Skocz do zawartości

Wysokie temperatury GTX 1070 MSI Gaming X


Recommended Posts

Mój Sprzęt

Mobo: MSI Z270 Tomahawk

CPU: i7 7700k@4,2GHz na sztywno

Cooler: Fortis 3v2

GPU: GTX 1070 MSI Gaming X@2000 MHz, 983mV

2 HDD i SSD zamontowany z tyłu obudowy.

Obudowa to BQ Pure Base 600 z jednym wiatrakiem 140mm z  przodu oraz 1 120mm z tyłu.

 

Temperatury jakie osiąga procesor to średnio 72 (ze skokami do 78 - co jest raczej normalne dla tego modelu) stopnie pod pełnym obciążeniem OCCT więc tu raczej nie ma problemu.

 

Gram ostatnio w KCD bez Vsynca bo fps krąży tam od wesołych 40 do 80 więc vsync był by tragiczny. Więc pierwszy raz widzę jakie karta osiąga temperatury przy 100% obciążeniu.

Temperatury jakie karta osiąga to 75-79 stopni (co jest pewnie znośnie, ale dość wysoko dla tego modelu). Jak widać kartę trochę podkręciłem ok +90/+0 oraz zmniejszyłem napięcie tak żeby osiągnąć złoty środek i większą wydajność. (jak wiadomo Pascal trochę nas oszukuję i przy niższym napięciu być może wyłącza jakieś rdzenie/moduły by zachować takty).

 

Jeśli próbuje puścić kartę na stockowych ustawieniach 1911 MHz i normalne napięcie to dochodzi do 82 stopni dość szybko i throttluje do 18xx MHz.

We wszystkich sytuacjach ustawiam wentylatory 70%, przy 1:1 jest trochę lepiej bo 74-75 stopni, ale zaczyna się robić dość głośno, wolał bym ustawić 65% jeśli to możliwe w przyszłości. Kontroler obrotów obudowy podczas grania ustawiony oczywiście na 3 najwyższy stopień. Porządek w budzie jest, wymontowałem nawet zatokę na HDD przed grafiką.

Zastanawiam się czy dołożenie wentylatorów do obudowy coś zmieni, co innego może być powodem aż takiej temperatury, może 2 letnia pasta już tak nie trzyma?

 

Edit: Zapomniałem napisać temp w pokoju to tak 24-26 stopni w zależności od pory dnia.

Edytowane przez Alan88
Link to post
Share on other sites

 

 

A jak zmienia się temperatura karty bez bocznej ścianki obudowy?
Niedługo sprawdzę i napisze(teraz nie mam możliwości). Natomiast od tylnej ścianki obudowy do ściany jest 20 cm. Natomiast zdjęcie otwieranego topu obudowy nie zmieniło praktycznie nic - to już wcześniej sprawdzałem. W razie czego mam możliwość dołożyć 1 140mm wentylator z przodu oraz 2 140 mm na górze. Co do prawidłowość tych temperatur - niby są ok, ale żeby je osiągnąć potrzebowałem undervoltingu a na stocku - co powinno działać out of the box karta niereferencyjna zrzuca zegary bo dochodzi do 8x więc coś chyba jest nie halo.
Link to post
Share on other sites

No jest nie halo według mnie również. To chłodzenie w modelach 1050,1060 i 1070 sprawdza się doskonale tak jak i w innych topowych kartach producentów typu palit jetstream, asus strix etc.

Natomiast 1080 przeważnie są już cieplejsze i nie tak ciche ale nie miałem więc to tylko moja teoria wysnuta z opinii czytanych w internecie.

Link to post
Share on other sites

Mam  MSI GTX 1080 GAMING X z tym samym chłodzeniem i przy stockowych ustawieniach nigdy karta nie przekroczyła  u mnie 70 stopni przy 100% obciążeniu.Ustawienia wiatraków Afterburnerze tez na stockach.Jeżeli pobawię się ustawieniami wiatraków to mam około 63 stopnie przy mocnym obciążeniu karty.Jeżeli chodzi o mnie to coś nie tak z chłodzeniem/pastą.

Link to post
Share on other sites

Dobra zdjąłem panel z hartowanego szkła i testowałem. Wyniki:

2000 MHz, 983mV, 70% wentyl :  68 stopni

Stock, 70% wentyl :  72 stopnie

Stock, krzywa chłodzenia oryginalna dla karty : 75 stopni.

