Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

Panowie jest mi ktoś w stanie wytłumaczyć jak z jednej fabryki, jednej linii produkcyjnej mogą wychodzić zgoła różne procesory...

 

Mój I7 9700K był uwaloną sztuką na maksa - 5,0 robił z bólem na napięciu 1,37V(w stress testach 90 stopni). Kolega upgradował blaszaka i zakupił ten sam procesor co ja, tyle że on z tych nie kręcących. Mimo to w piątek przy piwku musiałem zobaczyć na jaką sztukę trafił. Z Fortisem 3 robił z palcem w nosie 5,0 na 1,28V i nie przekraczał 71 C. Po moim długim marudzeniu kumpel zgodził się dokonać wymiany bez-kosztowej procesorów bo u niego i tak ustawienia stock, a ja zgarnąłem sztukę która robi 5,1 GHz na 1,32 V  przy temperaturach max 82C z moim powietrznym coolerem. :) :) Kosztowało mnie to tylko trochę perswazji i 2 czteropaki Lecha :)

 

Nie wspomnę już mojego poprzedniego 9700k który nie był w stanie zrobić więcej jak 4,8 i 9900K który rozdupcył się po 4h pracy. Wniosek jest jeden - kontrola jakości w fabrykach elektroniki nie istnieje....

pamiętasz jak pisałem do Ciebie o pomoc w OC swojego 9700k ? mój nie robił nawet 4,9 przy napięciu 1.395 :D, na starcie freez PC. Teraz przy napięciu 1.360 i OC 5.1 max 80/81 stopni na Krakenie X62. niestety, ale to prawdziwa loteria :D ( dobrze ze jest zwrot 14 dniowy :P ).

PS jeszcze nie próbowałem obniżać napięć, ale podejrzewam ze jeszcze trochę z vCore zjadę, a  więc suma sumarum odesłać było warto, dobra sztuka sie trafiła

Edytowane przez gustine
Link to post
Share on other sites

 

To poczytaj sobie. Stary artykuł, ale wyjaśnia:

http://www.swiat-owocow.pl/?id=202

 

Ja tam bym nie brał tego artykułu aż tak sobie do serca. Jedyne co bym wyciągnąłbym z niego jako wartościowe i na czym autor oparł swoje wnioski to to, że wafel krzemowy nie jest idealny i nie jest idealnie taki sam w całej jego objętości. Jest sporo głupot. Już nie mówiąc o tym, że właściwie wszystkie metody produkcji monokryształów są pochodną metody Czochralskiego o czym autor nawet nie raczył wspomnieć. I tak w Polsce też jeszcze wytwarza się walce monokrystaliczne i to nie tylko krzemowe (wiem bo sam korzystam z takowych). Jak już chcecie coś lepszego to warto poszukać publikacji naukowych

 

przykładowo tutaj

https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-48933-9_12

 

Jak Was coś zaciekawi to szukać w odniesieniu - często są nawet linki do odniesień. Jak publikacja z odniesienia jest niedostępna to bierzmy DOI i wklejamy na sci-hub.tw 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Panowie jest mi ktoś w stanie wytłumaczyć jak z jednej fabryki, jednej linii produkcyjnej mogą wychodzić zgoła różne procesory...

 

Mój I7 9700K był uwaloną sztuką na maksa - 5,0 robił z bólem na napięciu 1,37V(w stress testach 90 stopni). Kolega upgradował blaszaka i zakupił ten sam procesor co ja, tyle że on z tych nie kręcących. Mimo to w piątek przy piwku musiałem zobaczyć na jaką sztukę trafił. Z Fortisem 3 robił z palcem w nosie 5,0 na 1,28V i nie przekraczał 71 C. Po moim długim marudzeniu kumpel zgodził się dokonać wymiany bez-kosztowej procesorów bo u niego i tak ustawienia stock, a ja zgarnąłem sztukę która robi 5,1 GHz na 1,32 V  przy temperaturach max 82C z moim powietrznym coolerem. :) :) Kosztowało mnie to tylko trochę perswazji i 2 czteropaki Lecha :)

 

Nie wspomnę już mojego poprzedniego 9700k który nie był w stanie zrobić więcej jak 4,8 i 9900K który rozdupcył się po 4h pracy. Wniosek jest jeden - kontrola jakości w fabrykach elektroniki nie istnieje....

