Skocz do zawartości

Router do bloku z "wielkiej" płyty - net 200 / 10


Recommended Posts

Witam.

Chciałem prosić o radę...

 

Przez ostatnie 2 lata używałem routera TP-Link Archer AC1200.

Niestety, coś się zaczęło z nim dziać (rozłączał się, gubił sieć 5Ghz, sam się resetował) więc po kontakcie z serwisem powiedziano mi, żebym zwrócił towar do sklepu gdyż jest ewidentnie uszkodzony.

Tak też zrobiłem...

 

W tej chwili jestem bez routera (no dobra, przesadziłem - mam podpięty WR940N) dlatego zastanawiam się nad czymś nowym.

 

I teraz specyfikacja wymagań:

1. Router znajduje się w moim pokoju, więc jest jakieś 3 metry ode mnie - tu sądzę, że problemu nie będzie.

Prócz tego są jeszcze 2 pokoje do których ten internet musi dotrzeć.

Problem w tym, że mieszkam w bloku z płyty i zasięg oraz sygnał jest bardzo mocno tłumiony (niby normalne, 3 pokojowe mieszkanie a z jednego pokoju do drugiego nie ma w zasadzie zasięgu).

 

-Czy kupno lepszego routera coś pomoże?

Lepszego znaczy takiego do 400 zł (C7, C8).

 

2. W drugim pokoju podłączone jest PLC Tp-Link'a żeby ten internet trochę polepszyć (niestety, PLC to też bardzo stary TP-Link z przepustowością bodajże 150).

Czy lepszy router może być "lepszy" niż PLC podłączone w drugim pokoju (dzielą je w zasadzie 3 ściany)?

 

3. Jeśli router w kwestii zasięgu nic nie zmieni - to czy jest sens płacić za jakiś mocniejszy model czy brać coś "standardowego" pokroju Asus RT-AC1200 lub ten który mi się popsuł - Archer AC1200?

 

4. Jakie ew. inne modele byście proponowali?

Czytam i czasem pojawia się marka Totolink, o której nic za bardzo nie wiem - prócz tego że mają ciekawe ceny :D

 

Co będzie się łączyło z wifi....

U mnie w pokoju(czyli tam gdzie stoi router):

 telefon, notebook Xiaomi Air 13,3, Mi box 4k,

 

W pokoju nr. 2:

 laptop, telewizor Panasonic (stara plazma), 2 telefony, ew. odtwarzacz multimedialny

 

W pokoju nr. 3 (najbiedniejszy bo podłączony jeszcze jakimś g.... nadajnikiem tp-linka)

 stacjonarny PC, telefon, telewizor

 

To tak w skrócie.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Odpowiedź na pytania o zmianę zasięgu są bardzo trudne bez wykonania testu. Może będzie lepiej a może nie. Najczęściej więcej zmienia zmiana lokalizacji routera niż zmiana samego routera (pod warunkiem, że jest to urządzenie z antenami zewnętrznymi i o sensownym radiu - a pod tym kątem ten Archer nie jest zły).

Link to post
Share on other sites

Niestrty, ale zmianaa położenia routera (w znaczeniu zmiany pokoju) nie wchodzi w grę - nie ma jak przeciągnąć kabli.

 

Usytuowanie jest takie że mój pokój jest na "końcu" mieszkania.

Po wyjściu z niego jest przedpokój, potem dopiero pokoje gdzie internet ma być dostarczony.

 

Czyli raczej nie ma sensu kupować nic droższego bo to nie przyniesie rezultatów (lepiej już by było kupić porządne plc, choć to też nie takie proste bo mój pokój i te 2 pozostałe mają inną fazę).

 

 

Link to post
Share on other sites

W domach stawia się po jednym urządzeniu na każde piętro. Np Router na piętrze i access Point(lub repeater) na parterze. Jeśli masz problem z zasięgiem takie rozwiązanie zazwyczaj pomaga. Kiedyś była seria tplinkow ap200, ap300 bardzo udane konstrukcje podobnie jak obecny Archer. Szedł bym w sprzęt do 250zl jako wystarajacy.

Link to post
Share on other sites

W tej chwili w drugim pokoju jest PLC.

