Skocz do zawartości

Temat o kartach Nvidia RTX Turing (TU1xx).


Recommended Posts

A powiedz jezeli możesz, co takiego robisz jako początkujący w branży game dev co zjada Ci tyle Vramu ?

 

w branży VFX pracuję i do tego mi VRAM potrzebny. Do game devu na początku nie jest tyle wymagane ale kilka scen w UE już miałem odpalonych gdzie 13-14GB uciekało. 

Link to post
Share on other sites

w branży VFX pracuję i do tego mi VRAM potrzebny. Do game devu na początku nie jest tyle wymagane ale kilka scen w UE już miałem odpalonych gdzie 13-14GB uciekało. 

 

dzięki :) pytałem z ciekawości.

 

Jeżeli pracujesz w UE a Nv skumało się z nimi w temacie RTX to raczej stawiałbym na NV.

2x2080 szybko sie zwróci :)

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites

Tendencja w przeszłości.

GTX 970 = GTX780Ti

Gtx 1070 = GTX980Ti

Więc powinno być

RTX2070 = GTX1080Ti!

Ale tak nie będzie. Nvidia o tym wie i dlatego dorzucili jakieś tensor-kupę i rtx by zamnkąć usta akcjonariuszom i gawiedzi co by nie lamentowała, że Nvidia chce więcej za mniej!

Najbardziej Nvidię przyciskają akcjonariusze. Jeśli Nvidia nie wyda nowych kart to akcjonariusze będą mogli pozwać Nvidię o to, że ta działa na ich niekorzyść. Atrapiarz wiedział, że będzie miał problem z uzyskaniem wydajności 1080Ti i zaadaptowanie jej do mid-end-u (RTX2070) dlatego dodał RTX i Tensor jako zapchaj dziurę i wymówkę na to, czemu 2070 nie kontynuuje tendencji z przeszłości.

Jeśli dodać fakt, że Nvidia ma cały stos nie sprzedanych pascali to łatwo wywnioskować, czemu ceny są takie, a nie inne.

 

Pozatym, Atrapiarz dobrze wie, że nie da się w nieskończoność podnosić liczbę rdzeni CUDA bez zwiększania TDP (W tym samym procesie technologicznym).

I dzisiaj gdyby założyć tendencję z początku mojego postu to RTX2070 by miał TDP na poziomie 1080Ti o ile miałby tyle samo SM.

Choć tu można polemizować albowiem Kepler miał więcej SM niż Maxwell.

Nie wierzę w TDP 2080Ti! Na 99% to TDP odnosi się tylko do SM, bez uwzględniania Tensor i RTX.

Później napiszą "No tak, ale nasze TDP to nie maksymalna możliwa do uzyskania ilość wydzielanej energii, a taka średnia (Jak u Intel)

Jako podkładkę, można wziąć i porównać jak bardzo rozbudowane są chłodzenia między Pascalami i Turingiem.

1080Ti miało blower u wielu OEM.

2080Ti Jako podstawa u MSI to gaming X Trio który był najbardziej rozwiniętym, autorskim chłodzeniem dla 1080Ti? :E

U Nvidia dodali chłodzenie oparte na dwóch wentylatorach ???

Będzie głośno, gorąco, choć i wydajnie!

 

DlSS to zapchaj dziura która ma niejako niwelować wybrakowanie wydajności/ilości SM 2070ki względem 1080Ti!

 

Więc jak wspominałem wcześniej:

 

2080Ti będzie królem wydajności, ale będzie gorący i głodny na energię.

2080 będzie na poziomie 1080Ti (A powinien być RTX2070!!!)

2070 będzie słabszy niż 1080Ti! (A nie powinien być!)

Może być inaczej w przypadku odciążenia tradycyjnych bloków SM (Bo ma ich mniej)

I przekierowania obciążenia AA na Tensory!

Ale pamiętajmy, obraz jest upscalpwany z 1080p więc jakość może być gorsza niż natywne 4K, a tam liczy się ilość SM :E.

