Skocz do zawartości

Radeon czy NVIDIA do Ryzen 2gen


Recommended Posts

Jakiej marki karta graficzna pod procesor od AMD? Czy sterowniki Radeonów mają większy narzut na CPU czy to już historia? Szczerze powiem, że skłaniam się bardziej ku karcie zielonych. A co wy na to?

 

Procesora co prawda nie mam jeszcze ale płyta X470 już jest. Używam monitora FullHD, 60Hz, bez Freesync lub GSync.

 

Kartę będę kupować używana z gwarancją nie starszą niż obecną lub wcześniejszą generację kart (ewentualnie Radzio R380/390) gdyż ceny nówki z sklepu troszkę zaporowe są imo i mnie nie stać.

 

CPU będzie nowy albo używany w zależności czy trafię na okazję 2700/2700X/2600/2600X lub jeżeli w ciągu 2 tygodni zostaną zaprezentowane układy 2500/2300 to być może wezmę któryś z nich.

 

Obecnie mam laptopa z i7 4700HQ 2.4 - 3.4GHz 4C/8T, GTX 870M 3GB i 16GB RAM i jestem zadowolony z szybkości podzespołów. Najczęściej gram w CS GO i gra działa płynnie 180-200fps w FullHD na low grafice i chciałbym aby tak pozostało albo było lepiej także nie wiem czy jest sens pakować się ewentualnie w Ryzen 4C/4T.

 

 

Jakiego producenta karta lepsza do mojego setupu w takim razie?

 

Edytowane przez bl00keRs
Link to post
Share on other sites

Fakt jest taki, że duet amd + amd nadal wypada "najczęściej" najsłabiej.

 

Czytaj test w temacie: https://www.purepc.pl/procesory/ryzen_5_2600_core_i5_8400_geforce_gtx_1060_i_radeon_rx_580

 

ALE: jeżeli Twoja główna gra to csgo to tak właściwie nie powinien Cię powyższy fakt interesować.

 

Miesiąc temu miałem przesiadkę z jednego z najlepszych "starych" inteli do gier (i7-5775c) na nowego Ryzena (R5 2600x). I tak się składa, że u mnie również najczęściej odpalanym tytułem jest CSGO (nie mogę na random mm przeskoczyć LEM'a) :D

 

Wrażenia? Gram w 1440p @low z MSAAx2 i filtrowaniem tekstur x4 ze średnim FPS ~450. I najciekawsze jest to, że na intelu miałem identyczny...

Link to post
Share on other sites

Nie ma sensu pakować się 4 rdzeniowe procesory. Jak chcesz korzystać dłużej z procesora to wziąłbym minimum 6 rdzeniowego.

Jeżeli chodzi o grafikę to zależy co dokładnie zamierzasz kupić. Na przykład rx 580 8gb i gtx 1060 6gb to tak samo wydajnościowo karty. Jeżeli już chcesz coś mocniejszego niż te karty to brałbym chyba tylko nvidie, bo cenowo wychodzą najlepiej. Chociaż wszystko zależy od szczęścia.

Co do sterowników. Podobno AMD ma najlepsze  sterownik i:)

Link to post
Share on other sites

Tutaj na forum kolega sprzedaje gtx 1070. Nie zeszło na allegro za 1400 więc śmiało napisz może, czy za 1300 by nie oddał?

 

http://forum.benchmark.pl/topic/267086-gtx-1070-zotac-gw/?do=findComment&comment=2521888

 

EDIT: A w sklepie Esc.pl dostaniesz nowego R5 2600 za 700 pln (promocja).

