Skocz do zawartości

Recommended Posts

@wojciechu15

Mój dysk to kilkuletni Crucial MX200. Zrób test u siebie i sprawdź jakie masz wyniki. Tak z czystej ciekawości. Wrzuć screen zobaczymy co wyjdzie.

@reni442

Test najwięcej Ci powie. Zrób przekonasz się czy SATA2 czy SATA3. 

Mój stary SSD to Corsair Force 3 120 GB z 2011 roku.

https://orig00.deviantart.net/30de/f/2018/224/0/7/a_by_sailorsetsuna-dcjxqjj.jpg

Ale test powinno się wykonać na pustym dysku, a mój jak widzisz jest w 70 proc. zapełniony i ma grugą partycje.. Nowy dysk wygląda tak: https://orig00.deviantart.net/afa0/f/2018/224/4/c/irydium_pro_by_sailorsetsuna-dcjxrfn.jpg

Link to post
Share on other sites

Składałam komputer rok temu. Koniecznie chciałam zostawić XP jako drugi system i przez to miałam wiele ograniczeń. Płytę główną, RAM, i procesor udało mi się kupić nowe na wyprzedażach magazynowych. Grafikę też nie złą, bo GTX 960 z 4Gb pamięci i jeszcze półtoraroczną gwarancją producenta. Ze starego kompa mam HDD i starszy SSD. Gdybym wiedziała to co teraz, to na pewno szukałabym płyty z gniazdem na dysk M2, ale mówi się trudno. Zaraz rozkręcę kompa i podłączę ten WD z powrotem do gniazda na Sata II i zrobię test, czy będzie jakaś różnica w prędkościach pomiędzy gniazdem granatowym pod Asmedia (opisywanym jako Sata 6 Gb), a gniazdem niebieskim Sata II.


Wyszło mi tak - Pod Sata III Asmedia  - https://orig00.deviantart.net/0b6a/f/2018/224/2/7/pod_sata_iii__asmedia___by_sailorsetsuna-dcjy4ba.jpg,

 Pod Sata II - https://orig00.deviantart.net/fade/f/2018/224/b/4/pod_sata_ii_by_sailorsetsuna-dcjy4b2.jpg

                      https://orig00.deviantart.net/2bcf/f/2018/224/c/0/na_sata_ii_by_sailorsetsuna-dcjy4bm.jpg

Różnic większych nie widzę, więc chyba lepiej zostawić na Sata II.

 Powiedzcie mi jeszcze czy przełączniki TPU i EPU są w ogóle do użytku, czy raczej nikt z nich nie korzysta? O ile się zorientowałam, to jeden podkręca procesor. Na forum coś o tym było, ale stare. Może ktoś przetestował te przełączniki. U mnie oby dwa są wyłączone (ustawione z lewej strony).

Edytowane przez reni442
Link to post
Share on other sites

Rzeczywiście różnice w transferach są niewielkie w granicach błędu pomiarowego 2%. Opcje o które pytasz są to inteligentne rozwiązania do zwiększenia wydajności (TPU) albo oszczędzania energii(EPU). Jeśli aktywujesz pierwszą w zasadzie nie powinnaś korzystać z drugiej. Nie korzystałem nigdy z takich funkcji. TPU może wpływać na stabilność platformy i powodować przegrzewanie procesora. Ale to samemu trzeba sprawdzić. EPU steruje fazami zasilania na płycie jeśli sprzęt jest nie obciążony zmniejsza ich ilość ograniczając zużycie energii nie zalecane przy OC procesora. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Ostatni dylemat. Zakupiłam dysk SSD w systemie pokazuje 446 GB. Jak proponujecie go podzielić? Chcę mieć 2 partycje; jedna systemowa a druga na gry, programy i rzeczy najczęściej używane.System to Win7 (tak, wiem że stary). Ile zajmuje on z wszystkimi aktualizacjami?

U mnie wszystko zajmuje 94,5 GB bo w Moich Dokumentach jest dość pokaźny folder gry. Czy partycja 140 GB byłaby odpowiednia?  I tak chcę folder Użytkownicy przenieść na tą drugą partycję.

