Skocz do zawartości

Problem z dedykowaną kartą graficzną?


Recommended Posts

Posiadam komputer laptop Lenovo y70-70, z procesorem I7 czterordzeniowym i dwoma kartami graficznymi, zintegrowaną od Intela i Dedykowaną do gier GTX 960M.


Niedawno podczas grania w grę nagle gra mi się zwiesiła, a wraz z nią komputer. Od tego czasu nie mogłem już więcej uruchomić tej gry, wyskakiwał crash po odpaleniu ''appcrash''.
Zainstalowałem kilka innych gier aby sprawidzić czy one będą działały i wszędzie crashe, nie odpalają się. W niektórych pisze w komunikacie coś o problemach z załadowaniem graficznych rzeczy, directa itp.

Po wielu przebojach, googlowaniach, instalowaniu na nowo aktualnych sterownikach karty graficznej, udało mi się odkryć, że gry działają normalnie na zintegrowanej karcie graficznej (odpalają się i da się grać, z tymże w tych o wyższych wymaganiach sprzętowych jest bardzo mało fps), a nie działają w ogóle na dedykowanej (crashe).

Wcześniej myślałem, że to jakiś problem ze steam, potem, że z systemem, bo od pewnego czasu cześciej mam bluescreeny oraz różne drobne problemy związane z działaniem Windowsa (Windows 7), ale koniec końców okazuje się, że to chyba jednak coś z karta graficzną bo skoro na zintegrowanej działaja, a na dedykowanej nie...

Gdy uruchamiam panel sterowania Nvidia to nawet te modele 3D testowe nie chca sie w nim załadować:
http://s5.ifotos.pl/img/Screensho_qewrwnp.jpg

Ale wentylator w laptopie szumi co znaczy, że karta pracuje.



Jakieś pomysły co z tym zrobić? Dużo szukałem, googlowałem, kombinowałem i dalej nie mam rozwiązania.

Link to post
Share on other sites

Bluescreeny nie mają związku z kartami graficznymi, a przynajmniej nie bezpośrednio, pojawiają się w różnych momentach, na przykład krótko po zalogowaniu sie na konto użytkownika itp. Ale zdarza się to rzadko, więc nie przeszkadza. Niemniej kiedyś nie zdarzało się wcale. Wynika to chyba z jakichś problemów w systemie, już dużo czasu minęło odkąd go używam.

 

Z temperaturami wszystko ok. Nie sprawdzałem ich, ale wentylator pracuje na wysokich obrotach tylko wtedy gdy jest duże obciązenie, na przykład gram w gre z dobą grafiką, albo procesor jest czymś obciażonym (W poprzednio używanym przeze mnie komputerze wentyaltor pracował cały czas nawet jak nic specjalnego na komputerze nie robiłem, bo tam był zakurzony i słaba wentylacja, tutaj nie ma tego problemu).

A używam go 2 lata i kilka miesięcy.

Link to post
Share on other sites

Miałem to samo. Dokladnie te same problemy z uruchomieniem czegokolwiek w 3d na dedykowanej. Tylko u mnie był jeszcze ten problem, że komputer po podłączeniu zasilacza automatycznie włączał dedykowaną kartę, a bateria nie trzymała wcale, więc prawie nie szło na nim pracować. Jeżeli integra działa, a dedykowanej nie, to dedyk zdechł. Może zimne luty czy coś podobnego. A że wentylator chodzi, to żaden znak. U mnie też chodził, choć karta była najzupełniej martwa.

Link to post
Share on other sites

A skąd pewność, że karta u Ciebie była zepsuta? Da się to jakoś sprawdzić (sprawdziłeś?) czy tak podejrzewasz?

Co do baterii to ja mam włączony tryb ochrony baterii który nie ładuje baterii do pełna, a tylko do 60%. A że od samego początku używam komputer na zasilaczu praktycznie cały czas to bateria dzięki trybowi ochrony jest jak nowa. Niedawno jak odłączyłem zasilacz to około godzinę działało na samej baterii, czyli niezły wynik jak na to, że używam tego komputera od ponad dwóch lat.

No ale nie o baterie chodzi bo robi się offtop.

 

 

Czy da się jakoś sprawdzić czy karta graficzna się zepsuła czy nie bez fizycznego grzebania w komputerze? Są do tego jakieś programy? Skoro do mierzenie temperatury procesora są (Core Temp), to może do tego też?

