Skocz do zawartości

Temat o kartach Nvidia RTX Turing (TU1xx).


Recommended Posts

Nie ma co biadolić tylko trzeba czekać na testy. Jeżeli w tym co mówili o wydajności jest chociaż cień prawdy, to 2070 powinna być zauważalnie mocniejsza od 1080ti, a jest nawet na pre order tańsza niż 1080ti tyle czasu po premierze. Gdyby to była prawda to co najmniej śmiesznie brzmiało by biadolenie na ceny osób które ledwo co kupiły 1080ti.

Link to post
Share on other sites

Ja siedziałem na matrycy 4k AHVA 60fps (8bit+FRC) + G-Sync przez półtora roku. Bajka. Ale brakowało jej płynności i momentami było czuć input lag (głównie w MMO, grałem wtedy w WoWa na legionie [semi-hardcore pve + jakiś średniowyższe pvp] i fps CS:GO). Dla wielu osób RAJ, bo nie potrzebują 1ms input laga itp. Imho qualiy najlepsze jakie miałem na monitorze a experience lepszy niż na IPS. 

 

Potem była matryca 120Hz G-Sync TN 1ms... ale true 8bit bez żadnego 6bit + FRC więc color banding wcale nie był uciążliwy, tak serio to go nawet jak teraz myślę ani razu nie zauważyłem. Do gier typu FPS etc. dla osób które tylko grają to raj...

 

A w ciągu ostatnich 2 tygodni miałem dwa Delle S2417DG (QHD 165Hz G-Sync) i banding był taki że oba wyleciały nie licząc tego że każdy miał kilka bad pixeli... a btw drugi przyszedł porysowany ze Sferis... nice quality control Della. Ale pomijając to płynność była mega, nawet przy scappowanych 60Hz do testów. 

Co łączy te 2 powyższe sprawy (4K i 120/144/165Hz)? Trzeba to czymś zasilić... i wygenerować ten obraz...

 

Ceny monitorów (głównie matryc AHVA od AUO) są kosmicznie zawyżane przez producentów, więc za 2k, 2,5k pln wpychaja nam 6 bitowe TN'ki a "debile" (90% klientów, dla niektórych te matryce to jednak jest strzał w 10) je kupują. :) Efektem tego jest np. najtańszy monitor g-sync na matrycy AHVA 144Hz za cenę... 2999zł (ACER) a potem ASUS (3200zł). Gdzie nadal Quality Control jest... słabe? 

 

Opłata licencyjna nGreedi tylko dokłada do ceny monitorów pewnie 100-200$... 

Jeżeli AMD nie da 7nm NAVI w Q1/2019 to będzie co najmniej beznadziejnie. Ilość monitorów z FreeSync jest naprawdę fajna, więc pomijając same GPU nadal zwiększa to atrakcyjność radeonów. 

Sam się zastanawiam czy nie dorwać gdzieś VEGI 56/64 i monitora Freesync i nie przeczekać 2 nast gen nGreedi... bo musiałoby mnie zgiąć żeby tyle zapłacić za GPU pomijajać nawet cenę overpriced monitorów... mimo że mnie stać. Gdybym tak szastał hajsem to nic bym nie miał i polecam takie podejście innym...
Jak się dobrze policzy to można zobaczyć na jakie obniżki można liczyć nawet za 4mc... tanio nie może być i nie zrównają sie ceną z pascalami a tym bardziej maxwellami.

Btw FORBES wczoraj ładnie wytarł zielonymi podłogę bojkotując Turingi. 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Nawet jeśli obstawiam że to alpha ew. wczesna beta. Druga sprawa to implementacja api i algorytmu w samej grze - czy pozostanie w niezmienionej formie?
 

Pod koniec września podejmę decyzje czy brać:

1) Asusa PG279Q (AHVA 144Hz Gsync) + RTX 2070/GTX 1080Ti

czy
2) MG279Q (AHVA 144Hz FreeSync) + RX 580 (na przeczekanie do 7nm NAVI). 

[monitor i panel AHVA ten sam, różni się g-sync/freesync i... opłatą licencyjną w przypadku greedsync]

Powiem tak...

