Skocz do zawartości

Crossfirex na rx-ach, brak przyrostu mocy


Recommended Posts

Robił ktoś cf na dwóch rx-ach? Jak się sprawdza w grach, widoczny przyrost fpsów? U mnie nie odczuwam żadnej różnicy, minimalny fps niższy od jednej gtx 1060 i duże spadki a rzekomo takie dwa rx-y wydajność bliżej pod 1070 w takim gta v (chyba że te słupki w testach kłamią) :D Dodam że testowane na najnowszych sterownikach, dodam też że karty które mam w cf to jedna 580 8gb a druga rx 570, aczkolwiek nie sądzę żeby to stanowiło problem.

Edytowane przez mati23
Link to post
Share on other sites

Profile CF istnieją pod liczbę tytułów, którą ogarniesz na palcach jednej ręki :/ CF to rozwiązanie totalne pominięte przy ostatnich kartach AMD - omijać szerokim łukiem.

 

Czyli systemowo widzi Ci 2x 570. Masz najnowszego Wolfa albo Dooma?

Link to post
Share on other sites

Profile CF istnieją pod liczbę tytułów, którą ogarniesz na palcach jednej ręki :/ CF to rozwiązanie totalne pominięte przy ostatnich kartach AMD - omijać szerokim łukiem.

 

Czyli systemowo widzi Ci 2x 570. Masz najnowszego Wolfa albo Dooma?

 

Nie mam dużych wymagań, dobrze by było jakbym miał stałe 75 klatek w gta v na w miarę przyzwoitych detalach (chyba jednak nie takie male mam te wymagania, hehe). Testy aktualnie robiłem tylko w grand theft auto v. W menadżerze urządzeń oraz w panelu amd widzi dwie gpu normalnie osobno, czyli rx 570 i rx 580. Na stronie amd znalazłem że po aktywacji cf są jeszcze różne profile, może tutaj mam coś przestawione. Wgl nawet na samym włączeniu cf mi się crashuje system, nie wiem czy ja mam takiego pecha, czy sterowniki i cf od amd to dno.

Edytowane przez mati23
Link to post
Share on other sites

Mam dla Ciebie lepsze rozwiązanie: sprzedaj obie! 580 wystaw za 800, 570 wystaw za 700. Za 1500 dostaniesz bez problemu gtx 1070, która do gra 5 spokojnie wystarczy nawet do 1440p.

 

Tutaj jest ciekawy model, pokoparkowy:

 

https://allegro.pl/evga-nvidia-1070-gtx-sc-8gb-30mc-gwarancji-i7511804773.html

 

Tyle że ta rozszerzona gwarancja bez dowodu zakupu jest liczona od dnia produkcji, trzeba by poprosić o screen z konta evga jeżeli gość rejestrował.

Link to post
Share on other sites

Idealnym testem jest Sniper Elite 4, ponoć powinno się idealnie skalować tj przyrost fpsów o 90%+ jeśli byś miał 2x 580 czy 480.

Imo 570 i 580 robi problem. Nie jest to tak, że 580 czeka na 570?

 

Ogólnie sprawdzaj fps w 4k czy 1440p, jak nie masz monitora takiego to odpal w sterownikach/ekran/ VSR Superrozdzielczość wirtualna ;p

 

Nie wiem co ty masz za pc, ale GTA V na samym 580 mam 70-90fps w 1440p bez MSAA. Tylko mam jakąś starą wersje single player

Link to post
Share on other sites

Przy crossfire z dwóch różnych kart sterownik rozdziela zadania / obciążenie "po równo" dla każdej, dlatego mocniejsza karta jest równana w dół, do słabszej.

 

GTA V, w 1080p @max powinien utrzymywać na rx 580 8GB FPS na poziomie 70-80 z okazyjnymi spadkami do 60 (tak to przynajmniej wygląda u kuzyna na Nitro + i7-6700k).

