Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

 

 

Core i9-9900KS - najwydajniejszy procesor do grania wycofany ze sprzedaży

Było coś podobnego, procesor i7-8086K Anniversary Edition w ilości 10 tys. sztuk. Cenę miał zaporową na starcie, potem cena spadała. Jak na cały świat 10k sztuk, to nie dużo, jednak nie sprzedawał się dobrze. Doszło do takiej sytuacji, że ten wyselekcjonowany procesor miał cenę niższą (w Polsce nawet), niż i7-8700K.

Link to post
Share on other sites

O, mój proc i9-9900KS wycofany ze sprzedaży :P, najwyższa pora - w końcu był limitowany, w zasadzie jestem z niego średnio zadowolony.

 

Tak naprawdę jego pełne 5,0GHz, było wspierane tylko dla płyt Z390 z nieco usprawnionymi sekcjami, na starszych Z370 (nawet tych droższych, tak jak moja Taichi), trzeba było mu już ręcznie zapodać OC dla full AVX'owego 5,0GHz ...

 

Odpalałem go w grach nawet na 5,4GHz, działało to po części stabilne, gdyż w obliczeniach sypał jak z rękawa blue screenami, głównym winowajcą jest niestety IHS, zwyczajnie ogranicza oddawanie ciepła (gorszy lut), póki co nie mam chęci żeby to wszystko rozbierać, wysyłać, bulić 400 zł za delidy + lapingi, czekać na kurierów i znowu bawić się w montera LC.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja tam jestem ciekaw jaka będzie sprzedaż nowych procków niebieskich w porównaniu do nowych czerwonych. Może się okazać, że nowe procki AMD przebiją sprzedażą nowe Intela. Ciekawe też, jaki będzie pobór prądu nowych cpu niebieskich.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

"Nowości" od Intela ciąg dalszy - I5 10600K aka rebrandowany I7 8700K z minimalnie wyższym stock zegarem.

 

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/wydajnosc-intel-core-i5-10600k-procesor-moze-okazac-sie-hitem.html

 

Czy naprawdę konieczna była zmiana socketów i chipsetów w takim razie? Złodziejska polityka ma się dobrze.

 

Mam cichą nadzieję że mój 9700K wystarczy żeby spokojnie olać nadchodzącą generacje procesorów.

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy naprawdę konieczna była zmiana socketów i chipsetów w takim razie? Złodziejska polityka ma się dobrze.

 

Poczekajmy na cenę oraz wydajność w testach, bo na razie to jest cały czas kryształowa kula :) 

Link to post
Share on other sites

 

 

oraz wydajność w testach, bo na razie to jest cały czas kryształowa kula  
 

 

Przecież to jest praktycznie 1:1 8700k po śladowym OC. Chcesz to ci w biosie ustawie takie same taktowanie i za 2 minuty będziesz znał wydajność bez szklanej kuli. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Przecież to jest praktycznie 1:1 8700k po śladowym OC. Chcesz to ci w biosie ustawie takie same taktowanie i za 2 minuty będziesz znał wydajność bez szklanej kuli.

 

Ja jednak nadal wolę zaczekać na testy, bo może to a może tamto będzie lepsze/gorsze. Proca nie ma jeszcze na rynku a już wszyscy hejtują, że gó**o itd.

8700K nadal kosztuje ok. 1800 zł. Ile może kosztować nowy I5 - 1200 zł? Skoro to jest to samo, to co byś dzisiaj kupił?

 

Wszyscy tak wychwalają AMD, BO TAŃSZE. Czy naprawdę kupując kompa na kilka lat (nie wiem 3,4,5 lat) robi wam różnicę czy wydacie 500 zł mniej czy więcej? Jeśli chodzi o gry, to nadal Intel jest górą i nawet te wątki i rdzenie AMD nie są w stanie przebić Intela. Owszem droższy, ale jednak lepszy, coś za coś.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Hejtują? Ja tu nijakiego hejtu nie widzę, tylko stwierdzenie faktów, że to odgrzewany kotlet, 1:1 procesor sprzed dwóch generacji pod inną nazwą, w kilkuletniej architekturze, pracujący bez OC ze śmiesznie niskim na dzisiejsze warunki taktowaniem ramu 2666. I do tego wmawianie, że bez nowej podstawki to nie zadziała. 