 

Trafiłeś kiepską sztukę za pierwszym razem. Loteria :)

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites

Wiadomo kiedy trafi do sprzedaży i9-9900KS?

 

myślę go kupić dla konfiguracji 2x1080Ti

 

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/intel-core-i9-9900ks-informacje-o-podkrecaniu-wydajnosci-i-temper.html

Jeśli komuś udało się już kupić go przedpremierowo (i to Czechy nie USA czy Japonia) to podejrzewam, że to kwestia miesiąca, maksymalnie dwóch.

Edytowane przez KamellotK1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

I właśnie w tym momencie upada fundament wiary fanatyków Intela, że stare generacje wolno tracą na wartości.

 

https://www.techpowerup.com/260408/intel-to-halve-prices-of-7th-and-9th-gen-skylake-x-hedt-processors

 

Edit: literówka

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

https://www.pepper.pl/promocje/obnizki-cen-procesorow-intel-core-i9-hedt-195479

 

 

 

Obniżka dotyczy praktycznie wszystkich procesorów i9: bit.ly/33X…alo

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

stare ? przecież nie ma nowszej na rynku ;)

Swoje lata już mają.

 

https://www.techpowerup.com/260459/intel-reports-third-quarter-2019-financial-results

 

Wnioski nasuwają się same: segment desktop można nadal olewać a i tak będzie "znośnie" a cały focus (+ hajs ofc) pakować w segmnent pro i centra danych (bo tam zyski są dwycyfrowe rok do roku). W świetle tego nie spodziewałbym się 10nm dla desktopów przed 2024 :/

Link to post
Share on other sites

Swoje lata już mają.

 

https://www.techpowerup.com/260459/intel-reports-third-quarter-2019-financial-results

 

Wnioski nasuwają się same: segment desktop można nadal olewać a i tak będzie "znośnie" a cały focus (+ hajs ofc) pakować w segmnent pro i centra danych (bo tam zyski są dwycyfrowe rok do roku). W świetle tego nie spodziewałbym się 10nm dla desktopów przed 2024 :/

 

Grunt żeby wydajność była ok, co mi po 10nm, 7nm jak by były słabe.

Link to post
Share on other sites

Pytanie tylko do którego momentu te nowe procki można klasyfikować jako "dobre" (subiektywnie rzecz ujmując z perspektywy kogoś, kto ma 8700k czy 9700k) bo przecież przez przejście na niższy proces technologiczny oczekuje się w efekcie końcowym polepszenia parametrów.

Link to post
Share on other sites

jezeli wydajnosc skoczy przy zachowaniu innych aspektow na akceptowalnym poziomie to moga sobie robic 14 ile sie da. Amd skoczylo na 7 i w prockach dogania intelowe 14 w kartach navi to porazka, wiec nie zawsze sa z tego oczekiwane efekty. Ale jezeli intelowi udalo by sie to zrobic dobrze to znowu wrocimy do dominacji niebieskich, bo jezeli z 14nm potrafia tyle wycisnac to co zrobia z 10/7 nm.

Link to post
Share on other sites

Jak na razie widzimy wszyscy, że z 10nm nie potrafią wykręcić zadowalająco wysokich zegarów, żeby trafiło to do desktopów. 7nm w Gpu to średniawka w wykonywaniu AMD (aczkolwiek ja na swojego R7 nie narzekam, bo nie ma na co), ale już ze strony NV to ma być ogromny skok.

 

Co zaś się tyczy Intela: mnie, jako konsumenta, martwi wizja rozwoju tej firmy. Ipc stoi w miejscu, zegary są podobno blisko teoretycznego limitu dla krzemu - a w dokladaniu rdzeni AMD ma ogromną przewagę po stronie architektury. Logicznym się wydaje, że przy Comet Lake-S będzie podobny skok jak przejście z 8700k na 9900k. Pytanie na jak długo takie podejście wystarczy?