Link to post
Share on other sites

gta5 nie jest dobrą grą do testowania kart czy to single czy sli/cf, gdyż jak sie duzo dzieje to najmocniejszego cepa potrafi zaksztusić (niestety taki silnik, juz dość wiekowy) i wtedy fpsy lecą w dół - no chyba, ze pobawimy się suwakami na mniejszą liczbę npc-ów, trawy itp

 

druga sprawa, @Rebelmind podsunął najlepsze rozwiązanie, sprzedaj to co masz, dołóż do gtx1070tki

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Dzięki za sugestię, wpadłem na pewien trop, odpaliłem wszelakie wskaźniki i gta v online i co zauważyłem. Gra przez jakąś minutę działała płynnie, 110 fpsów i nagle co? Spadek do 40 klatek, przy czym obciążenie procesora z 80-85% spada do 38-45%, potem znowu poszedł wzrost, potem spadek i tak już się utrzymywał przez 15 minut. Co do cepa to mam i3-7350k@5ghz (czyli wydajność mniej więcej i5-6600k@4ghz), ram 3066mhz cl 15. Płyta główna nie jest szałowa bo jest to gigabyte z170 gaming k3, drugi slot ma przepustowość szyny x4, ale to też nie ma nic do rzeczy i przyrost mocy powinien być zauważalny, ogólnie wydaje mi się że gdyby nie te spadki to fps naprawdę byłby na niezłym poziomie. Myślałem że ze spadkiem zużycia procesora spadają też jego taktowania i to jest przyczyną spadku klatek ale nie, taktowania rdzeni podczas rozgrywki są bez zmian. Jakieś pomysły? Sprawdzę jeszcze jak sytuacja ma się na mieście.

Edytowane przez mati23
Link to post
Share on other sites

Sprawdz temperatury na cepie, sprawdz temperatury na swoim RX 580. Jezeli wszystko w porzadku to sproboj podniesc power limit na swoim Radeonie (tylko power limit, bez podnoszenia zegarow i robienia UV) i zobacz czy to poprawi stavilnosc w Gta V. 5GHz na 7350k powinno bez problemu ogarniac taki stary tytul jak Gta...

Link to post
Share on other sites

W mieście z 90 klatek potrafi spaść do 55-60, potem znowu więcej i znowu, najniższy fps jest niższy niż na pojedynczej gtx 1060 3gb, niestety procesor tutaj już pracuje już na normalnym zużyciu, jest te~90%, więc ok. Temperatura procesora podczas mocnego obciążenia nie przekracza 75 stopni, temperatury na gpu podczas obciążenia nie przekraczają 60 stopni, niby wentylatory na 50% ustawione ale i tak coś dziwne niskie temperatury jak na rx-y :D Power limit podniesiony na obydwóch gpu, bez zmian. Śmieszne jest to jak lata 90 klatek, 50, 60, 70, 80, znowu 55, chociaż do śmiechu mi nie jest. Zrobię jeszcze taki myk że zamienię karty slotami, ale co to miało by pomóc :) Nawet miejscami do 105 klatek dobija na mieście przy msaa x2 :D

Edytowane przez mati23
Link to post
Share on other sites

Teraz po chwili grania procesor znowu obciążony w połowie i 35 klatek na mieście. Wrzuciłem samą 580 8gb tak jak mówiłeś, na msaa x2 minimalny fps 55, maksymalny około 75, średni trzyma +- 64 w zależności od miejsca w grze, więc tutaj jest tak jak być powinno. Na jednym gpu zauważyłem że użyta pamięć to ponad 4gb, mianowicie waha się 4050-4280mb, możliwe że spadki były spowodowane przez ponad 4gb zużycie pamięci i przycinało tego 570? Ale znowu jak był 570 w pierwszym slocie to zużycie pamięci nie było większe jak 3gb, na gtx 1060 3gb także sięgało do 3gb i tam nie było żadnych spadków animacji. Taktowanie rdzenia oraz pamięci zaniżyłem na 580 do niższych wartości 570, też to nic nie dało.

Edytowane przez mati23
Link to post
Share on other sites

Piszesz o VRam, RX 570 masz 4GB a 580 8GB? 