 

 

Nie twierdzę, że to zły procesor - sam wybrałem 8700k po premierze CL, bo kosztując 1470zł był niewiele droższy od wysokich modeli AMD ryzen 1gen, a w grach zdecydowanie mocniejszy. Gdybym jednak miał alternatywę w postaci modelu jak ryzen 3600 za około 800zł  działającego jak złoto z płytą za 400, na pewno nie pakowałbym się w procek trochę mocniejszy, ale prawie (nie dzień dzisiejszy nawet ponad) dwukrotnie droższy i wymagający do rozwinięcia skrzydeł mobo za ponad 600-700zł. Dokładając różnicę w cenie np do mocniejszego GPU możesz mieć np 2070s zamiast 2060. Jak się składa zestaw za 10k zł to może ma się to gdzieś, ale w 90% przypadków kiedy budżet jest ograniczony dołożenie do GPU daje dużo większe korzyści niż licytowanie się o 15% wydajności procesora gdzie przy tak wielu wątkach i tak daje on sobie radę nie licząc specyficznych zastosowań, jak np chęć uzyskania ponad 144fps nawet kosztem obniżania detali w grach.

 

 

 

8700K nadal kosztuje ok. 1800 zł. Ile może kosztować nowy I5 - 1200 zł? Skoro to jest to samo, to co byś dzisiaj kupił?

 

 

8700k na premierę kosztował w okolicach 1600zł, przypominam, że było to 2,5 roku temu (4Q 2017) Jeżeli uważasz za świetny deal zakup tego procka 2 generacje później pod szyldem i5 za 1200zł, to nie mam słów, szczególnie, że sam kupiłem go bez łaski nowego za mniej niż 1500zł a i tak wydawało mi się to wtedy drogo, szczególnie, że te procesory nie rozwiną skrzydeł bez drogiego mobo, które trzeba doliczyć. Dla porównania powiem ci, ze w tym samy czasie Ryzen 1700 kosztował też w okolicach 1500zł i wielu zastanawiało się czy go nie wybrać. Dzisiaj jego odpowiednika drugiej generacji w postaci 2700 można wyrwać na promocji za około 620zł, a działa bez problemu z szybkim RAM;em nawet na mobo kosztującym około 350zł. 

 

Przemyśl sobie czy w tej sytuacji to my wyrażając krytyczne opinie hejtujemy, czy ty przejawiasz oznaki fanboystwa ciesząc się, że ktoś ci sprzedaje po raz kolejny to samo za niemałe pieniądze. 

Edytowane przez wojciechu15
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

 

 

 

 dołożenie do GPU daje dużo większe korzyści niż licytowanie się o 15% wydajności procesora gdzie przy tak wielu wątkach i tak daje on sobie radę nie licząc specyficznych zastosowań, jak np chęć uzyskania ponad 144fps nawet kosztem obniżania detali w grach.

Rożnica miedzy 8700k a ryzenem 3600 w grach to 30% ale żeby to zobaczyć to trzeba gpu które nie będzie mieć gpu load 99%

 

Jasne ze lepiej mieć mocniejsze gpu jak cpu w grach, inna sprawa ze np 1000zł dokładali z gtx 970 do 980 które dzieliło właśnie 15% i nikomu nie przeszkadzało :P

 

Intel zawsze był drogi nawet w czasach pentium 4 gdzie był słabszy przez 1.5 roku od amd

Wyszarpane od dziewczyny z piwnicy

 

5bb261c796ff4f42.jpg

 

Pentium 3 SLOT A ,500MHZ ,cache 512 kb taktowane 1/4 prędkości procesora,FSB 100 MHZ , 2V,Filipiny :o 

:menda:  :menda: 

 

Płyta niestety napuchnięta na szrot,zdobyć jeszcze voodoo 3 3000 i składać :P

Link to post
Share on other sites
Rożnica miedzy 8700k a ryzenem 3600 w grach to 30% ale żeby to zobaczyć to trzeba gpu które nie będzie mieć gpu load 99%

 

 

10-20% i to przy topowym GPU po OC 8700k na 5Ghz na wszystkich wątkach do czego potrzeba drogiej płyty, wydajnego chłodzenia i delida lub modlitwy żeby glut nie spowodował gotowania się procka nawet przy chłodzeniu za 600zł.

 

https://www.purepc.pl/procesory/amd_ryzen_5_3600_vs_intel_core_i5_9600k_test_procesorow?page=0,41

 

Ze wszystkich gier w teście nawet po OC (czyli scenariuszu korzystnym dla intela) tylko w Tomb Raider 8700k odskoczył na 29% ryzenowi 3600, a we wszystkich pozostałych przypadkach różnica wynosiła do 20%. I należy pamiętać, że są to testy w miejscach procesorowych, w FHD na karcie 2080ti. Nie znam chyba nikogo kupującego GPU za ponad 5000zł do FHD. Przy wyższej rozdzielczości, albo słabszej karcie różnice będą śladowe, a lekko licząc B450+3600 to względem i7+z370 1000zł w kieszeni.

