Skocz do zawartości

GTX 1080 Gigabyte WindForce III - piszczenie cewek


Recommended Posts

Hej,

wiem, że temat cewek to temat rzeka. Ale zastanawiam się czy moze problem nie lezy gdzie indziej. 

Na początek sprzęt:

 

asrok z370 pro4

silentiumPC vero m2 bronze 600W

i5 8600k

monitor 75hz (na 60hz i 60FPS tez piszczy)

 

Sytuacja wygląda tak, ze np w takim Wiedźminie 3 karta piszczy pod obciązeniem w grze, w mapie/ekwipunku momentalnie cichnie a Vsync włączony, i ilość FPS w mapie i w grze jest taka sama czyli 75FPS. Limit na 30FPS ogranicza pisk, no ale kto będzie grał w 30FPS :)

 

Sprzęt testowany tez na zasilaczu Corsair CX600 - to samo. W pulpicie cichutka, nawet w takim furmarku, gdzie jest obciązona w ponad 90%, grzeje się do 70 stopni, karta jest cicha. 

 

Jedyne co mi pomaga to underclocking karty. Zmniejszyłem taktowanie, tak ze osiąga max 1650MHz na zegarze (domyślnie osiągała prawie 1900MHz) wtedy jest stosunkowa cicha. Popiskuje, ale nie tak strasznie. No ale nie poto kupowałem taką kartę, zeby obnizac taktowanie.

 

Druga sprawa, ze piski słychać tez w słuchawkach (jak są podgłoszone na MAX)

Zastanawia mnie te przenoszenie na słuchawki, z jednej strony jest to zrozumiałe, ale nie jestem pewny czy aby na pewno tak powinno być. 

 

Testowane dwie takie same karty - zachowują się tak samo. Albo mam pecha i trafiłem dwie lipne sztuki. Albo problem jest gdzie indziej. 

 

Co jeszcze mozna sprawdzić? Sprzęt podpięty do listwy z 'czerwonym przyciskiem' :)

 

PS. Dodam, ze zasilacz czasami wydaje z siebie dźwięk jakby iskrzenia (po ciemku nic nie widać, żadnych iskier) słyszałem, ze to mogą być cewki tez, ale moze cos jest nie tak z linią 12V. Chociaz z drugiej strony Corsiar CX600 nie 'iskrzy' a grafika piszczy tak samo, takze zasilacz chyba jest okej. No chyba ze mam takiego pecha, ze oba zasialcze coś mają uwalonego :D

 

Co mozna jeszcze zrobić? Wiem, ze reklamacje na raczej nie przechodza, wiec co pozostaje? Obniaz taktowanie, albo przyzwyczaić się do pisku?

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

PS. tak wygląda ustawiony Voltage w MSI AfterBurner (To jest opcja 'przykręcona', gdzie karta jest znośnie cicha - ale tez lekko popiskuje)

 

vt.png

 

A tak wyglądają seryjne ustawienia, gdzie karta odgrywa symfonie ;)

vt2.png

Edytowane przez jamer
Link to post
Share on other sites

Do niczego nie trzeba się przyzwyczajać. Reklamuj sprzęt, opisz dokładnie usterkę serwisowi, że pisk cewek uniemożliwia granie w gry ponieważ przenosi się na dźwięk w słuchawkach. Normy przewidują, że grafika będzie wytwarzać pewien hałas ale dotyczy on tylko chłodzenia nic innego z karty nie powinno dochodzić. Druga sprawa zasilacz nie powinien iskrzyć, jego start nie może wywoływać żadnego łuku elektrycznego bo to oznaka, że nie funkcjonuje on prawidłowo. Łuk może uszkodzić styki(zwęglenie), przepalić izolację albo w nieprzewidywalny sposób uszkodzić urządzenie. Owszem są urządzenia w których łuk elektryczny jest normalnym zjawiskiem to silniki komutatorowe w elektronarzędziach, odkurzacze ale nie zasilacz elektroniczny. Jego elektronika powinna gasić łuk, odfiltrowywać przepięcia i różne inne zakłócenia sieciowe.  

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Własnie chodzi o to, ze nie widać iskrzenie, sprawdzałem po ciemku. Jest tylko dźwięk.

