Skocz do zawartości

i7-4790k temperatura procesora skacze.


Recommended Posts

Witam, zauwazyłem problem z moim procesorem CPU. Prawdopodobnie problem lezy od 3-4 dni.
Otóż to zawsze miałem temperaturę procesora płasko od 60-65 stopni, np Assassin's Creed Origins,BF1 i inne AAA gry.
Więć problem jest taki że temperatura procesora skacze z 55 do 65-70 losowo co kilka sekund i tak dalej to samo. Dzieje się to we wszystkich grach choć jest mniejsza temperatura w mniej wymaganych grach, ale wciąz skacze, te screeny to z gry Assassin's Creed Origins. nie wiem jak z pulpitem, chyba skacze o 4 do 6 więcej stopni, ale w grach to czasami 10-15 jak widać na screenach. Otóż dziwne jest to, że od CPU1 do CPU4 skacze 70-65 stopni, a od CPU5-8 to ok 58-65.
Jaka jest przyczyna? Jak tego naprawić? Czy procesor się starzeje? Procesor posiadam od 3 czy 4 lat.

 

Screeny : 

https://imgur.com/a/7nJKKmT

https://imgur.com/a/zBim7Fj

Link to post
Share on other sites

Delid jest to zdjęcie IHS-a z procesora i nałożenie nowej pasty na rdzeniu w postaci płynnego metalu.

 

Czyli wymiana pasty? Czy jesteś pewien że to pomoże na 100%? To może być dla mnie ciężko i trudno wymienić paste bo nigdy nie nałożyłem ani wymieniłem pasty w życiu.

Link to post
Share on other sites

Jedynie co sam możesz zrobić to wymienić pastę pod cooler-em z wiatrakiem co jest zamocowany na procesorze, jest to bardzo proste.

Jeśli tego nie potrafisz oddaj do serwisu komputerowego albo koledze który się trochę na tym zna. 

Delid jest to zupełnie co innego o czym myślisz

Link to post
Share on other sites

Jedynie co sam możesz zrobić to wymienić pastę pod cooler-em z wiatrakiem co jest zamocowany na procesorze, jest to bardzo proste.

Jeśli tego nie potrafisz oddaj do serwisu komputerowego albo koledze który się trochę na tym zna. 

Delid jest to zupełnie co innego o czym myślisz

 

Czy jesteś pewien że wymieniając pasty zmniejszy temperaturę i przestanie tak skakać? Czy albo ten skok jest po to dlatego że procesor się starzeje ?

Link to post
Share on other sites

Po 4 latach pasta-klej aka "glut", łączący rdzeń procesora z metalową blaszką (zwaną ihs, na której są napisy), zamienia się bardziej w ciało stałe niźli maź. Traci przy tym sporo ze swoich właściwości przekazywania ciepła. W takiej sytuacji procesor, nawet z wyczyszczonym radiatorem i nową pastą pod nim, zaczyna się nadmiernie grzać.

 

Rozwiązanie? Wymiana procesora lub wspomniany delid+lm ("skalpowanie" z aplikacją pasty na bazie płynnego metalu pomiędzy rdzeń a ihs).

Link to post
Share on other sites

A jaka rozdzielczość monitora i reszta sprzętu ( zwłaszcza karta graficzna).

Sam "uciekłem" w monitor 2560x1440 (monitor z Free Sync)  i z kartą Vega 64 nigdzie się nie ruszam na najbliższe lata z swoim I7 4770 K ( chyba że "odpukać" płyta główna padnie).

Link to post
Share on other sites

A jaka rozdzielczość monitora i reszta sprzętu ( zwłaszcza karta graficzna).

Sam "uciekłem" w monitor 2560x1440 (monitor z Free Sync)  i z kartą Vega 64 nigdzie się nie ruszam na najbliższe lata z swoim I7 4770 K ( chyba że "odpukać" płyta główna padnie).

 

1920X1080 60HZ, GTX 980, 16GB RAM. MSI Z97 Gaming 5. Mam nadzieję ze przetrwa jeszcze te 2 lata.

Link to post
Share on other sites

Pod FHD z GTX 980 I 7 "Devil's Canyon" da radę nawet bez O.C., na dziś karta graficzna jest przyzwoita do grania w 1920x1080.

Ale przypuszczam że bez cięcia ustawień w nowszych grach wciągu tych 2 lat się nie obejdzie,( GTX 980 ma ~ + 6% do GTX 1060 co obecnie pozwala na tej karcie pograć na wysokich ustawieniach w 1920x1080).

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites

Pod FHD z GTX 980 I 7 "Devil's Canyon" da radę nawet bez O.C., na dziś karta graficzna jest przyzwoita do grania w 1920x1080.

Ale przypuszczam że bez cięcia ustawień w nowszych grach wciągu tych 2 lat się nie obejdzie,( GTX 980 ma ~ + 6% do GTX 1060 co obecnie pozwala na tej karcie pograć na wysokich ustawieniach w 1920x1080).

 

Zawsze sprawdzam temperaturę, w razie czego gdyby temperatura była duża, to zmieniam lock fpsa na 30 fps lub zmieniam ustawienia graficzne na mniejsze. Wiem jak bardzo to przeszkadza ale przyzwyczaiłem się do tego ;) 

Link to post
Share on other sites

Z menu Ctrl+Alt+Del wybierz Menadżer zadań, wejdź na zakładkę Wydajność i maksymalizuj okno. Potem odnajdź na dole okna informację Procesy i podaj Mi tą liczbę jaka się tam znajduje. Coś sprawdzimy.

 

https://imgur.com/a/UY7mxVU

 

Procesy : minimum 95 do 100, Procesor CPU : 2%-4%

Edytowane przez Voidzik
Link to post
Share on other sites

Ok. Skoro liczba procesów jest nie większa niż 100 to wszystko w porządku. Aktualizację zmieniają liczbę procesów svchost.exe nawet do 170 co obciąża CPU i zmienia temperatury. W takim razie sprawdź chłodzenie. Jeśli masz box to może puścił któryś z zaczepów i temperatura podskoczyła bo pogorszył się styk CPU i chłodzenia. Jak radzą koledzy wyżej, zdemontuj chłodzenie nałóż nową pastę i złóż wszystko ponownie. Box to słabe chłodzenie radziłbym zmienić na coś lepszego. 

Link to post
Share on other sites

Każda pasta będzie pasować, chyba że ma się wymieniony IHS "czapkę" na procesorze na miedziany, wtedy trzeba uważać czym się smaruje.

Ja polecam rozsmarowywać pastę na procesorze cienką warstwę metodą na "kartę"( zaproponowana wyżej Thermal Grizzly Kryount rozsmaruje się bez problemów tą metodą).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...