Skocz do zawartości

Słabe wyniki HE1024 + thermal grizzly kryonaut


Recommended Posts

Procesor: i5 4670

Karta: MSI GTX 970

 

Przed chwilą wymieniłem chłodzenie na SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024 i pastę termoprzewodzącą na Thermal Grizzly Kryonaut. Od 4 lat jechałem na boxowym chłodzeniu i wymienianej 2 lata temu na procku i karcie paście Arctic MX-4. 

 

CPU przed wymianą miało 73 stopnie w stresie na boxowym chłodzeniu i paście Arctic MX-4.

 

Po wymianie na Spartana 3 PRO HE1024 i nałożeniu pasty thermal grizzly kryonaut jest 68 stopni. 

 

Na karcie graficznej temperatury po wymianie pasty na tego kryonauta są praktycznie identyczne jak przed wymianą. 

 

Szczerze mówiąc spodziewałem się co najmniej 10 stopni mniej na CPU po zmianie całego chłodzenia i wymianie pasty na taką, która ma ponoć topową wydajność... Z dziwnych rzeczy dodam tylko, że miałem spory problem z rozprowadzeniem tej pasty Thermal Grizzly Kryonaut. Była dużo twardsza od Arctica i ledwo dało się ją rozsmarowywać. Łyżeczka do rozsmarowywania pasty, która była dołączona w zestawie prawie na nic się nie zdała, bo pasta przywierała do niej niczym jakaś stara, zeschnięta pasta do butów. Ciężko było ją w ogóle rozprowadzić równomiernie po powierzchni całego procesora. To jest normalne, czy kupiłem jakąś starą pastę? 


Dodam tylko, że temperatura procesora w totalnym idle (pulpit, zero dodatkowych zasobożernych procesów w tle) to 40 stopni. A temperatura w pokoju to 26 stopni. 

Link to post
Share on other sites

Niestety z uwagi na to, że praktycznie wcale nie chciała się rozsmarowywać - musiałem położyć jej nieco więcej, niż poprzedniego Arctica MX-4. Ale wygrzeję ją te kilka dni i zobaczę, czy będą jakieś zmiany. Chociaż i tak spodziewałem się znacznie większej różnicy temperatur po zakupie tego chłodzenia i nowej pasty  :/ Póki co największym plusem jest dużo cichsza praca wentynatora. 

Edytowane przez Heluene
Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim to chłodzenie jest nic nie warte, miałem i już nic nie chce mieć od spc.

Bzdury. To najlepsze chłodzenie w tej cenie. Jest nieporównywalnie lepsze od fabrycznego.

 

Autorze tematu. Nałożenie zbyt grubej warstwy też niesie ze sobą negatywne skutki. Tak naprawdę pasta służy jedynie do "uszczelnienia" połączenia IHS procesora ze stopką chłodzenia. Im grubsza warstwa, tym przewodnictwo gorsze. Wygrzewanie też nic nie daje, to bardzo stara bajka.

 

Temperatury u Ciebie nie są krytyczne, jednak faktycznie, mogłyby być niższe.

Sugeruję ponowne rozebranie wszystkiego, wyczyszczenie obecnej pasty i nałożenie od nowa cieniutkiej warstwy.

Link to post
Share on other sites

W takie upały połóż po prostu tubkę z pastą na kilka minut na parapecie, aż tubka zrobi się ciepła. To sprawi, że pasta będzie płynna i łatwiej nałożysz ją na CPU. Warstwa pasty nie może być zbyt gruba, byle tylko pokrywała powierzchnie CPU. Nadmiar pasty należy usunąć. Chłodzenie musi być zainstalowane w odpowiednim kierunku tzn. nie może zasysać powietrza np. z zasilacza ani grafiki. Wentylator musi wydmuchiwać powietrze na zewnątrz obudowy. Zły montaż spowoduje kumulacje temperatury. 

Link to post
Share on other sites

Pomijając to, że temperatury po wygrzaniu pasty mogą jeszcze spaść, to należy pamiętać, że to haswell na glucie i chłodzenie za 80zł. Idąc tropem "myślałem, że będzie 10*C mniej" doszlibyśmy do wniosku, że taki grandis musiałby być chłodniejszy o 20*, bo przecież po drodze jest jeszcze fera i fortis... ale to nie prawda. Temperatury będą spadać wraz z wydajnością chłodzenia, to oczywiste - ale ostateczny wynik zależy od wielu czynników - takich jak np wentylacja obudowy i temperatura w jej wnętrzu. Nie bez znaczenia jest glut pod IHS - ludzie nawet na najlepszych chłodzeniach z jego powodu miewają zawyżone temperatury. 