Działa to nawet, tyle, że jest to stare PLC AV500 które ma max. prędkość 300 Mbps i myślałem, że może lepszy router po prostu byłby lepszy niż stare PLC.

 

Najlepiej byłoby kupić PLC z AV1200, ale żeby to miało jakiś sens - muszę najpierw kupić ROUTER bo ten co mam obecnie będzie najsłabszym ogniwem i będzie spowalniał internet.

Link to post
Share on other sites

muszę najpierw kupić ROUTER bo ten co mam obecnie będzie najsłabszym ogniwem i będzie spowalniał internet.

 

Z tego co mi wiadomo to ten router ma wan gigabitowy więc niczego nie powinien spowalniać. Jeśli oddałeś go do reklamacji to pewnie dostaniesz nowy więc może warto poczekać a kasę włożyć w powerline?

Link to post
Share on other sites

No nic - mimo wszystko dziękuję.

 

A może miałeś okazję "bawić" się chińczykami marki Totolink?

Tam też jest coś taniego jak barszcz z AC1200 i portem gigabajtowym.

 

Szkoda mi pakować kilkaset złoty więcej za router którego potencjału nie wykorzystam nawet w 20%.

Jego zadanie w zasadzie skupiać się będzie tylko na rozsyłaniu wifi po moim pokoju + PLC, ale to już w zasadzie wszystko jedno jaki to będzie router.

Stąd lekkie zamieszania i nagła zmiana.

 

Najtańszy z tych bardziej znanych jest TP-Link Archer AC1200 z tego co widzę - czyli to co mi właśnie padło.

Jest jeszcze Netis, ale z nim miałem jakieś problemy (miałem go przez chwilę, lecz zwróciłem).

Link to post
Share on other sites

Hmm...

Kurcz - to sam już nie wiem co robić...

Chyba skończy się znów na TP-Linku AC1200 bo nie mam już pomysłu.

Nie chcę przepłacać, skoro i tak wykorzystam tylko 10% możliwości tego routera, ale nie chcę też "strzelić sobie w kolano".

 

Ktoś polecił mi budżetowo Phicomm KE 2P lub Uplink 1200AC  - po taniości, skoro to ma tylko jeden pokój obsłużyć.

Problem w tym, że dostępne są one tylko w 1 sklepie i jakoś nie do końca jestem ich pewien.

Link to post
Share on other sites

Totolink rozumiem lepszy w odniesieniu do tych "dziwnych" wynalazków?

 

Dobra - ostatecznie bo nie ma co przedłużać...

 

Totolink A3002RU vs TP-Link Archer AC1200 vs Asus RT-AC1200 - który?

W sumie router kupuje się na lata więc te 50-60 zł mogę dopłacić - o ile to ma sens.

Link to post
Share on other sites

IMO to jest ta sama klasa, w przypadku TP-Linka i Asusa może pewniejszy dostęp do update'ów firmware ale w sumie to palcem po wodzie pisane bo jak wypuszczą nowe modele to pewnie i tak oleją stare. Na przykładzie TP-Linka - pod jednym modelem jest kilka wersji sprzętu i zdarza się, że jest firmware dla najnowszego a starsze olewają.

Link to post
Share on other sites

IMO to jest ta sama klasa, w przypadku TP-Linka i Asusa może pewniejszy dostęp do update'ów firmware ale w sumie to palcem po wodzie pisane bo jak wypuszczą nowe modele to pewnie i tak oleją stare. Na przykładzie TP-Linka - pod jednym modelem jest kilka wersji sprzętu i zdarza się, że jest firmware dla najnowszego a starsze olewają.

Dzięki.W takim razie "zaryzykuję" z tym totolinkiem.Jak ma się zepsuć to się zepsuje a co do jakości połączeń to nie spodziewam się różnić.Wezmę może z jakiegoś sklepu internetowego i w razie problemów będę mógł zwrócić.

 

Mam jeszcze małą prośbę do Ciebie...

Czy mógłbyś rzucić okiem na te routery Totolinkiem i powiedzieć mi, czym różni się model A3002RU od A2004NS?

 

Przeglądam specyfikację i nie mogę dostrzec różnicy.

Edytowane przez mini21
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...