Wnioski nasuwają mi się takie że

1) aplikacja pasty na gpu pewnie nie jest najlepsza a jej zmiana obniżyła by pewnie o temp o kilka stopni (ale został jeszcze 1 rok gw także raczej nie wchodzi w grę)

2) w obudowie jest straszny piekarnik.

 

 

 

 

A ten przedni pewnie na środku, żeby nie dostarczyć karcie zbyt dużo powietrza?

Jest na środku - zamontowany standardowo na poziomie GPU. podobnie jak na obrazku.

Edytowane przez Alan88
Link to post
Share on other sites

A myślisz, że jest sens zamontować coś na górze? 1,2 wentylatory i ewentualnie w jakiej konfiguracji. 2 Wydmuchujące czy 1 wydmuchujący 1 wciągający.

Jest sens ale dwa z przodu jeden na topie zaraz nad chłodzeniem procesora no i ten z tyłu. Co do kart MSI, po roku temperatura w mojej 1070 wzrosła z 73 do 83 st.C, sądzę, że to wina pasty jaką MSI serwuje do swoich kart. Czekam 1,5 roku, bo tyle mam jeszcze gwarancji. Skończy się gwarancja, zaraz zmieniam pastę i termopady.

Link to post
Share on other sites

Ogólnie produkty MSI i ich podejście do klienta a szczególnie w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Następną kartę jaką kupię będzie chyba EVGA bo mam już 2 od MSI 970 i 1070 na obu temperatury wzrosły o ok 8 stopni i nawet nie mogę wymienić pasty w naszym kraju bez utraty gwarancji, chyba że się nakombinuje jak nie naruszyć plomb. 970 Już niby po gwarancji ale nie pracuję nigdy w 100% więc nie mam nawet  po co zmieniać.

Edytowane przez Alan88
Link to post
Share on other sites

Przed chwilą grałem w Resident Evil 7.Skalowanie obrazu x2.Karta obciążona non stop na 100% na stockowych ustawieniach, tylko ustawiłem sobie profil pracy wiatraków w Afterburnerze.Temperatura cały czas oscyluje w granicach 66 stopni przy napięciu 1,046 V (stockowe) i obciążeniu wiatraków na 76%.Piszę o tym bo karta ma 15 miesięcy a pastę dają chyba taką samą jak przy GTX 1070 więc to chyba nie kwestia pasty albo może jednak do GTX 1080 pakują inną pastę?

Link to post
Share on other sites

Chyba jednak pasta. U mnie obojętnie w jakiej obudowie, przewiewnej, czy wyciszonej jest 83 st.C. Dokładnie w obudowie wyciszonej po roku wzrost temperatury o 10 st. Przełożenie karty do przewiewnej jak pisałem wyżej te same temperatury co w poprzedniej. Wentylatory na 90%, wcześniej chyba jak u Ciebie 76%, na pewno nie więcej, znalazłem było na 74%. A zamiana wentylatorów w obudowie na wydajniejsze, w zasadzie na max obrotach nie spowodowała spadku temperatur karty.

Link to post
Share on other sites

Miałem kiedyś gtx 760 od msi. Kupiłem sprawną używkę ale po włożeniu do komputera tempy 80+ po chwili obciążenia. Plomba nienaruszona a po zdjęciu chłodzenia okazało się, że pasta najzwyczajniej wyparowała i to do tego stopnia, że na rdzeniu pozostał przypalony ślad... Tyle, że ta karta miała już swoje lata a tu po roku, dwóch takie kwiatki to jakaś katastrofa.

Z nowszymi konstrukcjami mam same pozytywne doświadczenia ale jeśli jest z Waszymi egzemplarzami tak jak opisujecie oddałbym na gwarę z adnotacją, że znacznie pogorszyła się praca chłodzenia i karta się przegrzewa. 

Link to post
Share on other sites

Dołożę niedługo wiatraczki i zobaczę jak sprawa będzie wyglądać. Kartę w takich samych warunkach(obudowa) testowałem niedługo po zakupie na takim obciążeniu i nie pamiętam takich temperatur, więc chyba coś z tą pastą jest na rzeczy, podejrzewam że z 6 stopni można zyskać(ale nie jest to warte świeczki w czasie gw), a o termopady to już się boje pytać jakich jest ich stan.