AMD ma lepszą jakość obrazu (dithering + brak kompresji) ale wydajność zauważalnie... nędzną? Gdyby AMD było mocniejsze a nVidia słabsza to przy tych zaletach rynek wyglądałby dużo gorzej niż obecnie przy nVidii (bo nikt nVidii by kijem nie dotknął). A tak AMD jako-tako się ratuje. 
W programach typu ADOBE zawsze lepiej pracowało mi się na AMD... od wydajności po implementacje. 

Tutaj zależy kto w co gra i czego oczekuje. Freesync jest darmowe, GreedSync kosztuje worek pieniędzy. 
Tutaj napiszę coś kontrowersyjnego (moja subiektywna opinia, którą wyrobiłem sobie przez lata). Ze sterownikami nVidii miałem bardzo dużo problemów w życiu (po stare karty po 680, 980M oraz 1070) - z AMD nigdy, nawet przy dwurdzeniowych konstrukcjach typu 4870x2 dawno dawno temu (flawless). 

O padaniu GPU nie będę mówił bo tutaj zawsze padały np. mosfety (trzy 980M spalone w Clevo P870DM bez OC... poczytajcie o zajefajnej sekcji zasilania jaką wymyśliło Clevo czyli winda vendora a nie nvidii). 
 

 

Na litość boską, co te AMD robi. Sadzi 7nm w ogrodzie? Ja rozumiem że infinity fabric nie koniecznie nadaje się do GPU (atm) ale coś muszą wydać.  :cry:

Link to post
Share on other sites

Np taka Vega wygląda świetnie w specyfikacji. W niektórych obliczeniach ma nawet o wiele szerszy wachlarz możliwości niż Pascal, co z tego jak nie przekłada się to na wydajność, a do tego ten pobór prądu i wydzielane ciepło.

 

 

 

Freesync

 

Mam monitor w tym, a kartę nV, zupełnie mi to nie przeszkadza, bo zawsze mam wyłączoną synchronizację i ustawione GPU na max 60fps (bo mi szkoda prundu, wydzielanego ciepła i hałasu). Synchronizację wyłączam bodaj od czasów pierwszego VooDoo i kompletnie mi to nie przeszkadza, ale wiem, że różnie u innych to bywa ;)

 

Taki news mi się znalazł:

 

Why Are Nvidia's GeForce RTX GPUs So Expensive?

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Mnie boli tylko tearing zawsze. Np. jakiś czas temu grałem na matrycy 4K ale bez g-sync tearing był tak okropny że np. DOOM'a nie dało się grać... 

Gdyby ktoś złamał stery nGreedi i włączył obsługę freesync... 

Ceny monitorów (Acer XB271U/ASUS PG279Q) z GreedSync są takie wysokie że masakra...

 

Przykładowo zrobiłem wyliczenie ile kosztowało by mnie GPU + Monitor:

 

1) AMD RX 580 + AHVA 27'  FREESYNC = 2740zł 

2) RTX 2070/1080Ti + AHVA 27' GreedSync = 4400zł

Ja rozumiem że RX jest dużo, dużo słabszy. Ale... 750zł to opłata licencyjna g-sync... Co podnosi koszt karty (RTX) z 2200zł netto (NETTO!) na 2950zł netto... ponad 30%...

Link to post
Share on other sites

Mnie boli tylko tearing zawsze. Np. jakiś czas temu grałem na matrycy 4K ale bez g-sync tearing był tak okropny że np. DOOM'a nie dało się grać... 

 

Gdyby ktoś złamał stery nGreedi i włączył obsługę freesync... 

Ceny monitorów (Acer XB271U/ASUS PG279Q) z GreedSync są takie wysokie że masakra...

 

Przykładowo zrobiłem wyliczenie ile kosztowało by mnie GPU + Monitor:

 

1) AMD RX 580 + AHVA 27'  FREESYNC = 2740zł 

2) RTX 2070/1080Ti + AHVA 27' GreedSync = 4400zł

Ja rozumiem że RX jest dużo, dużo słabszy. Ale... 750zł to opłata licencyjna g-sync... Co podnosi koszt karty (RTX) z 2200zł netto (NETTO!) na 2950zł netto... ponad 30%...

