Skocz do zawartości

FreeSync odpalony na GeForcie!


Recommended Posts

Long story short: jakis gosc na reddicie podaje, ze udalo mu "odpalic" FreeSync na swojej gtx 1080 ti. Wykorzystal do tego druga, rownolegle wpieta karte (Radeon Pro WX 4100). Calosc oczywiscie jest testowana na monitorze z FreeSync. Jako platforme testowa uzyty zostal najnowszy dodatek do WoW'a.

 

Watek na reddicie:

https://www.reddit.com/r/hardware/comments/998zkw/freesync_on_an_nvidia_gpu_through_an_amd_gpu/

 

Tutaj video z testem pogladowym na kanale WccftechTV: (jako zrodlo FS wykorzystane zostalo APU)

 

Seems legit?

 

EDIT: sorry za brak polskich znakow, ale chwilowo tak tylko moge pisac ;)


Tutaj rownolegly watek, inny uzytkownik testuje to rozwiazanie na parze Ryzen 3 2200G + gtx 1060 6GB:

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/99yz9h/freesync_on_nvidia_1060_6gb_through_amd_apu/

Edytowane przez Rebelmind
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Zapewne prędzej czy później nvdia to zablokuje, no bo przecież g-sync. Z physx przecież było podobnie, gdy niektórzy używali amd + gtx jako dedykowana do physX. Nvdia z czasem zablokowała physx, gdy wykrywał karty od amd "dla dobra użytkowników".

 

@@Rebelmind,Ty masz dużą o tym wiedzę, więc się zapytam.

Jak działa i czy na każdym pc da się wymusić bez problemu, aby dedykowane gpu renderowało fps, a obraz był przesyłany przez zintegrowaną? Bo jakoś niespecjalnie jestem w stanie znaleźć jakieś szczegóły o tym, czy to jest jakaś specjalna technika zarezerwowana tylko dla jakiejś generacji czy coś. 

 

Pytam się, bo ciekawi mnie, czy jest jakiś haczyk, bo to teoretycznie załatwiało by przymus użycia konwerterów analogowo-cyfrowych, gdy ktoś ma nowsze gpu i monitor bez cyfrowego wejścia. Jeżeli to tylko kwestia 2-3 fps to byłby bardzo ciekawy patent.

Edytowane przez DreamerDream
Link to post
Share on other sites

Problem stanowi przypisanie w Windows karty z obsługą FS jako tej słabszej (i ogólnie równoległe działanie więcej niż jednej karty w przypadku gier, które nie jest sli lub cf).

 

Trudność ta znika gdy masz integre w Cpu + dedyka. Ja tak kiedyś odpaliłem jeszcze na starym konfigu (msi Z97, i5-5675c, rx 480 4 GB) bo chciałem sprawdzić czy mi radeon nie padl. To że był obraz z intel HD, gdy sygnał szedł po HDMI w płycie mnie nie dziwiło. Ciekawostka było fakt, że zarówno menadżer urządzeń, tak i gpuz oraz HW_monitor pokazywały że Radeon też chodził (np moglem śledzić jego zegary) - ale nie miałem wtedy jeszcze monitora z FreeSync ani nie próbowałem wtedy odpalać żadnej gry...

 

Co do twojego pytania: jeżeli masz płytę główną z wyjściem d-sub/VGA (analogowe) to mając dGPU tylko z wyjściami cyfrowymi możesz próbować tak puścić obraz jak goście w wątku (nawet jeżeli nie chodzi o FS).

 

Wydaje mi się, że z tym "naprawianiem glitcha" przez NV może nie być tak łatwo zielonym, bo jest to funkcjonalność na poziomie OS.

 

Jak na razie wszyscy, którym udało się tak puścić FS siedząc na W10. Z drugiej strony bardziej podobne rozwiązanie, Nvidia Optimus, było stosowane w laptopach jeszcze za czasów W7...

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

Co do twojego pytania: jeżeli masz płytę główną z wyjściem d-sub/VGA (analogowe) to mając dGPU tylko z wyjściami cyfrowymi możesz próbować tak puścić obraz jak goście w wątku (nawet jeżeli nie chodzi o FS).

 

Tylko, że do tego potrzebne są dwa monitory, albo nie wszystkie płyty główne na to pozwalają. W biosie mogę ustawić, aby używać integry, ale (system wtedy "nie widzi", albo w każdym bądź razie) nie pozwala w jakikolwiek sposób korzystać z dedyka, a jak ustawie  dedyka, to za to taka sama sytuacja jak z integrą nie mogę jej używać. Jeżeli ustawię dedyka i zaznaczę multi monitor to podłączenie kablem pod integrę nie działa (pewnie mobo nie pozwala na przesyłanie przez integre dopóki nie wykryje dedyka).

Link to post
Share on other sites

Od dawna wiadomo że z poziomu HW freesync działa na kartach zielonych. Z tym że jest zablokowany z poziomu vBIOS'u (nawet nie sterowników). 

 

Może w końcu będą się ludzie mniej dziwić że mówię na G-Sync GreedSync (nie, AMD mi nie płaci i miałem ponad 3 ekrany z G-Sync). 