 

http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=334362

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za pomoc. Czyli nadal jest tak jak to jest od kilku dobrych lat i dobrze myślałem, że lepiej wybrać duet AMD + NVIDIA.Moja główna gra to CS GO ale nie tylko w to gram. W inne gry gram też, lecz nie tak często jak w/w. Jestem raczej niedzielnym graczem. Gram w inne gry na ustawieniach High/Ultra FullHD jak daje radę a w razie konieczności zniżam kolejno ustawienia do płynnej gry byle kanciaste nic nie było i poniżej ani wyżej FullHD nie ma opcji.Co do wyboru procesora to jeżeli 4C/8T lub 4C/4T vel przyszłe 2500X/2300X, które prawdopodobnie mają wyjść starczą do płynnej rozgrywki w CS GO na minimum 200fps tak jak mam teraz na laptopie i płynnego używania systemu typu cały czas otwarty Chrome z 30-50 kartami, Word kilka plików otwartych na raz, systemowe programy, muzyka w tle i kilka innych mniej ważnych aplikacji to nie widzę problemu by kupić 4C/4T a w przyszłości jak nie będzie dawał rady to przesiąść się na coś mocniejszego z 2gen za grosze, albo już wtedy 3/4gen. Stąd zainwestowałem w lepszą płytę główną X470 żeby na przyszłość mieć jakieś lepsze fundamenty. Nie robie upgrade sprzętu co rok a gdy zajdzie potrzeba. Aktualnie stary 1300X kosztuje u mnie około 105€ a 2600 170€, spora różnica dla mnie jeśli nie wykorzystam całej mocy. Komputer to nie jest mój jedyny wydatek na dzień dziś i próbuję jak najtaniej ostatnie podzespoły jak się da, na gwarancji, które podołają mojemu stylowi użytkowania. 1gen odpada więc czekam max 3 tygodnie na słabsze i tańsze Zen+ albo biorę 2600/2700 nówkę lub używkę w zależności co bardziej opłacalne.Nie nagrywam, nie streamuje, siadam aktualnie za laptopem i przeglądam stronki, czytam, uczę się, robię notatki, słucham muzyki i czasami odpalę jaką grę jak np. CS GO, GTA IV/V, Civilization, Age od Empire i kilka wyścigówek. CPU planowałem zrobić undervolt na stockowych zegarach, a jak będzie trzeba to będę kręcić, żyłować - nie będzie mi go szkoda już wtedy jeżeli i tak nie będzie już w stanie sprostać moim wymaganiom. RAM jest 16GB 3200MHz, 500GB SSD Samsung 860 Evo. Co sądzicie o tym podejściu? Warto czy jednak nie warto? Chciałbym poznać Wasze zdanie.Używane na gwarancji karty graficzne NVIDIA w moim budżecie jakie mogę dostać dziś to są GTX 960, GTX 1050 i Ti, GTX 970, czasami idzie dostać GTX 980 za taką samą cenę co GTX 1060. Na którą się rzucić? Karty chronologicznie od najtańszej do najdroższej. 980Ti poza zasięgiem, podobnie tyczy się to GTX 1070. Tak tutaj kartę kiedyś w razie potrzeby nie będzie problemu zmienić tylko teraz troszkę krucho z kasą i wydatkami a tych dwóch podzespołów brakuje mi jeszcze żeby uruchomić peceta. Na jaka ilość pamięci VRAM rzucać się? Czy wystarczą 3GB do moich zastosowań?

Odświeżam

Link to post
Share on other sites

Do grania w Twoje tytuły spokojnie wystarczy gtx 1050 ti. Tutaj inny gość z forum ma do oddania kartę pasywna, na gw:

 

http://forum.benchmark.pl/topic/267167-sprzedam-gtx-1050ti/?do=findComment&comment=2522282

 

Wytłumacz mi w takim razie czemu nie chcesz kupić teraz Ryzena gen 1?

Link to post
Share on other sites

Karty ani proca nie będę kupować w Polsce.

 

Problemy z RAM, minimalne gorsze OC, minimalna gorsza wydajność 1 rdzenia, starsza technologia, mimo, że różnice to tylko małe poprawki to jednak są na + no i dostępność. Tu gdzie mieszkam w 90% sprzedawane CPU na rynku wtórnym to procesory Intela. Jak mam kupować proca to tylko ostatnia generacja wchodzi w grę... bo jakbym miał brać Gen1, którego i tak ciężko trafić na rynku wtórnym to mogłem równie dobrze wziąć i7 6700/7700K z płytą główną Z i bym lepiej na tym wyszedł niż kupioną niedawno płytę główną X470 STRIX Gaming F + Ryzen Gen 1. Procesor wolałbym też nowy niż używany, mimo wszystko. Intela nie chce z powodów dymania klienta i ich monopol. Moja kasa idzie na AMD, dlatego wolałbym nowy proc, nowy klient i może dzięki temu przyczynie się do ich lepszej pracy i być może Intel dostanie pstryczka w nos.