Edytowane przez wojciechu15
  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

@Janek, co ty za bajki opowiadasz? Bez OC 8700k jest od 3600 szybszy o 6-8% średnio. Po OC do 5GHz robi się z tego 15-16% (a są tytuły, gdzie Rysiu potrafi być szybszy od kawy - np Cywilizacja ostatnia).

 

Teścik seniora Oktaby:

https://www.purepc.pl/procesory/amd_ryzen_5_3600_vs_intel_core_i5_9600k_test_procesorow?page=0,52

 

Nie wierzę, że 6/12 10700k będzie za 1200 pln - prędzej okolice 1500 pln. A nawet jeżeli to miałoby być te 1200 to już to @Wojtek dokładnie podsumował: tyłka nie urywa przy 2x większej cenie za platformę względem AMD. A chodzą słuchy, że czerwoni szykują dalsze obniżki R3000 jako odpowiedź na komety...

Link to post
Share on other sites

@Janek, co ty za bajki opowiadasz?

Dawaj na sparownko :P

 

https://youtu.be/epsHjNjrn7Y?t=272

 

marne 6 rdzeni intela obecnie robi z amd co chce i dlatego intel jest drogi a teraz będzie odrobinę tańszy i odrobinę lepszy ;)

A to, 10700k ma mieć 6/12? Sądziłem, że xx600 to 6/12, a 700 8/16 a 900 10/20 ;P

10700 chyba ma mieć 8/16 tak przynajmniej nazwa wskazuje

https://ithardware.pl/aktualnosci/intel_core_i7_10700k_rozpedzac_ma_sie_fabrycznie_do_5_3_ghz-11416.html

Link to post
Share on other sites

Rożnica miedzy 8700k a ryzenem 3600 w grach to 30%

Masz manię wyolbrzymiania bo nawet 20% nie dzieli te procesory i to w sytuacji gdzie 8700k jest podkręcony i sparowany z szybkimi pamięciami.

To jest taka sama bzdura jak ta gdzie napisałeś, że szybszego RX 5600XT i RX 5700 dzieli 25% różnicy a później zamilkłeś...

 

Dawaj na sparownko :P

 

https://youtu.be/epsHjNjrn7Y?t=272

 

marne 6 rdzeni intela obecnie robi z amd co chce i dlatego intel jest drogi a teraz będzie odrobinę tańszy i odrobinę lepszy ;)

Singleplayer?  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Już tutaj masz obciążenie procesora dobijające do 100% a w multiplayer grając na serwerach w trybie Conquest dla 64graczy obciążenie dla CPU jest znacznie większe

Jako wieloletni gracz w BF jednoznacznie stwierdzam, że i5 9600k@ 4.8Ghz, którego jestem posiadaczem nie nadaje się rozgrywki w 144kl/s czy nawet 120kl/s mając monitor z takim odświeżaniem. Ten procesor nie jest w stanie utrzymać 120kl/s a jakoś 12 wątkowy Ryzen 5 3600 nie ma z tym najmniejszego problemu. W trybie multi różnica 6 vs 12 wątków jest bardzo mocno widoczna.

Oczywiście są mapy gdzie obciążenie procesora potrafi być mniejsze np Hamada czy Narvik ale i tak na tych mapach występują dropy na 6 wątkach. 

 

Operacja Podziemie CQ 64

 

https://www.youtube.com/watch?v=w3NG0Shqwak

 

Biegniesz sobie bez walki i w 33 sekundzie ze 130kl/s drop do 90kl/s : :roll:   Zaczyna się walka i dropy ze 130 do 75kl/s  :roll:  :roll:

Obciążenie CPU 97-100% non stop.

A to wszystko na ustawieniach LOW gdzie GTX1650 Super i tak się nudzi ze względu na procesor co widać w nagraniu.

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites

 

 

Czy naprawdę kupując kompa na kilka lat (nie wiem 3,4,5 lat) robi wam różnicę czy wydacie 500 zł mniej czy więcej?

 

tak, bo te pięć stów a tak naprawdę uwzględniając mobo bardziej siedem można dorzucić do czegoś innego (wspomniane GPU) albo lepiej je spożytkować. 

 

 

 

Gdybym jednak miał alternatywę w postaci modelu jak ryzen 3600 za około 800zł  działającego jak złoto z płytą za 400, na pewno nie pakowałbym się w procek trochę mocniejszy, ale prawie (nie dzień dzisiejszy nawet ponad) dwukrotnie droższy i wymagający do rozwinięcia skrzydeł mobo za ponad 600-700zł.

 

 

Prościej się chyba tego wytłumaczyć nie da i to nie hejty tylko fakty. 

Nie dziwię się, że już na starcie te procki dostają takie a nie inne opinie - bo wszystko wskazuje na to, że nie będzie to żaden deal. :rudolph: No ale pożyjemy zobaczymy może intel nas zaskoczy... :->

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...