Skocz do zawartości

Lenovo Y580 - SSD nie do zainstalowania


Recommended Posts

Witam.

Posiadam laptopa Lenovo Y580 i zawsze samemu radziłem sobie z ewentualnym formatowaniem systemu. Działało to zarówno na HDD (każdym) jak i SSD (choćby Crucial MX200).

Teraz chciałem przesiąść się z HDD na IRDM Pro (gen.2). Zakupiłem go więc, na pendrive zgrałem Win10 przez Windows Tool, wymontowałem HDD, zamontowałem SSD. Ustawiłem AHCI, boot na pendrive, a następnie wyczyściłem i sformatowałem dysk (przez diskpart,- próbowałem zarówno MBR jak i GPT). I na tym koniec pięknej historii, ponieważ instalowanie systemu trwało nieprawdopodobnie długo (jakoś 40min- natomiast w HDD mniej, niż 10min). Gdy instalacja dobiegła końca, przestawiłem boot na dysk, a wtedy wyświetlała się informacja, że nie ma czego bootować i mam włożyć odpowiedni nośnik.

 

Czy ktoś spotkał się z czymś takim, lub po prostu ma pomysł co można zrobić w zaistniałej sytuacji? Jestem otwarty na wszelkie propozycje, ponieważ na pewno wiecie, że SSD to nowe życie dla laptopa, a IRDM Pro to najbardziej odpowiedni zakup :D

 

Z góry dziękuję za pomoc!!

Link to post
Share on other sites

Zazwyczaj gdy instalowałem przez pendrive były cuda wianki. Zmieniłem na płytę - jak ręką odjął wszelkie problemy instalacyjne. Podczas przechodzenia procesu instalacji -  formatowanie, ustalanie wielkości partycji (wszystko w trybie graficznym więc łatwo i prosto). No i do tego dochodzi Windows 10 - jak ten nie zadziała - spróbuj Windows 7 (też różne dziwne problemy z którymi się spotykałem wynikały właśnie z niedopracowania jeszcze 10).

Link to post
Share on other sites

Nie uważasz jednak, że gdyby była to wina sposobu instalacji systemu, to problem powtarzały się i podczas formatowania HDD/innych SSD? Chyba, że to IRDM Pro "nie lubi" pendrive'ów...

Niektórzy taki tworzyć nośnik za pomocą programu typu Rufus, a dysk formatować przy użyciu GParted, ale nikt nie potwierdził, że to może pomóc :/

Link to post
Share on other sites

Skoro wiesz, że ten dysk nie działa w twoim przypadku to czemu go po prostu nie zwróciłeś? Zakładasz już drugi temat i wałkujesz drugi raz to samo.

 

http://forum.benchmark.pl/topic/266057-przygotowanie-laptopa-pod-dysk-ssd-win10/?do=findComment&comment=2515320

Edytowane przez CrisPell
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że zwróciłem dysk. Jeżeli jednak pomimo faktu, że nie widzę kompatybilności między nim, a moim laptopem, okazuje się on być bezkonkurencyjny w swojej cenie, postanowiłem spróbować go uruchomić raz jeszcze. Jeżeli uda mi się wypracować tutaj z kimś kompetentnym (bez obrazy) jakieś rozwiązanie, zakupię ten dysk raz jeszcze.

 

Jakoś nie widziałem w regulaminie, aby nielegalnym było zakładanie wątków w wypadku, gdy ma się problem z jakimś komponentem, a właśnie o to się czepiasz - "Skoro wiesz, że ten dysk nie działa w twoim przypadku to czemu go po prostu nie zwróciłeś".

Ponadto byłbym wdzięczny, gdybyś potrafił odróżnić "Zakładasz już drugi temat i wałkujesz drugi raz to samo" od poruszenia jakieś wątku w jednym temacie (dotyczącym ogólnego przygotowania laptopa do pracy z SSD), a założenie nowego tematu w celu skupienia się na problemie związanym z niekompatybilnością.

Jeżeli jesteś w mocy i uważasz, że niniejszy temat nie powinien powstać, to go zamknij i po problemie. Jeśli jednak po prostu chcesz bić pianę, bo nie znając rozwiązania problemu dostajesz świra, to już nie jest to problem ani mój, ani nikogo z tego forum.

 

Jeżeli nie masz do wniesienia nic pomocnego, po prostu idź "pomagać" komuś innemu- ja Cię nie zmuszam, abyś dwoił się i troił nad rozwiązaniem mojego problemu ;)

Edytowane przez Marek Tarek
Link to post
Share on other sites

Zrób reset bios do ustawień fabrycznych i zacznij instalację od nowa. Pobierz najnowszy obraz WIndows 10 z kompilacją 1803, dysk bootowalny utwórz z obrazu iso programem rufus(instrukcję znajdziesz w sieci). Może się zdarzyć, że dysk nie będzie kompatybilny z jakimś kontrolerem SATA lub chipsetem ale to rzadkość. Zwykle problem ten rozwiązuje aktualizacja bios. SSD, który kupiłeś mógł być po prostu niesprawny, też się zdarza. Zastanawiam się po co zmieniasz Crucial MX 200 na Goodram IRDM Pro nie widzę tu sensu. Jeśli rozmiar SSD będzie taki sam to całkowicie nieopłacalne. Oba dyski są tak samo szybkie. Dyski SSD na SATA szybsze już będą. 