Moim zdaniem Tensory zostały dodane jako pół-środek mający zmniejszyć TDP i niwelować wybrakowanie SM w kartach 2060/2070 (w porównaniu do Pascali i spodzewanego przeskoku wydajnościowego) poprzez odciążenie SM i przekierowanie obciążenia AA na Tensor (Full HD AI upscaler :E), które powinno wzrosnąć do poziomów:

2070 - 250-280W.

2080 - 300-330W.

2080Ti 350-400W.

Gdyby nie zastosowano tego Tensor™-półsrodka, a proces technologiczny nadal byłby ten sam, zaś przeskok wydajnościowy był zachowany zgodnie z przewidywaniami i tendencją!

 

Kolejne przewidywania:

Jakość DLSS będzie gorsza niż natywne 4k.

Wyłączenie go spowoduje, że ludzie zostaną na lodzie z gorszą wydajnością w stosunku do spodziewanej (2070=1080Ti)

Półka wydajnościowa będzie się plasowała na poziomie:

 

-2060

-1080

-2070

-1080Ti

-2080

-2080Ti

A powinno być:

-1080

-2060

-1080Ti

-2070

-2080

-2080Ti

 

 

 

Spadki cen 1080Ti można zpodziewać się ok. 10-15.09.18

I to będzie najlepszy moment na zakupienie sztuki.

Po release, okaże się, że 2070 jest słabsza i ceny 2070 zaczną spadać lub ceny 1080Ti zaczną spowrotem rosnąć do poziomu 2080 i to samo tyczy 2060 vs 1080.

 

 

Albo mylę się z wszystkim co tutaj napisałem i wydajność 2070 będzie na poziomie 1080Ti :E

Link to post
Share on other sites

@up

Obecnie już można zaobserować spadek cen używanych 1080 i 1080Ti

 

Wróżnie wydajności lub opieranie sie na tych super 2 slajdach NV można wyrzucić do kosza. Dopiero po pierwszych testach zaczną się ksztwałtowac prawdziwe ceny.

 

Zostaje to co zawsze - czekanie

 

PS. Skoro wróżmy to ja będę optymistą  2070=1080TI, w innym wypadku 2070 nie bedzie sie sprzedawać.

Link to post
Share on other sites

@up. I w przypadku 2070=1080Ti raczej wolałbym 1080Ti... jednak fizycznie 1080Ti poradzi sobie lepiej w niektórych zastosowaniach i wyższej rozdzielczości. W dodatku może się okazać że będzie zauważalnie tańsza w zakupie. Raytracing na 2070 będzie użyteczny tylko na papierze w tym przypadku.

Link to post
Share on other sites

Raytracing będzie użyteczny do "wymuszania" na ludziach przesiadki ze starszych kart do czasu, aż faktycznie będzie gdzie go wykorzystać / zobaczyć. Spekulujecie o wydajności, 2070 ~ 1080ti... W nowszych tytułach na pewno albo nawet lepiej, ale w takim 3-letnim W3? W tej chwili jest masa gier, które topowy Pascal masakruje, a wg mnie nie widać ciekawych tytułów, dla których warto patrzeć w stronę Turinga (jedno Metro wiosny nie czyni :) )

 

Tu też nawet nie chodzi o testy w same w sobie, na które wszyscy czekamy, ale o złamanie tej tendencji, o której wspomina @plmnb.  

Link to post
Share on other sites

Dla normalnego gracza ten cały  RT to jest tylko ficzer. Inaczej RT wygląda świetnie i jest przyszłością nie powinno rodzić wątpliwości. Cały RT dopiero zaczyna raczkować i działa to jak działa, musi sporo wody upłynąć. Szczerze to ilu graczy będzie stać nad woda i oglądać przelatujące ptaszki, samoloty czy inne obiekty ? Każdy po kilku chwilach przestaje na to zwracać uwagę. Dla ludzi na tą chwile najważniejszy jest komfort gry i chcieliby np odpalać gry w 2k / 4k przy 100-120 fps i mieć je na stałe. Niż godzinami stać na brzegu jeziora czy tam kałuży i oglądać odbicia.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Korzystając z każdych możliwych źródeł wyciskalem wszystko żeby dokładnie pojąć ray tracing i szczerze mówiąc 2070 z ray tracing to pic na wodę ta karta na pewno nie zapewni płynności z rt w fhd a jeżeli jeszcze będzie słabsza od 1080 ti na co się zanosi to będzie wielka klapa nvidi. Do prawdziwego wyliczenia ray na piksel trzeba kombajna chociaż wiadomo że w tym przypadku będzie obliczanie na grupę pikseli co nie zmienia faktu że 2070 po prostu tego nie uciagnie a ten cały ray tracing w niej to chwyt marketingowy.

