Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.Słabo się znam na wnętrzu komputera.

Posiadam płytę główną Asus P8Z77-V.

Ma ona niby 4 porty Sata III, ale dwa są pod kontrolerem Asmedia i w tym rzecz. Posiadam dwa dyski SSD i dwa HDD (w tym jeden na Sata III). Szare gniazdo Sata III pod kontrolerem Intela zajęły dyski SSD i zabrakło mi jednego gniazda Sata 6 Gb, ponieważ po podłączeniu jakiegokolowiek dysku pod granatowe gniazdo powoduje, że system się nie odpala.Mam wolne gniazdo 6 Gb (szare), takie samo jak to od karty graficznej i jakieś gniazda jasnoniebieskie. Czy można zastosować jakiś adapter który połączy dysk z tym gniazdem bez wyprowadzania gniazd na śledzia, tak żeby wszystko połączyć w środku komputera?

https://pre00.deviantart.net/d317/th/pre/i/2018/220/e/6/791604_1__45876_1_by_sailorsetsuna-dcjlix3.png

Link to post
Share on other sites
Czy można zastosować jakiś adapter który połączy dysk z tym gniazdem bez wyprowadzania gniazd na śledzia, tak żeby wszystko połączyć w środku komputera?

Można, pod pci-e testowałem to kiedyś tylko dysk pod to podłączony służył mi do archiwum

Edytowane przez Yahoo.K
Link to post
Share on other sites

Ostatnio zakupilem i zamontowalem u kolegi taki adapter co prawda na  stare zlacze PCI i szczerze mowiac predkosc nie powala - okolo 90 MB/s.Byla jeszcze opcja zakupu nowszego adaptera pod PCIE ale niestety u kolegi karta graficzna zaslaniala te 2 wolne sloty.

Przy probie podlaczenia tego adaptera do napedu DVD komputer nie chcial wystartowac :)

Taki adapter ma sens tylko w wypadku gdy dysk do niego podpiety  nie bedzie uzywany przy wymagajacych zadaniach dla ktorych liczy sie szybkosc odczytu/zapisu danych.

Link to post
Share on other sites

Bo ja chcę uzyskać prędkość lepszą niż na gnieździe Sata II do którego mam teraz podpięty dysk. Szkoda żeby nie poprawić jego prędkości. Proszę o linki, żebym mogła sobie uzmysłowić jak to miałoby wyglądać.Czy ktoś się orientuje co z tymi gniazdami pod kontrolerem Asmedia? Dlaczego nie działają i do czego mogą służyć?

Link to post
Share on other sites

Chipset Intel® Z77 :
2 x port SATA 6Gb/s, szary
4 x port SATA 3Gb/s, niebieski
Kontroler SATA ASMedia® PCIe 
2 x port SATA 6Gb/s, granatowy

.

Kontroler ASMedia musi być włączony w bios w Onboard Devices Configuration-ASM1061 Storage Controller-Enabled. 

i ASM1061-Storage Oprom-Enabled.

Ważna jest też opcja Advanced-SATA Configuration-SATA Mode Selection- powinno być ustawione na AHCI.

 

System może wykrywać nowe urządzenie i należy zainstalować sterowniki do tego kontrolera by system windows widział dyski podłączone do tych portów. Napędy DVD-CD podłącz to SATA 3GB/s szybsze i tak nie będą. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Chipset Intel® Z77 :

2 x port SATA 6Gb/s, szary

4 x port SATA 3Gb/s, niebieski

Kontroler SATA ASMedia® PCIe 

2 x port SATA 6Gb/s, granatowy

.

Kontroler ASMedia musi być włączony w bios w Onboard Devices Configuration-ASM1061 Storage Controller-Enabled. 

i ASM1061-Storage Oprom-Enabled.

Ważna jest też opcja Advanced-SATA Configuration-SATA Mode Selection- powinno być ustawione na AHCI.

 

System może wykrywać nowe urządzenie i należy zainstalować sterowniki do tego kontrolera by system windows widział dyski podłączone do tych portów. Napędy DVD-CD podłącz to SATA 3GB/s szybsze i tak nie będą. 

Pierwsza opcja była ustawiona na Enabled, ale dwóch pozostałych nie mogę znaleźć. Nakierujesz mnie, bo w zakładce Onboard Devices Configuration nie widzę?

Edytowane przez reni442
Link to post
Share on other sites

OK. Rzeczywiście nie ma u Ciebie takiej funkcji jak ASM1061-Storage Oprom-Enabled wziąłem tą opcje z instrukcji do bios i była podana. Może to zależy od wersji bios jak jest zainstalowana na płycie głównej. Bez aktywnej tej funkcji dyski podpięte pod te porty powinny być wykrywane przez system. W biosie może ich nie pokazywać bo kontroler ma własne oprogramowanie do dysków.  Sprawdź czy posiadasz najnowszą wersje bios. Jeśli nie masz najnowszej wersji uaktualnij. 