Link to post
Share on other sites

Mnie nie musisz przekonywać (właściciel 2600x i X470 Strix). Pytałem, bo na allegro trafiają się również niezle okazje. Zanim kupiłem obecny procek to zastanawiałem się nad 1800x. Tu po premierze Pinnacle Ridge taki R7 1.gen był do dostania za 800-850 pln (roczny z GW) wiec nawet z wysyłką za granicę wychodziło ciekawie.

Link to post
Share on other sites

No widzisz a u mnie przeglądałem teraz oferty używanego Ryzen Gen1 i niestety nie ma ani jednej, prócz dwóch gdzie sprzedają go ale w pakiecie z płytą główną i pamięciami, które już mam. Dlatego zastanawiałem się nad przyszłym 2500X/2300X, z racji kosztów względem 2600(X), chociaż nie wiem czy sprostają mojemu stylowi i potrzebom (w szczególności R3). Jeżeli lipa to trudno to będę brać 2600 i za kilka latek zmienię na coś nowszego i bardziej wydajnego co podejdzie pod tą płytę główną.

Link to post
Share on other sites

U mnie też jest mało używanych Ryzenow na rynku wtórnym (nie miaszkam na codzień w Polsce) czego nie można powiedzieć o Intelach.

 

Patrząc po różnicach między 2600 a 1600, oraz 1700 a 2700 można się domyślić czego spodziewać się po takim 2500x (szczególnie, jeżeli faktycznie XFR przy dobrym chłodzeniu zapewni boost do 4.3 GHz). Moim zdaniem taki R5 2500x, z dobrym ramem i wydajnym chłodzeniem będzie więcej aż nadto do Twoich zastosowań.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za pomoc. Sprawę z procesorem już mam rozwiązana i poczekam ewentualnie na 2500X albo biorę 2600. Co do karty graficznej to z jaką ilością pamięci brać? 3GB vs 6GB? Czy karta z 3GB będzie aż nadto przy moim wykorzystywaniu?

Link to post
Share on other sites

No deal nieziemski ;) 1700x Stock XFR 3.9GHz. Dla Ciebie to chyba nie trzeba więcej.

 

Ew. utrzymanie 3.8-3.9Ghz na wszystkich rdzeniach z takim 1.35V. Później robią się schody, następne 100Mhz z reguły potrzebują ok.1.42-1.45V. Wyżej już jest niebezpiecznie.

 

Najwięcej da OC Ramu, szczególnie jeśli masz kości B-die - czyli cl15, cl14. Ryzen Dram Calculator się nada do ustawienia pozostałych opóźnień.

FPSy rosną o ok. 5% przy 3200 cl14 14 14 28 44 256 w porównaniu do 3200 cl 15 15 15 35 56 630.

 

Sporo zależy od płyty jak przydzieli opóźnienia.

Na płycie MSI X370 Gaming Pro po samym XMP miałem naprawdę luźne opóźnienia a ustawienie wg dram calculator dało bardzo dużo. Natomiast przy x370-pro po wbiciu pierwszych 5 głównych opóźnień płyta sama z siebie ustawiła mniej więcej te same opóźnienia co kalkulator.

 

Opóźnienia przy TridentZ 3200 cl15 @1.4V lub 3200 FlareX [email protected]

Link to post
Share on other sites

Ja na fali okazji właśnie wymieniam jeszcze świeżego 2600x. Żeby nie było, fantastyczny procek. Na płycie X470 po podniesieniu LLC single core skacze do 4275 MHz a all core 4.2Ghz, bez żadnego OC (tylko XFR, Precision Boost i Precision boost override).

Link to post
Share on other sites

Kości mam G.Skill 2x8GB LED CL16 3200MHz zgodne z QVL płyty ASUS STRIX X470 Gaming F także mam nadzieję, że pójdą na tyle z tym procem. Kości na Hynixach Single Rank. Pobawię się timingami jak będę miał czas na początek to chciałem z napięciem zejść jak tylko się da do Stockholm zegarów.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...