 

 

 

emperatura cały czas oscyluje w granicach 66 stopni przy napięciu 1,046 V (stockowe) i obciążeniu wiatraków na 76%

 

76% to już dość sporo - jest to mocno słyszalne w mojej wyciszonej obudowie. 65% wydaje się być granicą po której głośność karty zaczyna przekraczać głośność pozostałych wiatraków. A co do aplikacji i jakości pasty to zapewne sztuka sztuce nie równa, tylko szkoda że w naszym kraju MSI wymyśliło sobie, że zmiana pasty = utrata gw.

Link to post
Share on other sites

 

Z nowszymi konstrukcjami mam same pozytywne doświadczenia ale jeśli jest z Waszymi egzemplarzami tak jak opisujecie oddałbym na gwarę z adnotacją, że znacznie pogorszyła się praca chłodzenia i karta się przegrzewa. 

Jeszcze nie podpada pod naprawę gwarancjną, bo według producenta, o ile się nie mylę, temperatura maksymalna to 94 st.C

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Miałem kiedyś tą kartę

https://pl.msi.com/Graphics-card/Radeon-RX-470-GAMING-X-8G.html

4 miesiące i temperatura po 88-90 stopni,rpm 2000...

Po wielu bojach z serwisem MSI Pl,wymienili pastę i wszystko wróciło do normy

Ale swój efekt polski serwis MSI osiągnął. Nigdy już nic nie kupię tej firmy,za to jakie cyrki właśnie oferuje polski serwis

Link to post
Share on other sites

81 st.C w stresie to nie tragedia. Spróbuj dołożyć jeden wentylator 140 mam na front obudowy, a drugi taki sam na top od strony wylotowego. Ze 2-3 st. powinieneś urwać o ile nie więcej. Po gwarancji możesz zmienić pastę i wszystko wróci do normy a nawet lepiej. Wiem, że jest to wkurzające, ale tym czasem raczej nie widzę innej możliwości. Ja mam w tej chwili trzy 140-ki na wlocie i dwie na wylocie i temperatury na GPU podobne a nawet wyższe o 2 st.przy 90% RPM bez UV.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Dobra dołożyłem 2 wentylatory pod PWM, górny chodzi na 600 rpm bo na więcej wpada w wibracje z obudową (co ciekawe max to 800 RPM według mojej płyty głównej a na opakowaniu 1000 RPM ???), Drugi prawie na max ~900 RPM, reszta tak jak była pod kontrolerem.

Temperatury spadły ok 3-4 stopni na karcie graficznej, a jeszcze zamknąłem top obudowy, więc pewnie z otwartym mogło by być jeszcze lepiej, bo na górze jest tylko kilka małych otworów wentylacyjnych. Raczej na więcej liczyć nie mogę. Ewentualna zmiana pasty + dołożenie drugiego wentylatora na top na wdech, ale miało by to sens chyba tylko z otwartym topem, bo inaczej tylko by sobie przeszkadzały.

Link to post
Share on other sites

Dołożyłeś dwa Be Quiety czy przypadkowe wentylatory ? Ten w poziomie może mieć niższe obroty, zdarza się, ale to że wpada w rezonans sugeruje złe wyważenie i/lub kiepskie łożysko. Drugi na topie jako wlotowy nic nie da, ale spróbować możesz, najwyżej zakłócisz obieg powietrza ;)

Link to post
Share on other sites

Alan88 mam bardzo podobny konfig jak Ty --> spójrz na syganaturkę.

Porobiłem testy przy otwartej ściance bocznej a w pomieszczeniu z kompem co najmniej 25stopni przy takich warunkach na zewnątrz.

Przez godzinę benchmarki i wiedźmin3 żeby rozgrzać ile się da sprzęt.

 

Oto wyniki:

karta full stock używana 2 lata 

 

f4e1f660f123.png

 

86429ac8a5a2.jpg

Edytowane przez janko1
Link to post
Share on other sites

1 Pure Wings 2 na top i 1 Silent Wings 3 na przód. Uznałem, że silent wings 3 lepiej sobie poradzi z pompowanie powietrza przez te małe otwory wentylacyjne które ma moja obudowa i klatki na dyski, ale ma on jakieś alternatywne gumowe mocowania, może w przyszłości spróbuję je zamienić, ale teraz mi się nie chce.

Ja przy otworzonej obudowie z moim UV dobijam do 70 stopni po dłuższym czasie, temperatury w pokoju sięgają nawet 27-28 stopni. Na Stokowych ustawieniach, wentylator karty na 70% też coś koło 73-74.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...