Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeśli będzie trzeba dla uzyskania stabilności możesz jeszcze podnieść napięcie o kolejne 50mV. Podwyższenie napięcia ma jeden skutek uboczny trochę wyższa temperatura karty ale nie będzie to jakaś znacząca różnica. W MSI AB masz w ustawianiach zakładkę Wentylator i funkcję aktywuj automatyczną kontrole obrotów wentylatora zdefiniowaną przez użytkownika. Po aktywacji tej funkcji możesz samodzielnie zmieniać charakterystykę o pracy wentylatorów na karcie. Liniowa domyślna charakterystyka zwykle wystarcza ale mała korekta czasem się przydaję. Jeśli się na to nie zdecyduje kontrole nad wentylatorem przejmuje bios grafiki. 

Link to post
Share on other sites

Problem niedowoltowania nie jest nowy, choć teraz rzadziej występuje. Spotkałem się z nim jeszcze w kartach ATI 7850 i 7870, które też miały ten problem i wysypywały się w grafice. Niektórzy odsyłali karty do serwisu i po naprawie działały ok. Ja poszedłem innym tropem i zrobiłem u kolegi manewr jak u Ciebie, zadziałało i działa do dziś. Przyczyna jak sądzę, może leżeć w bios albo trafił Ci się taki feralny egzemplarz karty. Jak wiemy całej partii kart producent nie testuje a tylko wybiorczo pojedyncze egzemplarze. Może to kwestia podzespołów użytych do budowy karty i kontroler napięcia zaniża jego wartość, dlatego karta nie działa stabilnie albo jeszcze coś innego. Jeśli masz gwarancje możesz wysłać grafikę do serwisu z opisem usterki. Karta zostanie naprawiona.  Zobacz czy na stronie producenta karty nie ma nowszego biosu do tego modelu. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Problem niedowoltowania nie jest nowy, choć teraz rzadziej występuje. Spotkałem się z nim jeszcze w kartach ATI 7850 i 7870, które też miały ten problem i wysypywały się w grafice. Niektórzy odsyłali karty do serwisu i po naprawie działały ok. Ja poszedłem innym tropem i zrobiłem u kolegi manewr jak u Ciebie, zadziałało i działa do dziś. Przyczyna jak sądzę, może leżeć w bios albo trafił Ci się taki feralny egzemplarz karty. Jak wiemy całej partii kart producent nie testuje a tylko wybiorczo pojedyncze egzemplarze. Może to kwestia podzespołów użytych do budowy karty i kontroler napięcia zaniża jego wartość, dlatego karta nie działa stabilnie albo jeszcze coś innego. Jeśli masz gwarancje możesz wysłać grafikę do serwisu z opisem usterki. Karta zostanie naprawiona.  Zobacz czy na stronie producenta karty nie ma nowszego biosu do tego modelu. 

 

To musiałem mieć sporego pecha ponieważ działo się tak na starej karcie i obecnie na nowej również. Nie ma to nic wspólnego ze slotem z płyty głównej? 

 

Wysyłać nie będę, najważniejsze że działa więc nie ma co kombinować, a sposób bardzo dobry. Dziękuję Ci bardzo.

Link to post
Share on other sites

Okazuje się, że radość była przedwczesna. Rano zagrałem jedną grę i działało. Teraz o 21 odpaliłem PUBG i chciałem trochę pograć z kuzynem, pierwsza gra bez problemu. Druga niestety w trakcie po jakiś 50 minutach od rozpoczęcia pierwszej się wyłączyła. Każda kolejna próba trwała już krócej, najpierw 10 minut, za drugim razem już tylko minuta... Nie mam pojęcia co dalej, ale trik nie zadziałał na dłuższą metę.

