Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Mam w domu 2 komputery z Win 10 ( wersja 1803 ) podłączone do routera TP link. Do routera podłączony jest modem kablowy z internetem. Do jednego z komputerów jest podłączona przez usb drukarka. Chciałbym stworzyć sieć domową z możliwością udostępniania plików między komputerami a także drukowaniem z komputera nie podłączonego bezpośrednio do drukarki.

Próbowałem już różnych poradników i nic z tego nie wychodzi. Jak komputery się widzą to tracę internet i vice versa. Czy może ktoś krok po kroku opisać co mam zrobić?

Z góry dziękuję.

Link to post
Share on other sites

Co do samego sprzętu to dobrze by było dokładniej opisać posiadane urządzenia - jaki to model routera TP-Link i modemu kablowego (+ ewentualnie z jakiego ISP/dostawcy internetu korzystasz) oraz model drukarki.

 

Jeśli chodzi o sieć to podaj jakie adresy IP masz na obu komputerach - czy coś ustawiałeś własnego na routerze czy cała sieć jest oparta na domyślnych ustawieniach z tp-link'a. Tak czy siak warto by wrzucić screeny z polecenia: ipconfig /all z obu komputerów:

 

1. Znajdź wiersz poleceń cmd, kliknij prawym klawiszem myszki i wybierz "Uruchom jako administrator".

2. Wpisz ipconfig /all i potwierdź Enter.

3. Skopiuj to co pojawi się w wyniku lub zrób screena i wrzuć tutaj.

 

Natomiast w przypadku drukarki, jeśli to starsza drukarka tylko na USB, to teoretycznie można ją udostępnić na PC podłączonym do niej bezpośrednio co wymusza jego działanie w przypadku potrzeby "puszczenia" wydruku z drugiego komputera. Innym rozwiązaniem jest dedykowany serwer wydruku (printserwer).

 

I ostatnia kwestia utraty dostępu do internetu przy widoczności drugiego komputera w otoczeniu sieciowym - trochę dziwna sytuacja ale to już będzie łatwiej ogarnąć jak "uzupełnisz" posta.

Link to post
Share on other sites

Jak rozumiem, kabel od modemu Arris masz wpięty w niebieski port WAN/Internet na TP-Link'u a te 2 PC są wpięte do żółtych portów LAN. Zgadza się?

 

Jeśli tak, to oba komputery powinny się widzieć w otoczeniu sieciowym - ewentualnie sprawdź jak wygląd odnajdywanie sieci u Ciebie - Menu Start -> Ustawienia -> Sieć i Internet -> Opcje udostępnienia i w sekcji Odnajdywanie sieci, włącz odnajdywanie sieci.

 

Teraz jak wejdziesz w np. Mój/Ten komputer to na dole, pod dyskami, jest "Sieć" po kliknięciu której powinieneś zobaczyć wszystkie urządzenia z sieci lokalnej, w tym m.in. drugi PC. Sprawdź czy widzisz cokolwiek w otoczeniu sieciowym.

 

 

 

Drukarka Samsung ML-2165

 

Ta drukarka ma tylko port USB 2.0 więc udostępnienie jej na jednym PC będzie wymagało by on pracował, gdy puścisz coś z drugiego PC. Ewentualnie trzeba by znaleźć jakiś printserwer by "przerobić" ją na sieciową.

Edytowane przez RalfNwn
Link to post
Share on other sites

Jak rozumiem, kabel od modemu Arris masz wpięty w niebieski port WAN/Internet na TP-Link'u a te 2 PC są wpięte do żółtych portów LAN. Zgadza się?

 

Jeśli tak, to oba komputery powinny się widzieć w otoczeniu sieciowym - ewentualnie sprawdź jak wygląd odnajdywanie sieci u Ciebie - Menu Start -> Ustawienia -> Sieć i Internet -> Opcje udostępnienia i w sekcji Odnajdywanie sieci, włącz odnajdywanie sieci.

 

Teraz jak wejdziesz w np. Mój/Ten komputer to na dole, pod dyskami, jest "Sieć" po kliknięciu której powinieneś zobaczyć wszystkie urządzenia z sieci lokalnej, w tym m.in. drugi PC. Sprawdź czy widzisz cokolwiek w otoczeniu sieciowym.

 

 

 

 

Ta drukarka ma tylko port USB 2.0 więc udostępnienie jej na jednym PC będzie wymagało by on pracował, gdy puścisz coś z drugiego PC. Ewentualnie trzeba by znaleźć jakiś printserwer by "przerobić" ją na sieciową.

Widzę  Infrastruktura sieci (1) - router. A pod spodem Komputer 1 ten ze zdjęcia. Nie ma 2 komputera. Co ciekawe np w total commanderze w otoczeniu sieciowym widzę drugi komputer ale jak klikam na niego to pojawia się komunikat "System windows nie może uzyskać dostępu do desktop \\..."

Poprawka: W sekcji sieć widzę oba komputery ale dalej jest komunikat "System windows nie może uzyskać dostępu do desktop \\...". Może nie mam włączonej jakiejś usługi? Na drugim komputerze widzę tylko router.

Link to post
Share on other sites

 

 

Poprawka: W sekcji sieć widzę oba komputery ale dalej jest komunikat "System windows nie może uzyskać dostępu do desktop \\...". Może nie mam włączonej jakiejś usługi? Na drugim komputerze widzę tylko router.

 

Sprawdziłeś czy jest na tym PC włączone odnajdywanie sieci?

 

Tak czy siak nie dostaniesz się do drugiego PC od tak sobie bo to wymaga nieco więcej zabawy ale znalazłem dość rozsądnie napisany poradnik ze screenami, który powinien to Ci ułatwić:

 

http://www.komputerswiat.pl/poradniki/programy/windows-10/2016/07/udostepnianie-zasobow.aspx

Link to post
Share on other sites

Sprawdziłeś czy jest na tym PC włączone odnajdywanie sieci?

 

Tak czy siak nie dostaniesz się do drugiego PC od tak sobie bo to wymaga nieco więcej zabawy ale znalazłem dość rozsądnie napisany poradnik ze screenami, który powinien to Ci ułatwić:

 

http://www.komputerswiat.pl/poradniki/programy/windows-10/2016/07/udostepnianie-zasobow.aspx

Tak jest włączone odnajdywanie sieci. Poradnik jest nieaktualny. W bulidzie 1803 nie tworzy się już grupy domowej.

Edytowane przez Snake73
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...