Skocz do zawartości

Telewizor 4K z dobrym efektem HDR pod peceta, PS4 Pro, odtwarzacz Blu-Ray UHD, Xbox One X.


Recommended Posts

Witam, pisałem już bardzo podobny temat kilka miesięcy temu, ale nic jeszcze nie kupiłem, być może coś się zmieniło na rynku TV.

Ogólnie, to brałbym już OLEDa od LG, czyli B7V, albo C7V, ewentualnie C8, podobno B8 pupy nie urywa.

Boję się natomiast wypaleń, powidoki to pewnie pikuś, wypalenie to już trochę przykra sprawa. Z tego, co czytałem na temat OLEDów od LG, to podobno bez problemu wymieniają wypalone matryce na nowe, ale jak długo tak będzie?

Coraz bardziej zastanawiam się nad Samsungiem Q9FN, oglądałem jego porównanie z LG C8, i zdecydowanie daje radę, do tego brak problemów z wypaleniami, powidokami.

Jest jeszcze Sony ZD9, podobno jeden z najlepszych TV na rynku, a premierę miał już w 2016 roku, być może jego też należałoby brać pod uwagę? 

Link to post
Share on other sites

Myślę też nad jedną rzeczą. Chodzi mi o czerń w OLEDach. Ja sobie zdaję sprawę, że jest świetna, znakomita, ale pewnie najlepsze wrażenie robi w całkowicie ciemnym pomieszczeniu, a ja sobie nie wyobrażam tak oglądać filmy, czy grać w gry, ponieważ oczy się strasznie męczą, więc być może ta główna chyba przewaga OLEDów nad LEDami w moim przypadku zmaleje. Trochę światła musi być.

Edytowane przez adi777
Link to post
Share on other sites

Jak chcesz dobre hdr to ZD9 jak głębszą czerń to Oled,your choice :) (jeżeli męczy cie ciemność to załóż pasek led za telewizorem)

W OLEDach też HDR podobno świetny, nitów może super dużo nie ma, ale z tego, co czytałem, kontrast i czerń duzo nadrabiają, i OLEDy jakby równają się telewizorom z około 1000 nit, więc chyba też nieźle.

 

https://hdtvpolska.com/najlepszy-tv-2018-roku-wyniki-uk-tv-shotoout-2018-z-udzialem-hdtvpolska/

Link to post
Share on other sites

W HDR chodzi o rozpiętość tonalną, więc im więcej nitów tym lepiej. Profesjonalne ekrany mają 4000 nitów.

Nie do końca chodzi o "czarną" czerń, tylko żeby oprócz czerni były też widoczne i szarości. Tak samo u góry, nie tylko biała plama, ale też jakieś szczegóły w tej bieli.

Pod tym względem Oledy są nieco gorsze od Ledów.

Link to post
Share on other sites

Chyba zdecyduję się na Samsunga Q9FN. Czerń i tak ma bardzo dobrą, nie wiem, czy nie najlepszą na rynku, oprócz OLEDów, fajne funkcje dla graczy, być może nawet nie będę z nich korzystał, ale kto wie, mogą się przydać, i ogólnie bardzo dobrą jakość obrazu według różnych testów.

Link to post
Share on other sites

Mi na oledzie C6 przez prawie 2 lata nic się nie wypaliło. Od tego Samsunga wolałbym o wiele Sony ZD9. Wczoraj czytałem info na pewnej zagranicznej grupie, że Sony organizuje jakiś pokaz i plotka mówi, że pokażą na nim ZF9. Podobno Vincent z HDTVtest tam też ma być i robić relację. Ten Samsung ma charakterystykę jasności znacznie odbiegającą od przyjętych norm (czyli jasność jest przekłamana) za co został zjechany w testach. Dla mnie osobiście teraz najlepsza jest technologia oled, do czasu jak Sony pokaże komercyjny ekran w technologii crystal led / micro led.

 

 

Edytowane przez djgromo
Link to post
Share on other sites
Mi na oledzie C6 przez prawie 2 lata nic się nie wypaliło.

 

Do czego go używasz? Cały czas sie zastanawiam nad podłączeniem komputera pod TV, czy naprawdę tego potrzebuję. Fajnie byłoby móc pograć w np. Wieśka 3 na takich 55, lub 65 calach, zresztą, nie tylko w Wiedźmina, inne gry także. Ewentualnie odpuścić przeglądanie internetu na OLEDzie, tak na wszelki wypadek, tylko grać. Pokombinować, jeśli można, z przejrzystością HUD w grach, i powinno być chyba okej.

