Skocz do zawartości

Podłączenie monitora przez DP powoduje wymieszanie się ikon na pulpicie


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez wsde,

Recommended Posts

Witam,
 

Mam monitor Eizo EV2450 i jeśli mam podpięty monitor do karty graficznej przez kabel DisplayPort to po którymś włączeniu komputera ikony na pulpicie automatycznie są wymieszane i ułożone po lewej stronie ekranu. Taki objaw nie występuje, gdy monitor jest podpięty przez HDMI lub DVI. Orientuje się ktoś, co to może być za przyczyna i jak to ogarnąć?
 

W tym temacie ktoś opisał taki problem z monitorem iiyama GB2488HSU:
 

http://forum.pclab.pl/topic/1244367-Nowy-monitor-i-poprzestawiane-ikony/

W tym temacie jest opisany problem na jakimś monitorze LG:

 

http://forum.pclab.pl/topic/1111604-Przestawianie-się-ikon-pulpitu-po-restarcie-komputera/

 

W tym temacie jest opisany problem na monitorze Eizo FG2421:
 

https://forum.pcformat.pl/Przestawianie-ikon-pulpit-t?page=1

https://forum.pcformat.pl/Przestawianie-ikon-pulpit-t?pid=3721521#pid3721521

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

To nie jest rozwiązanie na to. Coś jest nie tak z rozdzielczością na DP, skoro takie coś się robi...

Ma ktokolwiek z Was podpięty monitor przez DP?

Ja mam podpięty przez DP i nic takiego się nie dzieje.. pytanie tylko czy podpiąłeś go dobrym DP czy takim za 10 zł?

 

Zainstaluj sobie programik DesktopOK, możesz tam sobie zapisać ułożenie ikon i potem je łatwo przywrócić. 

Sprawdz też w zaawansowanych ustawieniach wyświetlania windowsa i NV jakie masz tam poustawiane rozdzielczości, może tam coś się gryzie.

Link to post
Share on other sites

Monitor mam podłączony kablem DP od Eizo. Włączyłem komputer, ale nie włączyłem od razu monitora, gdy włączyłem monitor to usłyszałem w głośnikach dźwięk jak od zmiany czegoś w windowsie i była informacja o braku sygnału z DP potem załączył się DP i ikony się poprzestawiały.

 

Z opisu problemu wynika ze podczas pracy monitor znika z systemu operacyjnego i za chwilę się uruchamia.

Wtedy karta graficzna zmienia rozdzielczość z naturalnej na 800x600 i po uruchomieniu znowu na naturalną 1920 x1080.

Czy nie zauważył Pan podczas pracy ze monitor na sekundę się wyłącza ?

Proszę o podanie numerów seryjnych monitora , z początku produkcji monitory wymagały uaktualnienia oprogramowania.

 

https://forum.pcformat.pl/Przestawianie-ikon-pulpit-t?page=2

W ustawieniach nvidii w panelu sterowania wszystko jest raczej dobrze:

 

KLIK

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...
  • Rozwiązanie

Skontaktowałem się z alstor.com.pl i na początku nie było wiadomo, o co chodzi z tym DP, otrzymałem informację, że po raz pierwszy spotykają się z takim problemem i nie wiedzą, co może być dokładnie przyczyną takiego objawu. Według zaleceń zresetowanie monitora do ustawień fabrycznych nic nie dało, a ciężko mi przechodziła myśl o ewentualnym wysłaniu monitora na gwarancję po wymianę płyty głównej, jeśli okazałoby się, że płyta główna monitora powoduje ten problem. Ikony trzymają swój układ, gdy monitor jest podpięty przez DP do karty graficznej, ale za np. trzecim uruchomieniem komputera są poprzestawiane, bo pewnie musi szybko zmieniać się rozdzielczość i wracać do swojego stanu albo to powoduje inny objaw. Otrzymałem też informację, żeby przetestować monitor pod inną jednostką PC, miałem pójść do kolegi z monitorem, żeby to sprawdzić, ale otrzymałem w odpowiedzi informację:
 

W pierwszych monitorach Eizo był taki problem dla złącza DP ale występował tylko i wyłącznie gdy monitor wchodził w stan uśpienia.
 
