Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

Myślicie, że opłaca się teraz czekać z zakupem płyty głównej i procka (z tego co wyczytałem ma być w sierpniu, ale tu to taka informacja z 1 strony wzieta) żeby płyta była bardziej przyszłościowa? (no i procek troche lepszy i5 9600k lub i5 9400)

Edytowane przez Aiden
Link to post
Share on other sites

Zależy do czego komputer.

Jeśli do gier, wystarczy przy planowanej wymianie monitora, zmienić na model 27 " z rozdzielczością 2560x1440 i odświerzaniem 144Hz, i posiadając starszą generację i 7 ( nawet z 4 rdzenie i 8 wątków), wystarczy dać O.C. i procesor da radę nawet z GTX 1080 Ti.

 

Przy 3840x2160 (4K) wymagania będą jeszcze mniejsze od procesora w grach, ale aktualnie za wcześnie jest z tą rozdzielczością bo w najnowszych grach w najwyższych ustawieniach GTX 1080 Ti nie raz nawet nie daje rady wyświetlić 60 klatek /s, a co dopiero myśląc o płynności na 120-144Hz ekranach w w/w rozdzielczości.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

co? chyba pomyliłeś tematy, bo troche niezwiązana z moim pytaniem odpowiedz

 

Jeżeli ktoś się zna byłbym wdzięczny za wypowiedzenie sie w tym temacie. zastanawiałem sie tez nad i7 nowym

(komputer w 95% do gier, ale dodatkowe rdzenie/wątki i7 chyba będą coraz częsciej użyteczne)

Edytowane przez Aiden
Link to post
Share on other sites

Kolega nie odpowiedział nie na temat, nawiązał do twojego pytania pytając o oczekiwania oczekiwania i dając do zrozumienia, że wszystko zależy od zastosowania komputera. Jeżeli zastosowanie to gry, to pojawia się pytanie jaka rozdzielczość i odświeżanie. @@MESSER, trafnie zauważył, że kiedy wchodzi 1440p, albo 4k to procesor nie ma takiego znaczenia, bo nawet 4/8 spokojnie dadzą radę. i w takim wypadku nie ma na co czekać. 

Kiedy wchodzi w grę 144HZ lub 240HZ i granie w małych rozdzlelczościach/detalach to procesor zaczyna grać większą rolę, bo GPU jest odciążone i zaczyna się jazda po procesorze.

 

Zasadniczo nie napisałeś do czego ci ten sprzęt i jaki będzie budżet. Bo latanie od 9600k o którym nikt nic nie wie, do 9400 o którym również nikt nic nie wie ale kosztuje 3/4 ceny tego pierwszego nic nam nie mówi.

 

Ogólnie jeżeli nie są to jakieś pro zastosowania to moim zdaniem kompletnie nie ma na co czekać. Przełom już miał miejsce gdzie z 8 wątków przeskoczyliśmy na 12 (o 30%) i dało się to odczuć, ale jak pokazuje 8600k nie wszędzie, bo mimo tego, ze nie ma HT czasami bije 8700k w grach. 9700k ma mieć 8c, ale za ile będzie sprzedawany nie wie nikt i czy to da znaczący przyrost w grach też nie. Doczekasz się 9 gen, to zacznie się czekanie na nowe GPU, a później na nowe ZEN. Czekać można bez końca. 

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

@@wojciechu15,  komputer będzie wykorzystywany do ogrywania nowszych tytułów w full hd na ultra. Bardziej w tym pytaniu chodziło mi czy Z370 nie będzie bezużyteczna potem i czy czekanie na Z390 ma sens. No i czy te dodatkowe 2 rdzenie w i7 sprawiają, że opłaca się go wziąć jako przyszłościowy procesor. No i z tego co wyczytałem to w i5 9600k ma zmienić sie tylko taktowanie o 200 MHz.