 

Jaki masz konfig ramu pod tego kebaba?

 

Tak, 570 ma 4gb, a 580 8gb. Tak jak pisałem wyżej ram 3066mhz cl 15, 2x4gb, łącznie 8gb ale w gta v nie jest nigdy przekroczone więcej. Jeszcze teraz w opcjach freesync mam nieobsługiwane i vsr super rozdzielczość wirtualna nieobsługiwane, co za.. :D M.in nie chciałbym przechodzić na geforce z racji monitora 144hz z freesync, ale jak już nic tutaj się nie uda zdziałać to tak się zrobi, najwyżej v-sync i tyle :)

Edytowane przez mati23
Link to post
Share on other sites

co prawda posiadam WX7100 w CF (tak jak rx 580), i prawie wcale nie gram, ale w wieśku 3 bez CF miałem około 30 fps na ultra 1440p, z CF mam ciągle te 50-60 więc tam się skaluje prawie idealnie. 

 

Z CF czasami są problemy w idealnych warunkach, jeżeli parujesz 2 różne karty to nie spodziewaj się że będzie wszystko działało cacy ;)

Edytowane przez vandam
Link to post
Share on other sites

W przypadku grand theft auto v powinno być podobnie, u mnie samo włączenie opcji crossfirex powoduje problem bo cały komputer zastyga, heh. Tylko że to są praktycznie dwa takie same układy, można łączyć dwie różne karty, chyba że tak było tylko za czasów 4xx :D Zasilacz jest w porządku, be quiet którego spokojnie można obciążyć do poboru 600w :) Zastanawiam się co jeszcze mogę spróbować zrobić, wszystkiego już chyba próbowałem, niby ten cf działa bo najwyższy fps dużo wyższy względem pojedynczej karty, tylko te spadki.. Ale to i3 kaby lake, @5ghz wydajność jak i5-6600k@4ghz, więc nie jest to słaby procesor. Zrobię jeszcze próby w innych tytułach, jeżeli coś faktycznie jest schrzanione to w innej grze także powinien być taki problem.

 

dodano: w sniper elite 4 wzrost o około 85% więc to by się zgadzało z tym co napisał dragzor, nie ma drastycznych spadków, wahania 80-90 fps, najniżej czasami zejdzie do 75, więc tutaj jest ok i działa to fajnie, czyli ogólnie cf działa, problem pozostaje w gta v.

Edytowane przez mati23
Link to post
Share on other sites

moim zdaniem 2rdzenie/4 wątki do cf z dość mocnych rxów amd to za mało mimo 5 ghz OC - w tej grze (gta5) 8 wątków często pracuje ponad 80% przy 4 prawdziwych rdzeniach - dlatego w sniper elite 4 czy w3 chodzi to dobrze, bo tam główna moc idzie z gpu , a nie z cpu (w wiesiu jedynie novigrad siedzi ostro na cpu)

 

to tak jak porównują g4560 do i5 2400 - owszem , w gta5 bedzie średni fps podobny na tych procach, tyle że na i5 2400 będziesz miał bardziej stabilny z mniejszymi spadkami dzięki 4 rdzeniom

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

moim zdaniem 2rdzenie/4 wątki do cf z dość mocnych rxów amd to za mało mimo 5 ghz OC - w tej grze (gta5) 8 wątków często pracuje ponad 80% przy 4 prawdziwych rdzeniach - dlatego w sniper elite 4 czy w3 chodzi to dobrze, bo tam główna moc idzie z gpu , a nie z cpu (w wiesiu jedynie novigrad siedzi ostro na cpu)

 

to tak jak porównują g4560 do i5 2400 - owszem , w gta5 bedzie średni fps podobny na tych procach, tyle że na i5 2400 będziesz miał bardziej stabilny z mniejszymi spadkami dzięki 4 rdzeniom

 