Link to post
Share on other sites

Dla graczy z tego RT to w tej generacji faktycznie niewiele będzie wynikać, chyba że realne testy coś zmienią. Ja się cieszę że wprowadzili tą technologie do tańszych kart a nie zostawili tego tylko dla quadro. Wreszcie coś się ruszyło i mam nadzieje ze będzie się rozwijać :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Gdzieś od 20minuty mówią o RTX. Ciężko się z nimi nie zgodzić. Dobry materiał dla osób rzucających się na nowe karty.

 

Ponoć większość kart jest już wykupiona. Kilka demek i słupki w power point są w stanie sprawić dzisiaj takie cuda ; - )

 

Edytowane przez xbk123
Link to post
Share on other sites

Ci co siedzą w temacie wiedzą, że nvidia potrafi skutecznie mydlić oczy. Każdy siedzący w IT wie, że gry się pisze na konsole a te RT nie obsługują, nie wiadomo czy będą nawet w przyszłej generacji obsługiwać RT - bo po co? A bez wsparcia konsol dla RT, będzie to  tylko dodatek dla kilku gier podczas premier kart żeby Nvidia mogła robić sobie marketing. W reszcie gier zwyczajnie RT nie zauważymy. Nowe konsole około 2020. W pierwszej połowie 2019 AMD wypusza nowe karty 7nm i to prawdopodobnie będzie zasilać nowe konsole. Nie wiem jak AMD rozwiąże sprawę z RT.  RT na razie to ciekawostka, ale jako standard wejdzie najwcześniej za 2 lata a możliwe że dopiero za 4 lat. Wydawać ponad 5000zł na kartę graficzną która pokaże RT w 5 grach? Szkoda pieniędzy. Teraz tylko czekać na konkretne testy obrazujące wydajność turing v pascal. Jak będzie najzwyklejsza chuj_nia, to brać 1080/1080Ti a reszte kasy przechować na koncie i czekać do wypuszczenia nowej generacji nvidi czy amd.  A RT olać ciepłym moczem.

Edytowane przez serafin1
Link to post
Share on other sites

Ja osobiście nie wymagałbym od gier w pełni działającego RT na chwilę obecną. Mógłbym mieć tę opcję wyłączoną na koszt wyższej wydajności. Dlaczego ? Jestem świadom dobrodziejstwa RT realizowanego w czasie rzeczywistym, jednak minie jeszcze "trochę" czasu zanim sprzęt będzie mógł obsłużyć ten "feature" bez większej czkawki.
@serafin1
Też uważam, że zakup nowego rtx'a w takiej kwocie to obłęd. Mając nadal wydajnego pascala można spokojnie się wstrzymać z wymianą karty obserwując tym samym co się dzieje na rynku.
Zagadką jest nowe gpu od AMD. Sądzicie, że będą w stanie powalczyć z zielonymi ? (możemy trochę pogdybać prawda ? :) )

Link to post
Share on other sites

Tego nie wiemy. 7nm jest ciągle zagadką plus pytanie czy sięgną po GDDR6 zamiast HBM (HBM jest za drogie i kosmicznie podnosi koszt GPU). W dodatku nadal jest kolejna niewiadoma pod postacią infinity fabric czy w końcu wykorzystają potencjał (czy może nadal jest to nieefektywne). 