Co do pisku cewek, reklamacja właśnie nie uwzględnia pisku cewek pod obciązeniem bo to 'normalny dźwięk urządzenia elektronicznego' - takie rzeczy ludziom wysyłają. Druga rzecz, że w testach syntetycznych, jak furmark, etc tego pisku nie ma. A najgorsze jest to, ze reklamacja trwa ze 2 tygodnie, a to jest tez komputer do pracy i nie mogę za bardzo na to pozwolić bez kupienia zastępczego sprzętu. Właśnie dlatego kupiłem drugiego GTX 1080, ten sam model, z nadzieją, ze on będzie się inaczej zachowywał, a zachowuje się tak samo. Dlatego moze to nie wina samej karty, tylko coś innego wpływa na taki a nie inny pisk w określonych warunkach działania karty.

Link to post
Share on other sites

Hej, tutaj filmik:

https://vimeo.com/287503713

 

ta cisza koło 6-7 sekundy, to właśnie wtedy odpaliłem mapę w Wiedźminie. Piszczenie/brzęczenie/pierdzenie/cholera-wie-co momentalnie ustało. Za chwilę znów wróciłem do gry i pisk powrócił.

 

 

PS. Nagle filmik zniknął z Vimeo. Zaraz coś zaradzę.

 

Edytowane przez jamer
Link to post
Share on other sites

@login1969, podgłoś proszę słuchawki/głośniki. Bo mikrofon z telefonu nie jest za bardzo czuły na te częstotliwości, ale ja na słuchawkach na MAX ewidentnie słyszę na tym filmiku i koło 6-7 sekundy (gdy włączam mapę w Wiedźminie) piszczenie ustaje, za chwilę znów wraca, gdy wyłączam mapę. Chyba, że słyszysz ten dźwięk, ale masz na myśli, że jest to coś innego niż cewka. Rozwiń proszę.

 

Tutaj napięcia po ~1h dociążenia kompa Wiedźminem:

v.png

Niestety, miernika nie posiadam aktualnie. 

 

Poeksperymentowałem trochę z krzywą 'voltażu' w MSI Afterburner i udało mi się znacząco zredukować ten hałas przy względnie dużym zachowaniu wydajności. 

 

Domyślnie zegar rzędu 1860MHz osiąga na napięciu około 1050mV - Pisk jest duży.

Ustawiłem tak, że zegar 1850MHz osiąga przy napięciu 875MHz - pisk jest o wiele mniejszy.

 

Nic lepszego chyba nie jestem wstanie wymyśleć. Godzina testów na nowym wykresie voltażowym nie spowodowała żadnych crashy, artefaktów, więc względnie stabilnie. 

 

Jeśli jeszcze macie jakieś propozycje chętnie przeczytam. 

Link to post
Share on other sites

Rzeczywiście to słychać cewki ale nie masz się czym przejmować.Cewki słychać wtedy, kiedy karta generuje bardzo dużo FPS-ów,rzędu grubo ponad 100.Zainstaluj sobie MSI Afterburner z monitoringiem ilości FPS i sam zobaczysz ze tak jest.Najczęściej jest tak gdy jesteś na przykład jeszcze w menu gry. Jak włączysz mapę,czyli zaczniesz grać FPS-y spadają i cewek nie słychać.To jest normalne.Osobiście nigdy bym nie obniżał napięć a tym bardziej taktowania zegarów karty po to tylko żeby nie słychać było cewek.Przecież w końcu po to kupowałeś tak wydajną kartę,żeby z tej wydajności korzystać a nie ją obniżać.

Link to post
Share on other sites

Właśnie chodzi o to, ze ja mam na odwrót. W grze piszczy, w menu nie. Mam wszystkie możliwe zabezpieczenia włączone przed nadmierną ilość FPS, VSync włączony na stałe z panelu Nvidi, w grach zawszę włączony. Tak więc u mnie ilość FPS w takim Wieśku nie przekracza 75 (bo takim mam monitor), jeśli wyłaczę VSync itp i klatki skaczą ponad 100, czy 200 to faktycznie jest jeszcze głośniej, ale nawet przy ograniczeniu na 60FPS są one dość słyszalne.

 

@neo88 Już dwie miałem i nie wiem czy się dalej bawić, czy dać spokój :D

 

PS. Pójdę chyba do komisu z PC i będę sprawdzał wszystkie 1080 jakie mają na stanie :D

Edytowane przez jamer
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...