Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam! Mam pewien problem i nie wiem już co robić. 


 


Otóż 4 lata temu kupiłem nowy komputer, jak na tamte czasy bardzo dobry i do dzisiaj w sumie nie jest najgorszy. Problem zaczął się pierwszego lata, kiedy przy grze w Counter Strike'a komputer się wieszał. Myślałem, że przyczyną tego były duże upały. Później problem zniknął. Co prawda czasami nadal zdarzały się zwisy lub reset komputera, zwłaszcza przy używaniu 2 aplikacji np grze jednocześnie w FM'a i Hearthstone'a, czasem również w PUBG czy CS'ie, ale rzadko i dało się z tym żyć.


 


W czerwcu tego roku coś padło na dobre. Na początku uznałem, że to grafika, gdyż komputer wyłączał się już przy najmniejszym obciążeniu, a czasem nawet w trakcie wczytywania pulpitu. Przełączyłem się na kartę zintegrowaną i wszystko działało. Zamówiłem więc nową kartę i początkowo było wszystko dobrze, również w benchmarku, niestety podczas gry w PUBG komputer się zresetował. Podjechałem więc do kuzyna i podłączyłem cały sprzęt pod jego zasilacz i benchmark działał bez zarzutu. Kontaktowałem się także ze znajomym informatykiem i oboje uznaliśmy, że prawdopodobnie to wina zasilacza. Kupiłem więc nowy zasilacz, ale i to nie rozwiązało problemu. Przy grze w PUBG dalej komp się wyłaczął. Uznałem jednak, że być może mój komputer się gryzie z jego słabą optymalizacją. 


 


Sprawdzałem to na innych grach i taki Assassins Creed Origins działał normalnie na full, podobnie jest z Injustice 2 ( chociaż ta gra akurat raz się wyłączyła ) czy Dragonball FigterZ. Fifa i LoL działają bez zarzutu, podobnie jak inne gry z mniejszymi wymaganiami. Uznałem więc, że to wina PUBG. Niestety poza jednym przypadkiem Injustice 2 i ciągłym wyłączaniem się PUBG zaraz na początku wywaliło także w A Way Out czy obecnie wyrzuca przy dłuższej grze w Madden NFL. 


 


Moje pytanie brzmi : skoro mam nową kartę i nowy zasilacz to czy problemem może być płyta główna i problemy w transmisji prądu w niektórych momentach? Jeśli przełożę kartę do drugiego slotu to może to coś zmienić? 


 


Moja specyfikacja :


 


79993367a092906egen.jpg


 


Jeśli chodzi o zasilacz to jest to : 


 


AeroCool KCAS 600W  Bronze


 


Wg kalkulatora potrzeb prądu moja specyfikacja potrzebuje maksymalnie 507W w trakcie grania. 


Bardzo proszę o pomoc bo nie chcę wydawać kolejnych pieniędzy na płytę główną, a zaraz okaże się, że to jeszcze coś innego... 


Link to post
Share on other sites

Czy był wgrywany najnowszy BIOS do płyty głównej, bo może płyta "gryzie się" z kartą graficzną.

Czy posiadane moduły RAM 666 MHz są na liście obsługiwanych, może wystarczy zamienić je miejscami, lub obsadzić w innych slotach na płycie głównej?

Do sprawdzenia będzie też stan dysku twardego za pomocą programu Cristal Disc Info.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

System aktualizowany na bieżąco. Wcześniej miałem 7 i działo się podobnie jak na 10 tylko rzadziej. Biosu nie aktualizowałem, szczerze mówiąc nie wiem nawet jak. Karta dzwiękowa jest na płycie głównej nie mam żadnej zewnętrznej. 

 

Stan obu dysków widnieje jako "dobry". Jeśli chodzi o pamięć RAM to do tej pory nic nie robiłem, ale komputer składał mi informatyk, który robił to dla mnie od 20 lat i zawsze wszystko było ok więc wątpię, żeby źle dobrał podzespoły. Zamienić miejscami oczywiście mogę. 

 

Ściągnąłem 4 sterowniki do płyty głównej : najnowszy BIOS, chipset driver, VGA driver oraz realtek audio driver.

 

Zaraz poinstaluję i zobaczę czy to coś pomoże. 