 

Powiem jedno. Gdybym miał wybór (opcje porównywalne) to brałbym AMD dla ditheringu, 10bit oraz freesync (200EUR tansze od GreedSync). W dodatku nie używają takiej chamskiej kompresji obrazu jak zieloni. :/ 

Link to post
Share on other sites
Przejrzałem wszystkie materiały jakie są dostępne i już opublikowane przez Nvidię i zakładając  że dane się potwierdzą wydajność powinna wyglądać mniej więcej tak (sprawdzimy po 14 września)

 

podali 1080 i 2080 więc na bazie ich jako wyznacznik (moje spekulacje dla 4K) 

 

2070 będzie szybsza od 1080 o ok. 15-20% 

2080 będzie szybsza od 1080 o ok. 40-50%

2080ti będzie szybsza od 1080 o ok. 80-100% (prawdopodobnie przy niższej rozdzielczości CPU zrobi odcięcie wydajności nawet na topowym CPU 5.0Ghz)

 

1080ti vs 2080ti -> 2080ti będzie szybsza o ok. 50-70% od 1080ti

Link to post
Share on other sites

2080 oraz 2080Ti będą kartami tylko pod QHD 144Hz+ oraz 4K 60fps+. W Fhd ich użycie dla gracza będzie... słabym pomysłem. Chyba że ktoś chce koniecznie RT. Imho wolałbym QHD + SLI 2080Ti żeby to jakoś chodziło wtedy na RT. 

2070 karta do QHD 60-165Hz + FHD 144-240Hz.

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Jakiś czas temu była plotka o tym, że nadchodzące PS5 ma mieć 8-10x większą wydajność od PS4 i zaprezentuje nową jakość grafiki. To jest, to co pisałem wyżej  I połowa 2019 AMD = nowe gpu 7nm i to one będą zasilać nowe konsole. Może to właśnie o raytracing chodziło ;) 

 

Źródła nie przytoczę bo już dawno nie pamiętam gdzie o tym czytałem.

 

A już sporo osób mogłoby pomylić to z rzeczywistością na pierwszy rzut oka:

 

28732702488_0225bd4228_o.png
 

 

Mam nadzieję, że amd się obudzi z gpu, bo już rzygać można tymi kartami high lvl od zielonych. Oby ruszyli dupsko jak w przypadku ryżów.

Edytowane przez serafin1
Link to post
Share on other sites

Byłoby miło, gdyby AMD pokazało chociażby konkurenta dla 1080 ti / rtx 2070 i zapewne tak się stanie (trzeba czekać™ :D) ale z drugiej strony V64 (z dobrym chłodzeniem, po UV i OC) nadaje się idealnie do 1440p. Ja również mam cichą nadzieję, że presja na Ray Traceing doprowadzi do lepszego wykorzystania odpowiednika amd w nextgenowych konsolach i, co za tym idzie, obecne Vegi będą podtrzymywać tradycje "wolnego starzenia się" Radeonów.

Link to post
Share on other sites

Ale się Steve ładnie przejechał po TH, nie ma co dodawać więcej.

 

No może tylko tyle, że jak się pokażą karty i ludzie zaczną robić testy wydajności, to jest nadzieja, że te ceny są w jakiś tam sposób uzasadnione ...

 

 

Tym bardziej mnie zastanawia, bo gdzieś w necie wyczytałem, że wszystkie wersje poniżej 2070 będą się nazywały GTX, a to by znaczyło, że nie będą miały rdzeni RT - więc jaki sens ma ten cały RT, gdy do dyspozycji zostaną tylko 3 wersje drogich GPU?

Z innej strony: 2070 ma około 6 mlnR/s, to wersja 2060 gdyby je miała ile będzie przetwarzać (mniej / więcej) - 3 miliony - a co można na tym obliczyć i z jaką prędkością (odpowiedzmy sobie już sami :facepalm: )

 

:facepalm:

Edytowane przez EXT_1
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

Tym bardziej mnie zastanawia, bo gdzieś w necie wyczytałem, że wszystkie wersje poniżej 2070 będą się nazywały GTX, a to by znaczyło, że nie będą miały rdzeni RT - więc jaki sens ma ten cały RT, gdy do dyspozycji zostaną tylko 3 wersje drogich GPU?
 

 

Takie moje przemyślenia.  Metro Exodus w 2019, Cyberpunk w 2020.  IMO kupno jakiegokolwiek RTXa później będzie traciło sens. Lepiej przebidować na gtx 1080/1080ti i przeskoczyć na coś konkretnego, co będzie już w 7nm. Stawiam, że dość szybko to nastąpi bo nvidii na pewno ani trochę nie podoba się produkowanie tak dużych chipów.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...