 

 

Gram w qhd na asusie z Gsync i jest bajka polecam rozwiązanie Nv i Gsync, nie ma co się zastanawiać AMD już tylko coraz bardziej zostaje w tyle.

 

 

Karty AMD - brak cuda skreśla je w pracy ( teraz dodatkowo brak rtx ) , wydajność skreśla je do grania.

Link to post
Share on other sites

Szczerze powiedziawszy nie wiem za bardzo nad czym się zastanawiasz. Jeżeli widzisz potencjał (cena vs możliwości) w "czerwonej" opcji to weź może na próbę? Masz dwa tygodnie na zwrot przy zakupie przez neta - nie podejdzie to wyjazd.

 

Inna sprawa - Vega z drugiej ręki. Ostatnio na ebayu europejskim coraz wicej referentów trafia na aukcje, z cenami końcowymi poniżej 1800 pln za V64. Dokładasz 300 pln i modujesz Morfeuszem (mam, polecam) lub w tych cenach znajdziesz już dobrą wersję autorską (https://allegro.pl/asus-rog-strix-rx-vega-64-i7520091281.html).

 

Jeżeli porówna się ceny pakietu (karta + monitor) to nagle AMD robi się o wiele bardziej ciekawe jak wcześniej, prawda?

 

Plus efekt Turinga: jeżeli rtx 20xx okażą się takimi masakratorami jak chcą nam wmówić slajdy z NV, to masa ludzi będzie sprzedawać 1070/ti/1080 co powinno pociągnąć dalszy spadek cen. Analogicznie można założyć, że sporo właścicieli Rx Vega też będzie swoje karty chciało wymienić, a taka V64 nie jest wcale zła do 2K na monitorze z FreeSync ;)

Link to post
Share on other sites

@1023
Z jakiej paki niby brak CUDA skreśla je z pracy?  :D Rozumiem że stosowałem CUDA na Radeonach?  :->

RTX? Gdzie mam to użyć? W dwóch-trzech grach? Człowieku zejdź na ziemię zamiast powtarzać dziwną mantrę i propagandę. Dla twojej wiedzy AMD wspiera RT wcześniej od nVidii. Mówisz do kogoś kto używa GPU i CPU nie tylko do gier... Dla twojej wiedzy akceleracja GPU od AMD wygrywa z CUDA w wielu zastosowaniach.  :D A ile musiałem sie naużerać ze sterownikami nVidii (np. na ostatnim GTX'ie 1070 czy laptopowym 980M) żeby CUDA wgle działało... tak samo Quadro FX - porażka. 

 

G-Sync miałem nie raz to wiem jak to wygląda. I wiem też że freesync nie jest gorsze... oba spełniają swoje główne założenie - eliminacja tearingu. G-Sync może mieć minimalne zalety względem freesync ale skutecznie skreśla to opłata licencyjna. W przypadku FREESYNC należy pamiętać by używać DP zamiast HDMI. Przy nV w sumie też bo ciągle (mimo "naprawy") głupie drivery ustawiają na LIMITED kolory zamiast FULL...

 

Imho wolę dać pieniądze AMD niż wspierać te cyrki nGreedi i opłatę 200$/200EUR licencyjną za GreedSync. Tak samo jak kłamstwa odnośnie modułu g-sync, w laptopach wystarczył vBIOS premy do Clevo by to odblokować oraz GPU o odpowiednim ID (nie, niczym się nie różniły poza ID urządzenia). A bios wyszedł mnie może 30 USD za dotacje via TechInferno. 

 

Tak samo bawi mnie że ludzie twierdzą że nie ma różnicy w jakości pomiędzy nVidia a Radeonem, bo jest bardzo duża. Szczególnie na panelach 6 bit oraz 8 bit gdzie dithering u AMD ratuje sytuacje gdzie nVidia płacze. A odnośnie ogólnej jakości wystarczy wskazać palcem na kompresję nVidii (dawno udowodniona teoria, której nV nigdy nie ukrywała, np. skok kompresji od serii 900).