 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-B85M-D3H-rev-10-11#support-dl-driver-audio

 

Podaję stronę w razie jakby coś jeszcze było warto zainstalować waszym zdaniem.  

Link to post
Share on other sites

Za chwilkę wszystko przeinstaluję i zobaczymy czy się coś zmieni czy nadal będzie wywalać.


Update audio udany, obecnie pokazuje już Realtek Audio Driver w Speccy. VGA i chipset driver nie instalowałem, gdyż kreator wykrył nowsze wersje sterowników. 

 

Update biosu jest problematyczny, ponieważ przez Q-Flash pokazuje mi "Incorrect file size". Próbuję to obejść @Bios zobaczymy czy się uda. 

 

Ok wszystko zaktualizowane przez @Bios. Sprawdzę w PUBG czy działa. 

 

Niestety... Uruchomiłem A Way Out bo pubg ma 13gb patcha i wywaliło dokładnie w tym samym miejscu co ostatnio. Spróbuję jutro przełożyć RAM, ale jeśli i to nie pomoże to jakie są kolejne kroki?

Edytowane przez BigRedMnstr
Link to post
Share on other sites

Oczywiscie po update BIOS zresetowane są ustawienia BIOS do domyślnych?

Jak testy RAM będą zaliczone nawet po przekładaniu, zostanie jeszcze złożenie poza obudową w wersji z kartą w drugim slocie, sprawdzenie wtyczek zasilacza i slotów dla karty graficznej i RAM na płycie głównej ( nie wykluczam dla pewności sprawdzenie gniazda procesora).

W instrukcji obsługi powinno być podane które piny na płycie głównej odpowiadają za uruchomienie komputera.

 

@jarrinio

AMD HDAD jest w paczce sterowników dla kart graficznych AMD (Autor tematu posiada RX 580 wersja 8GB) by był dźwięk gdy podłączy się monitor ( jeśli ma on wbudowane głośniki/ wyjście słuchawkowe) przewodami A/V HDMI/DP. (Mam kartę AMD i zainstalowane AMD HDAD i nie koliduje mi to z dodatkową kartą dźwiękową od Creative pod Windows 10).

Link to post
Share on other sites

Przełożyłem RAM, przełożyłem grafikę do innego slotu i nadal to samo. Dziwne jest to, że taki LoL działa bez problemu, podobnie Fifa natomiast niektóre rzeczy nie działają w ogóle jak pubg czy a way out, z kolei inne działają przez jakiś czas jak Injustice 2 czy Madden. 

 

Wygląda jakby brakowało prądu, ale po pierwsze zasilacz jest nowy, a na starym działo się to samo. 

Link to post
Share on other sites

Zostają testy karty graficznej benchmarkiem Heaven i grą Wiedzmin 3 ( ta gra obciąża kartę graficzną jak najbardziej nadaje się do testowania).

Z innych pomysłów to obniżenie taktowań z poziomu WattMan-a w sterownikach AMD (może wystarczy przełączenie w Globalnych ustawieniach WattMan w profilu wydajności w tryb oszczędzania energii), lub instalacja MSI Afterburner i tam obniżyć taktowania dla GPU i VRAM do domyślnych dla RX 580 tj 1257 MHz i 8000 MHz ( takt. efektywne) dla GDDR 5, lub nawet jeśli karta ma referencyjne taktowania, zostaje obniżenie taktowania GPU do domyślnych dla RX 480 1120 MHz ( RX 580 jest "nowszą" wersją RX 480 ale to jedno i to samo).

Oczywiscie po każdej zmianie taktowań trzeba testować w/w programami.

Jeśli mimo obniżania taktowań i przechodzenia testów i dalszych problemach w grach, zostanie tylko testowanie karty graficznej na innym komputerze z markowym zasilaczem.

Link to post
Share on other sites

Nawet jeżeli ta karta jest nowa i na starej działo się to samo? Co więcej sprzedałem starą kartę i u gościa który ją kupił działa bez zarzutu. Wykluczyłbym tutaj kartę graficzną szczerze mówiąc. Tak jak wspomniałem zasilacz też został wymieniony na nowy, a działo się tak jeszcze na starym. 

