ssie

 

Może po prostu jest uszkodzony, alebo tak "ma" i będzie chodzić. Nie ryzykowałbym.

 

Nie możesz oddać na gwarancję? Może masz możliwość sprawdzenia na innym zasilaczu? 

Edytowane przez MiK
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wiem, że waty nie świadczą o jakości, co nie zmienia faktu, że jest to zasilacz w miarę ok.

Testowałem na Corsair CX600 - to samo.

 

Ale pobadałem trochę temat i wydaje mi się, że mam coś nie tak z instalacją elektryczną. 

Dźwięk iskrzenia pokrywa się w 100% z migotaniem światła w pokoju. Nie wiem tylko, czy 'coś' co powoduje migotanie światła zakłóca pracę zasilacza, czy zasilacz zakłóca pracę światła.

 

Teraz od ponad godziny nic nie iskrzy.

Podłączyłem komputer i monitor bezpośrednio do gniazdka z innego pokoju i iskrzenie też ustało (inny pokój jest na innym bezpieczniku), nie wiem czy to wina akurat tej odnogi przewodów w pokoju, czy przypadek, bo jak wspomniałem w pokoju teraz też jest cisza. Może w bloku, cała sieć akurat była przeciążona i iskrzyło, ale to chyba sprawa dla elektryka. Chyba, że ktoś miał coś podobnego to chętnie przeczytam.

Link to post
Share on other sites

Popraw zaciski w gniazdku, lub puszce przyłączeniowej. To migotanie i skwierczenie to najprawdopodobniej luz którejś żyły. Poznasz po ciemnym nalocie na kostce lub zaciskach w gniazdku, wyczyść żyłę(y), miejsce przyłączenia i dokręć;-) Wyłącz prąd przed zabawą z instalacją.

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Bardzo miło z Twojej strony, iż napisałeś, w czym tkwił problem, po jego rozwiązaniu. Mało kto to robi.

 

Tak czy siak, polecam Ci wymianę zasilacza. Nawet nie tylko ze względu na fakt, iż jest to co najwyżej średnia jednostka, ale przede wszystkim, ponieważ takie wahania napięcia bardzo źle wpływają na kondycję zasilacza.

Widziałem to samo u siebie w mieszkaniu. Przez starą instalację były wahania napięcia, świrowała pralka, piekarnik, itp. Z komputerem niby nie działo się nic, nie dawał żadnych objawów. Dopiero po dłuższym czasie zaczęły się jaja i prawie nowy zasilacz miał po pewnym czasie wahania napięć 2-3 krotnie przekraczające normę. A to był zasilacz ze średniej półki, nie jakiś iBOX.

Link to post
Share on other sites

Hej, dzięki za odpowiedź. Nowy zasilacz, jeśli będzie się z nim działo coś niepokojącego poleci na gwarancję. A co do wymiany, no może i tak dam się skusić. Wiesz może jak poprawnie zmierzyć czy występują takie wahania? 

 

BTW. U mnie, na klatce, przy przedlicznikowym bezpieczniku były poluzowane przewody i stąd ten problem. Ale tak jak @choleryk65 pisze. Przy takich objawach, iskrzenie, etc, możliwe są następujące scenariusze:

 

  • chyba najbardziej błahy - niedociśnięty przewód zasilający
  • następnie - uszkodzona listwa 
  • dalej - luz w gniazdku. Zdjęć, dokręcić
  • dalej - luz na puszcze 
  • dalej - luz przy bezpiecznikach (od - do licznika)
  • później zabezpieczenie przedlicznikowe
  • a potem to już rozdzielnia na klatce / przyłacze i cholera wie co dalej :D

A no i oczywiście, faktycznie może być coś z zasilaczem 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mamy nawet jakiś archiwalny temat na forum odnośnie mierzenia. Polecam mierzyć w sumie tylko linię 12V, reszta ma marginalne znaczenie.

http://forum.benchmark.pl/topic/78009-pomiar-napi%C4%99%C4%87-na-zasilaczu/

No i też nie najtańszym miernikiem, tylko czymś z wyższej półki. Ja na szczęście mam kogoś z naprawdę profesjonalnym sprzętem i wiedzą, dlatego było mi dość łatwo to ogarnąć.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Podłączę się do dyskusji. Posiadam takowy zasilacz od kilku miesięcy. Wybrałem go ze względu na to, że był polecany na kilku serwisach o tematyce komputerowej, a przede wszystkim na benchmark.pl. Co zatem jest z nim nie tak? Wydałem na modernizację kompa prawie 4000 zł i zaczynam się niepokoić.

Link to post
Share on other sites

@DonDiego.

To nie jest zły zasilacz. Jest zwyczajnie średni. Ma komplet zabezpieczeń, jako taką regulację napięć, dość niskie tętnienia.

Przyczepić się można do jakości użytych komponentów, ale i tak jest niebo lepiej, niż w śmieciach typu iBox czy Tracer, itp.

W tej cenie istnieją jednak lepsze konstrukcje.

 

I żaden z ekspertów działu "obudowy i zasilacze" nigdy nie polecał rzeczonego SPC Vero, z tych właśnie względów. 

Na stronie głównej może promowali, bo to "polska firma".

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@DonDiego.

To nie jest zły zasilacz. Jest zwyczajnie średni. Ma komplet zabezpieczeń, jako taką regulację napięć, dość niskie tętnienia.

Przyczepić się można do jakości użytych komponentów, ale i tak jest niebo lepiej, niż w śmieciach typu iBox czy Tracer, itp.

W tej cenie istnieją jednak lepsze konstrukcje.

 

I żaden z ekspertów działu "obudowy i zasilacze" nigdy nie polecał rzeczonego SPC Vero, z tych właśnie względów. 

Na stronie głównej może promowali, bo to "polska firma".

A co byś w zamian proponował gdyby naszło mnie na wymianę? Mój komp w sygnaturze.

Link to post
Share on other sites

Tak na szybko, z głowy, do około 220 zł: Corsair CX 450W, Seasonic S12II 430W, XFX TS 450W.

Wszystkie wymienione zasilacze są lepsze od SPC Vero. Posiadają również odpowiednio duży zapas mocy dla Twojej konfiguracji.

Edytowane przez slo1q
Link to post
Share on other sites

Tak na szybko, z głowy, do około 220 zł: Corsair CX 450W, Seasonic S12II 430W, XFX TS 450W.

Wszystkie wymienione zasilacze są lepsze od SPC Vero. Posiadają również odpowiednio duży zapas mocy dla Twojej konfiguracji.

Mam w planach za 3-4 lata kupić coś pokroju 8600K lub 8700K oraz Grafikę 1080 (lub jeżeli ceny będą sensowne RTX 2080). Wtedy 450 W może chyba być słabe, nawet z dobrym certyfikatem. Co zatem przyszłościowego byś polecił?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...