Skocz do zawartości

ASUS ROG Swift PG279Q - prośba o ocenę Backlight bleed


Recommended Posts

Witam,

 

Chciałem prosić Was o pomoc przy ocenie poziomu backlight bleed (którego nie widziałem jeszcze w pełnej krasie na żywo). Mogę kupić Asus`a jak w temacie w kwocie chyba 1800 zł, który ma backlight bleed jak na zdjęciu z linku poniżej. To bardzo zła sztuka w takiej kwocie?

https://imgur.com/a/pVVjgFX


Witam,

 

Chciałem prosić Was o pomoc przy ocenie poziomu backlight bleed (którego nie widziałem jeszcze w pełnej krasie na żywo). Mogę kupić Asus`a jak w temacie w kwocie chyba 1800 zł, który ma backlight bleed jak na zdjęciu z linku poniżej. To bardzo zła sztuka w takiej kwocie?

https://imgur.com/a/pVVjgFX

I ogólnie, czy ta przeszkadza w codziennym użytkowaniu takim jak praca i gry? Nie oglądam filmów na monitorze :)

Link to post
Share on other sites

Yo, 

 

Powiem Ci, ze sam zakupiłem tyg temu ten monitor i niestety, muszę go zwrócić, mam taki blb na monitorze :

 

https://imgur.com/a/o8mSNEK

 

<zdjęcie zrobione S7 domyślne ustawienia>

 

Generalnie grając w gry w dzień tego blb praktycznie nie widać, problem pojawia się w nocy jak chcesz pograć w gry gdzie jest dużo ciemnego otoczenia... ( np Wiesiek 3 ).

 

albo oglądać filmy/seriale w nocy to dość wkurzające jest. ... 

co do monitora poproś o foty w grach gdzie jest ciemne tło.. i sam musisz zdecydować .. czy takie coś Ci odpowiada.

Mam nadzieje, że pomogłem  :)

Edytowane przez Zurii
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze zrobiłbym programową kalibrację za pomocą programu EIZO Monitor Test.

Co do zdjęć robić je najlepiej w świetle dziennym ( ale nie padającym bezpośrednio na monitor) z ustawioną czułością na ISO 800.

Dużo zależny od ustawionej jasności, wiadomo wieczorem nie jest zalecana wysoka jasność, bo to męczy oczy.

Z drugiej strony nie jest zalecane patrzenie na ekran w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. Niestety po oględzinach przed zakupem okazało się, że pomimo BLB matryca posiadała również 3 bad pixele obok siebie. Odpuściłem. Obecnie waham się, czy kupic asusa PG279q i zagrać w tę żenującą loterią związaną z mierną kontrolą jakości produktów, czy może skusić się na LG 32GK850G-B.

1. Z tego co wiem, matryce VA nie mają takiego problemu jak te wyżyłowane IPS?

2. Kolory byłyby znacznie gorsze? 

3. Siedzę jakieś 75 cm od monitora. Czy ekran o przekątnej 31,5 cala nie byłby trochę za duży przy WQHD?

4. Jakie byłoby Wasze subiektywne zdanie w wyborze pomiędzy kupnem asusa i loterią a kupnem LG i lekkim kompromisem?

Link to post
Share on other sites

Matryce VA też nie są idealne bo patrząc na wprost obraz w wyświetlanych ciemniejszych scenach traci na szczegółach.

Ogólnie szkoda że nie ma nowszych monitorów na szybszych matrycach MVA ( brak "srebrzenia" czerni, obraz w ciemnych scenach nie traci na szczegółach).

A przez tendencje OLED do wypalania ( byłyby to monitory niemal idealne na tych matrycach), nie prędko zobaczymy monitory z tym rodzajem matryc.

Dużo też zależy od podświetlenia i samej elektroniki pakowanej w monitor.

 

Co do 31,5 " z rozdzielczością 2560X1440 plamka ma 0.270mm czyli podobna jest jak dla monitora 24" z 1920x1200, czyli średnia i  raczej jakiegoś dyskomfortu w oglądaniu obrazu nie powinno się odczuwać przy odległości ~ 75 cm.