Link to post
Share on other sites

@@Caothri,

Po prostu musisz się z tym pogodzić, a nie tracić mnóstwo czasu na próby uświadamiania tego sobie. 

 

Nie ma magicznego programu, który ci sprawdzi fizyczne uszkodzenia (za wyjątkiem bad sektorów na twardzielu, ale to zupełnie coś innego). Po za tym niby jak ci to ma sprawdzić, skoro sam już znasz najważniejszy fakt. Dedyk robi ci blue screen'y a na integrze wszystko jest cacy.

 

Jedyne co by mogło świadczyć, że jednak gpu jest sprawne, to gdyby działała na starszych sterownikach (bo nvdia nie testuje ich zbyt dobrze przed wypuszczeniem), ale skoro robiłeś reinstall sterowników i jest to samo to po karcie. Koniec tematu. Oszczędź sobie czasu i pogódź się z prawdą.

Edytowane przez DreamerDream
Link to post
Share on other sites

Skoro niezależnie od sterowników dedyk nie działa, zaś Integra tak, to raczej wniosek jest jeden. Masz ochotę dowodzić uszkodzenia, daj kompa do informatyka. Tylko że powie ci to samo, a zapłacisz dodatkowo. Bez fizycznego grzebania w komputerze śmierć karty można stwierdzić na podstawie objawów, a twoje idealnie pasują do zgonu grafy. Przykro mi, ale raczej musisz się z tym pogodzić i albo szukać nowego sprzętu, albo próbować naprawy poprzez wymianę płyty głównej (podzespoły jak karta są w laptopach niewymienne i trzeba zmienić cała płytę główną) - niekoniecznie oplacalne.

Link to post
Share on other sites

Jak niby system ma stwierdzić, że karta jest uszkodzona, skoro da się to zrobić tylko fizycznie? Nawet windows 10 nie jest na tyle inteligentny, by otworzyć obudowę i obejrzeć sobie płytę główną. Ale ty dalej brniesz w swoje. Chcesz - daj komputer do informatyka. Może on powie coś więcej.

Link to post
Share on other sites

Hmmm ciekawe, odkryłem coś ważnego. Jak już sprawdziłem wczesniej nie działa wyświetlanie tych figur 3D w panelu sterowania Nvidia oraz nie da się przeprowadzić testowania jakości grafiki w tym narzędziu Windowsowym to testowania wydajności komputera. Jednak w menedżerze urządzeń jest napisane, że to urządzenie (dedykowana karta graficzna) działa poprawnie.

Teraz co odkryłem nowego - Otóż da się uruchomić gry 2D o niskich wymaganiach sprzętowych takie jak na przykład Battle for Wesnoth (testowałem na dwóch grach 2D obie działają poprawnie) używając do tego dedykowanej karty.
Czyli wygląda na to iż karta działa, tylko z jakichś powodów nie chce obsługiwać 3D, ale już w gry 2D grać można. Albo też chodzi o to, że działają tylko gry o bardzo niskich wymaganiach sprzętowych.

Jakieś pomysły jak to naprawić? Czy mogło się coś popsuć w systemie albo sterownikach związanego z obsługą grafiki 3D? Myślę, że to może być wina systemu, bo ostatnimi czasami różne rzeczy działają w nim gorzej niż kiedyś, także dłużej się włącza i uruchamia system i różne programy. Ale jak to naprawić bez nowej instalacji systemu (to ostateczność, bo z pewnych względów wolałbym tego nie musieć robić, bo za tym dużo roboty z tym)?

Link to post
Share on other sites

A jesteś pewny, że uruchamiasz na dedyku? Bo bardzo często przy grach 2D automatycznie używana jest integra. Jak się tak upierasz, to aktualizacja wszystkich sterowników, ewentualnie do grafy możesz wgrać starsze, czasem nowsze są przyczyną problemów. Ale obstawiam, że format nie będzie ostatecznością, tylko koniecznością. Jeżeli działa w 2D, zaś w 3D nie, to mógł się wysypać DirectX, ale wtedy tylko windę postawić od nowa. Jeśli format nie pomoże, to karta zdechła, ale spróbuj najpierw reinstalacji Win.

Edytowane przez PiRazyDrzwi
Link to post
Share on other sites

Sprawdz temp daj screen, podeślij minidumpy z bluescreen'ów. Jakich sposobów naprawy z internetu próbowałeś?

W gpuz masz obie karty i wszystko działa bez problemu? Test obciazenia gpu działa?

Edytowane przez vicodin
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...