Skocz do zawartości

Synchronizacja pionowa - dziwny problem


Recommended Posts

W "Panelu sterowania Nvidia" zauważyłem opcję "Sychronizacja Pionowa". Można tam wybrać 6 różnych opcji: 

 

1. Użyj ustawienia aplikacji 3D

2. Wyłącz

3. Włącz

4. Adaptacyjny

5. Adaptacyjny (częstotliwość odświeżania o połowę niższa)

6. Szybkie

 

Mógłby mi ktoś w jak najprostszy sposób wytłumaczyć co oznaczają te opcje i którą najlepiej wybrać? 

 

Do gier używałem tylko konsol, a że właśnie padła moja PS3 postanowiłem kupić PC, na którym pójdą wszystkie starsze gry. Niestety mam jakiś dziwny problem w strzelankach pierwszoosobowych. Otóż kiedy mam włączoną synchronizację pionową w panelu sterowania Nvidii na tryb "Użyj ustawienia aplikacji 3D", a w samej grze włączę "Synchronizacja Pionowa - włączona" to mam stałe 60fps, a mimo to występuje jakieś dziwne szarpanie obrazu SZCZEGÓLNIE przy poruszaniu się postacią na boki. Efekt jest zupełnie taki, jakby fpsy gwałtownie spadały i po chwili wzrastały. A tak się nie dzieje, bo sprawdzałem frapsem i wbudowanym licznikiem fps w grę i frame-rate jest na stałym poziomie 60fps. Wygląda to mniej więcej tak:

 

Wciskam lewy lub prawy klawisz poruszania się nie ruszając myszką i postać zaczyna przemieszczać się w danym kierunku i przez jakieś 2 sekundy widać jak występuje to szarpanie obiektów na ekranie. Oczywiście po tych 2 sekundach jest normalnie do momentu, kiedy znowu się nie zatrzymam i znowu zacznę iść w prawo bądź lewo (zwłaszcza bez ruszania myszą).

 

Od razu powiem, że nie jest to typowe "łamanie się ekranu" jak przy ilości fpsów większej niż 60, kiedy ma się monitor 60Hz. 

 

Wszystko zaczyna działać ultra płynnie i obraz wcale nie szarpie, kiedy ustawię 

 

Panel Sterowania Nvidia - Synchronizacja pionowa - WYŁĄCZONA

Ustawienia danej gry - Synchronizacja pionowa - też WYŁĄCZONA.

 

Tylko, że wtedy mam strasznie wysoką ilość fpsów (np. od 100fps do 300fps) i często słychać piszczenie cewek na karcie graficznej + karta chodzi zauważalnie głośniej. 

 

Dodam jeszcze, że w grach typu GTA IV, GTA V, Mafia II, Mafia III lub Wiedźmin 3 tego efektu szarpania wcale nie widać, nawet gdy mam włączoną synchronizację pionową zablokowaną na 60 klatkach. 

 

Orientuje się ktoś może co jest powodem mojego problemu? Jak radzicie ustawić tą synchronizację pionową w panelu nvidii i w grach? 

Edytowane przez Grecicho
Link to post
Share on other sites

Ustaw w panelu nvidia opcję numer 1 globalnie, a dla gry z którą masz problem ustaw opcję numer 4 włącza ona dynamicznie synchronizację pionową zależnie od ilości fps.

Opcja 6 potrzebuje do prawidłowego działania 2-3 razy większej ilości fps niż częstotliwość odświeżania monitora.

Jest jeszcze możliwość zablokowania ilości fps bez włączania synchronizacji. Czasami dostępne jest to bezpośrednio w grze, poza tym istnieją programy dające możliwość ustawienia tego np. Nvidia inspektor, msi afterburner + rivatuner statistic server.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety każde ustawienie synchronizacji pionowej polegającej na ograniczeniu klatek na 60 nie działa. Tzn. działa, ale we wszystkich pierwszoosobowych strzelankach występuje problem z przeskokami obrazu. 

 

Metoda z ograniczeniem klatek za pomocą programu Riva Tuner działa, ale wtedy muszę ustawiać wartość niższą niż 60fps, żeby nie było tego efektu szarpania obrazu. I dochodzi też zauważalny input lag. 

 

Dopiero ustawienie w panelu nvidii:

 

"Synchronizacja pionowa - Użyj ustawienia aplikacji 3D" lub "wyłączona"

 

i w grach:

 

"Synchronizacja pionowa - wyłączona"

 

powoduje, że obraz jest super płynny i przeskoki nie występują. Nie ma nawet efektu łamania się obrazu spowodowanego wyświetlaniem zbyt dużej ilości fpsów przy monitorze 60Hz. Wychodzi na to, że u mnie włączenie synchronizacji powoduje więcej problemów, niż jej całkowite wyłączenie  :roll: I chyba ostatecznie właśnie tak będę tego używał. 

Edytowane przez Grecicho
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...