Edytowane przez adi777
Link to post
Share on other sites

Ja gdzieś tak 80% gram na konsoli / 20% oglądam filmy. Przez pierwsze 2 tygodnie byłem tak zajarany żeby nic nie wypalić że odpalałem przeglądarkę na konsoli i włączałem czarne tło na cały ekran. Po 2 tygodniach mi przeszło i stwierdziłem j***ć i zostawiam konsolę z menu włączoną na kilka h dziennie. Jest też różnica pomiędzy powidokiem i wypaleniem. Powidok możesz zauważyć jak zmienisz tło na jednostajne kiedy np jak u mnie była konsola zostawiona na kilka h włączona. Powidok znika po kilku sekundach jak pojawi się ruch na ekranie. Wypalenie to taki ekstremalny przypadek, który nie znika sam. Mój TV przy wyłączaniu sam robi sobie kompensację ekranu (czyli klikam wyłącz, ekran robi się czarny, wydaje się że TV nie działa, ale tak naprawdę coś tam sobie robi przy matrycy - wyrównuje ładunek) i dopiero po kilku minutach słychać jak działa przekaźnik i odłącza napięcie.

Link to post
Share on other sites

 

 

Jest też różnica pomiędzy powidokiem i wypaleniem.
 

 

To wiem.

 

 

 

Ten Samsung ma charakterystykę jasności znacznie odbiegającą od przyjętych norm (czyli jasność jest przekłamana) za co został zjechany w testach.

 

Wiem, czytałem o tym, ale wiesz, wątpię, żeby taki ktoś jak ja się tym jakoś szczególnie przejmował. Własciwie, to nie widziałem jeszcze HDRu na żywo, więc nie wiem tak naprawdę z czym to się je, czy jest smaczne, i przede wszystkim, czy mi zasmakuje ;) 

Czytałem wiele komentarzy i opinii, ze HDR dla wielu osób zrobił dużo większe, lepsze wrażenie niż samo przejście z rozdzielczości Full HD na 4K, więc takie wpisy dają dużo do myślenia. OLEDy niby gorsze w HDR, ale jak podałem w linku wyżej jednak nie do końca, a może raczej zależy, dla kogo.

Druga sprawa, to, jak wyżej wspomniałem, użytkowanie ekranu w ciemnym pomieszczeniu. Ciężko mi sobie wyobrazić, żebym się do tego przyzwyczaił, nie chcę męczyć oczu.

Link to post
Share on other sites

Jak Cię ciekawi temat TV to bardzo dobre testy pisane ma polska redakcja HDTVPolska. Naprawdę uważani są za jednych z największych autorytetów testów na świecie. Pomagali też przy tegorocznym shootoucie Vincenta:

 

https://hdtvpolska.com/najlepszy-tv-2018-roku-wyniki-uk-tv-shotoout-2018-z-udzialem-hdtvpolska/

 

Ciekawostka. Oledy wygrały w HDR z samsungiem który miał 2x większą jasność ;)

Edytowane przez djgromo
Link to post
Share on other sites

 

 

Jak Cię ciekawi temat TV to bardzo dobre testy pisane ma polska redakcja HDTVPolska.

 

Wiem, wiem. Mam tam konto  :) Świetni są panowie. Czuć profesjonalne podejście do tematu  :) 

 

 

Ciekawostka. Oledy wygrały w HDR z samsungiem który miał 2x większą jasność
 

 

Właśnie tego linka wkleiłem w mojej wypowiedzi wyżej  :).

Co myslicie o dodatkowej gwarancji na OLEDa, jest sens? LG niby nie robi problemów w razie wypalenia ekranu.

Link to post
Share on other sites

Sam mam dylemat zmiany tv pod filmy i PS4 Pro, gdyby nie troche wysoka cena i Android kupił bym A8F, ale zdecydowałem się na LG OLED 55B8, którego można już kupić za 6600zł, myśle że to jest dobry wybór.

Edytowane przez ved1990
Link to post
Share on other sites

Skoro chcesz wydać na Qleda 12-16 tysięcy to czy wielką różnice zrobić dorzucenie kilku złociszy do ZF9? Według mnie nie. Warto dopłacić i mieć Top Top-ów.

 

Cena soniacza będzie podobna do ZD9 z 16' roku czyli około 20 tysięcy, QLEDA masz za 15 jednak to Sony jest na plus. Przy takiej kwocie zakupu dopłata nie robi już wielkiego znaczenia.

 

Gdyby udało Ci się wyrwać ZD9 nówkę w dobrej cenie to bym się nie zastanawiał. Niestety aktualnie większość to egzemplarze ekspozycyjne.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...