Link to post
Share on other sites

OK. Rzeczywiście nie ma u Ciebie takiej funkcji jak ASM1061-Storage Oprom-Enabled wziąłem tą opcje z instrukcji do bios i była podana. Może to zależy od wersji bios jak jest zainstalowana na płycie głównej. Bez aktywnej tej funkcji dyski podpięte pod te porty powinny być wykrywane przez system. W biosie może ich nie pokazywać bo kontroler ma własne oprogramowanie do dysków.  Sprawdź czy posiadasz najnowszą wersje bios. Jeśli nie masz najnowszej wersji uaktualnij. 

Tak, mam najnowszą wersję Biosu

Link to post
Share on other sites

Jeśli nadal nie wykrywa dysków na dodatkowym kontrolerze zrób reset bios zworką ClearCMOS albo wyciągnij(odłączone zasilanie 230V) baterię z płyty głównej. 

Jesteś wielki :) . Po restarcie Biosu (miałam duży problem ze znalezieniem zworki, ale to chyba było to) i uprzednim podłączeniu dysku do granatowego gniazda system się uruchomił. Jak teraz sprawdzić czy dysk chodzi na Sata III i ma odpowiednią prędkość? System widzi partycje dysku, ale program CrystalDiskInfo go nie widzi.

Link to post
Share on other sites

Sprawdź czy masz aktualne sterowniki do kontrolera ich brak może powodować, że programy nie widzą dysków podłączonych do portów ASMedia. Zainstaluj sobie program Drivereasy na liście po Skanowaniu powinny być nieaktualne sterowniki. Program w wersji darmowej automatycznie nie instaluje sterowników i wolno je pobiera ale można rozpoznać najnowsze wersje driverów i pobrać je z innego źródła. Ściągnięte drivery trzeba zainstalować ręczenie. Open file location-otwiera katalog z pobranym sterownikiem. Skopuj driver do folderu na pulpit i zainstaluj ręcznie. Gdybyś nie wiedział jaki sterownik aktualizować Drivereasy kliknij na nazwę sterownika albo wybierz opcję View Detalis.    

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

To spróbuj innego softu np. HD Tune, albo AIDA64. 

Wyszło mi coś takiego, ale za bardzo nie wiem czy to dobrze czy nie. Drugim programem nie wiem co jest istotne.

https://orig00.deviantart.net/22a5/f/2018/223/a/0/1_by_sailorsetsuna-dcjtzbq.png

https://orig00.deviantart.net/514e/f/2018/223/2/4/2_by_sailorsetsuna-dcjtzbv.png

https://orig00.deviantart.net/6ed9/f/2018/223/d/4/3_by_sailorsetsuna-dcjtzc3.png

Wydaje mi się, że i tak chodzi z prędkością Sata II

Z Asusa odpisali mi, na pytanie o granatowe gniazdo, że : To gniazdo obsłuży dyski PCIEx1

 Czyli, że 2 Gbit/s (250 MB/s)?

Edytowane przez reni442
Link to post
Share on other sites

Max transfery z dysku WD według specyfikacji producenta to 147 MB/s co w dużej mierze zależy od platformy. Jest ok, dysk działa we właściwym standardzie SATA ale jaki tryb komunikacji UDMA jest aktywny zależy od chipsetu i kontrolera SATA. W twoim przypadku jest UDMA 5, co trochę ogranicza transfer ale nic na to nie poradzisz, bo tak musi być. W tamtym czasie takie były topowe rozwiązania. 

Link to post
Share on other sites

Max transfery z dysku WD według specyfikacji producenta to 147 MB/s co w dużej mierze zależy od platformy. Jest ok, dysk działa we właściwym standardzie SATA ale jaki tryb komunikacji UDMA jest aktywny zależy od chipsetu i kontrolera SATA. W twoim przypadku jest UDMA 5, co trochę ogranicza transfer ale nic na to nie poradzisz, bo tak musi być. W tamtym czasie takie były topowe rozwiązania. 

Czyli z taką samą prędkością będzie chodził po podłączeniu do gniazda Sata II? Bo jeśli tak to z powrotem podłączę do niebieskiego gniazda, bo ono jest pod kontrolerem Intela.

Link to post
Share on other sites

Zrób testy Crystal Disk Mark 1 powtórzenie, 1GB dla dowolnych partycji z dysków SSD i HDD. By testy były wiarygodne skopiuj program CDM na USB i z niego przeprowadź testy SSD i HDD. Potem podłącz dyski do portu SATA 2 i też przeprowadź test co Ci szkodzi. 

 

Mój test SSD robi wrażenie co?

http://s5.ifotos.pl/img/SSDjpg_qewhhxn.jpg

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Ten dysk służy jako magazyn, ale jeśli coś ma możliwość chodzić wolniej lub szybciej , to dlaczego ma nie chodzić na 100 procent swoich możliwości? Myślałam, że skoro dysk jest na Sata III, to może chodzić szybciej niż na Sata II ;). Napisałam na początku, że nie na wszystkim się znam :!: 

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...