Link to post
Share on other sites

Nie wiem dlaczego ale nie mogłem się zalogować na poprzednie konto pomimo wpisywania prawidłowego hasła i próbie przywracania go za pomocą maila  :?:

 

Dzisiaj temperatury procesora podczas 30 minutowego testu OCCT przekroczyły 70* (dokładnie było 71), czyli wynik niemal identyczny jaki miałem na BOXIE i gorszej paście... Zdjąłem całe chłodzenie, zmyłem kryonauta i użyłem dołączonej do nowego chłodzenia pasty Pactum PT-1. Rozprowadzenie jej było 10 razy lepsze niż Thermal Grizzly Kryonaut. Udało się bez żadnych problemów rozsmarować po całym procesorze cienką warstwę pasty. Włączyłem identyczny test w OCCT na 30 minut i maksymalna temperatura to 68 stopni. Czyli całe... 3 stopnie mniej, niż na Kryonaucie  :facepalm: Co równie dobrze może być spowodowane tylko nieco inną temperaturą w pokoju. W spoczynku jest to około 38-40 stopni. Chłodzenie mam raczej zamontowane dobrze. Na końcu dodałem zdjęcie. W obudowie nie ma plątaniny kabli, ani kurzu. Wiem, że ten Spartan 3 LT HE1012 to jedno z najtańszych chłodzeń, ale jednak spodziewałem się jakiejś różnicy względem dużo mniejszego i mniej wydajnego chłodzenia boxowego. A tu raptem kilka stopni różnicy i to jeszcze z użyciem lepszych past. Zauważyłem jeszcze dziwną rzecz patrząc na temperatury poszczególnych rdzeni za pomocą programu HWMonitor. Dwa pierwsze rdzenie mają temperatury o ~ 7-10 stopni większe, niż dwa ostatnie rdzenie. Wygląda to mniej więcej tak:

 

Idle (pulpit, zero aplikacji w tle)

 

Package  - 40*C

Core #0   - 42*C

Core #1   - 38*C

Core #2   - 30*C

Core #3   - 33*C 

 

Tak jakby chłodzenie źle dociskało procesor? Na poprzedniej paście (grizzly kryonaut) wyglądało to podobnie.

 

 

 

aac46442a07db5d8.jpg

 
Link to post
Share on other sites

Szkoda... Myślałem, że skoro procesor jest bez K i ze stosunkowo niskim taktowaniem, to nie będzie problemów z temperaturami :( Wszystko wskazuje na to, że to właśnie to jest temu winne. A czy z upływem czasu może być coraz gorzej? Czy raczej będzie się to utrzymywać na takim samym poziomie?

Link to post
Share on other sites

Może być trochę gorzej, ale raczej nieznacznie. Nie panikowałbym. Tak w ogóle to te temperatury nie są tragiczne, póki nie przekraczają 75*C w syntetykach to bym nie robił zamieszania - przy zwykłym użytkowaniu i tak będą sporo niższe. Niektórzy po wyjęciu z pudełek mają ponad 80*C na skylake czy coffe lake i to nawet przy bardzo wydajnych chłodzeniach po 200zł i w górę. 

Link to post
Share on other sites

Miałbym jeszcze jedno pytanie, a nie chcę zdejmować znowu całego chłodzenia i ścierać pasty. Mój procesor jest pod socket 1150.

 

Czy jest jakaś szansa, że źle włożyłem te przezroczyste kołki widoczne w 0:09?

 

 

Tzn. niektóre w górnej szczelinie (pod 1150), a niektóre w dolnej (pod 775) i stąd docisk procesora może być nierównomierny? 

 

Czy jest to absolutnie niemożliwe i gdybym włożył to w niewłaściwy sposób to po prostu chłodzenie by spadało? 

Link to post
Share on other sites

Złe zainstalowanie kołków w podstawce może mieć wpływ na docisk chłodzenia. Chłodzenie raczej nie spadnie bo chyba trzymają zaczepy ale te ze względu na kąt mocowania mogą się uszkodzi lub odkształcić. Dlatego zdemontuj wszystko i popraw montaż jeśli uważasz, że popełniłeś ten błąd. Płyty głównej nie trzeba przy tym wyciągać. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...