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety, ale na Crucial'u miałem jedynie możliwość zainstalowania systemu, skąd wiem, że to nie kwestia moich umiejętności^^

Co do podejrzenia, że IRDM Pro mógł być niesprawny, to, wierzcie lub nie, ale identyczna sytuacja miała miejsca z dwiema sztukami pierwszej generacji. Sądzę więc, że to sam IRDM Pro nie dogaduje się jakoś z moim Lenovo Y580. Pragnę jednak nadmienić, że spotkałem jednego z użytkowników forum, który również posiadał Lenovo Y580, a IRDM Pro działa mu normalnie. Niestety, jako, że nie miał problemów z jego instalacją, to nie wie, co mogę zrobić, aby było dobrze :D

 

Reasumując Twoją poprzednią wypowiedź, geperdmak, radzisz stworzyć dysk bootowalny za pomocą Rufusa (GPT czy MBR)? BIOS przywrócić do ustawień fabrycznych a potem zaktualizować? Słyszałem o aktualizacji rozszerzającej BIOS, ale nie wiem czy jest to zalecane :)

Link to post
Share on other sites

To jak stworzysz nośnik bootowalny jest w sumie mało istotne ale ten program robi to najszybciej. Czy instalator ma uruchamiać się z partycji MBR czy GPT, ma znaczenie tylko wtedy gdy instalacja w pierwszym z trybów nie chce ruszyć z nośnika USB w trybie UEFI.

Co do aktualizacji bios nie zalecam update'u modyfikowanym biosem o ile w ogóle coś takiego jest dla twojego sprzętu, możesz uszkodzić laptop i narobi sobie biedy. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Rozumiem. W takim razie, gdy tylko dysk wpadnie ponownie w moje ręce, postaram się nim zająć zgodnie z Twoimi wytycznymi.

Dziękuję Ci za udział w wątku :3


Niestety, ale pójście za Twoimi radami, gepardmak, nie przyniosło satysfakcjonujących rezultatów :/

Czy mógłbym spróbować zainstalować system wykorzystując w tym celu inny laptop, a w razie sukcesu użyć dysku w swoim Lenovo Y580?

Link to post
Share on other sites

Niestety taki manewr z instalacją nie jest możliwy. Inna konfiguracja sprzętowa raczej uniemożliwi odpalenie systemu zainstalowanego na innym laptopie, no chyba, że drugi laptop to dokładnie taki sam model. Opisz co się dzieje w czasie instalacji. Bo nie możliwe, żeby nie dało się zainstalować systemu na nowym dysku. Spróbuj instalacji z innym dyskiem SSD, koniecznie musi być Iridium Pro? Teraz jest duży wybór dysków SSD SATA, po co się męczyć z czymś co nie chce współpracować. Chyba, że kłopoty z instalacją to jeszcze inny problem sprzętowy, którego nie zdiagnozowałeś. 

Link to post
Share on other sites

IRDM Pro nie jest jedyną opcją, jednak można kupić 240GB za ~285zł, tak więc jest chyba bezkonkurencyjny w kwestii jakość/cena^^

 

Problem dotyczy wyłącznie tego dysku, ponieważ miałem kiedyś możliwość testowania innego SSD i nie było problemu z zainstalowaniem go w moim Lenovo Y580.

 

Co do opisu sytuacji (identyczne kroki przeprowadzałem przy innym SSD z tym, że tam był lepszy rezultat^^) - tworzę pendrive z systemem Windows, zmieniam dysk w laptopie z HDD na IRDM Pro, podłączam pendrive. Bootuje z niego instalacje. Wybieram postawienie systemu na nowo. Klikam na nieprzydzielone miejsce (innego nie ma) i tworzę partycję. Po jej stworzeniu powstaje mi ich chyba 3/4. Wybieram tę, gdzie jest najwięcej miejsca (czyli systemową) i klikam Formatuj - trwa to niesamowicie długo jak na taki proces (jakąś minutę - w HDD jest znacznie szybciej). Po zakończeniu procesu wybieram Dalej, i rozpoczyna się instalowanie systemu, które trwa, UWAGA, jakieś 40min (w HDD niecałe 10min) o0 Gdy proces instalacji dobiegnie końca, resetuję laptopa, a po włączeniu i uprzednim wyjęciu pendrive dostaję komunikat, że nie ma podłączonego żadnego bootowalnego urządzenia...

Pragnę jedynie nadmienić, że jakiś rok temu również próbowałem swoich sił z instalacją Iridium Pro (wtedy "gen. 1") i wszystkie trzy dyski (wymieniałem je licząc na wadę fabryczną) zachowywały się w podobny sposób.

 

Mam nadzieję, że wszystko przedstawiłem dość jasno. W przeciwnym wypadku śmiało pisz co wymaga podania dalszych szczegółów, a postaram się opisać stosowną część ;)

 

Z góry dzięki za zainteresowanie i chęć pomocy!! 

Link to post
Share on other sites

Spróbuj zrobić instalacje z innego nośnika, z płyty jeśli masz napęd DVD lub innego sprawnego nośnika USB. Może tu tkwi problem. Instalacje systemu powinieneś zrobić przez port USB 2.0, bo 3.0 czasem sprawia problemy. Opcja Secure boot w bios powinna zostać wyłączona bo blokuje instalację innych systemów niż pierwszy oryginalny. 

Wraca temat aktualizacji bios. Sprawdź czy są aktualizacje przeznaczone do Twojego modelu laptopa. Może to rozwiąże problem kompatybilności SSD i chipsetu. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...