Link to post
Share on other sites

Na matrycy AMVA+ jest aoc AG352UCG6. Może to bylby jakiś kompromis? 120 Hz by mi wystarczyło. Martwi mnie tylko proporcja inna niż 16:9. Rozumiem, że monitory curved na matrycach IPS mają te same problemy co 27 calowe i tam też upolować dobrą sztukę to loteria?

Edytowane przez SeVV88
Link to post
Share on other sites

Rożnica miedzy 60Hz-120 a 60-144Hz jest zauważalna, z tego co widziałem w testach monitor ma długi max czas reakcji dla szary do szarego, ale bez "input lag-a" i dość słabą równomierność podświetlenia ( typowe przy dużych rozmiarach ekranu).

Plamka jest jak w moim monitorze mała.

 

Co do matryc IPS jest tylko kilku producentów, i naprawdę dobre panele IPS produkuje Panasonic, ale ze względu na czas reakcji nie nadaje się do gier, nie wspominając cenę monitora z taką matrycą która jest montowana w profesjonalnych monitorach.

Ja w swoim monitorze 27" IPS 2560x1440 144Hz Adaptive Sync ( karta Vega) mam matrycę od AOU Optronics które delikatnie pisząc nie są porywającej jakości, ale podświetlanie i dodatkowa elektronika sporo daje na plus.

Link to post
Share on other sites

To co byś mi poradził? Niestety jestem skazany na g-sync, ponieważ mając 1080Ti Szkoda mi nie wykorzystywać tej opcji, tym bardziej, że w wyższej rozdzielczości na pewno się przyda. Zwlekam z zakupem monitora już od chyba 3 lat, ostatnio liczylem na te nowe asusy pg279uq ale jak okazalo sie, ze kosztują 11k to nie wchodzi w grę.
Wydaje się, że tylko mogę liczyć na dobrą sztukę pg279q albo pójść w LG (wczoraj juz jechalem go kupic ale okazalo sie, ze mieli tylko egzemplarz z ekspozycji).
Wiem,że to zakup na wiele lat i nie chciałbym później żałować wyboru.

Myślę, że może mógłbym dać jedną szansę asusowi i jeśli nie będzie to akceptowalna sztuka to wymieniłbym na LG, żeby nie bawić się w ciągłe wymiany?

Jeśli chodzi o bad pixele, to większe ich prawdopodobieństwo jest w matrycach IPS? Czy często zdarza się, że po roku (na tyle gwarancję daje asus) pojawiają się bad pixele?

Edytowane przez SeVV88
Link to post
Share on other sites

Kupiłem pg279q z x-kom`u (wyczytałem, że tam są sztuki nie pochodzące ze zwrotów). BLB występuje, jednak podczas użytkowania widać minimalnie górny prawy róg podświetlony na żółto i to jedynie w ciemnych scenach. Na czarnym tle widać, że podświetlenie nie jest równe i narożniki się trochę wyróżniają (załączam zdjęcie).

 

https://imgur.com/a/nHAlynR

 

Dziwne, bo na zdjęciu wygląda to znacznie gorzej niż w rzeczywistości, pewnie z tego powodu, że światłoczuła matryca aparatu wyłapuje więcej światła niż ludzkie oko..(?). Zastanawiam się, czy nie jest źle i sztuka jest przeciętna i śmiało mogę ją zostawić, jeśli nie przeszkadza zbytnio w użytkowaniu (ciągle testuję i wydaje mi się, że podczas rozgrywki w ogóle tego nie dostrzegam), czy według Was jest to kiepski egzemplarz i oddalibyście bez zastanowienia?

Link to post
Share on other sites

Dziwie się, że zamówiłeś kolejny raz ten szrot

 

ten gównia....ny monitor wybij sobie z głowy raz na zawsze. Dlaczego ?

 

Możesz zamówić jeszcze 2-3 szt. i będzie ten sam syf z BLB :] Jak jesteś zadowolony i nie przeszkadza ci to w graniu, filmy etc. to zostaw go.

Edytowane przez serafin1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...