 

Ze starych komponentów została płyta główna, ram oraz procesor. Jednakże procesor przy maksymalnym obciążeniu podgrzewa się do 99 stopni, ale komputer się nie wyłącza, robiłem testy. 

Link to post
Share on other sites

Przypomina mi się sytuacja z rx480, jakieś 2lata temu, gdzie karta przekraczała normę napięcia PCI-e i padały ludziom płyty główne- problem naprawiono sterownikiem.

 

Są różne wersje PCB kart, niektóre są reklamowane jako takie co w 100% pobierają prąd tylko z 8+6pin, a część powiedzmy 50/50 ;p

 

 

Link to post
Share on other sites

Są wbudowane zabezpieczenia  które gdy procesor osiągnie 100 stopni są zbijane taktowania i napięcie procesora (o ile się je nie wyłączy w BIOS).

90 stopni to stanowczo za dużo zostaje zdemontować chłodzenie wyczyścić chłodzenie i procesor z resztek pasty przetrzeć powierzchnie styku procesora i chłodzenia, alkoholem izopropylowym i nałożyć nową pastę np Gelid Exterme.

EDIT

Przy okazji wymiany pasty można sprawdzić jak wygląda gniazdo procesora (jeśli masz czym zrób zdjęcie i prześlij na forum).

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites

Może warto sprawdzić jeszcze raz pamięci. To że kiedyś działały wzorowo wcale nie musi być tak teraz. Najprościej jak wpiszesz komendę w pasku wyszukiwania ( lewy dolny róg windowsa :D  ) : mdsched  i przeprowadzi ci po restarcie komputera test pamięć. Jak test przejdzie będziesz mógł wykluczyć awarie kości ram.

Edytowane przez majster klepka
Link to post
Share on other sites

Wg narzędzia diagnostycznego RAM w pełni sprawne.

 

Zrobiłem benchmark Heaven i doszło normalnie do końca. W trakcie testu Fur Markiem też wszystko działa ( przed zmianą zasilacza wyłączało się w momencie wciśnięcia przycisku start ) Poniżej screen z końca testu : 

 

eb1ac65d38795975gen.jpg

 

Nie rozumiem już nic. Skoro benchmarki działają, a przecież obciążenie podczas ich działania jest maksymalne, a co za tym idzie podobnie jest z poborem prądu to dlaczego w grach nie działa?


Są wbudowane zabezpieczenia  które gdy procesor osiągnie 100 stopni są zbijane taktowania i napięcie procesora (o ile się je nie wyłączy w BIOS).

90 stopni to stanowczo za dużo zostaje zdemontować chłodzenie wyczyścić chłodzenie i procesor z resztek pasty przetrzeć powierzchnie styku procesora i chłodzenia, alkoholem izopropylowym i nałożyć nową pastę np Gelid Exterme.

EDIT

Przy okazji wymiany pasty można sprawdzić jak wygląda gniazdo procesora (jeśli masz czym zrób zdjęcie i prześlij na forum).

 

Pastę wymieniałem miesiąc temu przy montażu nowej karty. Do tego po starcie problemów wyłączyłem w biosie shutdown z powodu nagrzania.  

Edytowane przez BigRedMnstr
Link to post
Share on other sites

To coś jest nie tak zamontowane chłodzenie/pasta stara lub za gruba warstwa pasy była nałożona na procesor.

 

Nietypowa rozdzielczość monitora nie mogę znaleźć wyników dla RX 580.

Może pozostaw włączony program bez uruchamiania Benchmarka na 30 minut, Fur Mark jest dość leciwym programem, z innych metod testowania prócz Heaven i Wiedźmin 3, jest wbudowany test zasilacza w OCCT (ale trzeba z nim ostrożnie bo nie jeden nawet markowy zasilacz ubił ten program).

Link to post
Share on other sites

Benchmarki ciągną normalnie, przy grach wywala, ale tylko niektórych. Naprawdę nie rozumiem tej zależności. Nie spotkałem się jeszcze z takim przypadkiem. Nie mogę znaleźć żadnego wzoru, wiem tylko, że A way out wywala zaraz po początkowym starcie, PUBG po około 2-3 minutach, Madden po około 30-60, chociaż zdarzyło mi się grać bez przerwy i dwie godziny. Fifa i LoL nie wywalają w ogóle niezależnie od wszystkiego. 