Edytowane przez BigRedMnstr
Link to post
Share on other sites

Niestabilność nadal jest bo może napięcie jeszcze jest za niskie i trzeba trochę je podnieść o kolejne 50mV. W ustawieniach programu MSI AB jest też funkcja wyłączająca stany uśpienia karty one też czasem powodują problemy. Disable ULPS zaznacz i opcja na Disable. Testowałeś ram ? Może taśmy sata są uszkodzone wrzuć screeny z HD Tune albo Crystal Disk Info. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Niestabilność nadal jest bo może napięcie jeszcze jest za niskie i trzeba trochę je podnieść o kolejne 50mV. W ustawieniach programu MSI AB jest też funkcja wyłączająca stany uśpienia karty one też czasem powodują problemy. Disable ULPS zaznacz i opcja na Disable. Testowałeś ram ? Może taśmy sata są uszkodzone wrzuć screeny z HD Tune albo Crystal Disk Info. 

 

Próbowałem wczoraj już przy 100mV+ i wyszło to samo. Włączyłem opcję Disable ULPS zaraz idę testować. W CDI nie znalazło żadnych problemów. 

Dalej to samo. Wymiana płyty na pewno nie pomoże?

Link to post
Share on other sites

Niestabilność jest tylko w grach w środowisku 3D. Gdyby sprzęt resetował się w dowolnym obciążającym platformę zadaniu, wtedy można podejrzewać płytę. W zasadzie reset następuje po paru minutach grania albo od razu. Co sugeruje problemy z grafiką, ramem, cpu lub zasilaniem. Sprawdź czy w bios masz aktywne profile pamięci X.M.P. Kolega wyżej sugerował aktualizację bios i trzeba będzie ją zrobić. W Gigabyte to nic trudnego wystarczy pobrać plik najnowszego biosu, rozpakować go, pobrać ze strony program @bios zainstalować i uruchomić. Wybrać opcję Update from file i wskazać plik bios. Resztę program zrobi sam. Przed i po aktualizacji należy zrobić przywracanie biosu do ustawień fabrycznych(Load Setup Default). Daj screen z Info programu HD Tune, zrób Error test w tym programie jeśli trzeba. Crystal Disk czasem pomija niektóre parametry. Sprawdź ram(Memtest86), podmień profilaktycznie taśmy sata(koszt 10 zł). Trzeba wykluczyć pewne rzeczy i dopiero poźniej rozkręcać komputer na cześć. 

Sam ostatnio miałem problem z ramem bo przez nieuwagę i pośpiech zamieniłem kości obsadzając je nie tak jak trzeba, parami w dual channel ale w bankach obok siebie. Przez co sprzęt sypał BSOD od czasu do czasu. Po prawidłowym obsadzeniu pamięci zero błędów w Memtest86 a wcześniej takowe był. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Update biosu już zrobiłem, zmieniłem też sloty RAM i zrobiłem test wbudowanym w windows narzędziem, nie było żadnych błędów. Profile X.M.P włączyłem po Twojej radzie przedwczoraj chyba. 

 

Dziwne jest to, że nie w każdej grze się wywala, a benchmarki działają bez problemu. Co więcej zmiana jakości grafiki na mniejszą też nic nie daje, a przecież odciąża kartę. Bardzo ciężko jest mi znaleźć na to logiczne wytłumaczenie. 

 

Poniżej screeny z HD Tune

 
2577ce7a49c6603bgen.png
 
61c11378b38cd489gen.png
 
EDIT : Przeskanowałem oba dyski i nie znalazło żadnych problemów. Wkrótce sprawdzę RAM przy pomocy Memtest.
Edytowane przez BigRedMnstr
Link to post
Share on other sites

Już Ci tłumacze dlaczego tak jest z tym napięciem. Wejdź w Ustawienia MSI AB na zakładce Ogólne- Właściwości kompatybilności zahacz wszystkie opcje. Program poprosi o restart i będziesz miał pomiar napięcia. Co do dysku to tak jak mówiłem podejrzenia co do problemów z komunikacją są. Dlatego taśmy SATA wymień na nowe. 