 

Imho denerwuje mnie że ludzie bezsensownie powtarzają dziwną i głupią mantrę NV zamiast kierować się plusami i minusami - wolą pierniczyć o samych minusach "nemesis" oraz o plusach swojego faworyta... totalny brak obiektywizmu. 

 

nVidia nie ma nic oprócz wydajności... Przykładowo obecny Perf/$ w przypadku RX580 (220EUR) vs 2070 (640EUR) jest porażający. VEGI nie porównuję bo HBM to debilny pomysł i skutecznie zabija ceną. 

 

 

@Rebelmind bardzo dobry tok myślenia.  8-)

Gdybym dziś zamówił... mógłbym mieć Vege 64 STRIX od ASUS'a za 1900zł z wysyłką (nówka). Ale HBM zabija cenę. :/ Nie wiem czy bardziej opłacalny nie byłby 580 na przeczekanie a potem wymienić ASAP na 7nm. 

 

@EDIT: Właśnie na Mindfactory staniała najdroższa wersja RX580 - STRIX od Asusa. Z 399EUR do 310 EUR, co daje 1070zł netto. W ciągu najbliższego miesiąca będzie ciekawie. Czekam na obniżki 1080 oraz 1080Ti. :) 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Zawsze kupowałem GPU od AMD. Jednak ze względu na RTX (wciągam się w game dev) i obecnie braku CUDA (miałem nabyć jakąś 1060 tylko do obliczeń) byłem skłonny raz w życiu coś od nich kupić. Myślę sobie - wezmę 2x 2070, połączę je po NV Link, będzie w sumie 16 GB pamięci do dyspozycji, przeboleję te 5k. I co się okazuje? 2070 nie będzie można parować. No ch**** by tą Nvidię strzelił i to ze 100x. Potrzebuję do pracy przynajmniej te 12GB Vramu. I w tym momencie mam wybór pomiędzy quadro rtx 5000 (2300$) lub 2x2080 (na dzień dzisiejszy około 8k). I jak tu wspierać tą firmę... Aktualnie posiadam Pro Duo Polaris, to jest 2x WX7100 (RX 580) tylko z 16GB pamięci dla każdego GPU. Karta mnie kosztowała, po sprzedaży starej, jakieś 1400 złotych. Do grania w 1440p spokojnie mi to wystarcza (nie gram dużo, ale taki Wiesiek 3 trzyma te 50+ FPS na ultra), do pracy też. Gdyby nie te technologie, które NV sobie z du*y wyciąga, to jestem z karty w 100% zadowolony. Poczekam trochę, może AMD wyda jakieś odpowiedniki lub kompilatory i nie będzie trzeba się przerzucać, ale z cenami to, po prostu, ich po*******. 

 

Najśmieszniejsze jest to, że cokolwiek Nvidia zrobi - będzie działać tylko na ich sprzęcie. A tak się chwalą wspieraniem OpenCL. Hipokryzja na maksa. Jak AMD ogarnęło HBM to Nvidia bardzo chętnie sobie te pamiątki przygarnęła. Zaraz po tym zaczęli się chwalić jakie to najszybsze GPU mają - wtedy to była Tesla p100. du*y by im nie urwało jakby od czasu do czasu coś udostępnili dla wszystkich. 

Edytowane przez vandam
Link to post
Share on other sites

Revanant to kup sobie radeona i po temacie :)

 

 

Co do pracy to widocznie w mojej lepiej się sprawdza Nv i tyle, jezeli nowa technologia się przyjmie to dzięki RTX bede miał np: rendery jeszcze szybciej, podgląd w RT itd mnie to cieszy, dla mnie obecnie AMD nie ma nic do zaoferowania. Więc wyluzuj :)

Link to post
Share on other sites

I dokładnie o to mi chodzi co tobie @Vandam. nVidii po prostu nie da się lubić i wspierać. A powiedz im słowo "open standard" to zrzucą na Ciebie atomówkę. :)
Mi się na R9 290 dobrze siedziało na CryEngine parę lat temu... Ale np. na UE4 lepiej na 980M z tym że się potrafiła zapchać byle czym momentami. 