Link to post
Share on other sites

Dla mnie to całkiem dobra nazwa :D Bo żeby to było jeszcze jakieś "symboliczne" 100-150 pln do ceny monitora rzędu 1500-2000 (w końcu to autorskie rozwiązanie!) to nie widziałbym problemu. Ale 1000+? Co z tego, że stać mnie na taką dopłatę jak po prostu nie widzę wyraźnego uzasadnienia dla takiego dodatkowego kosztu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

100-150pln. Blisko bo 200. Ale euro. :D
Dla tego na razie dzisiaj zamowilem FHD na VA by przeczekać. Wymienilem dzis paste na karcie na kryonauta. Jestem gotow by przezimowac na starej GPU. Ciagle licze na 7nm od AMD... i na 165Hz IPS z FreeSync od LG (eta Grudzień). 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Ja, po 10 latach na niezniszczalnej Iiyamie (27", 1080p, 24 ms, TN) czekałem na dobry monitor od nich. Z informacji od polskiego oddziału wynikło, że w grudniu 2017 miała mieć premierę nowa seria (wyżej niż ten tam gold eagle itp). Z przecieków wynikalo, że to będzie 30+ cali, va, 1440p, 100+ Hz z FreeSync... Taki monitor do dzisiaj od nich nie wyszedł (bo w 2018 roku TN kupować to zbrodnia) więc trzeba było brać coś innego...

 

I tak skończyłem na Radeonie :D Ale nie powiem, gdyby się dało odpalić na takim RTX 2080 FreeSync to bym rozważał sprzedaż V56 :D

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

kupiłem iiyame red eagle 27" 144 hz free sync TN za 1050 zł i nie czuję się żebym zbrodnię popełnił. W porównaniu do starego lcdka obraz powala. Tak wiem że to tn ale va grey to grey ma ponad 20 ms laga a to co podają 4 ms to jest jak zwykle jakaś ściema.

Edytowane przez Telpher
Link to post
Share on other sites

VA jest słaba do gier, korzystam z nich głównie do pracy ze względu na kolory, czerń, minimalne OC (70-75Hz) i kolory. Dobre, tanie VA 8bitowe to wydatek 400-700zł. Do gier jak już to tylko IPS/AHVA/TN. Ale to moja opinia. 
To teraz łap 1080Ti + jakiegoś RX'a taniego używanego i śmigasz na FreeSync.  :->

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

A no tak, to FPGA Intela za grube dolary to jest tam po to żeby sprawdzać kartę i mówić monitorowi GSync TAK albo GSync NIE xD dobre teorie spiskowe na tym forum wiedzę.

 

Jak już postanowisz wrócić do realnego świata to sprawdź co siedzi w tych monitorach ;) Bo monitory były rozkładane i wiadomo co w nich siedzi - a są to moduły GSync wyposażone w FPGA Intela. Przykładowo obecne nowe i wydajniejsze moduły GSync HDR są wyposażone w Arria 10 GX 480 (koszt w detalu to 1050 EUR)

Edytowane przez kubas246
Link to post
Share on other sites

3 lata temu była mała afera, że gsync działał na monitorach bez modułu. Wystarczyła modyfikacja sterowników. Gość, który to odkrył, gdy sprawa nabrała mocy nagle zamilkł, a następne stery miały masę zmian w miejscach, gdzie robił modyfikacje.

NVidia twierdzi, że geForce'y obsługują Adaptive sync, więc powinny bez problemu działać z monitorami FS...

Po cichu stawiam, że "magiczny" moduł robi coś, co mógłby kontroler DP, albo samo GPU, ale według zielonych moduł robi to lepiej.

Link to post
Share on other sites

A szczególnie monitory za 10k pln 4K 144Hz. Które z przmusu tną jakość przy wyższych częstotliwościach odświerzania ze względu na transfer...

 

https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/8r4dg6/psa_4k_144_hz_monitors_use_chroma_subsampling_for/

i te sprawy.

Czego to nie zrobić żeby sprzedać syf za grube pieniądze. 

Link to post
Share on other sites

Moduł nie jest niezbędny, ale NV twierdzi że wykonuje swoje zadanie lepiej. Odpowiada za synchronizację klatek i przede wszystkim wspiera overdrive co ma zmniejszać ghosting. Po testach widać, że akurat to drugie wykonuje bardzo dobrze. Ghosting faktycznie jest mniejszy na monitorach z GSync (mowa o bliźniaczych modelach, jeden z FreeSync 2 a drugi z GSync).

Z tą aferą to w sumie nie ma się co dziwić, że po modyfikacji sterowników GSync działał. GSync bez modułu to niemal to samo co FreeSync a trik polega tylko na tym, żeby "przekonać" kartę że moduł tam jest i może odpalać GSync.

 

@Revenant

Jak już się chcesz czepiać GSync czy NV to zrób to z sensem. Przecież nie jest winą NV, że DP1.4 pozwala na taki a nie inny transfer. HDMI 2.0 jeszcze nie ma, DP1.5 też nie, więc powiedz mi gdzie tu wina moduły GSync? Czepiać się można tego, że nie masz wsparcia dla otwartych standardów. Mogliby przecież wspierać otwarty standard oraz swój GSync, wtedy ludzie mieliby wybór.

W tych monitorach też akurat więcej do końcowej ceny dokłada się FALD niż GSync, bo jest to na tyle skoplikowany system że przecież ostatecznie zmniejszyli ilość stref.

Edytowane przez kubas246
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...