Link to post
Share on other sites

Już Ci tłumacze dlaczego tak jest z tym napięciem. Wejdź w Ustawienia MSI AB na zakładce Ogólne- Właściwości kompatybilności zahacz wszystkie opcje. Program poprosi o restart i będziesz miał pomiar napięcia. Co do dysku to tak jak mówiłem podejrzenia co do problemów z komunikacją są. Dlatego taśmy SATA wymień na nowe. 

 

Skacze między 725 - 787. 

Link to post
Share on other sites

To napięcie jest stanie w którym grafika obniża taktowanie Silent mode. W trybie Gaming taktowanie i napięcie jest inne ale tego już MSI AB nie rozpoznaje. Dlatego wypróbuj narządzie od ASUSa tam powinna być lepsza regulacja tego napięcia i dla każdego z trybów osobno. Program MSI odinstaluj by nie wchodził w konflikt z softem Asusa. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Ale podniosłeś napięcie w sofcie MSI AB czy już w Asusa ? Bo podniesienie napięcia w MSI AB nic nie da bo program nie rozpoznaje poszczególnych trybów graficznych, twojej karty. Do zmiany napięcia musisz użyć oryginalnego softu do karty ASUS. Zrób screen z tego programu. Zobaczymy jak to wygląda.  

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Ale podniosłeś napięcie w sofcie MSI AB czy już w Asusa ? Bo podniesienie napięcia w MSI AB nic nie da bo program nie rozpoznaje poszczególnych trybów graficznych, twojej karty. Do zmiany napięcia musisz użyć oryginalnego softu do karty ASUS. Zrób screen z tego programu. Zobaczymy jak to wygląda.  

 

Oczywiście, że tak. Nie jestem aż takim laikiem : D

 

581110d7dfec38d7.png

Link to post
Share on other sites

O super o to chodziło. Tak jak w starych 7850. Napięcie początkowe jest tylko trochę niższe u Ciebie. W moim przypadku wersja OC Gigabyte działała stabilnie dopiero z napięciem powyżej 1,300 mV i zaczynała tak jak u Ciebie z 1200 mV dodatkowo masz możliwość podnoszenia napięcia ram karty. Skoro jeszcze nie uzyskałeś stabilności dalej zwiększaj napięcie rdzenia np, 1250 i testuj. 1275 i testuj 1300 itd. Bezpieczna wartość tego napięcia to 1,400. Jeśli nie pomoże taki zabieg zwiększ napięcie pamięci na 1000mV i testuj. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Nie mogę podnieść napięcia wyżej niż do 1200, jest to maksymalna wartość. Wyjściowo jest 1150. Napięcia pamięci też już wyżej nie podniosę, 950 to maks. 


Dziękuję Ci bardzo za pomoc, ale stwierdziłem, że to pier**le i kupiłem nowego kompa. Już nie mam do tego nerwów. Mam nadzieję, że nie wrócę za dwa dni z tym samym problemem. Przy okazji jeśli mógłbyś ocenić wybór : 

 

Procesor : 

Intel Core i5-8500

 

Chłodzenie : 
Corsair Hydro Series H60 CW-9060036-WW

 

Płyta główna :

ASUS ROG STRIX B360-H GAMING

 

Grafika : 

Radeon RX 580 

 

RAM : 

HyperX Predator 16GB [1x16GB 2666MHz DDR4 CL13 XMP DIMM]

 

Dyski : 

Corsair Force LE200 120GB

Seagate Barracuda 2TB

 

Zasilacz : 

AeroCool KCAS 600W 

Edytowane przez BigRedMnstr
Link to post
Share on other sites

Na razie bym nie kupował nowych części dopóki nie ustalisz przyczyny awarii. Dlatego jeśli nie masz możliwości samemu testowania sprzętu oddaj komputer do serwisu niech podmienią grafikę, zasilacz bądź inne części jeśli trzeba. Bo nowy pc opierasz o niektóre stare części nie będąc pewnym czy są sprawne. Coś musi być przyczyną problemów i nikt nie mówił też, że będzie łatwo. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...