Edytowane przez Aiden
Link to post
Share on other sites

Nie masz za bardzo na co czekać. Kupując dzisiaj 8700 (moim zdaniem długoterminowo lepsza opcja niż 8600k) lub 8700k i tak jeżeli będziesz chciał to posiedzisz na tym komfortowo kolejne 3-4 generacje, albo dłużej i nic ci nie da to, czy kolejna będzie wchodziła na tą płytę, czy nie, bo i tak będą już nowsze procesory. Słyszałeś żeby ktoś zmieniał 2600k na 3770k, albo 4690k na 5775c? Przecież można. Tylko po co? Gdyby same rdzenie robiły robotę, to wszyscy siedzieli by na ryzenach. Dorzucenie kolejnych 2 rdzeni o architekturze mającej już swoje lata, w tym samym procesie w którym robili gotujące się 4/8 aka skylake, na tym samym glucie będzie niosło za sobą konsekwencje. Po prostu będzie goręcej i ucierpią na tym osiągi i OC.

 

Poza tym jeżeli wierzyć plotkom to 9700k będzie chodził na z370.

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

No to nie wiem co ci napisać, skoro ma być w sierpniu to może warto poczekać, ale ja tam akurat należę do tych co kupują jak potrzebują i później tego nie żałują, więc nie umocnię cię w tym przekonaniu - a odnoszę wrażenie, że liczyłeś na kogoś kto napisze, że masz czekać, bo dnia tego i tego, za tyle i tyle będzie procek mocniejszy o 25% ;)

Link to post
Share on other sites

Może tak być, że 9700k otrzyma + 2 rdzenie ale tylko 8 wątków = 8 / 8

 

8700k ma 6/12. Ja myślę, że gdybym się decydował za miesiąc kupować PC i po premierze sprawdziło by się, że taki 9700k ma 8/8 to sorry ale wolałbym kupić i7 8700k. 6/12 jest najbardziej optymalne i wytrzyma dłuższy okres. Za 2 lata wejdą nowe konsole i już gry będę mieć chcice na 6-8 rdzeni. A nie daj Boże, jakby się jeszcze okazało, że i7 9700k będzie miała luta. Sam mam dylemat czy iść w  8700k czy 9700k  ot zagwozdka. Taki procek i tak będzie śmigał z 1180/2080. Można tylko pospekulować, co bardziej przyszłościowo się opłaci. :)

Edytowane przez serafin1
Link to post
Share on other sites

@Aiden

A jaka reszta "gratów" pod ten procesor, i czy będzie planowane przejście na i 7 8700 K i O.C. ?

Bo wtedy minimum płyta ASRock Extreme 4 Z370 (12 Faz zasilania).

Co do RAM pod chipset Z 370 takim rozsądnym wyborem to DDR 4 1500 MHz Cl 15 od G Skill.

EDIT .

@ Rebelmind

Miałem kiedyś wpisać, ale wypadło że teraz po EDIT :

 

"Hej dziewczyno! Hej niebogo!
Jakieś wojsko idzie drogą!
Schowaj pieniądze, schowaj zegarek!
Kryj się, kryj!

A ja myślałem, że to oni,
Że to banda bandę goni,
A to czerwoni! czerwoni!
Kryj się, kryj!

A ten gruby, co na przedzie
Na kradzionym koniu jedzie,
To Rokossowski, marszałek Polski!
Kryj się, kryj!

A ja myślałem, że to śmieci,
Że to gó**o z nieba leci,
A to sowieci! Sowieci!
Kryj się, kryj!

Przyjdą nocą, zgwałcą srodze,
Na kradzionej gdzieś podłodze,
Zostawią z dzieckiem! Dzieckiem radzieckiem!
Kryj się, kryj!

A ja myślałem, że to trzewik,
Że to kryty słomą chlewik,
A to bolszewik! Bolszewik!
Kryj się, kryj!

A ja myślałem, że to oni,
Że to banda bandę goni,
A to czerwoni! Czerwoni!
Kryj się, kryj!

A ja myślałem, że to śmieci,
Że to gó**o z nieba leci!
A to sowieci! Sowieci!
Kryj się, kryj!

A ja myślałem, że skrzek wroni,
Że to ku***ę alfons goni,
A to czerwoni! Czerwoni!
Kryj się, kryj!"

 

Cza cza cza.

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites

Testy w grach pokazują, że 8600k (6/6) wypada generalnie lepiej niż 7700k (4/8). Można spokojnie założyć, że 9700k, o ile faktycznie będzie kastrowany z HT (8/8), zaoferuje podobny skok.