Było to spowodowane tym, że wyłączał zasilanie dla EDIT i w takiej sytuacji karta zmieniała rozdzielczość monitora z naturalnej do 800 x 600.
 
To powodował przestawienie ikon.
 
W tym wypadku też upatruje problem z czytaniem danych EDIT z monitora i przestawianiem ikon.
 
Proponuje wgranie nowych sterowników do karty i wyłączenie auto skanowania portu wejściowego.
 
Proszę o sprawdzi funkcje DP HDP Control czy jest włączona czy wyłączona.

 
DP HDP Control jest to ustawienie, które znajduje się w ustawieniach administracyjnych monitora. Nie wiedziałem, jak wejść w ustawienia administracyjne monitora, więc otrzymałem informację:
 

Wyłączamy monitor i trzymamy skrajnie lewy sensor + POWER aż do włączenia monitora.

 
Otrzymałem informację, aby ustawić:
 

Auto Input Detection na OFF
DP HPD Control ON
 
Niestety te ustawienia trzeba zmieniać i metodą prób i błędów sprawdzać czy problem ustał. Ustawienia te są zależne od karty graficznej i jak ona na to reaguje.


Potwierdzam, że wyłączenie opcji Auto Input Detection i włączenie opcji DP HPD Control nie powoduje mieszania się ikon, gdy monitor jest podpięty przez DisplayPort.
 
Zrobiłem też test, że ponownie włączyłem opcję Auto Input Detection z włączoną opcją DP HPD Control i też nie ma objawu mieszania się ikon na DisplayPort.

Więc pewnie musi być włączona opcja DP HPD Control, dzięki której tego objawu nie ma, bo Auto Input Detection z tego wynika, że nie ma wpływu na przestawianie się ikon na pulpicie.

Testowałem to przez kilka dni i gdy jest włączona opcja DP HPD Control to wszystko jest w porządku na DP.

Ciekawe to jest, o co chodzi z tym DP w tym monitorze, że takie coś się dzieje, gdy ta opcja DP HPD Control nie jest włączona. Ciekawe, czy ludzie, którzy mają EV2450, czy inny monitor Eizo mają taki objaw mieszania się ikon na pulpicie na DP. A może po prostu nie zwracają na to uwagi. Może po prostu korzystają z podłączenia przez HDMI lub DVI, a nie przez DP, a może u nich po prostu takiego objawu nie ma. Też wątpię w to, że tylko moja sztuka monitora ma ten objaw, a może to jest jednak zależne od karty graficznej, tak jak mi napisano: "Ustawienia te są zależne od karty graficznej i jak ona na to reaguje".
 
Zapytałem się też, czy zamierzają zgłosić takie zdarzenie do producenta Eizo, po prostu ich o tym poinformować, otrzymałem odpowiedź:
 

Możemy poinformować producenta o tym fakcie ale czy cos z tym zrobi, ciężko jest mi powiedzieć.
Monitor już powoli przestaje być produkowany.
Tego typu zgłoszenie dotarło do nas po raz pierwszy.

 
Sądzę, że producent powinien zostać poinformowany o wykryciu takiego zdarzenia na DP i może byłoby więcej wiadomo, gdyby producent odpowiedział na to. ;) 

Tak jak napisałem, możliwe, że ludzie najczęściej korzystają z podłączenia monitora Eizo przez HDMI, DVI niż z DP, a na HDMI, DVI takiego objawu nie ma, stąd może nikt nie poinformował o czymś takim, ale z tego wynika, że już w 2016 roku o takim przypadku ktoś poinformował Alstor. W tym temacie jest opisane to zdarzenie na monitorze Eizo FG2421, ale dalszy wątek po tym poście się urwał.

Polecam do ogólnego zastosowania monitor EV2450, jest to naprawdę dobry monitor. :) W sprzedaży jest już następca EV2451.

Edytowane przez wsde
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...