Skocz do zawartości

Huawei-B525-154B - potrzebuję pomocy w doborze anteny


Recommended Posts

Cześć. Potrzebuję pomocy w doborze antenty do routera Huawei-B525. Posiadam internet LTE w plusie, jednak zasięg pozostawia sporo do życzenia. Niestety mieszkam dosyć daleko od najbliższego nadajnika. Mam kilka pytań - pierwsze: czy ten router posiada jakieś wejścia na anteny? Nie zauważyłem takowych. Drugie pytanie - jak sprawdzić z którym nadajnikiem łączy się urządzenie i na jakim paśmie działa? I czwarte: jeśli router posiada jakiekolwiek wejścia na ew. anteny to jaka będzie skuteczniejsza? Zewnętrzna, czy anteny wkręcane w modem?

Link to post
Share on other sites

Do B525 można podłączyć anteny i najlepiej jak będzie to zewnętrzna antena kierunkowa.

 

 

jak sprawdzić z którym nadajnikiem łączy się urządzenie i na jakim paśmie działa?
Są programy i aplikacje np na androida kiedyś sprawdzałem ale nie jestem teraz w temacie 
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli zasięg pozostawia wiele do życzenia to jedynie antena zewnętrzna ma sens. Router posiada standardowe złącza SMA. Na pewno zaglądnij pod zaślepki w celu ich zlokalizowania. Jeśli chodzi o dobór anteny, tutaj warto sprawdzić jakie pasmo ma u ciebie najlepsze osiągi. Do zarządzania Huawei B525 z poziomu Androida służy aplikacja Huawei Manager http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=12&p=566116 Po zalogowaniu pod adresem 192.168.1.1 zyskujesz dodatkowe statystyki poziomu sygnału czy CID danego BTS.

Możesz sprawdzić osiągi na speedtest.net na danym paśmie 800, 1800, 2600MHz i wyciągnąć wnioski, która częstotliwość jest najbardziej perspektywiczna. Umożliwia to w/w aplikacja. Najpewniej pasmo 1800Mhz będzie optymalne. Wtedy antena Cybertech 15dBI czy Sorensen 17dBi, obie dedykowane pod pasmo 1800MHz będą dobrym wyborem. Sygnał z pewnością ulegnie znacznej poprawie, oczywiście po zamontowaniu na zewnątrz budynku i możliwie precyzyjnym wysterowaniu na nadajnik.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Od dwóch dni się bardzi poprawiło. Zasięg 2/3, prędkość 4/5 krotnie. Jest zdecydowanie lepiej. W telefonach również zasięg się zdecydowanie poprawił. Co sądzicie o antenach z allegro, numer aukcji: 6757214506? Nie jestem w stanie zbyt wiele zdziałać - nie umiem zbytnio obsługiwać tych wszystkich programów.

 

/edit.

Co najlepsze - w mojej wsi gdzie nigdy nie było LTE, prędkości aktualnie dochodzą do 125mb/s. w telefonie przy pełnym zasięgu, również i na moim podwórku. Jednakże w samym domu jest nieco gorzej, maksymalnie ok. 40mb/s. Znaczna poprawa patrząc na wyniki sprzed dwóch, trzech dni, gdzie maksymalna prędkość w modemie (tylko i wyłącznie w nim można było uzyskać LTE) to ok. 8mb/s. Dlatego w dalszym ciągu poszukuję sensownego rozwiązania dotyczącego anteny. Ucieszyłbym się gdyby nie było konieczności montażu jej na zewnątrz.

 

/edit2.

Dobra, pobawiłem się troszkę jednym z programów (nauczyłem się w jakimś stopniu z niego korzystać). Pozostawiam screeny z (na każdym z pasm był prowadzony w tym czasie speedtest). https://imgur.com/a/0nLq2Y3 - z tego co widzę to najlepiej wypada "automatyczny", hah. I przy nim na routerze widoczne są również trzy kreski zasięgu, przy innych - brak.

A tutaj sam wynik ze speedtestu z trybu automatycznego (jeśli chodzi o pasma). Inne tryby w speedteście pokazywały prędkości maksymalnie osiągające 25mb/s (program, którego używam chyba ciut podbija prędkości pobierania).

http://www.speedtest.net/result/7545076913.png


Jeśli chodzi o tą godzinę to łączy się z pasmem 1800mhz. https://i.imgur.com/BjIEB6C.png - na paśmie 900mhz osiąga w tej godzinie prędkości 20-25mb/s i zasięg jest lepszy (3/5 kresek). Jak widać po speedteście jest teraz aktualnie ok. 35mb/s, jednak zasięg jest gorszy (1/5 kresek).

Edytowane przez Kenzie
Link to post
Share on other sites

Czyli wnioskuje, że pasmo 1800MHz byłoby najlepszym. Aktualnie twoje parametry sygnału można określić najwyżej na zadowalające. Niestety sens montażu widziałbym jedynie anteny zewnętrznej. Z wewnętrznymi patykami dałbym sobie spokój, jeśli już chciałbyś kupować to taką na kablu, aby umieścić ją w bardziej korzystnym miejscu np. przy oknie, a nie bezpośrednio przy routerze gdzie ma już sygnał zapewne stłumiony przez ściany, meble etc.

BTW, 35Mbit to już całkiem ładne osiągi jak na zapewne limitowany internet mobilny.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czyli wnioskuje, że pasmo 1800MHz byłoby najlepszym. Aktualnie twoje parametry sygnału można określić najwyżej na zadowalające. Niestety sens montażu widziałbym jedynie anteny zewnętrznej. Z wewnętrznymi patykami dałbym sobie spokój, jeśli już chciałbyś kupować to taką na kablu, aby umieścić ją w bardziej korzystnym miejscu np. przy oknie, a nie bezpośrednio przy routerze gdzie ma już sygnał zapewne stłumiony przez ściany, meble etc.

BTW, 35Mbit to już całkiem ładne osiągi jak na zapewne limitowany internet mobilny.

Co do limitu transmisji danych - LTE jest nielimitowane. W takim razie dla pasma 1800mhz jaka antena będzie najlepsza? Niestety nie jestem w stanie stwierdzić z jakim i w jakiej odległości łączy się modem, ponieważ wszystkie aplikacje wyrzucają mi błędy, przez co nie chcą pokazać faktycznego umiejscowienia. Warto też dodać, że w okolicy mojego domu jest sporo drzew co też może mieć wpływ na dobór anteny.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...