Link to post
Share on other sites

Coś robic muszą dlatego wydają comet, chca pewnie zyskać troche czasu. Dla nas ta sytuacja jest dobra, amd za bardzo nie odskoczy bo te ich 7nm szału nie robi, a intel obniża ceny. Jezeli jedna z tych firm za bardzo wyskoczy z wydajnością to możemy sie spodziewać powrotu wysokich cen.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites

Właśnie jesteś strasznie w błędzie! Intel obniża ceny BO 7nm od AMD jest szałowe. Zobacz, że jeszcze TR3000 nie ma, jak i nie ma nawet przecieków nt cen czy przybliżonej specyfikacji a Intel już ogłasza ogromne obniżki - i to zarówno w cenach przyszłej, jak i obecnej generacja (HEDT). A co powiesz nt planowanego powrotu HT w każdym segmencie u Intela, przy zachowaniu obecnych cen za segment? 9900k 2400 pln vs 10700k 1600 pln, oba podobno 8R/16W. Jakby amd "szału nie robiło" to byłaby powtórka z ~korekty cenowej Caffee Lake (gdy pod koniec roku np 8700k podskoczyły z 1400 pln pod 2000).

Link to post
Share on other sites

Właśnie jesteś strasznie w błędzie! Intel obniża ceny BO 7nm od AMD jest szałowe. Zobacz, że jeszcze TR3000 nie ma, jak i nie ma nawet przecieków nt cen czy przybliżonej specyfikacji a Intel już ogłasza ogromne obniżki - i to zarówno w cenach przyszłej, jak i obecnej generacja (HEDT). A co powiesz nt planowanego powrotu HT w każdym segmencie u Intela, przy zachowaniu obecnych cen za segment? 9900k 2400 pln vs 10700k 1600 pln, oba podobno 8R/16W. Jakby amd "szału nie robiło" to byłaby powtórka z ~korekty cenowej Caffee Lake (gdy pod koniec roku np 8700k podskoczyły z 1400 pln pod 2000).

 

wydajnościowo szału nie widzę w obecnych ryzenach, nic co by mnie przekonało do zakupu. Obniżki są bo nowe procki AMD są ok i jeżeli intel chce być w miarę konkurencyjny to musiał zejść z cenami. I jeżeli obie firmy będą konkurować na w miarę wyrównanym poziomie będzie to skutkowało lepszymi cenami. Jeżeli idzie o HEDT to miałbym obawy żeby ryzykować i wrzucić duży projekt na TR.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites

 

 

eżeli idzie o HEDT to miałbym obawy żeby ryzykować i wrzucić duży projekt na TR.
 

 

Co świadczy tylko o tym, że twoje wypowiedzi są tendencyjne i nie oparte na faktach, tylko na przeświadczeniu, że intel fajny, a AMD nie. Nie wiem dlaczego ktokolwiek miałby się bać wrzucić cokolwiek na platformie z TR, procek jak procek. Jeżeli za to samo siano zrobi coś szybciej to znaczy, że jest lepszy i tyle. 

 

Sam mam procek intela, bo do moich zastosowań w momencie kiedy składałem PC wydawał mi się lepszym wyborem, ale kompletnie nie widzę logiki w tym co piszesz. Paradoksalnie to właśnie w prockach intela ostatnimi czasy znalazło się wiele dziur mających wpływ na bezpieczeństwo które musieli łatać obniżając wydajność. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

Co świadczy tylko o tym, że twoje wypowiedzi są tendencyjne i nie oparte na faktach, tylko na przeświadczeniu, że intel fajny, a AMD nie. Nie wiem dlaczego ktokolwiek miałby się bać wrzucić cokolwiek na platformie z TR, procek jak procek. Jeżeli za to samo siano zrobi coś szybciej to znaczy, że jest lepszy i tyle. 

 

Sam mam procek intela, bo do moich zastosowań w momencie kiedy składałem PC wydawał mi się lepszym wyborem, ale kompletnie nie widzę logiki w tym co piszesz. Paradoksalnie to właśnie w prockach intela ostatnimi czasy znalazło się wiele dziur mających wpływ na bezpieczeństwo które musieli łatać obniżając wydajność. 

 

 

wszystko zależy od zastosowań i potrzeb.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...