 

Przyszłościowa płyta i Intel? :D :D :D Niezależnie od Twoich pobudek warto ten miesiąc zaczekać. Zobaczyć, czy faktycznie Z370 będzie wspierał CL Refresh, co zaoferuja płyty Z390, czy będzie lut, jak z TDP itp.

Link to post
Share on other sites

Tak w ogóle to myślicie, że opłaca się brać procesor z odblokowanym mnożnikiem i co za tym idzie lepszą płytą główną i chłodzeniem czy jakiś i5 8400 na Z370 lub b370 najtanszych, bo z tego co liczyłem to opcja z możliwością dobrego podkręcenia procka to jakies +~750 zł

Link to post
Share on other sites

Pod O.C. gen. 8 i 5 dobra będzie  ASRock Pro 4 Z370 ( wymaga doklejenia radiatora na drugą "gołą" połowę sekcji  zasilania  na płycie głównej.

Ponad to nawet na zablokowanym procesorze sporo daje dołożenie lepszego RAM ( co nie jest możliwie na płycie  z chipsetem H 370 i niższych).

Link to post
Share on other sites

Moja szklana kula mówi, że 9700k na stocku będzie pięknie zwijał asfalt więc żadne OC tak właściwie nie będzie potrzebne.

 

Z370 bierzesz nie tyle dla OC procka, co dla szybszego ramu - stąd opcja ASRock Pro 4.

Link to post
Share on other sites
Słyszałeś żeby ktoś zmieniał 2600k na 3770k, albo 4690k na 5775c? Przecież można. Tylko po co?

 

W tamtych czasach nie miało to żadnego sensu, bo jedynie mogłeś zmienić 4/8 na inne 4/8 nie dające widocznego wzrostu wydajności. Sytuacja się dopiero zmieniła wraz z wejściem Coffe Lake gdzie jest znaczący wzrost wydajności względem wcześniejszej generacji.  Reasumując wcześniej tego nie było, wiec nie było sensu zmieniać.

Edytowane przez serafin1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem skąd wziąłeś że i7 7700k jest gorsze od i5 8600k. Oglądałem przed chwilą test na stocku i i7 mimo wszytko jest delikatnie lepsza. 3-5%.

Ja osobiście kupiłem i7 8700 jestem zadowolony. 8/8 dużo od 6/12 się nie będzie różnić. A zgaduje że Intel nie wypuści już lepszej i7 niż 6/12, 8/8. Chyba, że dopiero przy nowej litografii, ale i w to wątpię

 

 

Edytowane przez Koczak
Link to post
Share on other sites

Nie wiem skąd wziąłeś że i7 7700k jest gorsze od i5 8600k. Oglądałem przed chwilą test na stocku i i7 mimo wszytko jest delikatnie lepsza. 3-5%.

Nie w każdej grze 8600k jest wydajniejszy od 7700k, mniej więcej sytuacja się remisuje raz jeden wygrywa, a raz drugi. Poza tym duża część i5 8600k kreci sie do 5.0Ghz, wiec zatem odjedża kebabowi.

Cinebench R15 pojedynczy rdzeń:

- 8600k - 224 pkt,

- 7700k - 214 pkt

 

Pięć procent różnicy.

Ja proponuję zakupić dwie rolki papieru toaletowego, jedną załóżmy z biedronki, drugą z lidla i sprawdzić która się szybciej rozwija, ten test będzie miał równie merytoryczną wartość co porównywanie skalowania wydajnośći CPU w Cinebenchu.

 

Dla wszystkich którzy nie wierzą w możliwość wyższej wydajności 8C/8T względem 8C/16T niech wytłumaczą zatem jakim cudem w niektórych przypadkach 8600k 6C/6T przebija 8700k 6C/12T, oczywiście testy zegar w zegar.

Link to post
Share on other sites

 

 

jakim cudem w niektórych przypadkach 8600k 6C/6T przebija 8700k 6C/12T, oczywiście testy zegar w zegar.
 

 

Zegar w zegar? To byłby faktycznie cud, bo to w zasadzie ten sam procesor okrojony z HT więc realnie nie możliwe by był wydajniejszy. Do czasu aż nie zobaczę jakiegoś testu nie uwierzę. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...