Masz tutaj na myśli że cf bardziej obciąża cpu? Może być faktycznie tak jak mówisz i dlatego wychodzi taka kaszana, w jakiś sposób można to sprawdzić? Najbardziej zależało mi właśnie na gta v, bo lubię pograć na online i zamiar jest mieć stałe 75 klatek, najniżej.

dodano. W need for speed payback na rx 570 chodzi stabilnie ale fps na ultra jest niższy o jakieś 10 klatek względem 1060 więc podziękuję, na rx 580 jest więcej fpsów ale straszne zacięcia i spadki więc też podziękuję. Co do gta v to dałem ustawienia optymalne jakie przypisuje gra, ustawiło jeszcze większe detale i było jeszcze gorzej. Myślę nad zmianą gpu na gtx 1070 (za te dwa rx-y to była by 1070ti, albo nawet 1080 jakby dobrze trafić), albo dołożyć do 1080ti, tylko zastanawiam się czy do obecnego procesora jest sens, gram w rozdzielczości 2560x1080, zależy mi na bardzo ładnie wyglądającej grze z dobrze wygładzonymi krawędziami (a wiadomo msaa spora obciąża) przy zachowaniu minimalnie 75 klatek na sekundę. Ew. można zrobić myk z niestandardową rozdzielczością, wymusić np. 3440x1440 i wtedy myślę że wygładzanie krawędzi można by wyłączyć, ale chyba wyjdzie jeden pieron jeśli chodzi o liczbę klatek. Opcja druga pozostawienie tych rx-ów, tylko zakup mocniejszego procesora, np. i5-6600k i jakby go podgonić do 4.5ghz, ale z racji iż nie wszystkie gry obsługują cf to nie wiem czy to będzie dobre rozwiązanie, ciekawe jak z forzą tą nową będzie, czy obsłuży, czy nie.

Edytowane przez mati23
Link to post
Share on other sites

ja bym na twoim miejscu wziął jakiegoś i7 6700k/i7 7700k i zobaczył jak wtedy ten rx580 sobie będzie radził, zawsze karty później możesz opchnąć i kupić 1070/1080

 

A jak dalej będzie kupa i inne problemy? Nie wykonuję obliczeń na cpu więc w swoim przypadku nie widzę sensu dokładania kilku stów do i7. Gdyby sprzedać te dwa rx-y po aktualnych cenach dajmy na to 800zł za 570 (jest prawie nowym karta ma miesiąc) i za 900zł rx 580 8gb to mam 1700zł, w tej cenie jak dobrze poszukam to kupię gtx 1080, dodatkowo plus-minus 300zł które miałbym dołożyć do wymiany procesora mógłbym dołożyć do karty i szukać 1080ti, muszę to przemyśleć, niby czysto teoretycznie ten i3-7350k powinien dać radę z pojedynczym 1080ti :)

Link to post
Share on other sites

do tego twojego i3 dwurdzeniowego to 1060 6gb to max, nawet przy twoim OC, zrozum, że same mhz nie załatwią braku prawdziwych 4 rdzeni i w grach które korzystają z większej ilości rdzeni/wątków zawsze będziesz miał spadki, bo ci się ten procesor będzie ksztusił, już i5 6/7 generacji czy nawet i3 8-ej generacji (4 rdzeniowy) potrafią sie zamulić w niektórych nowych grach, do tego masz kartę rx580 która zarzyna twój procesor narzutem sterownika, stąd w takich grach jak gta5 bf1/bf5, wd2 czy ACO zawsze będziesz miał ostre spadki

 

tu masz porównanie do stockowego i7 6700k, nie muszę chyba tłumaczyć jaka byłaby różnica przy podkręconej i7-mce ;) i karty użyli gtx1070, a gdzie do 1080 czy 1080 ti

 

Edytowane przez k0chan
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

nawet przy twoim OC, zrozum, że same mhz nie załatwią braku prawdziwych 4 rdzeni i w grach które korzystają z większej ilości rdzeni/wątków zawsze będziesz miał spadki, bo ci się ten procesor będzie ksztusił
 

 

Dokładnie. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...