 

Chyba oddam komputer do serwisu bo sam do tego nie dojdę. Dziękuję Wam wszystkim za pomoc, jeśli macie jeszcze jakieś pomysły czemu tak to zapraszam do ich podsuwania. 

 

Jakie są procentowo szanse, że nowy motherboard załatwi sprawę na dobre? 

Link to post
Share on other sites

Zaglądałeś do podglądu zdarzeń i błędów krytycznych ,ich opisu ? Prawdopodobnie powtarzają się i skojarzysz przez godziny wystąpienia...

 

Mógłbyś wskazać gdzie tego szukać? : )

 

Jeśli poprzez komendę eventvwr.msc to wszystkie błędy to Kernel Power - System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Możliwe przyczyny błędu: system przestał odpowiadać lub uległ awarii albo nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania.

Edytowane przez BigRedMnstr
Link to post
Share on other sites

Napiszę Ci bardzo ogólnie,może ktoś wspomoże bardziej fachowo. Błędy krytyczne są zapisywane na dysku i jest program do ich odczytywania. Myślę,że jest tam więcej informacji niż w tej,którą podałeś. Dzięki temu,może można szybciej znaleźć źródło problemu...

 

https://www.dobreprogramy.pl/BlueScreenView,Program,Windows,82405.html

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

Błędy krytyczne są zapisywane na dysku systemowym C:/Windows/Minidump. Za każdym razem jak dostajesz BSODa i jjest informacja o nie odłączaniu zasilania bo trwa zbieranie informacji - są one zbierane i tam właśnie zapisywane w plikach o rozszerzeniu .dmp

Możesz jest odczytać Windowsowskim debugerem musisz tylko pobrać, zainstalować i delikatnie skonfigurować aby mógł odczytać znaki itd: Debuggind Tools for Windows potem po uruchomieniu wczyytujesz taki plik wklepujesz bodajże "!analyze -z" lub "-v" i czekasz na wyświetlenie informacji o błędzie. Będzie tam kod błędu, który już wystarczy wklepać w google i sprawdzić czym dokładnie jest rzucany błąd.

To samo możesz otrzymać programem, który podał jarrino ale ja osobiście preferuje narzędzie windowsa.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Można powiedzieć, że od początku masz problemy ze stabilnością w grach, jeśli zasilacz jest ok, to problem leży w grafice ATI. Dlatego zrób tak. Najpierw wyczyść styki karty grafiki preparatem Kontakt 60, styki ramu też przeczyść. Wystarczy, że namoczysz chusteczkę higieniczną w preparacie i kilka razy przemyjesz styki. Przywróć ustawiania fabryczne bios(Load Setup Default) i sprawdź czy aktywne są w bios profile pamięci X.M.P. Potem zainstaluj w systemie program MSI Afterburner. Wejdź w opcje programu i odnajdź i zaznacz ustawienie kontrolowanie napięcia karty i wymuś stałe napięcie. Zaznacz też opcję by program ładował się przy starcie komputera. Po odblokowaniu napięcia. Zobacz jego poziom i przeprowadź test w grafice, jeśli pc dalej będzie się resetował podnieś suwakiem w programie MSI AB napięcie rdzenia grafiki o 50mV(napięcie rdzenia może mieść różną wartość zależnie od modelu karty i stopnia OC od 0,7 do 1,135V). Spróbujemy ustabilizować kartę. Jeśli taki zabieg nie pomoże trzeba szukać nowszego biosu do grafiki być może problem leży w źle dobranych opóźnieniach pamięci ram grafiki.  

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie mam żadnych plików w Minidump. Komputer się po prosty wyłącza bez wyświetlenia BSOD.

 

gepardmak - włączyłem X.M.P w biosie, podwyższyłem napięcie o 50 w MSI Afterburner i A Way Out działa ; o Zawsze wyłączał się zaraz po wczytaniu gry, a teraz normalnie przeszło przez filmik i dotarło do gry. 

 

Jutro sprawdzę PUBG, ale jestem pełen optymizmu. Dziękuję! 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...