W tej chwili  sam folder który zawiera Windows i foldery których nie będę przenosić ma 37,5 GB, ale pamięć wirtualną mam ustawioną na 6 GB (choć powinno być chyba półtora raza tyle co ramu a ja mam 16 GB). Mam też wyłączoną hibernację i pomniejszoną  wielkość na Ochronę Systemu i pominiętych trochę aktualizacji.  Na nowej partycji systemowej chciałabym mieć poustawiane wszystko jak należy czyli rozsądnie.

Edytowane przez reni442
Link to post
Share on other sites

http://www.komputerswiat.pl/poradniki/programy/windows/2018/05/podzial-dysku-na-partycje.aspx

 

tu jest dokładny opis z win7 jak postępować krok po kroku

Bardzo pomocny artykuł, ale nadal mi nie podpowiada ile zostawić na Win7.

Przeczytałam dwa razy i nie znalazłam odpowiedzi na pytanie - Jeśli zmniejszę partycję na której mam teraz XP to jak  połączyć to co zostanie od niej odjęte z partycją na której jest teraz Win7?

Czy jeśli już pojawi się to nieprzydzielone miejsce powstałe z odjęcia pierwszej partycji, to uaktywni mi się opcja w prawokliku na Win7 "Rozszerz wolumin"???

Link to post
Share on other sites

Bez sensu przydzielać 250GB na system. Ja mam 7 na laptopie służbowym i system siedzi na 128GB SSD m2 - miejsca spokojnie starcza, nawet trzymając trochę na pulpicie i mając kilka programów użytkowych na tym dysku. Jak przydzielisz 100-150GB to starczy w zupełności. Mniej nie ma sensu, bo po pewnym czasie okaże się, że trzeba wielkie sprzątanie pulpitu i folderów systemowych urządzać, a jak dużo będzie wolne na tym C, to przecież nikt ci nie zabroni tam jednej gry zainstalować.

Link to post
Share on other sites

Bez sensu przydzielać 250GB na system. Ja mam 7 na laptopie służbowym i system siedzi na 128GB SSD m2 - miejsca spokojnie starcza, nawet trzymając trochę na pulpicie i mając kilka programów użytkowych na tym dysku. Jak przydzielisz 100-150GB to starczy w zupełności. Mniej nie ma sensu, bo po pewnym czasie okaże się, że trzeba wielkie sprzątanie pulpitu i folderów systemowych urządzać, a jak dużo będzie wolne na tym C, to przecież nikt ci nie zabroni tam jednej gry zainstalować.

Mąż ma na laptopie Win7 na partycji 100GB, i mówił, że co jakiś czas mu wyskakuje komunikat, że mało miejsca (czy coś w tym stylu - bo sama tego nie widziałam), ale system nie był dawno reinstalowany. Myślę, że 140GB chyba nie powinno być źle, zwłaszcza że przeniosę folder "Użytkownicy" na tą drugą partycję. Powiedzcie mi jeszcze, czy przesuwanie granic istniejących już partycji nie uszkadza jakichś sektorów na dysku (mówię o kilkukrotnym przestawianiu)?

Link to post
Share on other sites

 

 

Mój dysk moja sprawa nie muszę Ci tłumaczyć dlaczego mam tylko system na całych 250GB.
 

 

Oczywiście, że twoja. Tylko dlaczego skoro to twoja sprawa i nie musisz tłumaczyć opowiadasz osobie mniej obeznanej, żeby przydzielać 250GB na partycję systemową, skoro 7 potrzebuje 30% z tego? Nie mówię żeby robić na styk, dlatego zaproponowałem przedział między 100-150GB, ale w górę nie ma co przesadzać, bo wiązanie nadmiaru niepotrzebnych danych na partycji systemowej robi tylko niepotrzebny bałagan, zwiększa rozmiar kopii zapasowej i powoduje utratę danych na niej przechowywanych kiedy przyszła by konieczność formatowania partycji systemowej. 

 

Ja też u siebie w PC mam całe 250 na systemowej, ale nie próbuję na siłę zainteresować tym innych, tylko w miarę rzeczowo doradzić.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

reni442 a co Mąż trzyma na dysku C (skoro 100gb to mało)

najlepiej po połowie, zawsze to jakiś rezerwuar, żeby sobie pliki poukładać gry programy etc, zależy co trzymasz na c i d ;)

Ma manię zapisywania wielu rzeczy na pulpicie  :)

 

Zrobię partycję 140 Gb pod system. Dzięki wszystkim za pomoc. Temat do zamknięcia.

Edytowane przez reni442
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...