 

@r1023, ma do zaoferowania bardzo dużo. Tylko tego nie chcesz widzieć. Kupię to co będzie bardziej opłacalne, a nie faworyzując kogokolwiek. 

Edytowane przez Revenant
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Myślę sobie - kupię 2x 2070

 

Eeee tam wymyślasz, kup jedną 2080, za jakiś czas dodaj drugą w konsekwencji i tak będziesz miał lepiej. Chyba, że piszesz z przekory, a i tak zostaniesz przy swoim.

 

 

 

ceny ceny ceny :)

 

Panie, to jest do @#$%& niepodobne  :facepalm: Skoro tak, to ciekawi mnie ile płacić przyjdzie za 2060, a i 2050(Ti - o ile w ogóle takowy będzie)?

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Eeee tam wymyślasz, kup jedną 2080, za jakiś czas dodaj drugą w konsekwencji i tak będziesz miał lepiej. Chyba, że piszesz z przekory, a i tak zostaniesz przy swoim.

 

Widzisz, nie chcę nabyć 2 kart żeby mieć więcej mocy - zależy mi głównie na pamięci. NV Link, w przeciwieństwie do SLI, sumuje VRAM ze wszystkich połączonych kart, więc, dla mnie, nie ma sensu dopłacać dodatkowo 3k tylko dlatego, że NV zablokowała tą możliwość dla 2070. W tym momencie, przez swoją pazerność, stracili potencjalnego klienta. Dlatego, na razie, poczekam co na to AMD powie. Jak nie będzie innej opcji to po prostu wezmę 2080. Różnica jest taka, że 2x 2070 chciałem kupić, a 2x 2080 jestem zmuszony kupić. I dlatego nie lubię tej firmy. 

Edytowane przez vandam
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

jasne, dlatego używam aktualnie FirePro. Tak jak wcześniej napisałem, gdyby nie technologie, które działają tylko na kartach NV, jestem ze swojej karty zadowolony. Ale żeby nie zostać za bardzo w tyle w branży, będzie konieczność przerzucenia się na GPU od zielonych (tym bardziej, że i tak chciałem kupić jakąś małą kartę do wspomagania obliczeń CUDA). Na dzień dzisiejszy może wam się wydawać, że RTX to tylko jedna czy dwie gry. Za parę lat będzie to standard. Już w 1979 pytano o raytracing w czasie rzeczywistym, teraz już mamy to prawie na wyciągnięcie ręki. Tylko właśnie - te ceny u nas to jakaś masakra

Edytowane przez vandam
Link to post
Share on other sites

jasne, dlatego używam aktualnie FirePro. Tak jak wcześniej napisałem, gdyby nie technologie, które działają tylko na kartach NV, jestem ze swojej karty zadowolony. Ale żeby nie zostać za bardzo w tyle w branży, będzie konieczność przerzucenia się na GPU od zielonych (tym bardziej, że i tak chciałem kupić jakąś małą kartę do wspomagania obliczeń CUDA). Na dzień dzisiejszy może wam się wydawać, że RTX to tylko jedna czy dwie gry. Za parę lat będzie to standard. Już w 1979 pytano o raytracing w czasie rzeczywistym, teraz już mamy to prawie na wyciągnięcie ręki. Tylko właśnie - te ceny u nas to jakaś masakra

 

A powiedz jezeli możesz, co takiego robisz jako początkujący w branży game dev co zjada Ci tyle Vramu ?

Link to post
Share on other sites

Za przeproszeniem co Cię to interesuje? Jego sprawa. Po twoich ostatnich wypowiedziach mam pewnie podejrzenia.

Takie pytania zadaje się na pw. Dla twojej ciekawości: z doświadczenia mogę powiedzieć że np. w samym CryEngine trawa i drzewa z pełną psychika gwałciły 6700K, 32GB Ram 2666Mhz 16Cl oraz 5 z 8gb vram 980M. Pomijając kwestie ilość warstwowa trawa i jaka bo to decyduje...

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...