Skocz do zawartości

Radeon R9 380 + znikający obraz na chwilę podczas grania.


Recommended Posts

Witam. Mam kartę graficzną Gigabyte Radeon R9 380 G1 Gaming 4GB RAM, model z biosem F51.

 

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-R938G1-GAMING-4GD#ov

 

Kartę mam 2 lata, czyli jeszcze się został 1 rok gwarancji. Do tego mam procesor AMD FX-8320, 16 GB RAM, Windows 10 i zasilacz Chieftek A-90 750W (GDP-750C). Zasilacz zmieniłem niedawno, ale problem o którym będzie niżej nie znikł po jego wymianie.

 

Gdy kartę kupiłem 2 lata temu miałem monitor Samsunga 10-letni o rozdzielczości 1680x1050 i niby było wszystko dobrze jednakże w grze Forza Horizon 3 pojawiały się artefakty.

 

Postanowiłem zmienić monitor i zmieniłem na LG 24MP59G-P i podłączyłem go przez złącze DisplayPort. I artefakty w Forza Horizon 3 zniknęły, działa tutaj FreeSync.

 

Jednak pojawił się w niektórych innych grach problem taki że podczas grania na ułamek sekundy znika obraz z monitora i pojawia się z powrotem. Również w głośnikach podłączonych do monitora znika głos na ten czas. W spoczynku (przeglądanie Internetu, lub gry w przeglądarce) tych problemów nie ma.

 

Ostatnio najbardziej uwidoczniło się to w grze Frostpunk. Dopiero jak zmniejszyłem rozdzielczość i wyświetlanie detali w grze, problem znikł.

 

Co to może być? Czy rzeczywiście karta nie wyrabia i wtedy daje o sobie znać w ten sposób? Czy coś innego?

 

Kiedyś pamiętam jak uruchamiałem grę pierwszy raz po zainstalowaniu to gra przy pierwszym uruchomieniu uruchamiała własnego benchmarka i testowała kartę graficzną. Po czym parametry gry ustawiała pod jego wyniki. A teraz nowe gry tego nie robią i tak jak Frostpunk ustawiają wszystko na maksa. 

 

Dopowiem, ze sam karty graficznej i procesora nie podkręcam. Używam ustawień domyślnych. 

 

Kabel DisplayPort mam już trzeci, ale też widzę że to nie jego jest problem. 

Link to post
Share on other sites

zaktualizuj sterowniki chipsetu: https://www2.ati.com/drivers/amd-chipset-drivers18.10.c.0601.exe

potem karty graficznej, jeśli tego nie zrobiłeś: https://www2.ati.com/drivers/beta/win10-64bit-radeon-software-adrenalin-edition-18.7.1-july19.exe

 

jeśli problem nadal będzie się pojawiał możesz pobrać jakiś test np. Heaven i sprawdzić jak karta będzie się zachowywać.

Link to post
Share on other sites

zaktualizuj sterowniki chipsetu: https://www2.ati.com/drivers/amd-chipset-drivers18.10.c.0601.exe

potem karty graficznej, jeśli tego nie zrobiłeś: https://www2.ati.com/drivers/beta/win10-64bit-radeon-software-adrenalin-edition-18.7.1-july19.exe

 

jeśli problem nadal będzie się pojawiał możesz pobrać jakiś test np. Heaven i sprawdzić jak karta będzie się zachowywać.

Witam.

 

Jako że jest to płyta główna na chipsecie AMD 990X to do Windows 10 nie ma już żadnych sterowników ze strony AMD. Są tylko te wbudowane w system. Przy próbie instalacji tych najnowszych, nic się nie instaluje. Do karty graficznej właśnie się nowe sterowniki pojawiły, więc je zainstaluję.

 

A ten Heaven, skąd wziąć. Internet mi mówi, że ostatnia wersja jest z 2013 roku. Czy jest coś nowszego?

 

Dobrze. Pobrałem i zainstalowałem Unigine_Valley-1.0. gdyż Heaven jest z 2009 roku i pod Windows 10 działać nie chce.

 

Wynik mam taki:

 

Unigine Valley Benchmark 1.0

FPS:

36.5

Score:

1528

Min FPS:

14.6

Max FPS:

67.0

System

Platform:

Windows 8 (build 9200) 64bit (powinno być 10)

CPU model:

AMD FX-8320 Eight-Core Processor (3516MHz) x4

GPU model:

AMD Radeon R9 380 Series 24.20.12019.1010 (4095MB) x1

Settings

Render:

Direct3D11

Mode:

1920x1080 8xAA fullscreen

Preset

Custom

Quality

Ultra

Powered by UNIGINE Engine

Unigine Corp. © 2005-2013

 

Tu obraz był bardzo ładny i nic nie znikało. Jednak w menadżerze zadań gdy tylko zminimalizowałem benchmarka podczas działania, w zakładce procesy zajętość procesora graficznego była około 30%. Natomiast w grze Frostpunk aż 100%. przy maksymalnych ustawieniach.

Edytowane przez gilban
Link to post
Share on other sites

Standard, wyczyść ustawiania bios zworką ClearCMOS. Ustaw prawidłowo bios ponownie. Zrób aktualizację jeśli jest dostępna. Wyczyść styki karty graficzne preparatem Kontakt 60 lub podobnym. Na koniec jak radzi kolega wyżej zainstaluj soft MSI Afterburner. Odblokuj w ustawianiach programu monitorowanie i modyfikację napięcia karty i podnieść lekko napięcie rdzenia karty. Artefakty powinny zniknąć. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...